Princíp fungovania počítača

C++, C#, Visual Basic, Delphi, Perl a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod hal_sk 13. 7. 2009 19:06

Zdravým. Rád by som pochopil princíp fungovania tranzistora, tranzistorov v nejakom obvodovom zapojení, mikroprocesora a napokon princíp fungovania celého PC. Je problém keď som leniví na matiku? Počul som o nejakej mechanickej kalkulačke. Je nejaký materiál, ktorý by takéto veci vysvetľoval takto doslova mechanicky (som strojár), na nejakej animácii (tu ide signál, ten spustí toto...)?
Keď hľadám na nete, tak nájdem najmä definície, prípadne rovno programovanie mikroprocesora. Ja chcem pochopiť princíp, predstaviť si to.
Vďaka za odkazy a reakcie.
hal_sk
Junior

Odeslat příspěvekod JanFiala 13. 7. 2009 19:22

Co můžeš udělat dnes, odlož na včerejšek
JanFiala
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod K8 13. 7. 2009 19:24

co treba tohle http://www.root.cz/clanky/jak-pracuje-pocitac/ a dalsi podobne clanky - viz odkazy na konci
K8
Pokročilý

Odeslat příspěvekod aberez11 14. 7. 2009 15:12

odporucam http://shop.ben.cz/cz/121158-mikroproce ... itace.aspx
je k tomu ale dobre mat niake zaklady cislicovych/logickych systemov
dedukcia: "Tí čo s tým nemajú problémy, s tým nemajú až také problémy. Ale tí čo s tým problémy majú, s tým majú problémy.." (prednasajuci vysvetluje studentom ako sa veci maju)
aberez11
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hal_sk 14. 7. 2009 15:30

Vďaka všetkým, za odkazy. Však keď ešte niečo budete mať, napíšte.
Vďaka najmä K8 za ten seriál na root-e, o tom som nevedel, to bude asi pre mňa v hodné.
hal_sk
Junior

Odeslat příspěvekod DevAstor 15. 7. 2009 16:11

Toto je můj osobní názor.

    (\_/)
    (°.°)           <=(čert s dvouma půllitrama)
   c(”)(”)
DevAstor
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hal_sk 26. 7. 2009 22:50

Tak som sa vrátil. Začal som čítať ten seriál, ale keď prišlo na ALU a ostatné elementárne komponenty počítača, zistil som, že neviem o čom je reč. Sú tam blokové diagramy, ale neviem čo si mám pod nimi predstaviť. Rád by som videl takúto sústavu registrov, pamätí, ALU, jednoduchého vstupu a výstupu v činnosti - realtime. V diskusii toho seriálu som našiel odkaz na ukážku počítača z relé:
http://www.electronixandmore.com/projec ... mputertwo/
http://web.cecs.pdx.edu/~harry/Relay/
Mám pocit, že na tom by sa to dalo dobre demonštrovať. Fyzicky sa z toho musí dať odpozorovať, že čo to robí. Neviete o nejakom Java Applete, alebo takom niečom, kde je takýto počítač v najednoduchšej podobe nasimulovaný?
hal_sk
Junior

Odeslat příspěvekod Dany0 26. 7. 2009 23:09

Zkráceně je to takhle:
1.) Zdrojem projede elektřina.
2.) HDD pak říká jak mají ty pulzy vypadat.
3.) Pulzy projedou vším možným(procesor, GPU, MB čipy) a tím změní svůj tvar/velikost/množství.
4.) Pak se vrátí na hdd které vyšle další pulzy.

Přesněji řečeno, hdd v tom takovou roli nemá, ale snažil jsem se to stručnit opravdu HODNĚ. Jen aby jsi měl základní představu co se tam děje.

Opravdu mě za to neodsuzujte, vždyť kdybych se rozepsal tak bych ráno měl asi třetinu :-/
Místo abych psal další *ehm* podpis, raději půjdu ven na čerstvý vzduch.
Kdo chce pozvánku do Google Wave tak SZ! Furt jich mám spoustu :)
Dany0
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vebloud 27. 7. 2009 09:36

Doporučoval bych si přečíst něco o elemantárních logických obvodech, potom čítače, sčítačky, násobičky a další složitější a složitější věci. http://www.google.com/search?client=ope ... 8&oe=utf-8
Tím se dostaneš k základem ALU. Potom přejdeš na řadiče, paměti atd a už by ti to mohlo dát základ k pochopení severního můstku a vůbec I/O. No a tím máš v podstatě celý porcesor.
Začínat od porcesoru je jak začínat matiku Laplacovou transformací, když málem nevíš co je funkce...
Žít a nechat žít, ty máš svůj názor, já mám svůj názor, já ti nebudu nutit svůj, nemusím souhlasit s tvým, ale udělám vše, abys ho mohl svobodně vyjádřit.
Vebloud
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gandor 27. 7. 2009 15:44

Asi by som pockal na vysku... Osobne som sa zaklady tohoto ucil hned v prvom semestri... Pripadne sup ho do kniznice a poziciat si nejaku knizku z nazvom architektura pocitacov a tam sa docitas vsetko co ta zaujima...
gandor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ageran 27. 7. 2009 16:39

Počítač jako celek je natolik sofistikovaný systém, že na pochopení fungování všech jeho součástek a jejich vzájemných vazeb by chtělo hoooodně (a to opravdu hodně) studovat... Nejsem si taky jist, co si představuješ pod pojmem "princip fungování"?

Principilně nepotřebuješ vědět, co dělá tranzistor, abys věděl, co dělá celý počítač...
Ale pokud chceš jít opravdu do hloubky (což zjevně chceš, i když poněkud zvláštní cestou), tak si nastuduj věci jako jsou hradla (logické funkce - AND, OR, NAND, NOR, XOR), klopné obvody , čítače, posuvné registry a ty věci, co psal Velbloud, sčítačky, násobičky... To jsou teprve ty elementy, které "něco" dělají se signálem...

Je těžké ti něco vysvětlovat, když nevíme, jaký máš základ - co už víš a umíš a co ne... Představa, že z nějaké animace pochopíš principy, které se roky studují na vysoké škole je poněkud směšná... (bez urážky)

Stejně tak by myslím bylo lepší začít z druhé strany, pochopit vazby mezi jednotlivými komponentamy počítače a pak se zaměřovat na konkrétnější věci...
Ageran
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iv93 27. 7. 2009 21:02

Malým dětem a blbcům počítače do rukou nepatří.®
iv93
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tonda-B 27. 7. 2009 22:00

Přesně to je ten princip - buď proud prochází, nebo neprochází.

A na těchto dvou stavech je to celé založené.

Jinak je počítač rychlý blbec - když do něj vložíš kravinu, rychle z něj vyleze ještě větší...
Tonda-B
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dany0 27. 7. 2009 22:37

Tonda-B píše:Jinak je počítač rychlý blbec - když do něj vložíš kravinu, rychle z něj vyleze ještě větší...

:tleskani :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani
Konečně jsem se dozvěděl pravdu o počítačích
:tleskani :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani
Místo abych psal další *ehm* podpis, raději půjdu ven na čerstvý vzduch.
Kdo chce pozvánku do Google Wave tak SZ! Furt jich mám spoustu :)
Dany0
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hal_sk 27. 7. 2009 23:01

Tu sú zaujímavé videá popisujúce činnosť stroja:
http://web.cecs.pdx.edu/~harry/Relay/Vi ... index.html
Aj keď je to v angličtine, dá sa to dekódovať. Skočím ešte do knižnice, snáď tam nájdem aj nejakú vhodnú knihu.
gandor píše:Asi by som pockal na vysku... Osobne som sa zaklady tohoto ucil hned v prvom semestri... Pripadne sup ho do kniznice a poziciat si nejaku knizku z nazvom architektura pocitacov a tam sa docitas vsetko co ta zaujima...

Noo, problém je v tom, že ja už na výške som a dokonca teraz končím 1. stupeň. Ale na skúške by tieto architektúry nemaly byť tak dopodrobna. Chcem sa to naučiť/pochopiť, lebo nejak mi to nedá spať :hm .
hal_sk
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků