Arduino ISP

C++, C#, Visual Basic, Delphi, Perl a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod Luftkraft 6. 8. 2022 12:20

Zdravím, mám "čínskou kopii" Arduina, a potřebuju vědět, zda mohu používat originální IDE, a pokud ano, zda jsou ovladače z originiálního IDE kompatibilní s Čínskou kopií.

Při snaze nalejt program do Arduina dostávám tuto hlášku:

Kód: Vybrat vše
Arduino: 1.8.19 (Windows 7), Board: "Arduino Nano, ATmega328P"

Sketch uses 652 bytes (2%) of program storage space. Maximum is 30720 bytes.

Global variables use 21 bytes (1%) of dynamic memory, leaving 2027 bytes for local variables. Maximum is 2048 bytes.

avrdude: ser_open(): can't open device "\\.\COM3": Syst�m nem��e nal�zt uveden� soubor.
Problem uploading to board.  See https://support.arduino.cc/hc/en-us/sections/360003198300 for suggestions.This report would have more information with
"Show verbose output during compilation"
option enabled in File -> Preferences.
Luftkraft
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Just_jo 6. 8. 2022 18:15

Nepíše prodejce jak se spojit? Není se zařízením vytvořeno spojení na COM3? Jeto správný port?
Obvykle se tyto klony spojují přes "Arduino as ISP" se správným výběrem vývojové desky ( např. Arduino Uno )
Just_jo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej1 6. 8. 2022 22:05

Tyhle klony vesměs používaly CH340 chip jako USB-serial konvertor, kerý nebýval standardní součástí Arduino IDE, musel se doinstalovat zvlášť.

Začal bych s připojeným arduinem, v Device manageru zkontrolovat, že tam nevisí nic s vykřičníkem. Pokud ano a je podezření, že je to ono "Arduino" , tak to chce o doinstalovat ovladač (správný), podívat se jako jaký port se to nainstalovalo (device manager, bude bez vykřičníku) a ten spoju se správným typem boardu nastavit v IDE.
Ondrej1
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 7. 8. 2022 10:08

Ondrej1: Klony že vesměs používají CH340? To teda ne. Předtím, než začaly čínské klony Arduina používat CH340, používaly čínský padělek čipu FTDI, který byl původně kompatibilní s ovladači z ArduinoIDE, ale dnes vyžadují instalaci upravených FTDI ovladačů, protože originální FTDI ovladače tyto klony úmyslně poškozují (přepisují jim kód výrobce na 0000). Takové Arduino v dnešní době už asi (snad) nikdo neprodává ani na Aliexpressu, dalo by se u někoho najít v šuplíkových zásobách. FTDI (originální i padělané) se od CH340 poznají na první pohled podle počtu nožiček čipu a samozřejmě podle typu vytištěného na čipu, který ale bývá často špatně čitelný.

Ale jinak souhlasím, pokud tazatel nedostal od někoho darem staré Arduino nebo mu na Aliexpresu neprodali staré, má tam téměř jistě čip CH340 a bude potřebné nainstalovat ovladače a potom v Arduino IDE pro komunikaci nastavit nově vytvořený port.

ftdi_ch340.jpg
Rozdíl mezi FTDI a CH340
ftdi_ch340.jpg (102.01 ) Zobrazeno 805 krát


-----
Další problém s čínskými klony, se kterými se tazatel ještě následně může setkat je, že můžou mít nahraný starý bootloader, který by se v IDE musel nastavit. Menu Nástroje / Procesor / ATmega328p (Old Bootloader). Tento problém by se ale projevil jinou chybovou hláškou (mně při špatně nastaveném bootloaderu naskakuje "avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0x00").
vladimir
Expert
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků