Jak začít programovat

C++, C#, Visual Basic, Delphi, Perl a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Exie_ 2. 3. 2013 18:11

Dobrý večer.
Obracím se na vás,nebo jste tu skupina lidi,kterým se programováním zabývá,baví ho to a chce v tom dělat a uplatnit se.
Obracím se na vás z důvodu,že se chci naučit programovat v jazykových programech,nebo v těch ex,ale nevím v čem to je výhodnější.
Nevím,ale jak začít,nebo nevím na jaké nejlepší stránce bych se měl zaučovat,kde by mi ty příručky velice pomohli programovat. Nevidím to na pár dnů,ale chtěl bych se programováním zabývat,které chci dál rozvíjet než půjdu za 5 měsíců na Střední školu obor IT.

Prosím vás,kdyby jste mi nějak pomohli jak nejlépe začít,postupovat a jak se to nejlépe a učině naučit.+ tutoriály apod.
Byl bych rád,kdyby jste se mi v tomhle tématu dali nějaký volný čas,nebo pár příspěvku mi zřejmě nepomůže.

S pozdravem Exie.
Exie_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Wikan 2. 3. 2013 18:17

Jednou z hlavních schopností programátora je umět si najít informace. Zdaleka nejsi první, kdo se na to ptá. Takže si najdi původní dotazy.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DaJa51 2. 3. 2013 18:21

Zajdi do knihovny, a určitě tam budou mít, programování pro začátečníky.
Na webu jsou ty tutoriály strohé.
DaJa51
Junior

Odeslat příspěvekod Exie_ 2. 3. 2013 18:52

Tutoriály na webu jsou k ničemu?
Jak jsem se díval tak je jich tam spousta,ale teď je otázka z kterého se učit programovat . Z čím víc větší se dělá,tak pak je v tom akorát zmatek.

Ok díky. Zajdu si do knihovny a doufám,že jí tam budou mít. Přece knížky jsou daleko stručnější k pochopení ,než tutoriály od lidi,kteří to psali vlastními slovy.
Exie_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod karlos00x 2. 3. 2013 18:53

proc pises tucnou kurzivou? myslis ze to necemu pomuze?

umis anglicky?

-- 2. 3. 2013 18:54 --

je uplne jedno cim zacnes, to neni podstatne. klidne zacni baltikem abys zjistil jestli vubec mas nejaky logicky mysleni.

-- 2. 3. 2013 18:55 --

protoze dobry programator neni svazan nejakym jednim jazykem. a zaroven delat neco podle toho kolik to sype nema zadny smysl.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hunter21 2. 3. 2013 18:58

Zodpovedaj si najprv otazku akym programatorom sa chces stat.

1. prilezitostnym, alebo
2. priemernym, alebo
3. spickovym

Bod 3. predpoklada zacat od matematiky a hardware, vcitane ASM a porozumeniu ako funguje pocitac.
Bod 2. pepoklada schopnosti od C, k vyssim prog.jazykom
Bod 1. Prepoklada aspon skriptovacie jazyky, Pascal, aplikacny Basic a pod.

Na bod 3. sa da vypracovat za hodne dlhu dobu, povedal by som minimalne 10 rokov kadodenneho programovania.

Na bod 2. staci 2 roky a viac

Na bod 1. staci zopar mesiacov.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rudidlo 3. 3. 2013 10:49

Exie_ píše:Z čím víc větší se dělá,tak pak je v tom akorát zmatek.

???

Exie_ píše:Přece knížky jsou daleko stručnější k pochopení ,než tutoriály od lidi,kteří to psali vlastními slovy.

Osobně preferuji tutoriály na webu (nejlépe natočené jako video), ale základy bych opravdu studoval knižně. Doporučuji knihu Code complete (přeloženo do češtiny jako Dokonalý kód), isbn 80-251-0849-X. Je obecná, nezaměřuje se na konkrétní jazyk a podle některých ukázek kódu na netu by si ji měli přečíst všichni lidé, kteří se programováním živí.

Mimochodem jak tutoriály, tak i knihy jsou psány vlastními slovy.

-- 3. 3. 2013 10:54 --

hunter21 píše:Zodpovedaj si najprv otazku akym programatorom sa chces stat.
1. prilezitostnym, alebo
2. priemernym, alebo
3. spickovym

Bod 3. predpoklada zacat od matematiky a hardware, vcitane ASM a porozumeniu ako funguje pocitac.
Bod 2. pepoklada schopnosti od C, k vyssim prog.jazykom
Bod 1. Prepoklada aspon skriptovacie jazyky, Pascal, aplikacny Basic a pod.

Každý programátor prochází cestou od začátečníka k pokročilému a poté špičkovému. Je však jedno, jaký jazyk ovládá. Jde o to, jak programuje. Například mě nikdy assembler nešel "pod kůži" a to se programováním živím více než patnáct let. C jsem nikdy nestudoval, v C++ jsem začátečníkem, C# používám dnes a denně; čím více toho umím, tím víc zjišťuji co se musím ještě naučit. Není to o znalosti jazyka, je to o přístupu ke stavbě aplikace.
Jsou dva druhy uživatelů počítačů. Ti první o svá data už přišli.
rudidlo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Player. 3. 3. 2013 11:44

Podla mna je hlupost zacat citat knihy a nasledne ocakavat, ze budes vediet programovat. Programovanie je najma o praxi, teoriu sa nie je problem naucit pocas programovania.

Ako zacat? Vyber si nejaky zujimavy napad a skus ho naprogramovat. Z mojej skusenosti mozem odporucit programovanie jednoduchych (uz existujucich) hier, pretoze
a) uz ich niekto nakodil a internet je plny rad ako na to
b) mozes - musis aplikovat niektore zakladne algoritmy a struktury
c) uz po nakodeni par riadkov vidis vysledok, ktory si vies otestovat
Player.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod satai 3. 3. 2013 11:57

Radit "uc se programovat tim, ze zacnes jako programovat" je jako zacit nekoho ucit bojove umeni tak, ze mu dam do rukou katanu a poslu ho do dojo (horsi uz je jenom poslat ho do bitvy).

Zacal bych poradne a postupne. Idealni zaklad jsou katy - jednoducha cviceni. Problem s tim pristupem je, ze neni hned videt nejaky zajimavy vysledek. Alternativa imo je zkusit si hrat s nejakym vyukovym prostredim, idealne s mohutnou grafickou podporou. To je trochu jako dat nekomu do rukou boken - neni to uplne didakticke, ale alespon se nezrani a muze udelat "neco zabavneho".

Dobre zdroje treabas:
http://www.headfirstlabs.com/books/hfprog/
http://jwork.org/learn/doc/doku.php?id=python:start
Understanding is a three edged sword. Your side, their side, and the truth.
satai
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Just_jo 3. 3. 2013 12:36

Já bych radši začal u jazyka C-like -> nebude potom tak velký problém při přechodu na Javu, .Net nebo C#
Delphi je celkem snadné, ale nenaučí tě ty správné návyky ( spíš dělá hodně zlozvyků ) :-)
Just_jo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Player. 3. 3. 2013 15:39

satai píše:Radit "uc se programovat tim, ze zacnes jako programovat" je jako zacit nekoho ucit bojove umeni tak, ze mu dam do rukou katanu a poslu ho do dojo (horsi uz je jenom poslat ho do bitvy).

Zacal bych poradne a postupne. Idealni zaklad jsou katy - jednoducha cviceni. Problem s tim pristupem je, ze neni hned videt nejaky zajimavy vysledek. Alternativa imo je zkusit si hrat s nejakym vyukovym prostredim, idealne s mohutnou grafickou podporou. To je trochu jako dat nekomu do rukou boken - neni to uplne didakticke, ale alespon se nezrani a muze udelat "neco zabavneho".

Dobre zdroje treabas:
http://www.headfirstlabs.com/books/hfprog/
http://jwork.org/learn/doc/doku.php?id=python:start


Aj ked so mnou zjavne nesuhlasis tak si presne vystihol filozofiu ucenia programovania ktoru zastavam. Treba zacat postupne, jednoduchsimi programami a postupne sa presuvat ku komplexnejsim.
Player.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod satai 3. 3. 2013 16:29

Prislo mi, ze se lisime v tom, zda maji byt uvodni kroky nejake prakticke problemy nebo "umele" ulohy, ktere jsou vymysleny tak, aby si z nich adept co nejvice odnesl.
Understanding is a three edged sword. Your side, their side, and the truth.
satai
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rudidlo 3. 3. 2013 17:22

Player. píše:Podla mna je hlupost zacat citat knihy a nasledne ocakavat, ze budes vediet programovat. Programovanie je najma o praxi, teoriu sa nie je problem naucit pocas programovania.

Ano, je třeba si zkoušet příklady, ale praxe nás učí o tom, že kompletně se vykašlat na knihy o programování založené na desetiletích zkušeností také není správnou cestou.
Jsou dva druhy uživatelů počítačů. Ti první o svá data už přišli.
rudidlo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod klukzpalmy 3. 3. 2013 21:54

Dovolim si prihrat polivcicku, taky si myslim, ze programovani je HLAVNE o praxi.
Taky jsem zacinal, dokonce hodne pozde, mel jsem spoustu knih, delal hafec prikladu, ale uplne nejvic mi dala praxe, kdy dostanes sanci a nejak to musis udelat. Pak si vyhledavas jen podstatne veci, zjitis ze straslive exoticke slovo polymorfismus je vlastne jenom pretezovani metod apod.

Pokud mas opravdu zajem, neni problem zajit na codeproject, sourceforge, codeplex apod a pridat se k nejakemu tymu a zacit programovat.
Ja jsem byl ochotny v zacatcich delat i zadarmo.

Btw, jaky mate nazor na delani veci do supliku? Tim mam na mysli osvedcenou radu "naprogramuj si kalkulacku nebo textovy editor" (ten textovy editor tedy zrovna moc easy neni)?
Me takove veci nikdy nebavily, vzdycky jsem mel radsi konkretni realne ulohy, ktere nekdo opravu pouzije.
klukzpalmy
Junior

Odeslat příspěvekod rudidlo 4. 3. 2013 08:46

klukzpalmy píše:Pak si vyhledavas jen podstatne veci, zjitis ze straslive exoticke slovo polymorfismus je vlastne jenom pretezovani metod apod.

Polymorfismus je možnost interpretovat rozhraní pro různé datové typy.
klukzpalmy píše:Btw, jaky mate nazor na delani veci do supliku? Tim mam na mysli osvedcenou radu "naprogramuj si kalkulacku nebo textovy editor" (ten textovy editor tedy zrovna moc easy neni)?
Me takove veci nikdy nebavily, vzdycky jsem mel radsi konkretni realne ulohy, ktere nekdo opravu pouzije.

Na takových malých projektech se dobře učí na školeních a informace z těchto školení je pak dobré použít na reálných projektech.
Jsou dva druhy uživatelů počítačů. Ti první o svá data už přišli.
rudidlo
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků