[FLASH video] - zatížení procesoru ?!

Webdesign, HTML, CSS, Flash, PHP, ASP, .NET, JavaScript. Kritika www stránek na Smetišti.

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod kapetr 30. 9. 2010 22:29

Zdravím.

Obracím se na toto fórum s prosbou o vysvětlení a radu.

Fascinuje mě extrémní náročnost (vytížení procesoru) při přehrávání online FLASH videa.

Pár údajů:
Múj počítač: čAthlon XP2100+, ATI Radeon 7000, Ubuntu 10.04 (s orig. Adobe FLASH pluginem), nebo Window XP SP3

Uznávám - sestava obstarožním ale na přehrávání videa "kvality" TV-NOVA by to stačit mělo?!

- přehrávání on-line videa na nova.cz (AVC, 1Mbit, 720x400) - zatížení 100% a nestačí to - místo videa mám slideshow

--- ALE ---- ?! Pokud to video stáhnu a pustím ho např. v mplayeru, je zatížení cca 55% - a tedy zcela plynulé.

Jiný příklad - jiné video (jinde):
-plugin (online v prohlížeči) - zatížení plugin 60% + X server 25% = celkem 85 %
- stažené video v mplayeru: 8 +8 = celkem 16 % !!!

Testováním jsem ověřil: není to oper. systémem a i prohlížečem - ve WXP a MSIE je to totéž. Na přehrávači staženého videa: Média player classic, mplayer, VLC, ... také nezáleží.

A pozor - abych vyloučil nějakou svou HW/SW chybu či specifičnost, zašel jsem do knihovny, kde instalovali nové počítače: Intel Core2Duo 7300 , tedy 2x2,7 GHz (oproti mému 1x1,7GHz). Ten sice přehrávání online FLASH videa zvládá, ale měl co dělat !

Aby taková blbost, jako přehrávání mizerného, ne HD, videa takovýto stroj vytížilo na 60%, to považuji za tragédii.

Pozn.: oba testované počítače na nezatížené ADSL lince, tedy jakýkoli vliv sítě vylučuji.

Otázka tedy zní:

Jak je možné, že jedno a to samé video je pomocí FLASH playeru (i orig. pluginu od Adobe) přímo z www stránky (včetně fullscreen varianty) tak NEUVĚŘITELNĚ a neomluvitelně náročné na výpočetní výkon ? Když přehrání téhož videa - staženého - je v pohodě ?

Díky všem

--kapetr
kapetr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JirkaH76 1. 10. 2010 02:34

Optimalizace a vyuzivani moznosti HW.
JirkaH76
Junior

Odeslat příspěvekod soban 1. 10. 2010 11:26

Jednoduše protože flash je šmejd.

Jaká si blbá reklama o malém rozměru zablokovala AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 6000+ tak dobře že se s prohlížečem a www stránkou nedalo nic dělat. (Po stížnostech to spravily přegenerovaly ten flash)

Prostě není nad to když se reklamy zablokují. adblock NoScript :-) a je po problému a povolím pouze to co používám.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kapetr 1. 10. 2010 12:41

Nejde mi o reklamy nebo obecně blokování FLASHe.

Zajímá mě, čím je způsoben tak olbřímý rozdíl mezi přehráváním online (FLASH pluginem) a offline (nějakým přehrávačem).

Nejde mi totiž do hlavy, že by tak masově používaná technologie stream videa byla tak n.e.u.v.ě.ř.i.t.e.l.n.ě zmršená.

Pokud kouknu místo Novy na iPrimu, tak tam je video koukatelné maximálně ve velikosti poštovní známky (bez zvracení :-) a moje PC přitom je těsně před infarktem. Také FLASH.

Naopak videa na ČT (wmv/real) jsou v perfektní kvalitě a moje PC je zvládá (zatížení 15% standard /45% TV kvalita).

Proč by ale celý svět používal FLASH video, když by režie byla tak obrovská, vysoce přesahující vlastní užitečnou náročnost dekódování a zobrazení videa ?

Aneb - co vlastně FLASH plugin dělá? Vždyť čtení datového proudu ze sítě a předání nějakému přehrávači nemůže způsobovat jiné, než zanedbatelné zatížení ?

Nenajde se někdo, kdo do toho vidí ?

Díky

--kapetr
kapetr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod gandor 1. 10. 2010 13:41

Mozno je to tym, ze ti viem napisat 4 normalne algoritmy (bez nejakeho vyslovene umeleho nic nerobenia), ktory (teraz len pre ilustraciu) jeden zoradi 100 prvkove pole za hodinu, jeden za minutu, jeden za 15 sekund a jeden za 9 sekund...
Ten na zoradenie za hodinu proste napisem bez rozmyslu hned... Ten 9 sekundovi mi moze trvat niekoko hodin vymysliet...

O flashi sa vie, ze to nieje ta uplne najlepsia aplikacia... Podobne ako sa to vravi o niektorych (vacsine, zopar dopln co chces len nezacni FW) produktoch no aj tak sa pouzivaju najviac... Preco? Odpoved hladaj v marketingu a v naveznosti medzi technologiami...
gandor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kapetr 1. 10. 2010 13:59

Samozřejmě máte pravdu - kvalita SW nemusí korelovat s jeho úspěchem, ale vše má své meze - i tato teze.

Jak by se mohl tak masově rozšířit např. webový prohlížeč, který by 10 minut startoval a na zobrazení každé stránky by uživatel čekal zase x minut. Pohle mě nemohl - marketing sem marketing tam.

Proto mě zaráží, je-li FLASH technologie podobně zmršená, že by se v tak svobodomyslném prostředí jako je Internet mohla tak rozšířit ?

Proto pátrám, zda někdo, kdo do toho hlouběji vidí - třeba sám vytváří stránky s vloženými videy - by nám to nějak vysvětlil
kapetr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod djadja 1. 10. 2010 14:14

kapetr, hledej chybu na svém PC a svém připojení na net. Teď jsem zkoušel iPrimu na jednom ze svých starých PC - DELL Optiflex GX 280: Intel Pentium 4, 2,8 GHz, 1GB RAM, integrovaná graf. karta Intel a flash video na iPrima jede naprosto plynule a to i na celé obrazovce. Reálnou rychlost download mám 14 Mbit/s. WinXP Pro SP3.
djadja
Junior

Odeslat příspěvekod gandor 1. 10. 2010 14:22

djadja: Flash ide cez procesor... Pre flashove videa (treba brat mierne z rezervou) plati, ze rychlost zavysi vylucne od taktu procesora (a to toho najrychlejsieho. Teda tvojich 2,8 oproti tazatelovich 1,7MHz je vyrazny rozdiel) + samozrejme rychlost internetu...

Kapetr: Dalsia vec co hraje pre Flash je zvyk/tradicia... Neni to zasa az tak daleko do minulosti, ked sa videa prakticky nestreamovali/pozerali sa fakt v mizernych kvalitach (kde ti taky vykon stacil).... Medzi casom si teda na tvorbu takychto videi zvyklo vela programatorov (ktory sa raz ten flash naucili) a taktiez uzivatelia....

Ale aspon vidis, preco je ten HTML5 teraz tak sklonovany (,preco microsoft vyvinul silverlight) a preco sa o to HTML5 tolko ludi zaujima...

DISCLAIMER: S flashom osobne nerobim uz zopar rokov a vela si z neho nepamatam (ani som s nim nikdy "profesionalne" nerobil), takze vsetko co hovorim len s 95% istotou :)
gandor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod djadja 1. 10. 2010 15:00

No dobře, tak zapínám staršího svého dědka - Celeron 1,8 GHz, Radeon 7000, XP Pro SP3, prohlížeč FF. Chvilku to bude trvat, dám vědět.
Nahrnuly se mi na tom PC aktualizace všeho možného, tak jsem musel chvíli počkat.
Takže výsledek:
FF - video občas zadrhlo
Chrome - video jede naprosto plynule (download je podle spodního proužku na přehrávači iprima rychlejší než samotné přehrávání).
Po přepnutí na celou obrazovku - 1920x1200 bodů, 24" se obraz občas trhne, ale nezadrhává se.
Opera - platí přesně totéž jako u Chrome
djadja
Junior

Odeslat příspěvekod kapetr 1. 10. 2010 17:09

<djadja> díky za test.

Podle "občasného zadrhávání" soudím, že to odpovídá mé zkušenosti.
Zajímavý je vliv prohlížeče.
Chtělo by to ale si otevřít nějaký monitor zatížení - alespoň "Správce procesů" a pro srovnání uvést naměřené hodnoty zatížení.

Ta rychlost sítě v tom nehraje roli - málokteré on-line video by šlo přes 1Mbps, a to hravě zvládne každá ADSL linka (pokud není zácpa na cestě, ovšem :-)

To roztažení na 1920x1200 může někomu připadat náročně, ale není. Jak Windows, tak Linux využívají na HW akceleraci karty (i u Radeona 7000) - v Linuxu se tomu říká "xv". Takže procesor nemusí resajzovat video.

Vypadá to, že hranicí použitelnosti bude asi 2GHz procesor K7/P4. To je vskutku neomluvitelné.

To má i EKOLOGICKÝ rozměr. Představme si, kolik elektřiny zbytečně navíc spálí ty miliony PC na světě brouzdající po webu, které kvůli blbě naprogramovanému FLASH_i musí nakopnout procesory na plný výkon.

--kapetr

P.S.: nemáte někdo tip na stránky, kde by byl vysvětleny postupy zabudovávání různých typů videí různými způsoby ? Pro naprosté začátečníky ?

Pak by se to dalo možné lépe otestovat - bez jiných vlivů.
kapetr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod djadja 1. 10. 2010 19:15

Teď sedím u PC s dvoujádrovým procesorem E6550, 2,33 GHz, stabilní download 4Mbit/s a to vcelku nekvalitní video na iprima (Video H.263, audio MP2, 360x272 px, celkový bitrate 639 kbit/s) jede naprosto v pohodě. Zatížení procesoru kolem 25%, když dojede stahovací proužek, tak spadne na cca 12%. Prohlížeč FF 3.6.10 - portable verze.
Tak mě napadá, jak ti jedou videa zde na zive.cz - rozlišení 240p až 720p můžeš volit (video H.264, audio aac), mám přepnuto na 720p a vše naprosto OK, zatížení procesoru kolem 30%. To co jsem náhodně vybral, rozebrání Xboxu 360 má tyto parametry (při volbě 720p):
1280 x 720 px progresive, AVC1, AAC, 25 fps, bitrate variable 2393 Kbps, zvuk AAC variable 222 kbps max. Formát mp4.
Pokud se týká streamovaného videa na webových stránkách, tak naprostá většina používá služeb youtube a flash přehrávač flv nebo mp4 - nakonec i zive.cz tak dopadlo. Já jsem použil prostoru přímo u svého poskytovatele, ale mám tam pouze několik filmečků soukromého rázu ve formátu mp4. Jako hotový přehrávač na web jsem použil flowplayer free - viz http://flowplayer.org/ - zde najdeš dostatek studijního materiálu o streamovaném videu a vymodeluješ si ten přehrávač swf podle potřeby, tj. vzhled a funkce. Původně jsem používal JW player - http://www.longtailvideo.com/support/jw-player - stejně jako Živě
Tam taky nalezneš dost informací.
PS Víš kolik elektřiny sežere hraní náročných her? Já si troufám tvrdit, že daleko víc než brouzdání na netu s flash aplikacemi. :D
djadja
Junior

Odeslat příspěvekod eskjuell 1. 10. 2010 20:08

Proto, aby tyhle testy mohly něco sledovat a dokázat měly by jste si dohodnout flash stránku, která bude vždy stejná..
Podle mě totiž u flashe velmi záleží na to jak je napsaná.. Dvonásob u flashe platí jak zoptimalizovat zdroje. Něco jinýho bude HD video a něco jinýho třeba .flv s nízkým rozlišením a tokem.
hmm..., koblížky
eskjuell
Junior

Odeslat příspěvekod kapetr 4. 10. 2010 09:49

Ano - pravda - zvolme pokusná videa:

1. http://www.zive.cz/clanky/odolny-kufr-n ... fault.aspx

ve kvalitách 1a-240p, 1b-360p, 1c-480p

2. http://www.iprima.cz/videoarchiv -> Zprávy TV Prima 03.10.10

U všech videí se ukazatel stahování předbíhal tomu přehrávání -> síť je s rezervou rychlá dost. Pro informaci: při zavření záložky s videem a ponechání jen download manageru si FF vezme cca 11 % CPU (tedy práce se sítí + okno download manageru).

Sleduji zatížení dané: FF, jeho pluginem adobe-flashplugin, X serverem (= jakoby ovladačem gravické karty a při offline mplayerem. Snažím se tipnout prům. hodnoty.

Tabulka:
------------- FF --- flashplugin -- X serv. -- mplayer --- dojem
1a --------- 15 -------40 ------------8--------- - -------------plynulé
1b --------- 14 -------65 ------------10------- - --------------plynulé
1c --------- 15 ------ 68 ------------11------- - --------------trhané
1c --------- - --------- - ----------- 11--------42------------ plynulé
2 ---------- 22 ------ 54 ------------17--------- - ------------trhané
2 --------- - -------- - ------------- 7---------- 6------------plynulé

U TV Nova bych čekal obdobné výsledky jako u Primy.

U 1. videa (z zive.cz) jsou sice rozdíly mezi on-line a offline vysoké, nikoli však násobné.
U 2. videa je však rozdíl PROPASTNÝ. (Ne není to překlep, mplayer jen 6% CPU)

Zjevně tedy asi záleží na více faktorech - že by implementace FLASH prohlížeče zabudovaného do stránky ?

Tak či tak to má Prima a Nova udělané nějak krajně podivně ?!

Ještě k poměrně malému zatížení u <djadja> - nemůže to být způsobeno akcelerací grafickou kartou ? Jakou máte ? Aneb HW akcelerace v nastavení Adobe FLASH pluginu ? Zkuste jí pro srovnání vypnout (right-click na běžícím videu ->Nastavení).

Co kdo na to ?
Co ta iprima ?!?!

--kapetr
kapetr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oooooooooo 4. 10. 2010 10:33

Kód: Vybrat vše
A pozor - abych vyloučil nějakou svou HW/SW chybu či specifičnost, zašel jsem do knihovny, kde instalovali nové počítače: Intel Core2Duo 7300 , tedy 2x2,7 GHz (oproti mému 1x1,7GHz). Ten sice přehrávání online FLASH videa zvládá, ale měl co dělat !

Kdyby nic jineho tak toto je hloupost,mam slabší procesor a že by mněl co dělat se řict rozhodně nedá.Klidně flash přehrávám,zaroven stahuji a kapacita na jinou činnost bez problémů zbývá.
Tim neříkam že flash nepatří mezi naročnější věci ale ten tvůj hororový scenař mně nějak nesedí.
Navíc flash tady je pěkných pár roků a pěkných pár roků videa přehravám - a to na sestavách co proti současné měly zlomkový výkon.To jsem byl především limitován jiným ůzkým hrdlem - připojením, přece jen stomegová ani desetimegová linka se tehdy doma nekonala.Takže v té době jo kombinoval se problem připojení+hardware pro online použití flashe ale na výše zminované sestavě...No viděl bych problem jinde.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod djadja 4. 10. 2010 11:02

K odpovědi oooooooooo není co dodat. V tomhle se s ním shoduji.
Kapetr, zkus si nějaké video Silverlight nebo HTML5, např. tady:
http://www.silverlight.net/learn/videos/all/
http://superapple.cz/2010/02/chteli-jst ... mate-test/
Nemůžu si pomoci, ale mně to zatěžuje FF i procesor víc, než staré dobré flash video. Obzvlášť Silverlight.
djadja
Junior

Další stránka