AI

C++, C#, Visual Basic, Delphi, Perl a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod stormborec 22. 11. 2016 20:14

Nevím kam to napsat - sem to asi nepatří, nicméně ...
Neuronové sítě, strojové učení - zaujal mě článek na zive.cz - http://m.zive.cz/hratky-s-umelou-inteli ... o/a-184986

Máte s tím někdo zkušenosti - já se s tím poprvý setkal v Avisynthu - knihovna nnedi3 http://avisynth.nl/index.php/Nnedi3 která se využívá k odstranění prkládání u videa, a také se dá použít k vysoce kvalitnímu upscalingu.

Zajímalo by mě, jestli současné znalosti jsou dostatčné k vytvoření "obecné umělé inteligence" a je to jenom otázkou výkonu hardwaru - tedy jestli by teoreticky při neomezených možnostech výkonu bylo již dnes možné řešit úlohy pomocí umělé inteligence, nebo jestli pořád něco chybí a bez ohledu na použitý výkon a čas končí určité úlohy ve slepé uličce
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 23. 11. 2016 07:56

vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gandor 23. 11. 2016 08:04

Ano, chyba vseobecny motivator a vseobecny vyhodnocovac spravnosti rozhodnutia.

Tam konci v zasade aj kazda rozumna diskusia z laikmi - nevytvarajme AI, lebo nebude chciet pre nas makat a bude proti nam "zotrocovatelom" bojovat... Lenze to by musela mat rovnaky motivator ako my - citit sa fajn ked pre mna niekto nieco robi a citit sa blbo ked niekomu stale splnam jeho sny a nic mi za to neda...

Ale ten stredny medziclanok - naucit sa dobre odpovedat aby sa to zhodovalo z vyhodnocovacom spravnosti uz ako-tak dnes mame... Takze ak raz prideme na to ako spravit dobry motivator a vyhodnocovac, tak budeme vediet vytvorit vseobecnu AI.

PS. toto ozaj nepatri do programovania :)

PPS. Hawking a ostatny vedci maju strach z AI, ale ich argumenty idu uplne inym smerom a tam sa s tym neda nic namietat. Celkom pekny, dlhy a podrobny blog o tomto pisal Tim Urban
gandor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Nargon 23. 11. 2016 16:25

Neuronové sítě a strojové učení je jen "část" AI (UI), která slouží ke zrychlení celého procesu, ale není to stěžejní článek.

Hlavní problém je v tom že tomu "stroji" při učení musíš předložit "vstupní data" která bude vyhodnocovat, což je v pořádku. Jenže zádrhel je v tom že mu při tom učení musíš předložit i "výstupní data" tj informaci co ten vstup znamená. Jinými slovy kromě několika tisíc obrázků čísel a písmen mu ke každému musíš zadat i informaci že tady ten obrázek znamená písmenko "A". Tím si ten stroj vytvoří škatulky A, B, C, ... a pak když mu dáš nějaký obrázek co ještě neviděl tak ho dokáže správně přiřadit do škatulky a dát ti informaci že se jedná o znak "A".

To co zatím dost chybí je jak píše gandor, jedná se o "obecný vyhodnocovač". Jedná se o zásadní část, která je schopna pro neznámý vstup vyhodnotit co znamená. Tj dáš mu obrázek a ono to dokáže říct že na obrázku je písmeno "A", což pak může předložit neuronové síti jako další vstup pro učení, protože má vstupní obrázek a informaci že se jedná o písmenko "A". Další zásadní funkce toho vyhodnocovače je říct, zda ten neznámý vstup odpovídá nějaké známé škatulce nebo se jedná o něco nového a tedy pro to musíme založit novou škatulku.
Tento vyhodnocovač nemusí být rychlý. Je to podobné jako když se děti učí např matematiku. Když dítě naučíš základní číslice jak jdou po sobě 1, 2, 3, 4, 5 ... a pak že 1+1=2, 1+2=3 a pak mu dáš neznámý příklad 2+2, tak se právě použije tento vyhodnocovač a bude to počítat třeba na prstech, ale po 5ti minutách z něj vyleze číslo 4 jako výsledek. Tohle se pak dá nacpat do neuronové sítě, aby dokázala rychle vrátit výsledek (4) pro zadaný příklad 2+2.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod stormborec 23. 11. 2016 21:40

Takže chybí schopnost nějaké analogie nebo abstrakce - prostě zatím jsou to "pouze" efektivně zadávané váhy pravděpodobnosti ... jak píše ten autor toho článku na zive.cz, jak dělal ten pokus s těmi články - kdyby těch článků měl neomezený množství a měl k dispozici neomezený výkon, tak asi stejně by to skončilo v nějaké slepé uličce a psalo by to dál nesmysly ...
Jestli jsem to pochopil, tak k vytvoření obecné umělé inteligence nám nebude stačit zvýšení výkonu počítačů/kvantové počítače nebo tak něco - bude potřeba přijít s něčím v té softwarové části ...

Z toho článku od Tim Urban - exponenciální vývoj ... o tom bych s úspěchem pochyboval - spíš se jednalo o nějaké revoluční objevy, vynálezy, které po určitou dobu akcelerovaly vývoj. Ale těžko tvrdit, že za dalších 50 budem nějak extra dál, než za posledních 50 let. Podle mě nejrychlejší vývoj probíhal na přelomu 19. a 20. století - tambyly ty převratné objevy a vynálezy, jako všchno kolem elektřiny, auta, letadla ... např. auta a letadla se za posledních 50 let příliš nezměnily, zatímco před 100 lety to bylo úplně na začátku.
Podobně počítač - i když něco o tom tam píše (ten S vývoj) - nějaký 15 let starý Pentium 4 bude s XPčkama ještě relativně použitelný i na ten internet, zatímco počítač z roku 85 si ani neškrtne - tady se ten vývoj spíš zpomaluje, jak se už naráží na fyzikální limity.
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod powlcz 29. 11. 2016 13:26

Tenhle pohled je mimo, letadla jsou mnohem dál. To samý počítače. Dneska máme 4K rozlišení, ale to je oproti 640x480 nebo 1280x720 extra super dál (jednoduše 921 600 pixelů vs 8 847 360 pixelů).

Možná dneska nejsou vynálezy už tak opěvované v médiích, nicméně v rámci potřeb lidstva jsou všechny tyto věci tak dohnány k dokonalosti, že se jedná v podstatě o revoluce. (mobilní telefon vs smartphone - taky je to to samé? Drony a letadla? Nanotechnologie?).

My ani v podstatě nevíme co je to umělá inteligence, protože sami ani nevíme jakto, že si uvědomujeme sami sebe, existenci apod. Takže to zároveň může být jen otázka nějaké komplexnosti nebo výkonu, což náš mozek bez pochyby prostě je. Lidský mozek obsahuje 86 miliard neuronů, což jsou navíc ještě inteligentní "spoje" které jsou schopny měnit propojení a vazby, posilovat nebo uvolňovat části mozku apod. Takže do složitosti lidského mozku máme ještě hodně daleko
Chronický Ujížděč na nevhodnostech
powlcz
Junior

Odeslat příspěvekod stormborec 29. 11. 2016 19:38

Do složitosti určitě - a tu výkonem rozhodně nenahradíš - blbej software na supervýhonným počítači bude pořád jenom blbej sofrware vykonávající jednoduchý úlohy akorát hodně rychle.

"nevíme jakto, že si uvědomujeme sami sebe, existenci apod" - to je něco jinýho - vědomí - tohle pro vytvoření umělé inteligence není potřeba - vědomí můžou mít i tvorové zcela neinteligentní

Podívej se, jak vypadaly dopravní letadla v průběhu 20. století:

1949: https://cs.wikipedia.org/wiki/De_Havilland_Comet - od té doby se až tak moc nezmněnilo

Dneska probíhá vývoj prakticky už jenom informačních technologií - a i ten vpodstatě končí s dosažením určité hranice zmenšování. Nic tak převratnýho jako byly všechny ty vynálezy ohledně elektřiny a dopravy už tady možná nikdy nebude. 4k rozličení je overkill, protože už není kam to zlepšovat, tak nabídnou vyšší rozlišení, který stejně nikdo z běžné sledovací vzdálenosti nerozezná od FullHD - marketingový tah.

-- 29. 11. 2016 20:59 --

Jinak to dopravní letadlo v roce 1949 mělo cestovní rychlost 805 Km/h - za těch prvních 50 let 20. století obrovský pokrok. Kdyby platila ta teorie o exponenciálním vývoji vědy a techniky, tak v roce 2000 by musely dopravní letadla lítat aspoň tak 3000 Km/h a v roce 2050 aspoň 10 000 Km/h - a maslím že není vůbec nereálný, že i v tom roce 2050 budou ty dopravní letadly lítat pořád podzvukovou rychlostí.
Dopravní letadla jsem vybral jako příklad z toho důvodu, že tam je asi nejlíp vidět vědecko-technický a civilizační pokrok. Takže za těch posledních 65 let tady nejsou žádné tak převratné poznatky ani z materiálového inženýrství, ani co se týká motorů, aerodynamické konstrukce, které by to posunuly úplně někam viditelně dál.
A s tou umělou inteligencí to může být podobný - sice máme již rozpoznávání obrazu, nebo převod řeči na text, ale těžko říct, jestli tohle se dá vůbec nazvat inteligencí. K nějaké obecné inteligenci, která by např. rozumněla složitějším textům, nebo matematice jsme pořád stejně daloko jako někdy v 60. letech 20. století
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod powlcz 1. 12. 2016 08:34

Rozumím. V něčem máš pravdu, tak uvidíme :)
Chronický Ujížděč na nevhodnostech
powlcz
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků