Cena tvorby www

Webdesign, HTML, CSS, Flash, PHP, ASP, .NET, JavaScript. Kritika www stránek na Smetišti.

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod stando2002 4. 10. 2005 10:57

Caute,
som student, doteraz som web-stranky robil len tak pre zabavu, no dostal som nejake ponuky prividelat si prave tvorbou stranok...
Chcel by som sa preto spytat aka je primerana cena napr. projektu, kde pozuijem HTML+PHP+CSS(pripadne aj MySQL)?
Beriete peniaze podla poctu podstarnok alebo sa dohodnete na celkovej cene v ramci celeho projektu (ten moj ma cca 10-20 podstranok)?
Fakt by mi pomohlo keby ste mi napisali nejake ceny, aby to potom nevyzeralo, ze chcem mat vela penazi za malo muziky... :wink:
Dik
stando2002
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bubla 4. 10. 2005 11:24

Odvíjet cenu od počtu stránek jako takových je dost těžké, něco jiného je když mám jednu statickou stránku, kterou pak 10x rozkopíruju a změnim text a obrázky, něco jiného je když mám 10 dynamických stránek které dělají každá něco jiného. Nejlepší je odhadnout počet hodin, u složitějších projektů nezapomeň započítat i čas co strávíš analýzou problému, diskuzí se zadavatelem o zadání, otestování, předvedení a případné zaškolení uživatelů, vynásob si to cenou/hod která se ti vyplatí (200 až 300Kč/hod). Taky si nezapomeň co nejpřesněji specifikovat rozsah zadání, aby jsi pak nebojoval s tim, že zadavatel bude chtít další věci s tim že "tohle jsem považoval za samozřejmost, že to bude umět"
Bubla
Junior

Odeslat příspěvekod Zorg 4. 10. 2005 12:42

Většina lidí bude chtít spíš málo peněz za hodně muziky ;-) Lepší je určitě dohodnout se na celkové ceně a opravdu to přesně specifikovat, protože spousta lidí má zvyk studenty dost odírat.
Zorg
Junior

Odeslat příspěvekod Dandy 4. 10. 2005 19:13

Zkus si prohlídnout tohle:
http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=9203&highlight=

Je tam dost zajímavejch příspěvků týkajících se ceny, i když je to spíš
o grafice.
Čeho se na nás dopustí druzí, s tím už se nějak vyrovnáme. Horší je to s tím, čeho jsme se na sobě dopustili sami.
Francois de la Rochefoucauld
Dandy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Penguin007 4. 10. 2005 19:30

Trochu záleží i na tom odkud jsi a odkud je ta firma. Pro pražské firmy se určují ceny v rozsahu 150-300 CZK za člověkohodinu práce a pro jiné destinace se upravuje směrem dolů. Je to tak trochu podle toho, kolik je v kterém kraji peněz. Další kritérium je, kolik můžeš ukázat referencí.
Běžně startuji web od ceny 3.000,-, ale pokud se jedná o webshop, tak není výjimkou cena přes 30.000,-. Pokud má dotyčný grafiku hotovou, nemusím platit grafiku, pokud nemá, tak grafik bere 1.500,- za započatý člověkoden.
btw: osobně dost nemám rád dodatečné předělávky stránek po jednorázových webbuilderech, kteří se sotva neučili php/css/xhtml a nejsou schopni do budoucna zajistit další vývoj...

/Lemur - druha identicka kopie tohoto prispevku odstranena
Penguin007
Junior

Odeslat příspěvekod stando2002 4. 10. 2005 21:53

Penguin007 píše:Trochu záleží i na tom odkud jsi a odkud je ta firma. Pro pražské firmy se určují ceny v rozsahu 150-300 CZK za člověkohodinu práce a pro jiné destinace se upravuje směrem dolů. Je to tak trochu podle toho, kolik je v kterém kraji peněz. Další kritérium je, kolik můžeš ukázat referencí.
Běžně startuji web od ceny 3.000,-, ale pokud se jedná o webshop, tak není výjimkou cena přes 30.000,-. Pokud má dotyčný grafiku hotovou, nemusím platit grafiku, pokud nemá, tak grafik bere 1.500,- za započatý člověkoden.
btw: osobně dost nemám rád dodatečné předělávky stránek po jednorázových webbuilderech, kteří se sotva neučili php/css/xhtml a nejsou schopni do budoucna zajistit další vývoj... /quote]


to nemam rad ani ja, pretoze presne take stranky mam teraz opravovat a je to fakt sfusovane... :?
stando2002
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod foobar 4. 10. 2005 22:17

Zorg píše:Většina lidí bude chtít spíš málo peněz za hodně muziky ;-) Lepší je určitě dohodnout se na celkové ceně a opravdu to přesně specifikovat, protože spousta lidí má zvyk studenty dost odírat.t/quote]


rada studentu ma zvyk podcenit analyzu i u uplne banalnich projektu, tendence k nekoncepcnosti, zadna dodatecna podpora, nulova vymahatelnost a zaruky - taky plati jen obcas, cili prosim nepausalizujte. Co ja vim, tak student ve finale dostane, co si zaslouzi a odpracoval ...
foobar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Penguin007 4. 10. 2005 22:53

rada studentu ma zvyk podcenit analyzu i u uplne banalnich projektu, tendence k nekoncepcnosti, zadna dodatecna podpora, nulova vymahatelnost a zaruky - taky plati jen obcas, cili prosim nepausalizujte. Co ja vim, tak student ve finale dostane, co si zaslouzi a odpracoval ...


Na tohle jsem zapomel.
1. Zacatecnicka nekoncepcnost
2. Nulova analyza
3. Bezpecnost kodu vuci script a sql injectingu nulova
4. Nedodrzuji rozumne coding standards (kazde stranky psane jinak, mixovane zpracovani dat a jejich prezentace)

Ale to uz je mimo puvodni otazku a tou byla cena...
Penguin007
Junior

Odeslat příspěvekod Zorg 4. 10. 2005 23:13

foobar píše:
Zorg píše:Většina lidí bude chtít spíš málo peněz za hodně muziky ;-) Lepší je určitě dohodnout se na celkové ceně a opravdu to přesně specifikovat, protože spousta lidí má zvyk studenty dost odírat.t/quote]

rada studentu ma zvyk podcenit analyzu i u uplne banalnich projektu, tendence k nekoncepcnosti, zadna dodatecna podpora, nulova vymahatelnost a zaruky - taky plati jen obcas, cili prosim nepausalizujte. Co ja vim, tak student ve finale dostane, co si zaslouzi a odpracoval ...

O tom se ale nebavím, mě šlo o často vídané situace, kdy po dohodnutí rozsahu a odpracování 75% se najednou dozvídá "a ještě je potřeba, aby to umělo tohle, tohle a tohle" a to samozřejmě bez navýšení ceny. Student s tím nemůže seknout, protože by potom neviděl peníze za svojí práci a tak dodělává a dodelává.
A věta že "student ve finále dostane, co si zaslouzi a odpracoval" svědčí o hodně velkém idealismu ohledně morálky našich podnikatelů.
Zorg
Junior

Odeslat příspěvekod Skodik 5. 10. 2005 05:28

Zorg píše:
foobar píše:
Zorg píše:Většina lidí bude chtít spíš málo peněz za hodně muziky ;-) Lepší je určitě dohodnout se na celkové ceně a opravdu to přesně specifikovat, protože spousta lidí má zvyk studenty dost odírat.t/quote]

rada studentu ma zvyk podcenit analyzu i u uplne banalnich projektu, tendence k nekoncepcnosti, zadna dodatecna podpora, nulova vymahatelnost a zaruky - taky plati jen obcas, cili prosim nepausalizujte. Co ja vim, tak student ve finale dostane, co si zaslouzi a odpracoval ...

O tom se ale nebavím, mě šlo o často vídané situace, kdy po dohodnutí rozsahu a odpracování 75% se najednou dozvídá "a ještě je potřeba, aby to umělo tohle, tohle a tohle" a to samozřejmě bez navýšení ceny. Student s tím nemůže seknout, protože by potom neviděl peníze za svojí práci a tak dodělává a dodelává.
A věta že "student ve finále dostane, co si zaslouzi a odpracoval" svědčí o hodně velkém idealismu ohledně morálky našich podnikatelů.l/quote]

jo tohle je fakt svinstvo, sam uz jsem to taky zazil :(
-- vsechno dulezite najdete na moji osobni strance - vice profil
Skodik
Junior

Odeslat příspěvekod Standa 5. 10. 2005 06:19

Skodik píše:jo tohle je fakt svinstvo, sam uz jsem to taky zazil :(
Presne to same si zazivam ted, zacalo to jednoduchym katalogem s vyhledavacem, no a uz to ma najednou umet spousty dalsich veci....

/Lemur - odstranena mnohonasobna vnorena citace
Standa
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JanFiala 5. 10. 2005 06:27

Zorg píše:O tom se ale nebavím, mě šlo o často vídané situace, kdy po dohodnutí rozsahu a odpracování 75% se najednou dozvídá "a ještě je potřeba, aby to umělo tohle, tohle a tohle" a to samozřejmě bez navýšení ceny. Student s tím nemůže seknout, protože by potom neviděl peníze za svojí práci a tak dodělává a dodelává.
A věta že "student ve finále dostane, co si zaslouzi a odpracoval" svědčí o hodně velkém idealismu ohledně morálky našich podnikatelů.l/quote]


Tohle je pouceni pro vsechny do budoucna.
Priste to chce obema stranami podepsany navrh s co nejpodrobnejsim popsanim rozsahu a funkcnosti. Samozrejme ze tam bude poznamka, ze jakekoliv dalsi rozsireni a upravy jsou mozne, ale uz nejsou soucasti te dodavky a budou placeny zvlast.
Co můžeš udělat dnes, odlož na včerejšek
JanFiala
Expert
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků