JEE v praxi (free web)

C++, C#, Visual Basic, Delphi, Perl a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod xmarek 29. 11. 2014 19:10

Máte chuť si vyzkoušet svůj vlastní web v JEE, něco se naučit a to vše jen za chvilku vašeho času? Pokud ano tak se mrkněte nejprve sem: http://goo.gl/29fqnV Na této adrese naleznete vlastně příklad takového řešení. A v sekci "O nás/Další" naleznete link, kde si můžete takový zdroják stáhnout a i minimum informací co s tím.
Celé je to nasazené na https://www.openshift.com/ Není to nic těžkého a celý maven je nakonfigurován pro samotný deployment. Co potřebujete?
- Účet (tam naleznete návod jak to vytvořit)
- Vytvořit tzv. aplikaci a do ní vložíte Tomcat7, můžete i MySQL a PhpAdmin pro zprávu databáze, ale je to tam zatím jen nastřelné (iBatis). Neměl jsem k dispozici testovací server a navíc už jsem neměl ani čas a v současné době na to stejně nemůžu lést, protože by mě asi uživatelé zabili, nemluvě o "škodě", kterou bych si takto způsobil
- Přidáte JenkinsServer a prostřednictvím Git (proti SSH) si stáhnete tuto aplikaci. Pak stačí jen projít pom.xml a případně upravit nesrovnalosti. Nedá to moc práce a ten jejich základ zvládne opravdu každý a nepotřebujete na to ani znalost mavenu.
- Pak doporučuji stáhnout WinSCP a Putty např. pro zobrazení logu atd.

Opravdu stačí jen projít ty jejich stránky a řídit se postupy. Na Git doručuji nějakou WYSIYG verzi. Nic převratného. A Jenkins? To je nakonfigurovano a vy vlastně jen spustíte deploy. Automaticky se to i nasadí.

Je to dobré pro lidi co se chtějí něco naučit formou toho, že se dívám jak je to naimplementovano a postupně přidávám věci. Upřímně vytvořit základ dá tu největší práci a samotné přidávání je už jen o Copy+Paste nebo o googlení.

Co tam je a co ne? Je tam Spring IOC prostřednictví Aplikačních kontextů, všechno je to vesměs řešené těmi konfiguráky. Dají se použít i anotace, ale zhoršuje to přehlednost a já jsem chtěl, aby bylo vidět jak to funguje. Dále Spring AOP (Aspecty pro logování), obyčejné logování, JSF + Primefaces - Toto osobně považuji za velkou výhodu celého řešení. Máte ksicht v postatě zadarmo a bez práce. Primefaces má nepřeberné množství komponent a ty stačí jen použít. Pochopitelně ne vždy je to tak jednoduché, ale nic co by se nedalo zvládnout. Zažil jsem x lidí co nedělali ani Javu a dnes jsou experti na JEE. Jsou tam styly, je tam i lokalizace, tu je třeba trošku dodělat, ale taky nic tragického. A navíc se dá bez problému např. přeložit základní obsah a nasadit to v různých jazycích.
Je tam nastřelen i karusel pro zobrazování videí, a obrázků. Ale toto je nutné trošinku dořešit. Je tam problém s ukládáním do session bean. Lidi co tomu rozumí ví o čem mluvím a taky budou vědět co s tím.
Obsah stránek je uložen v textových souborech, které jsou injektlé. Vlastně převážná část je řešená přes Spring. Je tam DAO, nějaká Facade-a, potom jak už jsem uvedl základ ORM (iBatis) nyní navedený na statický obsah. Ale díky DAO se to dá lehce přepnout. Nic co by člověk nezvládl. V JSF jsou použité dlaždice takže upravíte např. boční panel a máte to všude. Chce to, ale trošinku dostylovat, dohrát si s tím, občas to v nějaký prohlížecích ujíždí. Ale malinko a není to žádná tragedie. Ale když si chcete hrát tak proč ne. Jediné co je asi důležité říct, že na tabletech to rozbalovací menu okamžitě zajíždí, ale toto se dá asi taky rychle vygooglit. Jak už jsem říkal neměl jsem čas.

Takže co říct závěrem? Asi nic. A nebo "Učit se, učit se, učit se". Víte kdo to řekl? Pokud ano tak Vám to budiš přičteno k dobru. A kdyby jste se opravdu nudili tak se mrkněte zde:
http://goo.gl/BLSjCp a taky zde: http://goo.gl/CDEHll Co tam je? Prostě všechno možné co šlo za vývojem těchto věcí. ;-)

Ještě jsem chtěl říct, že je to vlastně takový koncept pro všemožné webové stránky pro běžné použití, s minimální námahou a navíc zadarmo. Vše máte free a můžete si s tím dělat co chcete. Já jsem autorem celého řešení a vzdávám se vlastně všeho a to včečně obsahu, který jsem taky dal lidem k dispozici. Pokud Vás to bude zajímat ta to ve své podstatě zbavuje lidi strachu a to ze všech věcí okolo. Prostě přestanete být otroky tohoto systému a budete zcela nezávislí. Navíc v určité fázi budu otevírat pracovní pozice vývojářů, testerů, překladatelů atd. takže to můžete vnímat jako takovou přípravu na vaše případné budoucí povolání. Více informací naleznete v lincích, které jsem tady uvedl.

Pokud máte nějaké dotazy na mou osobu např. ohledně tohoto řešení tak tam naleznete i kontakty na mě. Prostě "SIMPLE CLEVER". :-P

-- 29. 11. 2014 19:23 --

A ještě jednu takovou věc, pokud admin promaže linky tam mi napište na facebook do SZ a já Vám je pošlu.

-- 29. 11. 2014 20:06 --

A ještě taková drobnost. Kdyby Vás zajímalo jak dlouho jsem ten web tvořil tak cca. 7 dní. Pak už jsem tam jen přidával další články a trošku jsem to upravoval. To jen, aby jste se nedivili, že to vypadá tak jak to vypadá. :-[
xmarek
Junior

Odeslat příspěvekod PiranhaGreg 29. 11. 2014 23:21

tl;dr ;-)
A ta stránka se mi vůbec nelíbí :mrgreen: .
PiranhaGreg
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod powlcz 30. 11. 2014 13:50

...
Chronický Ujížděč na nevhodnostech
powlcz
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 30. 11. 2014 14:33

- stranka kde nelze pouzit zpet - vpred je z hlediska UX totalni masakr.
- lidi jiste radi budou resit VPS aby si mohli nahodit jednoduchej webik :-)
- na tom Onedrive vubec nic nevidim
- kdyz uz opensource tak snad na nejakou verejnou git sluzbu ne?
- proc mas ve zdrojaku slozku .git?
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod xmarek 4. 12. 2014 11:28

@karlos00x: Nějak nechápu tvé myšlenkové pochody.
- kritizovat umím taky. Schválně se předveď co jsi naprogramoval v JEE ty. Jak jsem uvedl naprogramoval jsem to za 6 dní a neměl jsem čas řešit podobné nesmysly. Navíc každý vývojář ti řekne, že používat v browseru tlačítko zpět je totální hloupost, zejména pak u tenkých klientů postavených na těchto technologích.
- ten web můžeš provozovat na jakémkoliv tomcatu, webovém kontaineru. Ale asi nevíš která páčka co?
- protože proto.
- něco si zjisti o Gitu prosím. K čemu se používá Git? Důležitý je snad Jenkins ne? Navíc Git můžeš používat i lokálně, což dělám ku příkladu já. K čemu? K jak to říct slušně? Tu složku tam generuje git client. Co tam je? Něco si o Gitu zjisti prosím.

Další věc je jeden fakt. Už se těším jak budeš např. v php, html atd. řešit např. security. Já nahodím Spring Security (Acegi) a jedu, konfigurace na pár dní. A nebo na půl hodiny na úrovni web desriptoru. Pochval se jak by jsi to řešil ty?

Jde o to, že je to použitelný základ. Kdo někdy programoval podobné věci ví, že rozjet podobnou věc zabere určitý čas. Např. svázat Spring s JSF taky chvíli zabere a kdo to nikdy nedělal tak bude chvíli hledat atd. Zažil jsem "machry" na jednom projektu co vše naprogramovali v JSP, o nějakým AJAXu slyšeli jen z doslechu, všechno si to cpali na klienta a tam to zkrývali a zobrazovali, no paráda. Kód? Totálně nečitelný. Mrkněte se jak je to jednoduché a co na těch stránkách uvidíte.
Vzhled? To je to nejmenší. Na to nebyl čas. U nás se tím pochopitelně bavil člověk co dělal styly, šablony atd. na sračkách jako je Liferay. Výsledek? Pomalé až hanba. Jasně můžete něco takového naprogramovat i php, ale jak budete rozumně řešit např. databázi, komunikaci s jinými protokoly, https atd. Dělám tyto věcu už nějaký pátek, nebo spíš x let a už jsem zažil docela dost projektů kde takoví chvástouní, jako je tady ten už nevím jak se jmenuje, prodělali firmě x set tisíc euro. A toto má zákazník opravdu rád. :tleskani No a kde je dnes on? Nejspíš na pracáku a tam všem vykládá své zážitky jak se co má a co nemá dělat. :lol:

To je další věc. Dal jsem k dispozici lidem veškeré věci co jsem měl a to zdarma, nechal jsem si pouze audio vývoj (USB transport postavený na STM32F4xx pro DACy, embeded C/C++) a co jsem získal? Lidi mi pouze nadávali a výmluvy, že něco nejde. Udělal jsem i soutěž o prachy (cena za 9k, zlato nebo prachy). A výsledek? Soutěž po 40 dnech skončila a nikdo se tam nepřihlásil. Nabízel jsem i práci testerů, vývojářů, překladatelů atd. Výsledek? Nikdo. Každý jen dotazy co a proč a není v tom něco? Ne už to řešit nebudu a to podotýkám nikdy. Dělat s lidmi je za trest. Raději si budu dělat své věci a prachy seženu tím, že budu chodit dělat "mukla" za nějakých pár desítek tisíc. Ale pro lidi už nebudu dělat nic. Prostě toto je poslední věc co jsem kdy udělal. Klidně to tu smažte. Příští rok postupně povypínám tyto věci a smažu veškeré zdroje. Stáhnu veškeré knihy, BULA-u atd. a přihlásím se k autorství s tím, že zakáži jakékoliv šíření bez mého svolení. Není asi potřeba dodávat proč to dělám. To, že mi nabídla nějaká paní možnost sehnat investice v řádu milionů dolarů do technologií s obnovitelnými energiemi pomlčím. Neseženu lidi, takže v této republice doporučím arabům neinvestovat. Byli by padlí na hlavu. Umíte jen brečet a kritizovat druhé, nic jiného neumíte. :-\
xmarek
Junior

Odeslat příspěvekod satai 4. 12. 2014 11:48

Karlos byl celkem konstruktivni, pokud s _timhle_ mas problem, tak mozna radeji na interweby svoje veci nedavej.

Ale at jsem taky konstruktivni
- chybeji ti unittesty a integracni testy
- mas v kodu zapomenute sysouty
- cela ta zalezitost pod pages vypada jako jeden velky codesmell
Understanding is a three edged sword. Your side, their side, and the truth.
satai
Junior

Odeslat příspěvekod TanisCZ 4. 12. 2014 18:54

Jasně můžete něco takového naprogramovat i php, ale jak budete rozumně řešit např. databázi, komunikaci s jinými protokoly, https atd. Dělám tyto věcu už nějaký pátek, nebo spíš x let

Huh, jestli tohle vyplodíš po 10 letech praxe v programování tak je něco šeredně špatně :)

Btw to že všechno běží na jedné url to je dobré možná tak pro určitý typ aplikací (imo ani to ne), ale určitě je to nevhodné pro normální webové stránky.

Jako učící projekt proč ne, ale že bych se tímhle chlubil ? (rychlost, vzhled)
TanisCZ
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 5. 12. 2014 00:35

1) o gitu toho neco malicko vim pussinko, zejmena to, ze slozka .git nema v publikovanem zdroji co pohledavat. Je to zbytecny balast. Proste bud dam url na repo a kazdy si udela jednoduse clone nebo dam ciste zdrojak. Proc ma nekdo stahovat duplicitni data(protoze .git/objects je proste duplicita ke zdrojaku)? Tady na tech par kilo to neni problem, ale znamka znalosti nebo profesionality to taky neni.
2) ukaz mi toho "kazdyho vyvojare" a ja ho budu mlatit rakoskou pres ruky do soudnyho dne nebo dokud se trochu nevzdela ohledne UX. AJAX je hezkej, ale urcite ne na tohle. Co kdyz bude chtit user nejaky clanek na takovym webu pridat do bookmarks nebo poslat kamosovi? asi smolik co.
3) v JEE jsem nikdy nenapsal ani radku - delam Drupal, uz to bude za chvili jedna dekada. Https, json, rest atd nemame problem. Skoro na vsechno mame API, nevymyslim zbytecne kolo u vozu.
4) kolik beznych webhostingu nabizi tomcat ?
5) jak resim security? security ceho? v Drupalu pouzivam API, vcetne databazove vrsty. Prechazime na Symfony2 jako pohon jadra. Na Drupalu jede WhiteHouse a spousta dalsich vyznamnych webu. Mas pocit, ze je to malo (ano vynechme SA-CORE-2014-005, podobny fail se stane tu v SSL, tam v Bashi a jindy ve widlim secure kanalu...)?

Dělat s lidmi je za trest.

Tady jsi ale odkopal vse: jsi nouma co nic moc neumi, ale lze si do kapsy, ze je genius. Tak delej dal mukla, stahni si svy genialni veledila ktery evidentne stejne nikoho nerajcujou.
Nebo se vybodni na ego a prijmy konstruktivni kritiku.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod powlcz 6. 12. 2014 11:19

x) Já už vše napsal v prvním příspěvku a myslím, že ten mluvil za vše. Klid pánové. Pravděpodobně si sem přišel vylít zlomené srdíčko (:
Chronický Ujížděč na nevhodnostech
powlcz
Junior

Odeslat příspěvekod borekz 6. 12. 2014 12:41

Není jednodušší si lokálně instalovat JDK, TomCat a nějakou databázi ? Stejně JDK potřebujete pro kompilaci servletů, pokud se nespokojíte s JSP.
borekz
Junior