Příklady hlubokých/mělkých znalostí užívaných v programování

C++, C#, Visual Basic, Delphi, Perl a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod milanc 30. 3. 2019 16:48

Ahoj,
mám za úkol zkusit specifikovat určité znalosti ve 2 kategoriích pro dané obory...

Z literatury...
Lidské znalosti můžeme rozdělit do dvou skupin. Předně jsou to znalosti objektivní, obecné či exaktní (někdy nazývané také znalosti hluboké), k nimž mají přístup odborníci např. při studiu daného oboru (teorémy, fyzikální zákony apod.). Druhou skupinu tvoří znalosti subjektivní, často heuristické až meta-heuristické (někdy nazývané znalosti mělké – nikoli však ve smyslu povrchní!), získané vlastním poznáním a dlouholetou praxí. Ukazuje se, že pro kvalitu řešení z hlediska umělé inteligence sehrávají tyto subjektivní znalosti podstatnou roli. Zvláštní význam pak budou tyto subjektivní znalosti vykazovat při konstrukci expertních systémů.

Od jinud: Znalosti můžeme klasifikovat jako:
• mělké (shallow knowledge), které jsou založeny na empirických a heuristických znalostech. Zde nám asi pomáhají pravidla, logika, usuzování...
• hluboké (deep knowledge), založené na základních strukturách, funkcích a chování objektů.

Oblasti pro zamýšlení např.
- vývoj software/programování, psaní kódu...
- řízení SW projektů
- návrh slaboproudé elektroniky, návrhy PCB

Příliš si s tím nevím rady, abych se přiznal.
Obecně to chápu tak, že objektivní/hluboké jsou ty "dané" znalosti, které mít musíme a nemůžeme je ani obejít?

Když vemu např. programování, tak tady bych do objektivních/hlubokých zařadil třeba znalost jednotlivých příkazů, syntaxe kódu, použití struktur typu cykly, podmínky apod. Prostě daný základ.

A do mělkých třeba volbu konkrétního jazyka a technologií, architekrury...? Kde mám v podstatě volnost vrozhodování, které dělám subjektivně (zkušenosti, doporučení popř. intuice...).
milanc
Junior

Odeslat příspěvekod sejnt 14. 6. 2019 09:15

Podla mna mělka znalost = Aha efekt. Teda ked zistis ako nieco funguje. A teda vies kedy a ako to mas pozuit.
Lekvár je produkt šialenej myšlienky ako neurobiť zo všetkých sliviek slivovicu.[CZ] Povidla jsou produkt šílený myšlenky jak neudelat ze všech švestek slivovici.
sejnt
Junior

Odeslat příspěvekod JanFiala 17. 6. 2019 19:03

Mělké znalosti jsou také zkušenosti - znalosti získané v praxi.
Ty uplatníš z těch tvých 3 oblastí hlavně v řízení projektu. Tam totiž nemůžeš vycházet pouze z dodaných informací. Zákazník ti mnohdy řekne jen základ, ale ty musíš domyslet 3/4 věcí okolo, zjistit co skutečně potřebuje, zjistit co si zákazník představuje do budoucna. Tohle vše je hlavně o zkušenostech.

Návrh PCB je hlavně strojová záležitost, kde kromě rozmístění součástek musíš respektovat pravidla a fyzikální zákonitosti - velikost, zahřívání, ...

Programování - tam ti mělké znalosti pomohou v nalezení řešení, pro jeho realizaci potřebuješ zase hluboké znalosti.
Co můžeš udělat dnes, odlož na včerejšek
JanFiala
Expert

Odeslat příspěvekod milanc 17. 6. 2019 19:34

Jj dík, také jsem to tak nějak pobral. Já se ptal učitele jak to je s vývojem... třeba kolega nebo někdo má nějaké své mělké znalosti v nějaké oblasti získaný čistě jen prací. Co když mi je předá mentoringem, jsou stále subjektivní/mělké?

Je jasné, že když někdo své subjektivní zkušenosti (best-practices) nějak zpracuje do nějaké teze a tuto poskytne ostatním... pak jsou to stále pro ty kdo si to přečkou a následně aplikují znalosti subjektivní? Je asi jasné, že pokud se něco hodně ujme, pak se postupně ze subjektivní zkušenosti jednotlivce časem nejspíš stane objektivní znalost větší skupiny? (třeba to vyjde ve formě nějaké, práce, publikace, dostane se do škol...).
milanc
Junior

Odeslat příspěvekod Insider24 9. 7. 2019 12:10

Z oboru programování - mělká znalost je ta, kde ti stačí znalost obecných principů. Slovíčka v jednotlivých jazycích jako například u podmínek if ... else ... a u cyklů for ... while, etc. bývají označeny stejně. Není tedy třeba hluboké znalosti, pokud chci zjistit jak program funguje. Pokud mám ladící program, mohu ho snadno analyzovat a případně najít chybu. Pokud ale chci sestavit vlastní program, potřebuju znát celou řadu příkazů i vývojové prostředí IDE, ve kterém se chystám programovat. Bez manuálů a ladícího progrmau se člověk neobejde.
Insider24
Kolemjdoucí