Převod textu z windows 1250 na utf-8

Webdesign, HTML, CSS, Flash, PHP, ASP, .NET, JavaScript. Kritika www stránek na Smetišti.

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Hrubik 10. 9. 2022 20:26

Ahoj,
prosím o radu. Mám text - webové stránky - tvořené ve windows 1250. Stránky jsem musel přehodit na utf-8. Tím pádem vše, co jsem vytvořil ve windows 1250 vidím např. takto: slovo lávka= lávka; slovo Myší = Myší.
V kódování stránky mám nyní
header("Content-Type: text/html; charset=UTF-8");
Když UTF-8 přehodím na windows 1250, budu mít starý text dobře, ale nově přidávaný mi bude fungovat špatně...
Existuje nějaký konvertor, který by mi text převedl ? Našel jsem Prekodér v 6.0, ale nefunguje mi správně (dotaz jsem na tvůrce již poslal).
Víc jsem toho nenašel. Podotýkám, že jsem absolutní laik, takže pokud mi někdo bude ochotný poradit, prosím, aby to bylo napsané jako pro úplného začátečníka. :)
Díky za jakýkoliv tip, trik, cokoli
Jirka
Hrubik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 11. 9. 2022 06:55

Stačí jen v OS WNT vestavěný Notepad.
Postup:
Soubor -> Otevřít
Soubor -> Uložit jako -> Kódování
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 11. 9. 2022 06:57

Mnoho lepších textových editorů to umí. Příkladem je (český) PSPad. Načteš si svůj text v původním kódování, změníš ho na žádoucí a uložíš. Jednoduché.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 11. 9. 2022 07:46

Hrubik: Ano, programů na převod W-1250 na UTF-8 není moc, protože je téměř nikdo nepotřebuje. Převody W-1250 na UTF-8 a zpět jde dělat přímo ve Windows pomocí Notepadu (Poznámkového bloku), jak správně doporučuje Milanr1. Používám ho pro převody kódování taky. Pro pořádek, Windows-1250 je tam nazývaný ANSI.
(Abych tomu Prekodéru nekřivdil, umí převod i historických formátů (Kameník, KoI8), ale to už je v dnešní době fakt exotika a autor jenom "oprášil" a překompiloval starý kód - asi se v době Covida nudil (verze 6 vznikla v roce 2020) a občas se mu podobně jako ty někdo ozval a usoudil, že by to ještě někdo mohl koupit.)

Hrubik píše:Když UTF-8 přehodím na windows 1250, budu mít starý text dobře, ale nově přidávaný mi bude fungovat špatně...
Naprosto nejasná formulace. Co myslíš tím "přehozením"? Pouhou změnu hlavičky? A čím a jak a kde přidáváš nový text? Ve Windows? Nebo přímo na webu (třeba v nějakém redakčním systému)?

Máš soubory starého webu s textem ve w-1250. Stáhneš soubory pomocí FTP do počítače, Notepadem přeuložíš do UTF-8, změníš hlavičku z charset=windows-1250 na UTF8, nahraješ zpátky na web. Hotovo, musí fungovat.

Následné úpravy v počítači: stáhnout z webu a pomocí Notepadu přeuložit na W-1250 (ANSI). Provést úpravy ve W-1250. Následně ho přeuložíš Notepadem do UTF-8 a nahraješ na web. Nebo stáhneš z webu, provedeš úpravy přímo v Notepadu nebo PS-padu a nahraješ na web.(Tyto programy umí pracovat s UTF-8). Možná by stačilo ve Windows změnit výchozí kódování pro DOS programy na UTF-8 a potom pracovat v tvém programu na vytváření stránek už jenom v UTF-8. To ale záleží na programu, ve kterém stránky vytváříš.

Úpravy v redakčním systému přímo na webu: pokud máš nějaký redakční systém nastavený na práci ve W-1250, tak ho v rámci přechodu celého webu na UTF-8 musíš taky překonfigurovat.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hrubik 11. 9. 2022 18:09

Ahoj,
chtěl bych všem poděkovat za rady a tipy. Opravdu pomáhá uložit soubor, otevřený v notepadu ve formátu UTF :)
Ještě včera jsem byl odhodlaný vše ručně přepsat, a přitom na to stačí pár kliků :)
Člověk se pořád učí...

Díky!!! :)
Hrubik
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků