[PHP] Tvorba vlastního eshopu

Webdesign, HTML, CSS, Flash, PHP, ASP, .NET, JavaScript. Kritika www stránek na Smetišti.

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod SigmaError 2. 3. 2014 12:03

Zdravím, již delší dobu si hraju s myšlenkou vlastního řešení eshopu psaného vlastnoručně na míru, ale řeším pár drobností před tím než žacnu bezhlavě programovat.

• Jaký návrhový vzor k programování eshopu by bylo vhodné použít?
• Bude eshop s tímto vzorem jednodušše modifikovatelný (přidání/změna nějaké funkce)?
• Co všechno budu muset řešit u zabezpečení (XSS, CSRF, SQL injection, ...)?

Díky za odpoveď.
SigmaError
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 2. 3. 2014 12:24

:oboze
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jackm 2. 3. 2014 12:26

Doporučuji použít Nette Framework.
Ještě více, již existující e-shop. :-)
Intel Core 2 Duo E8400 @ 3GHz | 4GB RAM DDR II |ATi Radeon HD4670 512 MB GDDR3 | MSI G31MV2 |400W| 250GB SATA II | Win 7 Pro 32 bit
jackm
Junior

Odeslat příspěvekod SigmaError 2. 3. 2014 12:39

To je přesně ale řešení, které nechci. Rád bych si to napsal sám...
SigmaError
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 2. 3. 2014 13:47

Hura do toho, pul je hotovo!
Mohu se Te zeptat jaky nesmyslny "duvod" Te k takovemu blaznovstvi vede?
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod SigmaError 2. 3. 2014 13:51

Nemám co dělat ;) Né teď vážně, chci si to napsat sám s tím, že nad tím budu uvažovat a né jen používat něco co už někdo udělal předtím. Proto se ptám na tyhle základní otázky, abych věděl jak vůbec začít "dobře".
SigmaError
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 2. 3. 2014 13:55

Jednodušší budeš mít přemýšlet o tom jak dobře implementovat framework.
Chces si psat od zakladu eshop a nejsi schopen si vygooglit zaklady?
Rozhodne budes potrebovat nejakou DB komponentu fungujici nad PDO. Budes si potrebovat napsat nebo implementovat debugovaci nastroje. Budes potrebovat asi milion dalsich veci. Vem nejaky framework, zacni na nem stavet ten eshop a cti si jeho zdrojaky, jeho implementace apod. I u toho se da hodne premyslet.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod SigmaError 2. 3. 2014 14:03

Mám již tak trochu promyšlené co všechno tam bude, jak po programové stránce, tak i funkční, ale šlo mi spíš o to jaký návrhový vzor použít, aby to nevypadalo, že to "psalo prase". (I kód by měl nějak vypadat a mít nějakou štábní kulturu.) Ono definuj "vygooglit základy", co pod tím myslíš? Připojení k db, práce s PDO, fce v PHP? To problém není. Ono popravdě tutoriálů na eshop v php není mnoho a každý by to určitě udělal jinak. Jde mi skutečně spíš o implementaci než o hotový kus, ten mě skutečně teď nezajímá.
SigmaError
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 2. 3. 2014 14:12

Co ti mam radit... nakresli si DB schema, nakresli si objektovy model, promysli si jak budes resti konfiguraci, jak to udelas abys solidne dokazal resit updates, rozdeleni dev/production... Proste je toho mraky a je to tezky takhle vsechno psat. Tak si stahni treba to nette, symfony2 nebo zend a mrkni jak to tam je resene. Tuny teorie jsou k nicemu. Coding standards si musis definovat sam. Ukousnul sis prilis velke sousto. Jen vyresit si debugging bude treba mesic cisteho casu prace, pritom muzes vzit treba Ladenku. atd. Mas zkusenosti s dokumentaci? Bez ni se ztratis za mesic.

Bez zkusenosti s tim co se ti libi nebo te stve v necem hotovem nema smysl delat neco od 0, nevis jakym chybam se vyhnout, nevis proc neco delat prave takhle a ne jinak. Pokud jsi nikdy zadny framework nepouzival tak to stejne po par dnech vzdas.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod SigmaError 2. 3. 2014 14:20

Super, tak díky za "nakopnutí". Nemám nic proti hotovému řešení, ale chci si to prostě zkusit sám, víc bych v tom nehledal..
SigmaError
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 2. 3. 2014 14:44

"zkusit sam" neodsuzuju, ale od "zkusit sam s nulovejma zkusenostma" je zbytecne plytvani casem a moznym potencialem.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod SigmaError 2. 3. 2014 15:01

Takže jestli jsem to pochopil správně, stáhnout si nějaký z výše zmíněných frameworků, něco s tím naprogramovat, snažit se pochopit jak to funguje a nově nabytými zkušenostmi se pokusit něco udělat znovu bez něj. Ano?
SigmaError
Junior

Odeslat příspěvekod Puchino 2. 3. 2014 15:13

SigmaError píše:Super, tak díky za "nakopnutí". Nemám nic proti hotovému řešení, ale chci si to prostě zkusit sám, víc bych v tom nehledal..

Vyvoj vlastneho eshopu nie je nezmysel. Nezmysel je ak sa vlastny eshop snazis vytvorit za podmienok ktore opisujes. Taky projekt ako eshop sa v zdy robi s cielom ho nasledne predavat ale to tvoj ciel nie je a ak to chapem spravne tak ty sa chces eshop vyvijat preto aby si si precvicil/naucil PHP. Preco teda nezacnes na niecom mensom (kludne aj zlozitejsom) trebars nejaky modul do eshopu? Pochopis funkcnost, precvicis co chces, budes sa tocit okolo eshopu? Nie?
Bart wrote: I will use Google befor asking dumb questions.
Puchino
Junior

Odeslat příspěvekod satai 2. 3. 2014 15:32

Pokud se chces neco naucit, tak se neuc na prokektu, ktery mam mit realny vyznam. Vezmi si code katas a jed se shora dolu. A pokud mas rozum, tak ne v PHP.
Understanding is a three edged sword. Your side, their side, and the truth.
satai
Junior

Odeslat příspěvekod SigmaError 2. 3. 2014 15:40

Momentálně se to bude všechno točit okolo eshopu. Chápu, že neudělám perfektní aplikaci na první pokus, ona by to taky byla nuda, naprogramovat něco tak složitýho na první pokus a bez jediný chyby :) S cílem eshop prodávat v nejblížší době rozhodně nepočítám, jde mi skutečně prozatím jen o pochopení jak to funguje, co je vhodné použít, proč to udělat tak a né jinak.

To Puchino: Mám tedy si vzít já nevím např. Prestashop, stáhnout si k němu nějaké moduly, podívat se jak fungují a upravovat/tvořit další moduly? Bude to pro mě mít nějaký přínos pokud se na samotný eshop budu dívat jako na Blackbox, ke kterému budu tvořit další moduly?

To satai: Neztráci trochu smysl programovat něco co nemá reálný význam? Chápu dá se na tom pochopit jak věci fungují, ale proč to rovnou nezkusit na něčem složitějším, je to výzva a já se toho rozhodně nebojím. Ještě se tě chci zeptat, proč né PHP (bezpečnost, rychlost, syntaxe)?
SigmaError
Junior

Další stránka