[DNS]Co sa stane po zadani webstranky do browsera ?

Webdesign, HTML, CSS, Flash, PHP, ASP, .NET, JavaScript. Kritika www stránek na Smetišti.

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod arnie222 13. 4. 2012 14:53

caute, mam taku technicku otazku .. ak zadam nazov webstranky do browsera a kliknem enter, nasledne ide DNS querry na ziskanie IP adresy, na ktoru sa ma brwoser dotazovat na obsah webstranky.
1) Co viem tak sa dotazuje na DNS server - ktory je zadany niekde v routri / modeme ?

2) nasledne ked browser zisti IP, z danej lokality uz taha obsah webstranky (zrychlene napisane)

zaujima ma vsak .. ako sa dostane kombinacia nazov webstranky - IP adresa na dany DNS server ? ak si niekto kupi len domenu bez hostingu .. existuje len tzv. dns hosting .. to nasledne funguje tak, ze webhostingova spolocnost niekde posiela / zapisuje tuto kombinaciu ? (nazov webstranky + IP) alebo si to niekto nejako zisti sam ? ako sa potam tato informacia distribuuje na vsetky DNS servery na celom svete ? resp. tam bezi na pozadi dotazovanie z jedneho servera na dalsi ?

vdak za vysvetlenie :)
arnie222
Junior

Odeslat příspěvekod gandor 13. 4. 2012 15:31

Ono je to vyrazne komplikovanejsie a nepatri to do tejto sekcie ale skvor do nejakej sekcie sietarov hardware-istov resp. mozno ludi co priamo nieco robia s hostingami.
Do code tagu davam svoje limitovane/mozno nepresne a dopletene informacie:
Kód: Vybrat vše
V skole sme nieco podobne okrajovo preberali (ale niesom sietiar, takze naozaj okrajovo + vela veci si dobre nepamatam), ale zakladna myslienka je, ze ked sa zada webstranka, tak vznikne retazec prekladacov.

Aby som to vysvetlil - ten retazec sa sklada z jednotlivych uzlov kam dany paket dorazi - pricom prvy zacina lokalne priamo na tvojej masine (vo windows zaznamy so suboru hosts). Ak sa zaznam nenajde, tak sa vytvori poziadavka na nadradeny uzol (pricom ten moze rekurzivne pokracovat hore na uplne matersky uzol). Taktiez po prichode odpovede sa dana adresa moze v danom uzle cache-ovat (po nejaku dobu 6 hodin to tusim bolo? Ale tu velmi mozno kecam s presnym casom)...
V kazdom pripade to znamena, ze sa musis vzdy registrovat u tych "koncovych" najvyssich uzloch (t.z. SKNIC, CZNIC a podobne), ktore mimochodom spolu medzi sebou este tiez komunikuju (napriklad ked das do adresneho riadka domeny .com a netrafis ziaden "cache hit", tak to po tych urovniach vystupa pekne hore az na uplny start, ktory len povie, ze sa treba spytat americkej autority)...
Samotny proces je ale este vyrazne komplikovanejsi, lebo este aj samotna URL sa rozklada na jednotlive cleny (domena 1. urovne, 2. urovne atd atd), ktore sa rozne roznaviguju podla toho, co povedia vrchne uzly...
gandor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod arnie222 13. 4. 2012 23:53

dikes .. ja som potom cital este par clankov o DNS serveroch a nieco podobne som nasiel aj ja .. o cachovani a komunikacii medzi sebou. jedine co ma zaujima .. ako sa tie info dostanu na DNS server :) teda ked regnes domenu .. kto tam tie informacie vlozi .. resp. ako sa to tam dostane ..
arnie222
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 14. 4. 2012 09:06

Když si koupíš u registrátora doménu něco.cz, dostaneš od registrátora uživatelské jméno/heslo, které tobě nebo tvému poskytovateli hostingu umožní uložit u registrátora IP-adresu pro danou URL. Zároveň tam je možné nastavit, jak dlouho jsou odpovědi platné (TTL, time to live). Tento záznam se promítne od registrátora k cz.nic jakožto k nejvyšší autoritě. Obdobné "nejvyšší autority" samozřejmě existují i pro ostatní národní domény. Toto uživatelské jméno/heslo použiješ i při změně IP-adresy (např. přechod na jiný server, před plánovaným přechodem je ale vhodné dobu platnosti s předstihem velmi výrazně zkrátit, aby se pak změna relativně rychle probublala do světa, viz třeba viewtopic.php?f=928&t=920769)

Takže po zadání URL do browseru browser předá požadavek na překlad IP-adresy DNS-klientovi, který běží jako služba v daném operačním systému.

- Ten se nejprve podívá do souboru hosts, jestli tam není uvedený záznam pro danou adresu.
- Pak se podívá do své DNS-casche
- Pak kontaktuje DNS-server, který je nakonfigurovaný na síťové kartě ve vlastnostech TCP/IP (může, ale nemusí to být tvůj modem/router)
- Pokud tento DNS-server nezná odpověď, dotáže se nadřazeného DNS-serveru (ten případně svého nadřazeného atd až je případně kontaktován nejvyšší DNS server pro národní doménu CZ.NIC, který odkáže na jmenný server registrátora.). Jakmile (pokud) dostane server odpověď, zapíše si ji do své DNS-casche (na tak dlouho, jak dlouho je DNS-záznam platný), aby příště mohl odpovědět rychleji a odpoví tvému počítači. *)
- Počítač si odpověď zapíše na dobu platnosti do své DNS-casche, aby se příště nemusel dotazovat a předá ji tvému browseru.

*) DNS server může v závislosti na své konfiguraci při příštím dotazu na stejnou URL odpovědět ze své casche, ale zároveň se pokusit preventivně ten záznam obnovit, aby ho měl trvale aktuální. To je řízeno parametry refresh (např. 48 hodin) a expire (např. týden), které jsou součástí DNS odpovědi, kterou dostal od nadřazeného serveru. Pokud nedojde v době expire k dalšímu dotazu, je odpověď z casche smazána, aby tam zbytečně nezabírala místo.

Varianta: DNS server ti může místo zjišťování neznámé odpovědi u nadřazeného serveru poslat odpověď, aby se tvůj počítač přímo zeptal u nadřazeného serveru, ale to myslím není tak časté.
vladimir
Expert