Softverový patent

C++, C#, Visual Basic, Delphi, Perl a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod NecroPro 31. 7. 2015 10:14

Dobrý deň,

Mám taký problém že mám v hlave super myšlienku ktorú by som potreboval patentovať. Jedna sa o softvérový program ktorý by sa dal ponúknuť určitým spoločnostiam a zarobiť na tom. Otázka znie
1. Ako tú myšlienku ochrániť? ako zabrániť tomu aby mi v spoločnosti nepovedali "takých sme tu už mali, dovidenia" a nespravili si ten software sami. Alebo aby ju nevyžil dotyčný programátor ktorého si objednám na zhotovenie aplikácie.

Viem že niektoré krajiný podporujú tkzv. Softvérový patent, no ine nie.. Ako je to teda na Slovensku? Ako sa u nás dá ochraniť taká vec?

Ďakujem za každú normálnu odpoveď
NecroPro
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod karlos00x 31. 7. 2015 10:43

Tohle se nekrade. Pokud mas genialni myslenku tak jsi o kus dal nez kdokoliv komu naznacis. Zaroven se neda shanet investor "neco mam, je to skvely, ale nemuzu rict co to je abyste mi to neukradli".
Programator sam tohle nikdy neudela, on je jen delnik v drtive vetsine pripadu - neumel by to prodat, neumel by to udelat uzivatelsky privetive apod.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod NecroPro 31. 7. 2015 15:42

Programátor je jedná vec ale horšie je že sa môže stať že to ponúknem spoločnosti a manažér spoločnosti mi povie "takých sme tu už mali, dovidenia" a do mesiaca si takú aplikáciu spraví sám.. kvoli tomu som hľadal niečo ako patent alebo nejakú ochranu myšlienky..
NecroPro
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod psychocowboy 31. 7. 2015 15:59

Mam prakticke zkusenosti se shanenim investoru jak se SW tak s hmatatelnou zalezitosti a dokud nemas nic v ruce, tak nemas sanci ziskat investora. A jakmile neco budes mit, investori prijdou sami a zaridi i veci ohledne vlastnickych prav. Co se tyce ohlidani programatora, je idealni mu nabidnout spolupraci na urovni provizi nebo procent, v budoucnu, budes-li uspesny, treba i akcii.
psychocowboy
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 31. 7. 2015 16:14

Si myslim, ze takhle to proste nefunguje. Musis prijit s nejakou demoverzi aspon a v tu chvili uz mas ten zasadni naskok. Navic bezne si firma dela svuj byznys a nebude se poustet do neznamych vod programovani.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod karel.matousek 2. 8. 2015 23:40

Programátora si můžeš pojistit NDAčkem - non disclosure agreement. http://www.pravoit.cz/article/dohoda-o- ... -agreement

A pokud jde o patent. Není ani jisté že by ti to patentovali. Nikdo si třeba nemůže nechat patentovat myšlenku sociální sítě nebo hromadného nakupování alá slevomat nebo groupon. Pokud nemáš v hlavě nějaký unikátní algoritmus, jako např. Google a jeho PageRank nebo nějaký supermatematický, neprolomitelný šifrovací algoritmus, tak bys neměl šanci (otázka taky je proč by sis ho vlastně chtěl patentovat a tím vyzradit konkurenci). A jestliže píšeš, že ta firma do které bys přišel a nabídnul jim ten svůj program by si ho mohla naprogramovat sama, tak to na moc velkou unikátnost, co se algoritmu týká, nevypadá.

Pokud máš v hlavě nápad na program, který by využily firmy z určitého odvětví, tak nejlepší je postupovat tak, že si ho necháš naprogramovat, nabídneš jim ho a pokud se jim bude líbit, rádi od tebe licenci odkoupí a to i za velké peníze. Bylo by to pro ně snažší než si ho nechat naprogramovat. Důležité ale je, aby ten program pracoval skutečně dobře a taky nějak k světu vypadal. Chce to profíky programátory, odborníky na UI atd. Zadal bych to nějaké pořádné firmě. Sice to bude stát asi dost, ale nebude to odfláklé a taky nebudou mít problém s tím NDA.
karel.matousek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mosquito 3. 8. 2015 01:42

stejny problem jsem resil, resp. resim a bohuzel je to asi neresitelne .. a to jsem dokonce programator

pokud je to unikatni muzete si to napred patentove osetrit - jenze to stoji penize a hlavne toto rizeni muze trvat roky (pokud to pouzije i nekdo jiny ale vam to za 2 roky priklepnout muzete se s nim soudit .. mate na to?), ale kde je uplne hlavni problem?

muzu stravit pul roku vyvojem a potom s tim vyjdu ven a zacnu poptavat potencialni zakazniky, pokud to bude opravdu dobre, najde se vetsi firma, ktera onu myslenku zrealizuje svymi kapacitami treba do mesice a protoze ma na rozdil od me ci od vas uz sit svych zakazniku tak to rozjede mnohem lepe i s mesicnim zpozdenim a me ci vas prevalcuje. Pokud to budete sirit jako klasickou aplikaci klidne i s nejakym overenim tak neni velky problem aplikaci dekodovat a knowhow obslahnout komplet

.. jedina jakztakz moznost je, ze mate napad na nejakou "cernou skrinku", tj vlozite vstupni data a vypadne vysledek .. to se da zrealizovat online a mimo provozovatele serveru coz muzete byt i vy sam to bude docela neukradnutelne (samo problem s programatorem zustava ale toho se nakonec nebudete tolik bat jako konkurence)

-- 3. 8. 2015 01:43 --

karel.matousek píše:Nikdo si třeba nemůže nechat patentovat myšlenku sociální sítě nebo hromadného nakupování alá slevomat nebo groupon.

... to by jste se divil, ale treba zadost o patent na "slevomat" je prinejmensim v cesku podana a kupodivu ne panem Cuprem
mosquito
Junior

Odeslat příspěvekod karel.matousek 3. 8. 2015 09:21

"... to by jste se divil, ale treba zadost o patent na "slevomat" je prinejmensim v cesku podana a kupodivu ne panem Cuprem"

a jak to dopadlo? To by mě zajímalo.
karel.matousek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mosquito 9. 8. 2015 16:18

chvili mi trvalo nez jsem to nasel...

http://isdv.upv.cz/portal/pls/portal/po ... 837&lan=cs
mosquito
Junior