Princíp fungovania počítača

C++, C#, Visual Basic, Delphi, Perl a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Katikakus 28. 7. 2009 00:02

Katikakus
Junior

Odeslat příspěvekod Ageran 28. 7. 2009 14:25

Stále mám pocit, že si to představuješ příliš jednoduše... možná bys mohl zkusit poněkud konkretizovat co chceš přesně vědět... ?

Tvůj dotaz mi totiž stále zní jako :
"Chtěl bych vědět něco o fotonech, kvarcích, atomech, molekulách a o celé kvantové teorii, nejlépe na nějaké jednoduché animaci..."
Ageran
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod hal_sk 28. 7. 2009 15:39

Pravda, ale dík, aspoň mám vytýčenú nejakú postupnosť, čo sa treba naučiť a pochopiť. Momentálne som u sčítačkách (o čítačkách som toho veľa nenašiel).
Ale predsa keby niekto mal:
Napríklad schému jednoduchej kalkulačky, zloženej z logických členov, ktorá by vedela len sčitovať, čísla v dvojkovej sústave, napr: 1101+1001=10110, pričom výsledok by bol reprezentovaný zapnutými a vypnutými LED-kami, môže poslať link.
Alebo iný stroj zložený z tých srandičiek, ktorý však vykonáva viac než len neguje 1 na 0, alebo robí nejakú inú samostatnú logickú funkciu.
Na príklade asi najviac pochopím.
Naposledy upravil hal_sk dne 28. 7. 2009 15:55, celkově upraveno 1
hal_sk
Junior

Odeslat příspěvekod Ageran 28. 7. 2009 15:54

Našel jsem celkem zajímavou stránku:
http://voho.cz/vypocetni-technika/

Zejména články Klopné obvody, Binární sčítačka, Multiplexor, Pevné disky...
Ageran
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jancino 28. 7. 2009 18:32

Je veľmi dobré že sa o takéto veci zaujímaš, ak nechápeš veci od základu, bifľuješ sa. (ideálne by bolo učit sa tak aby človek vedel všetky svoje poznatky obhájiť na základe axiómov)...

Odporúčam zájsť do knižnice a požičať si dáku dobrú knihu. Je ich kopa dačo štýlu:

MARTINCOVÁ, P. – GRONDŽÁK, K.: Operačné systémy. Prvé vydanie. Žilina: Žilinská univerzita, 2004. ISBN 80-9070-242-X

GVOZDJAK, L. et al.: Počítače a programovanie. Prvé vydanie. Bratislava: Alfa, 1985.

FRANEK, M.: Od algebry k počítačom. Prvé vydanie. Bratislava: Tlačiarenské závody Pravda 1971.

Nech ťa neodraduje, že kniha je stará, v tomto prípade to vôbec nevadí, práve naopak. Staršie knihy tieto veci rozoberajú viac do základov.

Alebo: "An investigation of the laws of thought" - By George Boole

Popozeraj aj na google books a torrentz.com, isohunt.com.
Hladaj dačo štýlu: "Computer science", "Processor design".

A ak chceš svoje vedomosti nejako reálne využiť, nauč sa jazyk symbolických adries a inštrukcií. Manuály sú na stránkach intelu - http://www.intel.com/products/processor/manuals/ a AMD - http://developer.amd.com/documentation/ ... fault.aspx

Iank stránky intelu a AMD sú celkovo dobrý zdroj.
Jancino
Junior

Odeslat příspěvekod hal_sk 29. 7. 2009 17:50

Dík za reakcie. Aj ja som našiel niečo zaujímavé:
http://tams-www.informatik.uni-hamburg. ... apter.html
hal_sk
Junior

Odeslat příspěvekod Jancino 31. 7. 2009 17:36

hal_sk píše:Dík za reakcie. Aj ja som našiel niečo zaujímavé:
http://tams-www.informatik.uni-hamburg. ... apter.html

Je to fakt dobrá stranka, davam do oblubenych...
Mas prostie stastie pri hladani ;-)
Jancino
Junior

Odeslat příspěvekod suk 3. 8. 2009 21:07

hal_sk píše:sčitovať, čísla v dvojkovej sústave, napr: 1101+1001=10110, pričom výsledok by bol reprezentovaný zapnutými a vypnutými LED-kami, môže poslať link.

tohle je uplne jednoduchy (bez linku):

pro kazdej bit jeden clen, kterej bude mit tri vstupy a dva vystupy...

kazdej vstup bude jeden bit v puvodnim cisle a overflow vystup z minulyho clenu, vystup bude overflow

tzn pravdivostni tabulka pro obvod jednoho clenu bude asi nejaka takovahle:
(a,b - cisla, c - overflow vstup, v - vystup, o - overflow vystup)
Kód: Vybrat vše
a|b|c|v|o
0|0|0|0|0
1|0|0|1|0
0|1|0|1|0
1|1|0|0|1
0|0|1|1|0
1|0|1|0|1
0|1|1|0|1
1|1|1|1|1

Cely to mas stejny jako scitani v dekadicky soustave, kdyz si to pises nad sebou (ucilo se to tak v 5 tride zakladni skoly, pouzival jsem to obcas i na stredni, tak snad pamatujes aj ty :) ). Spocitas jeden sloupec, kdyz se to vejde tak do stejnyho sloupce hodis soucet, kdyz se to nevejde tak "overflow", cislo prictes k vysledku v dalsim sloupci. A tady to je uplne stejny... az na to, ze to tak dela elektrickej obvod (kterej se sestavi na zaklade karnaghovejch map a booleovy algebry). No, a podobnejch obvodu je v kompu(procesoru) tisice az snad mozna miliony a ve vzajemny kooperaci stvorej cosi, diky cemu vidis tenhle muj post (kterej urcite je v nejakym z tech clanku co tu kdosi postoval, hodlam si to precist aj ja:) ).
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod DevAstor 27. 10. 2009 00:41

Toto je můj osobní názor.

(\_/)
    (°.°)           <=(čert s dvouma půllitrama)
   c(”)(”)
DevAstor
VIP uživatel

Předchozí stránka