Několik verzí IE na jednom PC

Webdesign, HTML, CSS, Flash, PHP, ASP, .NET, JavaScript. Kritika www stránek na Smetišti.

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jech 4. 5. 2005 20:08

Ahoj všichni,
narazil jsem na velmi zajímavou a užitečnou stránku - http://www.quirksmode.org/browsers/multipleie.html. Jsou tam verze IE 5.5, 5.0, 4.0 a 3.0 pro WinXP (a možná i Win2k). Pro webdesignera téměř nepostradatelná věc.
Zjistil jsem například, že IE 5 má problémy s pochopením toho, že když nastavim šířku na 100%, tak to má být opravdu přes celou stránku. Musel jsem to obejít.
Moje stránky se teď už zobrazujou dobře ve všech normálnich prohlížečích a poměrně solidně i v IE 6, 5.5 a 5. V IE 4 jsou kvůli špatnej implementaci CSS zcela nepoužitelný, naopak IE 3 nepředstírá, že by uměl CSS, a tak stránky fungujou. Pro IE 4 jsem teda CSS zakázal. IE 3 ale na druhou stranu IE3 ani nepředstírá, že by uměl unicode. Čitelný to je, ale žádná sláva.

Jsem zvědavej na IE7, jestli se konečně dočkáme něčeho solidního. Podle
blogu jednoho z vývojářů asi těžko. Na stránce je podle Tidy naprosto neuvěřitelnych 3248 chyb. A lidi co dělaj takovýhle stránky progrumajou prohlížeč. No potěš koště. Nejvíc se chvástají tim, že už umí průhledný PNG :-/.

Vláďa
jech
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Howard 4. 5. 2005 20:12

Diky, uz jsem to jednou mel, ale ztratilo se mi to.
Have you tried to turn it off and on again?
Windows je ... nikoliv Windows jsou (Windows is ...)
Howard
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod adamek.jan 4. 5. 2005 20:15

Ja nevim, jestli pro Tebe jako webdesignera neni uz zbytecne delat weby i pro starsi verze IE. Myslim ze pro IE 6 to bohate staci (uz je proto, ze IE pouziva porad mene lidi); spis bych se byt tebou zameril na to aby Ti to frcelo i pod jinymi prohlizeci (Firefox, Opera, ..). Osobne neznam nikoho kdo by pouzival starsi IE nez IE 6.
adamek.jan
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod map 4. 5. 2005 20:22

Ale jo. Občas se najde někdo, kdo používá prehistorickou verzi 5.01 či 5.5.
Osobně se dívám, jestli je v těchto verzích web "použitelný", ale už se netrápím tím, aby vzhled přesně odpovídal tomu co produkuje IE 6.0, Mozilla, Opera apod.

Lidé s tímto prohlížečem by si měli uvědomit, že jejich prohlížeč je 7 let starý... navíc jich naštěstí je opravdu velmi malé procento.
No one can hear when you're screaming in digital...
map
Junior

Odeslat příspěvekod one_half(smazano) 4. 5. 2005 20:30

adamek.jan píše:Osobne neznam nikoho kdo by pouzival starsi IE nez IE 6.

To nicméně neznamená, že takoví lidé nejsou. Jsou celé firmy používající starší verze IE.

Například na Windows 95 IE 6 neběží.
press any key to continue
one_half(smazano)
Junior

Odeslat příspěvekod jech 4. 5. 2005 20:42

Já dělám WEBy tak, aby odpovídaly XHTML a CSS 2 standardům. Potom to zkouknu v Mozille a Opeře, kde požajduju stoprocentní funkčnost. V IE6 se spokojim s dobrym vzhledem a funkčností. To že mi někde nesedí jeden pixel nehodlam řešit. V IE 5.5 a staršich chci alespoň použitelnost. Zároveň se snažim o čitelnost i bez obrázků a CSS a JavaScriptu.

Zrovna dneska jsem pro svoje stránky programoval v PHP počítadlo přístupů. Zatim mají IE 5.5 a IE 5 každý 2%, Opera a Mozilla se drží těsně pod dvaceti. Zbytek má IE 6. Pokud se chcete sami kouknout, je to na http://jech.webz.cz/pocitadlo.php. Zatim je tam jenom cca. 50 přístupů, což je dost malej statistickej vzorek, ale pro základní přehled to stačí.

Vláďa

P.S. Nanazývejte mě prosím webdesignerem, na to zatím nemam. Ale učím se :-)
jech
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cache 4. 5. 2005 20:54

one_half píše:Například na Windows 95 IE 6 neběží.
Můj bože, to je budoucnost! Mí rodiče, přátelé, má dívka.. Už je nikdy neuvidím.. JUPÍÍÍÍÍÍ! (Fry s1e1)
cache
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jech 4. 5. 2005 21:22

cache> Mozillu bych na starší počítače moc nedoporučoval. Je dost náročná na systémový prostředky, hlavně paměť. Tam je vhodný nasazení spíš pro Operu.
jech
Pokročilý

Odeslat příspěvekod r.ejem 9. 5. 2005 16:56

Já bych na starší počítače rozhodně nedával ani Operu. Je to sice vynikající prohlížeč a na svém 2,8GHz na něj nedám dopustit, ale na starších počítačích se spouští nesnesitelně dlouho a také neběhá nejrychleji. Pro starší počítače bych spíš doporučil FireFox, který je vlastně jenom čistý nenáročný prohlížeč z Mozilly.
r.ejem
Junior

Odeslat příspěvekod Howard 9. 5. 2005 17:15

Nevim, jaky pocitac si mel namysli.
Mam osobni zkusenosti s Operou 8 na 233@266 Pentiu MMX a je opravdu znatelne rychlejsi nez cokoliv jineho (i IE).
Firefox na tomto pocitaci beha jak snek, to se proste neda - podle rychlosti je to na tomto kompu takto:
1. opera
2. ie
3. firefox
Nenadelate nic.
Howard
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Lemur 9. 5. 2005 17:17

Ja osobne delam stranky ve Firefoxu, a testuju v Opere, IE 6.0 az IE 3.0 a Linksu. Vdzy se snazim, aby to ve standdardnich prohlizecich a IE 6.0 vypadalo stejne, v IE 5.5 a 5.0 pokud mozno stejne, a aby to bylo pouzitelne v IE 4.0 a IE 3.0 a melo to rozumnou podoubu i v Linksu, protoze tak to vidi Google.
Doporucuju kouknout na http://www.dithered.com/css_filters/index.html , tam jsou metody jak pres CSS, XHTML a javascript od sebe odlisovat prohlizece (mne osobne zatim stacil matroska hack, potdrzitkovy hack a hack s lomitkem a komentarem ve jmene CSS vlastnosti)
Lemur
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod malcolmX 9. 5. 2005 17:32

Az ze sebe prestanete sypat moudra, podivejte se jeste jednou na zdrojove kody vasich stranek a pak na specifikaci XHTML 1.1 a CSS.

> Od kdy existuje XHTML 1.1 transitional?
http://www.w3.org/TR/2001/REC-xhtml11-2 ... html11_dtd

> FYI 1.1 uz se podle specifikace 'zpracovava' (musi) jako XML dokument.

> Rovnez vase pouzivani CSS ma k dokonalosti daleko.

Je smutne, ze validator W3.org zvaliduje kdejakou stranku. Je smutne, ze se obecnym trendem stavaji zavody ve validaci webu - aniz by autori meli jakekoli rozumne poneti o samotnych standardech, jejich 'filozofii' atp.

Zaverem citat:
XHTML 1.1 is an example of a larger build of the modules, avoiding many of the presentation features. While XHTML 1.1 looks very similar to XHTML 1.0 Strict, it is designed to serve as the basis for future extended XHTML Family document types, and its modular design makes it easier to add other modules as needed or integrate itself into other markup languages. XHTML 1.1 plus MathML 2.0 document type is an example of such XHTML Family document type.

http://www.w3.org/TR/xhtml11/
Naposledy upravil malcolmX dne 9. 5. 2005 17:57, celkově upraveno 2
malcolmX
Junior

Odeslat příspěvekod mbing 9. 5. 2005 17:43

jech píše:cache> Mozillu bych na starší počítače moc nedoporučoval. Je dost náročná na systémový prostředky, hlavně paměť. Tam je vhodný nasazení spíš pro Operu.
Nemám problémy s alkoholem, mám problémy bez něj.
mbing
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Howard 9. 5. 2005 17:44

Jenze jaka je praxe. Kolik z vas ma v praci cas a prostor na 100%-ni dodrzovani standardu?
Vetsinou se clovek snazi to nak udelat, aby to fungovalo pokud mozno v co nejvetsim poctu browseru. To byste se z toho mohli zblaznit.
Howard
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod mbing 9. 5. 2005 17:46

jech píše:Jsem zvědavej na IE7, jestli se konečně dočkáme něčeho solidního.
d/quote]

Můžu Ti říct, že já na to vůbec zvědavej nejsem!
Nemám problémy s alkoholem, mám problémy bez něj.
mbing
VIP uživatel

Další stránka