[php vs perl] Efektivita a vytizenost serveru

C++, C#, Visual Basic, Delphi, Perl a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod dingo 21. 6. 2005 12:24

Zdarek, zajimala by me nasledujici vec.

Videl nekdo nekde statistiky jak si vede PHP oproti Embperl/Mason na www serveru apache?

Zajimalo by me o kolik vytezuje perl www server vic nez phpko (reaktivita pri 1 threadu/reaktivita pri XXX threadech/spotreba pameti/zatez CPU/...).

Videl jsem kdesi flame, jak kdosi kritizoval perl, ze je silene pomaly a zbytecne vytezuje system. Zajimalo by me co je na tom pravdy a pro jak velkou stranku se jeste perl hodi.

Dik.
dingo
Junior

Odeslat příspěvekod 2ge 23. 6. 2005 10:37

kasli na to, rob to v com len chces (co ti ide lepsie), lebo normalnej odpovede sa aj tak nedockas. Kazdy si bude obhajovat v tom co robi, takze tak.
Cize perl je lepsi :)
SubDownloader - stahuj a nahravaj titulky k filmom pomocou opensource programu z OpenSubtitles.org
2ge
Junior

Odeslat příspěvekod shrek 6. 7. 2005 10:28

Zajimave jsou tyhle benchmarky: http://chamas.com/bench/
shrek
Junior

Odeslat příspěvekod cache 6. 7. 2005 11:30

uff.. ja som (par rokov je tomu) videl nejake benchmarky, a vtedy dopadlo php najhorsie zo vsetkych skriptovacich jazykov pouzivanych pre generovanie webu (bolo ich hadam 20). ale v tej dobe to bolo este php3, odvtedy sa vela veci zmenilo, dnes by sa zaradil predpokladam medzi prve, a s pomocou nejakeho optimizera by bol mozno aj na spicke..
Můj bože, to je budoucnost! Mí rodiče, přátelé, má dívka.. Už je nikdy neuvidím.. JUPÍÍÍÍÍÍ! (Fry s1e1)
cache
Pokročilý

Odeslat příspěvekod btos 6. 7. 2005 11:54

Ty benchmarky z http://chamas.com/bench/ vypadaji dost synteticky, realne aplikace jsou trochu (dost) jine. Uznavam ze vsechny testy jsou delany maximalne stejne ve vsech jazycich, ale kazdy jazyk je jiny a ma jine vyhody a nevyhody. Konkretne jspcka a python jsou delany hodne neefektivne, nedivim se ze potom dopadly tak spatne. V perlu se zas tak moc nevyznam, ten hodnotit nebudu.
btos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 2ge 6. 7. 2005 12:44

je to pravda, myslim, ze autor by si mal stanovit nejaku "priemernu stranku" - konekt na db, vypisanie premennych z db, vypisanie nejakeho textu napisat to povedzme v perle (alebo v com to vie) a poslat do diskusnych skupin, ako by to riesili oni najefektivnejsie a potom to porovnat.
Ale kazdopadne - aky taky prehlad to je, aj ked uz som pisal - benchmarky su na nic :)
SubDownloader - stahuj a nahravaj titulky k filmom pomocou opensource programu z OpenSubtitles.org
2ge
Junior

Odeslat příspěvekod shrek 6. 7. 2005 18:03

btos: Asi jsem slepy, ale Python v tech benchmarcich nikde nevidim. Ty JSP si zase tak spatne nevedou; myslim, ze tvrzeni, ze Python a JSP jsou delany neefektivne, je hodne odvazne. Uz proto, ze pythonovske skripty se daji na serveru spoustet ruznymi zpusoby a ani Zope (pripadne Plone), coz je moloch jako krava a je delany v podstate kompletne v Pythonu, neni nijak tragicky pomaly.
shrek
Junior

Odeslat příspěvekod btos 24. 7. 2005 08:17

Kompletni testy jsou videt jenom kdyz si stahnes zdrojaky, primo na strance nikde nejsou.
Nerikam ze vsechny python & jsp skripty jsou neefektivni - jenom ty co jsou v tomhle testu jsou napsane HODNE neefektivne, ale tak aby byly maximalne podobne tem v ostatnich jazycich.
Plone je jenom redakcak (nebo neco na ten zpusob) postaveny nad Zope. Jinak se da rict ze kazdy poradny AS je moloch jako krava :) a urcite neni pomaly, spis naopak, ale to se projevi jen u velkych aplikaci.
Nedavno jsem si doma zkousel podobny synteticky test na pocitani pi - Java mi vysla rychlejsi nez neoptimalizovane (!) C, python skoncil az nekde vzadu s ohromnym rozdilem, jedine kdy se trochu chytnul byl pripad kdy jsem pouzil psyco.
Je fakt ze v pripade webu by bylo nejlepsi zkusit nejakou "prumernou" stranku jak navrhoval 2ge, problem je v tom definovat tu "prumernou" stranku protoze kazdy si pod tim pojmem predstavi neco uplne jineho.
btos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 2ge 25. 7. 2005 14:31

:) presne tak, priemerna stranka neexistuje. K tomu benchmarku - je to v podstate blbost a preto sa ani podobne benchy nerobia, totiz stranka nie je o tom, ze vypisat na obrazovku Hello World!.
Mozno by to chcelo jednoduchu stranku, praca s databazou, dajme tomu, ktora by bola spravena najprv v php a potom prepisana do inych programovacich jazykov.
Ale aj tak je to cele vtakovina - treba robit v tom co clovek vie a myslim ze vela ludi mi da za pravdu, ze PHP je najvhodnejsi nastroj, aj ked vela krat na neho nadavam, pretoze ja som Perlista, ale co uz...
2ge
Junior

Odeslat příspěvekod btos 29. 7. 2005 17:08

Souhlasim s tim ze PHP je asi nejvhodnejsi na hodne male weby, na stredni je uz vhodnejsi python a na velke jednoznacne java. Mel jsem tu "cest" delat stredne velky IS v PHP a bylo to peklo. (Jsou to jenom moje zkusenosti - takze no flame please :)) U vetsich projektu vznikaji problemy s kooperaci vice prgacu a i kdyz se PHP snazi napodobovat javu (a vsechno mozne okolo) tak to porad jeste neni ani zdaleka dobre. Navic u slozitejsich veci (ted myslim treba nejake narocnejsi vypocty ne slozitejsi stranky) PHP nestaci s vykonem, kompilatory (ne cache !) PHP jsou zatim jeste v plenkach a pochybuju ze se nekdy zlepsi protoze s kazdou dalsi verzi PHP je vsechno zase uplne jinak.
btos
Kolemjdoucí