Úkoly, seminárky a zápočťáky tady za vás nikdo neudělá!

C++, C#, Visual Basic, Delphi, Perl a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod adams 23. 5. 2006 22:18

S nadcházejícím koncem pololetí či semestru se tu pravidelně rojí zoufalci, kteří na poslední chvíli dávají dohromady příklady potřebné k úspěšnému završení předmětu. Jelikož jsou zadání domácích úloh originální jako vejce vejci a jsou obecně známá, tazatel nevydrží dlouho důvod svého dotazu zatloukat.

Typické příklady ze života vypadají takto:

Potřebuju napsat program na rozmístění 8 královen na šachovnici, tak aby se neohrožovaly - toto rozmístění provede sám program.

prosím pomozte!

potřeboval bych poradit a pomoc s jistýma programama javy.A popřípadě okomentovat proč se použije to ano!Nejsem zatím žádný do ví jaký zdatný programátor jenom se to učím.Problém by měl být oblasti GUI kolekce,,práce se souroby a proudy url...


Vzhledem k tomu, že v sekci programování odpovídají většinou lidé, kteří podobnými příklady s nemalým úsilím prošli taktéž, vzbudí u nich podobný thread obvykle vlnu nevole. Z dotazu je často zřejmé, že tazatel neprojevil ani nejmenší snahu a počítá s tím, že jeho problém někdo vyřeší za něj. Noticka o tom, že "nikdy nic programovat nebudu a potřebuju to jen na zápich" to taky nenarovná. Celý thread je pak plný odpovědí typu “Co tahle si to napsat?“, v lepším případě jsou odkazy na materiály, dle kterých je možno danou věc naprogramovat.

U spousty zadání lze díky jejich originalitě velmi snadno najít zdrojové kódy či postup řešení za pomocí google nebo přes české jyxo a jiné vyhledávače. U úloh typu Hanojská věž, Vlk, koza a zelí, Sirky, Piškvorky apod., je zbytečné čekat jinou odpověď než "Používej google!", a je zbytečné dotaz "Nemáte někdo naprogramovanou Hanojskou věž?" vůbec pokládat.

Pokud tedy chcete pomoci s řešením podobného problému, měli byste dodržet tyto zásady:
    :arrow: bez zdrojového kódu, který jste již dali dohromady, ale z nějakého důvodu nefunguje tak jak má to ani nezkoušejte. Je zbytečné se pokoušet maskovat to tím, že sem nalepíte něco, co jste vyhrabali na netu nebo u známých. Z doplňujících dotazů bude zřejmé, že nevíte, o čem je řeč, protože jste to nepsali (stejně tak je to znát při ústní zkoušce).

    :arrow: pokud nemáte ani tento zdroják a tucha kde začít, nehledejte zde hotové řešení, nejlépe do zítřka. Ptejte se tak, aby vám odpovídající mohli poradit, jak k problému přistupovat a odkud se odrazit či kde vzít materiály k tomu, abyste to dali dohromady svépomocí. Nečekejte, že to někdo naprogramuje za vás.

    :arrow: pokud dotaz položíte, buďte připraveni v adekvátním čase reagovat na příspěvky ostatních a reagujte co nejčastěji, nikoho nebaví týden hlídat, jestli jste od minula udělali nějaký pokrok. Pokud problém vyřešíte, dejte to vědět.

    :arrow: poslední a nejdůležitější: projevte snahu o to úlohu, byť s pomocí, vyřešit sám.

Dotazy jako "Nemáte někdo vyřešen některý z těchto příkladů", ev. "Nenaprogramoval by mi někdo to a to", ať už za úplatu nebo bez, budou s největší pravděpodobností rovnou zamykány.

Pokud budete chtít přesto jít cestou nejmenšího odporu, obraťte se raději na spolužáky s hotovým řešením, šance na úspěch je několikrát větší. Na rozdíl od nás vědí přesné zadání, vědí jak to má být vyřešeno, mají kompletní zdrojáky a možná vám to dovedou vysvětlit.

No, a konečně, nezapomínejte na to, že do školy se chodí proto, aby se člověk něco naučil a takové dotazy neprospívají ani autorovi. Fórum neslouží k tomu, aby za někoho řešilo problémy, ale k tomu, aby vám s řešením problémů pomohlo a aby z toho něco měli i ostatní.
-
adams
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _BoB_ 24. 5. 2006 07:29

Díky za tuto "tiskovou zprávu", pod kterou bych se hned podepsal.
Jen mi dovolte jeden postřeh z druhého břehu (učím programování na VŠ):
Ty úlohy nikdo nedělá proti vám, ale pro vás. Nejsou tak složité, abyste je nebyli schopni vyřešit při troše přemýšlení a s dostupnou (a doporučenou) literaturou.
Pokud nezvládnete ani semestrální projekty, tak věřte tomu, že u zkoušky neprojdete. To není vyhrožování, ale zkušenost...

Bude-li mít někdo konkrétní dotaz, kdy potřebuje vědět proč mu něco nefunguje, jak udělat jednu konkrétní činnost, tak mu já i ostatní rádi poradíme nebo odkážeme na relevantní zdroj. Ale nechat za sebe dělat úlohy někoho jiného není moc dobré.

P.S.: Jen si představuju, jak zadám úlohu pro zápočet, někdo se tady na ní zeptá, já mu odpovím a moje úloha se mi vrátí z druhý strany... :shock:
_BoB_
Junior

Odeslat příspěvekod Wikan 24. 5. 2006 08:56

To mi pripomina jednu prihodu. Nevim jestli se opravdu stala, ale jak to tak pozoruju, tak je to docela mozny:
Nejaky student si sehnal uz hotovy program a odevzdal ho jako seminarku. Pri zkousce si ucitel ten program mlcky prohlizel a pak prohlasil: "Ale vy jste ten program nepsal, ze? Nezkousejte zapirat, tim jsem si naprosto jisty. Tohle jsem totiz napsal ja pred deseti lety."
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PaloB 24. 5. 2006 09:34

Hmm...tiez nerad odovzdavam cudzie semestralky. Ale ked je jedna zo 4 semestraliek: Vytvorte jednoduchy DB system, ktory implementuje systemove tabulky, CREATE, DROP, SELECT, INSERT, UPDATE, DELETE, LOAD, UNLOAD + kontrola referencnej integrity (FK), NULL hodnoty, ORDER, jednoducha podmienka WHERE.... tak to je celkom masaker zvladnut popri kope dalsich semestraliek. Sa ani necudujem, ze polovica ludi to odovzdava z minulych rokov. Taky program ma vacsinou okolo 8000 riadkov co je dost dat dokopy aj pre 4roch ludi, ktori to maju robit ako team. (To neratam drsne pisomky, 3 semestralky, kt. sa 3x vratia.)
Ono toani nie je problem, ale ked to vrati, lebo tam nefunguje poriadne jedna vec a opakujes rocnik kvoli tomu, tak to nas.re. Fuj tento predmet ma stal a este bude stat kopu nervov....ale snad to bude k niecomu dobre...aj ked ten DBS asi nie.
PaloB
Junior

Odeslat příspěvekod psychocowboy 24. 5. 2006 09:40

Souhlas. Radit jedine s prispenim zrojoveho kodu od autora threadu. Ikdyz je pravda, ze ohlizet se na to, jestli je dotycny student nebo zacinajici webmaster je trochu z cesty, vzdy to pomuze nekomu tretimu.
psychocowboy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 3xP053r 24. 5. 2006 09:56

PaloB píše:Ono toani nie je problem, ale ked to vrati, lebo tam nefunguje poriadne jedna vec a opakujes rocnik kvoli tomu, tak to nas.re. Fuj tento predmet ma stal a este bude stat kopu nervov....ale snad to bude k niecomu dobre...aj ked ten DBS asi nie.


Sorry za offtopic; kde studujes?
3xP053r
Junior

Odeslat příspěvekod pe3k 5. 6. 2006 17:53

3xP053r píše:
PaloB píše:Ono toani nie je problem, ale ked to vrati, lebo tam nefunguje poriadne jedna vec a opakujes rocnik kvoli tomu, tak to nas.re. Fuj tento predmet ma stal a este bude stat kopu nervov....ale snad to bude k niecomu dobre...aj ked ten DBS asi nie.


Sorry za offtopic; kde studujes?


Stara dobra FRIcka (ZU) :wink:
pe3k
Junior

Odeslat příspěvekod Sharptan 15. 6. 2006 18:15

Že by to zadání pocházelo odtud http://jf.cz ? To tedy Lord of Pointers moc kreativní není, když dá na všech školách, kde učí má stejné zadání :).
Jo a jinak už snížil nároky stačí mít funkční alespoň některé moduly, tedy s vyjímkou main :), jinak bych ten program odhadoval tak na 1500 - 3000 řádek pro Shakespeary. No pokud se tu sejde víc lidí, můžeme si o seminárce pokecat, kdo co má, jak to řeší (vyřešil) a tak...
Ale pravdou je, že zadání už jsem konzutoval s několika lidmi z oboru, 2 programátoři profesně a jeden student z Plzně a všem se to zdálo na 1. rok studia "mírně" přehnané. Asi proto již LoP snížil požadavky na kompletně funkční systém. Nisméně, když fungují jednotlivé moduly, již není příliš problém to spojit. To nejdůležitější na závěr: Kurz se jmenuje Programming Language, z čehož plyne, jak mi vysvětlil LoP, že program nemusí být nutně v C, ale klidně v čemkoli jiném(C++,C#,Python,...rodina C :D), tedy mimo VB a spol., ale musí to být funkční po Linuxem. (Ten VB a už vůbec VB.NET, tak úplně nechápu, jelikož pokud vám bude fungovat struktura programu, pak je fuk, co si vyberete...

...a pokud má někdo pocit, že VB pod linuxem nerozjede, nechť si vyhledá projekt GAMBAS(+/-vzorem VB6 ale je rozvinut do více objektového návrhu, než umožňoval VB6, VB.NET zákaz vzhledem k tomu, že je to kopie C#, až na některé kompenzace, kvůli kompatybilitě s VB6, což se týká více kompilátoru, než saotného psaní kódu ve VB.NET)

Tak hodně úspěchů u ZK a snad si předtím ještě pokecáme ;)
Sharptan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod johnny.so 1. 7. 2006 14:20

""""U spousty zadání lze díky jejich originalitě velmi snadno najít zdrojové kódy či postup řešení za pomocí google nebo přes české jyxo a jiné vyhledávače. U úloh typu Hanojská věž, Vlk, koza a zelí, Sirky, Piškvorky apod., je zbytečné čekat jinou odpověď než "Používej google!", a je zbytečné dotaz "Nemáte někdo naprogramovanou Hanojskou věž?" vůbec pokládat. """"" Mno tak to udelal ja na vysce...a doslova me "VYGOOGLOVAL"!!! Takze dobre radis :lol: :lol:
johnny.so
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod X__ 1. 7. 2006 16:02

No tak aspoň o prázkách bysme mohli přimhouřit oko a pomoct jim, co říkáte? :lol:
年度新入社員入社式、社長あいさつの概要を掲載しました。
X__
Dočasný BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wikan 1. 7. 2006 16:11

Jenze o "prazkach" se nikdo ptat nebude. 90 % tehlech dotazu se objevuje bud v obdobi prosinec-leden a pak az kveten-cerven. Coz mimo jiny vypovida o tom, jak dlouho na to kaslou, nez zacnou "neco" delat :-)
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod X__ 1. 7. 2006 17:29

Wikan: No právě proto :lol: Nebo někdo chodí o prázdninách do školy? :lol:
年度新入社員入社式、社長あいさつの概要を掲載しました。
X__
Dočasný BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wikan 1. 7. 2006 18:36

Ti co maji posledni termin na konci prazdnin :-)
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trsek 3. 8. 2006 12:07

No v pripade ze ste tak lenivy ze zadanie robit nechcete chodte priamo na http://www.trsek.com a tam si to najdite alebo kontaktujte autora.

Davam to tu teraz ked je uhorkova sezona aby mal moderator fora cas to vymazat ak tento prispevok bude povazovat ze nevhodny ;o)
Programy zadania z Pascalu?
trsek
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S-Tony 3. 8. 2006 12:22

Já nevím jak ostatní, ale já se nejlíp učím už z hotových kodu cizích lidí.
Pořádně to prostuduju a můžu z toho vycházet. A přístě už vím jak na to. A když člověk toho prostuduje více, tak už má i nápady na vlastní řešení daného problému.
To je jako u literatury. Spisovatel se z vás nestane jen díky tomu, že si nastudujete pravidla českého pravopisu. Dobrý spisovatel má nastudováno tisíce knížek od cizích atorů. Tedy práci někoho jiného.
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků