Jak na to? V čem a jak dělat weby, co má budoucnost?

Webdesign, HTML, CSS, Flash, PHP, ASP, .NET, JavaScript. Kritika www stránek na Smetišti.

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod mh 1. 11. 2005 21:08

Snazim se o tvorbu webu, ale bohuzel vetsinou ve "viditelnych" editorech, coz me dost stve a rekl bych ze i omezuje... Proto bych se to chtel naucit ovladat pokud mozno vice nez dobre. Proto se vas ptam, jaky format ma dneska nejvetsi perspektivu(html,xhtml,dhtml,php-to je asi dost narocne..??)? Nechtel bych nikterak tvorit slozity, ale co nejvice ucelovy a stylovy web. Momentalne se nejvice venuji prezentacim(zadne fora,diskuze,ankety), ale proste ciste firemni prezentace...Mam na mysli neco jako ma Bata, ale bez vymozenosti typu karet a ruznych registraci.... Vim, ze existuji ruzne weby(jakpsatweb...), ale ja proste nevim kde zacit, co je perspektivni a hlavne vyhodne, proto mi prosim poradte. Diky :idea:

//adams: upraven název threadu.
mh
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mustafa(smazano) 1. 11. 2005 21:17

Hm, pokusím se ti odpovědět, ale neslibuji, že to bude cos chtěl. Nejperspektivnější je jistě PHP, ale musíš umět i HTML, jen PHP nestačí, abys mohl PHP používat v plném rozsahu potřebuješ také databázi SQL. Když už budeš umět HTML, nebude pro tebe problém umět i XHTML což je jen evoluční záležitost vůči HTML. Takže bych začal u HTML, tím nic nezkazíš, až budeš ovládat HTML, tak bych to povýšil na XHTML, nesmýš zapomenout, že je třeba abys zvládl i CSS, až budeš úplně perfektní ve zmiňovaných, můžeš začít s PHP a postupně to zkusit i s datábází SQL. Pak budeš umět vše co bys měl. Tvůj web může být pěkný a stylový, ale nepůjde to bez HTML a CSS. Jinak dhtml je mrtvá věc (sám jsem ji zabil, vím to:-) ).
"Já opravdu nepřijel do Prahy na babetě." Já přijel na kole!
mustafa(smazano)
Junior

Odeslat příspěvekod mh 1. 11. 2005 21:22

oki...a chtel bych se zeptat, jak jste treba zacinali vy. jestli jste cerpali z knizek nebo internetu ci neceho jineho.... jo a jeste jestli si pamatujete vsechny ty znacky(zda se mi to temer nemozne :oops: )
mh
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod psychocowboy 1. 11. 2005 21:33

he...zacinal jsem pred 4mi lety ve skole v notepadu...a abych pravdu rekl, tak asi patrim do te skupinky "coderu", kteri si moc nepotrpi na vizualizaci...i tak si myslim ze nejsem dobry, muzes se podivat treba ne muj vytvor, co patri "snad" k tem lepsim - http://www.alustyl.cz - rekl bych, ze docela dobre, ikdyz kritika to neprijala...nevadi...

kazdopadne bych ti doporucil se poradne nasprtat htmlko, bo to je dneska zaklad, a bez toho se nikde nepohnes..tagy, v tom to tkvi...

phpcku jsem nikdy neprisel na chut, ale vzhledem k tomu, ze planuji se tim po skole zivit, tak do toho budu muset jit...databaze sou svine...ale musime jit s dobou...

css je pekne, ale flash nenahradi...na druhou stranu zase flash zabere nekdy docela pekelne mista, takze lepsi zustat u csska...8-)

a tvorbu bych ti po nejakych tech ziskanych zkusenostech doporucil v Dreamweaweru ve spojeni s Fireworksem, pro ty prezentace to je az az...udelas si obrazek, a zbytek udela program sam, samozrejme ten web pak musis doladit v Dreamu...zkousel jsem i nezavisle, resp. free editory, ale to pohodli proste nenabidli...z knizek se naucis tak welke how*o, bo ja sem treba dobrou knizku na tvorbu www stranek nenasel, jestli nekdo z vas jo, sem s ni...

a tagy si zapamatujes pouze pravidelnym "codenim", jinak z toho vyletis...
psychocowboy
Junior

Odeslat příspěvekod stando2002 1. 11. 2005 21:46

No, ja som zacal este niekedy v 98-om, vtedy etse tusim nebolo HTML 4. Skusali sme na informatike vyrobit nejake "stranky" v notepade a odvtedy ma to nejak chytilo... Kamos mi poslal HTML prirucku, vtedy to bolo HTML 2.0, v ktorej bol celkom dobry prehlad tagov, trochu som ju spracoval a mozes ju najst aj na mojej stranke
http://odb.borec.cz/projects/computers/html.htm
Potom som pouzival frontpage, v ktorom sa dali tvorit stranky aj bez nejakych vacsich znalosti kodu a odtial som sa vpodstate tie tagy nakoniec aj naucil...
HTML je podla mna uplny zaklad pre tvorbu webu, ked zvladnes to, mal by si rozsirit obzor o CSS, PHP a nakoniec aj FLASH+Actionscript.
stando2002
Junior

Odeslat příspěvekod psychocowboy 1. 11. 2005 21:51

Na Flash ma este casu dost...neplest mu raci tim hlavu...
psychocowboy
Junior

Odeslat příspěvekod mh 1. 11. 2005 22:03

2psychocowboy: posledni dobou mi nejak casto - hlavne, ze dobre radis :wink: ...no ja abych se priznal, tak jsem asi pred dvema lety zacal cist knizku o html/dhtml/xhtml a nejak tak jsem skoncil na cca 80strane, protoze jsem si kulovy pamatoval a byl jsem navic tak blbej, ze jsem si rekl - viditelnej staci...A ono nestaci. Dneska mam udelat stranky jednomu znamemu, druhemu znamemu, mamce a je to v loji.... No ale snad se prekonam( :) ) a ten html se konecne poradne naucim... Kdyz uz vzpominate.. Jaky byly vase prvni weby? Byli jste s spokojeni? Zlepsujete se? Nechcete sem hodit treba i link?
mh
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod adams 1. 11. 2005 22:06

FLASHe nebrat. Třeba taliáni snad neumí nic jiného, než bílé okno, ve kterém je naprostředku fláklý flash. Za to bych vraždil. Nic nepotěší tak, jako tři bílé čtverce z adBlocku. To si člověk fakt zasurfuje.
-
adams
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod psychocowboy 1. 11. 2005 22:08

8) chcu byt moderator....8-)... :lol: ...prvni www site byla moje osobni, ale nestaral jsem se o to, takze to smazli...kdyz chces hodnotit, tak napis jak se ti libi ten http://www.alustyl.cz ... to je priklad, kde se dalo skloubit vse... :|
psychocowboy
Junior

Odeslat příspěvekod psychocowboy 1. 11. 2005 22:11

adams píše:FLASHe nebrat. Třeba taliáni snad neumí nic jiného, než bílé okno, ve kterém je naprostředku fláklý flash. Za to bych vraždil. Nic nepotěší tak, jako tři bílé čtverce z adBlocku. To si člověk fakt zasurfuje.o/quote]

sem pro, ale treba pro efekt, kdyz ma jit o efekt, tak flash je nenahraditelny, viz http://www.2advanced.com ... ti stavi pouze na tom ...

adblock sem musel vypnout, bo mi nejak zahadne blokoval .swf na strankach, a kdyz to nekde bylo jako menu, tak amen...a nechtelo se mi po jednom to odklikavat...takhle mi to blokne (vetsinou) KPF a kdyz se misto neceho napise "Blocked by KPF", to taky potesi... :-B
psychocowboy
Junior

Odeslat příspěvekod Sir_Killer 1. 11. 2005 22:15

Ja som zacinal tiez v notepade,vzchadzal som z nejakeho clanku o "tvorbe stranok" na nejakej hackerskej stranke...naucil som sa zaklady...potom tabulky...potom css a xhtml 1.0 strict...v strict (bez framov) sa slusna stranka bez php robit neda,tak som zacal s php... ked ma unavilo ukladat data do suborov,tak som sa pustil do mySQL...a teraz sa chystam vstrebat zaklady flashu - ludia to ziadaju...

Uz nema vyznam sa trapit s html,rovno sa nauc perfektne xhtml (najlepsie strict) a css...dhtml ti potom troska rozsiri obzor
Potom zacni s php a mySQL a si boss.

A k tym tagom - v skutocnosti ich pouzivas len par - nie vsetky a hlavne v xhtml, kde uz tagy vizualne neupravuju dokument
napr: html : <b><i>text</b></i>
xhtml:<span class="tucne kurziva">text</span>

Ohladom knih ti jednoznacne doporucujem:
Pavol Mikle - referencne prirucky XDHTML a XCSS (tie nazvy su len slovne hracky, to niesu standardy)
Larry Ullman - PHP a mySQL

Web:
http://www.htmlite.com/
http://www.w3schools.com/
a potom
http://www.php.net/
http://dev.mysql.com/
Sir_Killer
Junior

Odeslat příspěvekod psychocowboy 1. 11. 2005 22:20

Sir_Killer píše:...
A k tym tagom - v skutocnosti ich pouzivas len par - nie vsetky a hlavne v xhtml, kde uz tagy vizualne neupravuju dokument
napr: html : <b><i>text</b></i>
xhtml:<span class="tucne kurziva">text</span>
...

<span></span> neni tag? on je zacatecnik...on prave potrebuje vedet co to je b, i a dalsi...aby se pak na ne mohl z vysoka a zlepsit se...neznam cloveka, ktery by si vzal knizku a zacal psat weby...historie je potreba, kazdy vi co bylo v 89, ale ne kazdy uz byl na svete...
psychocowboy
Junior

Odeslat příspěvekod mustafa(smazano) 1. 11. 2005 22:48

adams píše:FLASHe nebrat. Třeba taliáni snad neumí nic jiného, než bílé okno, ve kterém je naprostředku fláklý flash. Za to bych vraždil. Nic nepotěší tak, jako tři bílé čtverce z adBlocku. To si člověk fakt zasurfuje.o/quote]
Jé, zpřízněná duše. Nesnáším Flash.
"Já opravdu nepřijel do Prahy na babetě." Já přijel na kole!
mustafa(smazano)
Junior

Odeslat příspěvekod AndrewJ 1. 11. 2005 23:11

A co zkusit nějaký redakční systém? Třerba Joomla? IMHO většina lidí nepotřebuje umět HTML apod.

(tím neříkám, že HTML neumím, umím, ale PHP už ne...)
AndrewJ
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Marek71 1. 11. 2005 23:21

Ešte by som doplnil XML a XSL transformáciu, samozrejme použitie CSS ostáva...
Lexus GS 450h Premium 2013
Sony KD-55XE9005 + TV Box X96 (S905X) + LibreELEC
Onkyo TX-L20D + repro Elac FS 78
Marek71
Junior

Další stránka