Oracle a MySQL

Webdesign, HTML, CSS, Flash, PHP, ASP, .NET, JavaScript. Kritika www stránek na Smetišti.

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Václav M. 22. 7. 2010 07:12

Co má Oracle společného s MySQL?
Václav M.
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 22. 7. 2010 07:50

vaclav: oracle je toliko soucasny otec mysql
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hekrhy 22. 7. 2010 08:27

spíše dědeček:)
Oracle vlastní Sun. Sun vlastní MySQL :-)
hekrhy
Junior

Odeslat příspěvekod Václav M. 22. 7. 2010 11:04

Aha. Takže Oracle vyvíjí svou vlastní databázi stejného jména (tedy Oracle) a ještě k tomu se podílí na vývoji databáze MySQL? Docela by mne zajímal důvod.
Václav M.
Junior

Odeslat příspěvekod Vebloud 22. 7. 2010 11:41

No on SUN jako značka a firma asi bude postupně asimilován Borgy eeeeh Oraclem jako spousta jiných firem.

Důvod je jednoduchý, Oracle db je jeden z největších (v čechách největší) hráčů na poli podnikových db a MySQL dominuje v segmentu malých firem a hlavně webových aplikací. Takže tím získává slušný tržní podíl v segmentu, kam se mu nedařilo proniknout.
Žít a nechat žít, ty máš svůj názor, já mám svůj názor, já ti nebudu nutit svůj, nemusím souhlasit s tvým, ale udělám vše, abys ho mohl svobodně vyjádřit.
Vebloud
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod Václav M. 22. 7. 2010 12:14

Tak o obchodních důvodech jsem neuvažoval - zvlášť, když i v webových prezentacích se dá Oracle použít - přestože je primárně určená k něčemu jinému. Takže asi nezbývá než věřit, že MySQL i nadále zůstane jako open source.
Václav M.
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 22. 7. 2010 12:21

tak on je to opravdu tatinek. nevim jak vy ale ja jiz mam ve svem pc "Oracle OO.org" a "Oracle VM VirtualBox", pripadne si zkuste napsat www.sun.com, je pravda ze primo mysql jsem jeste instalatorem neprohnal ale to je jen detail.

mysql rozhodne nezavrou, okamzite by vznikla openmysql v komunite a oracle by mel zase trzni podil k nule...
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Vebloud 22. 7. 2010 15:32

Václav M. píše:když i v webových prezentacích se dá Oracle použít - přestože je primárně určená k něčemu jinému.

Používáníé oracle na webovou prezentaci je jak použít dělostřelectvo na muchu, zabiješ jí taky, ale jak... Ono jde ale hlavně o cenu a to ne jenom o cenu licence, ale o cenu správy takového serveru. Programovat nad MySQL "umí" kdejakej šmudla, nad Oraclem je to poněkud dražší záležitost a to nemluvím o ladění na výkon a zabezpečení.

Každopádně jakmile je webovou prezentací myšleno cokoliv většího a tím mám na mysli webový obchod s trochu větším provozem, CMSko se spoustou obsahu a změn toho obsahu. Prostě jakmile to není malá vizitka, jednoduchý eshop nebo redakční systém, ale něco komplexnějšího, tak proč ne. Ale i v téhle oblasti vládne spíš PostgreSQL, které aby v tom byl malý zmatek odně vehementně podporoval Sun a dala se u něj k Postgre koupit podpora.

Což ale Oracle asi zatrhne. Teď mám na mysli financování vývoje PostgreSQL a podíl na jeho vývoji, protože to by bylo jako by Microsoft financoval vývoj OOo. Prodej servisu pro Postgre možná taky, ale proč nevydělat na konkurentovi že...
Žít a nechat žít, ty máš svůj názor, já mám svůj názor, já ti nebudu nutit svůj, nemusím souhlasit s tvým, ale udělám vše, abys ho mohl svobodně vyjádřit.
Vebloud
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod karlos00x 22. 7. 2010 20:40

tak ono i mysql se da rozhodne pouzit na velky veci.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Vebloud 23. 7. 2010 02:12

Pokud bereš db pouze jako relativně jednoduchý datastore a nevyžaduješ od něj komplexní kontrolu integrity dat na úrovni domény, řádku, nedejbože třeba propagaci změn skrz hierarchické tabulky pomocí trigerů. A počítáš s tím, že o spoustu věcí se bude starat aplikační server, pak ano. Pak se nad MySQL dají dělat velké věci.

Při mém přístupu, kdy se snažím, aby dta byla konzistentní i když se k nim bude přistupovat z php my admina nebo jiné aplikace, je na složitější aplikace s komplexními integritními omezeními MySQL nepoužitelná.

Ale to je pouze o přístupu k vývoji. Pokud budu brát za zdroj dat i pro všechny aplikace, které ka daným datům mají mít přístup nějáké API aplikačního serveru (v dnešní době s největší pravděpodobností webservice) tak enní problém dělat velké věci i na MySQL.

Sranda je, že konkrétně na Oraclu jde tohle všechno udělat aniž bych musel sáhnout na aplikační server, protože veškerá myslitelná IO si napíšu v Trigerech(které má sice MySQL taky, ale dost bezzubé) a mocném PL/SQL a i ten webservice můžu mít přímo z db.
Vebloud
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod wojta 23. 7. 2010 17:04

Trend poslední doby je, že na spoustu aplikací stačí poměrně jednoduchá struktura databáze. A zde buď je MySQL, SQLite nebo se prosazují "NoSQL" ukládací systémy. Zejména je to u mobilních a webových aplikací. Používají se jednoduché dotazy a konzistence se řeší někdy až na úrovni aplikace. Vyplatí se to určitě tehdy, když oprava chyby na DB je levnější než ztráta ze způsobené chyby. Což na negarantovaných webových službách je zcela v pořádku a nikomu to nevadí.
Je jasné, že Oracle se hodí tam, kde je poměr opačný. Třeba banky a různý velký business. Tam by škody způsobené chybou byly daleko větší.
C:\>ver
MS-DOS Version 5.00
wojta
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Václav M. 28. 7. 2010 18:34

K těm NoSQL bych docela rád něco věděl - ale to by se z toho dalo založit nové téma. Takže stačí pár slušných odkazů.
Václav M.
Junior

Odeslat příspěvekod Vebloud 28. 7. 2010 21:49

Např Apache Couch DB Apache CouchDB is a document-oriented database that can be queried and indexed in a MapReduce fashion using JavaScript. CouchDB also offers incremental replication with bi-directional conflict detection and resolution.
Vebloud
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod Václav M. 28. 7. 2010 22:18

Hmm... Jasně. Takže když zapomenu na to, že i klasické databáze používají soubory, tak jde o způsob výběru a ukládání dat z těch souborů, který využívá jiných struktur uvnitř souboru - které nevyžadují klasický SQL jazyk.

A nejsem si jist, ale nějak jsem z toho obrázku za tím odkazem nepochopil, kde že jsou vlastně uloženy ty soubory - zda-li přímo na webu nebo někde jinde.
Václav M.
Junior

Odeslat příspěvekod Vebloud 28. 7. 2010 22:42

Tak fyzicky jsou ty soubory na nějakém disku. Jinak je to prostě software. Ty si to stáhneš nainstaluješ a funguje ti to jako db server. Akorát se k němu nepřistupuje přes proprietární protokol, ale přes http a ne pomocí sql, ale přes to co je tam popsané.

Ještě mě zajímá co si představuješ pod pojmem soubory uložené na webu? Co v tomto případě považuješ za web.
Vebloud
Ex-moderátor

Další stránka