Spasí nás optika?

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Radmal 20. 11. 2020 16:26

JEFcz píše:Radmal: Za mě jednoznačně spolehlivý kabel a optika FTTH s rychlostí v řádu Gb/s. A hlavně to nebude stát takový peníze (z mailů od Muska uniklo že za Starlink budou chtít 99 dolarů), a ověřená spolehlivost a stabilita.

K tomu můžu přidat jen, pro někoho snad zajímavou, osobní zkušenost. Od března mám T-Mobile optiku 1000/100 za 699. Chodí to fakt pěkně, upload málokdy klesne po 80, spíš se drží kolem 96. Download taky kolísá, ale drží se většinou nad 850, takže proti garantovaným rychlostem ve smlouvě je to OK a fakt to stačí :-)

Ale s tou stabilitou je to horší. Předtím jsem měl hodně let DSL, postupně od asi 8/0,8 až do 80/10 a fungovalo to. Výpadek byl tak jednou za dva roky. Teď na optice to vypadává tak jednou za týden. Nejdřív jsem to přičítal postupující instalaci v obci a tomu, že občas technik v rozvaděči vypojí co neměl, atd. Ale děje se to i v noci a bohužel často v době, kdy ještě něco dělám, takže mě to trochu ser.. Co je ale totální extrém je, že docela nepochopitelně hapruje vnitřní routování. Např. spojení ke známýmu, taky u T-M, o ulici vedle zničehonic neprojde, ale třeba na traceroute na jeho IP mi neodpoví ani první router po cestě a pomůže až reset PPPoE u mě i u něj, aniž by se změnila jeho i moje veřejka. To musím ještě s pánama z T-M pořešit, až se to znova stane a nebudu potřebovat akutně fungovat. A přitom všechno z ostatních sítí funguje. Mají tam chlapci nějaký bordel...

A neodpustím si okomentovat satikcz, který ve spojení s WiFi uvádí jak krásně chodí 80GHz. Bohužel, cokoliv je bezdrát, tak je v očích lidí WiFi, ale tohle je koment tak totálně mimo, až se mi otevírá kudla v kapse... WiFi je prostě odpad, nutné zlo, které drží při životě lidi, jako milsimr, kteří jinou možnost nemají a je jich bohužel hodně. Ale to, o čem píše satikcz není WiFi! Nejde srovnávat wifiny, byť na 60GHz, kompletní PtP spoj za 5000,-Kč a 80GHz spoj, který se v případě shitu pohybuje kolem 70 tisíc za spoj a v případě opravdového profi spoje začíná spíš pod 200 tisíc. A další věc je, že na WiFi je drtivá většina spojů PtMP, kde se pojem agregace reálně zhmotňuje a lidi se ho pak bojí na DSL apod., kde se v reálu víceméně nevyskytuje. Kdežto u licencovaných spojů jde výhradně o PtP, takže náklady na jednoho připojeného klienta jsou statisíce a jde tak spíš o uplinky WiFin, nebo připojený bytových domů, právě jako náhrada optiky.

Díky moc za to podělení se o zkušenosti. Takové výpadky bych u optiky fakt nečekal. Tak mi dejte, prosím, vědět, jestli se od T-Mobilu pak dozvíte, v čem je problém. To by mě fakt taky zajímalo.

-- 20. 11. 2020 16:28 --

zajDee píše:80 GHz není Wi-Fi. Je to full-duplexní bezdrát, ale ne Wi-Fi, protože ho nepokrývá žádný ze standardů IEEE 802.11.
A taky má dost lepší vlastnosti než cokoli z rodiny 802.11.

Optika sama o sobě nás nespasí. Kvalitní služba na bezdrátu může doma udělat lepší službu než špatná služba na optice.

Kvalitní služby na optice nám ale pomůžou vyčistit vzduch od zbytečných bezdrátů, čímž se sníží rušení ve vzduchu, takže pro ty, kdo na bezdrátu budou muset zůstat, se služba zase trošku zlepší.

Ale za pět let bude trh s přístupem k Internetu nejspíš vypadat dost jinak - majoritu posbírá optika TM a CETINu, kabelovka, 5G na doma (přece jen nevyžaduje nutně přímou viditelnost a nabízí lepší řízení kvality služby než Wi-Fi).

Já si teda myslím, že optika má obecně proti wifi navrch. Ty problémy, o kterých mluvil JEFcz, budou podle mě spíš výjimka. Jinak si moc nedovedu představit tak špatnou optiku, které by normální připojení přes wifi mohlo konkurovat. Nemluvím ani tak o rychlosti, ale hlavně o stabilitě. Žádné vlivy počasí atd. mi to nenaruší a po drátu se navíc nemusím o připojení s nikým dělit.
Radmal
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod satikcz 20. 11. 2020 17:07

A treba 60 GHz teda je co? :)

60GHz v 802.11 normalne je, konkretne v 802.11ad.
A rozdil mezi 60 a 80GHz uz tak velkej neni, 80GHz akorat neni zatim standardizovany.

Radmal píše:a po drátu se navíc nemusím o připojení s nikým dělit.

To není pravda, dřív nebo později se dostaneš na drát, po kterým jede víc lidí. :)
3x AOC AG271QG (2560x1440, IPS, 165Hz, GSync), ASUS Strix RTX3090 OC, Intel Core i7 8700K@5GHz+EKWB L360, ASUS Maximus X, 32GB G.SKILL TridentZ@3466 MHz, ADATA SX8200 2TB + 1TB + Crucial BX 500 GB + Kingston UV400 1TB, Seasonic P-860 Platinum, FD Define S
satikcz
Junior

Odeslat příspěvekod zajDee 21. 11. 2020 10:01

60 a 80 GHz jsou frekvenční pásma.

60 GHz je pásmo, které využívá i 802.11ad, což je jedna z norem Wi-Fi alliance. 802.11ad je half-duplexní pásmo (používá jedno pásmo střídavě pro příjem a odesílání).

80 GHz je pásmo, které řada 802.11 nevyužívá, nestandardizuje. Využívá se výhradně jako peer-to-peer, tj. dvě jednotky proti sobě. Vyskytujou se v něm full-duplexní spoje s proprietární technologií (nelze nasadit proti sobě jednotky dvou různých výrobců). Full-duplexní spoje v 80 GHz jsou na trhu už dlouho (snad už deset let) a obvykle jsou líp vyladěný a dosahujou lepších parametrů než 802.11ad outdoor spoje (Mikrotik, Ubiquiti).

U nás se:
- nově (poslední rok a kus) využívá 802.11ad Wi-Fi v 60 GHz
- už dlouho používají proprietární 80 GHz spoje (ty jsou 10 až 20x dražší než 802.11ad).
Ad "mezi 60 do 80 GHz tak velký rozdíl není": "blízkost" frekvencí vůbec neznamená, že 80 GHz je "taky wi-fi". 80 GHz spoje mají dosah i 4 km, o čemž si může 802.11ad nechat zdát.
-= Nic není tím, čím se zdá být =-

Jsem mobilní maniak :-)
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod satikcz 21. 11. 2020 12:28

Jaky je tedy mezi temi 60 a 80 GHz rozdil, ze 80 GHz uz se nepovazuje za wifi?

A ted nemyslim jen to, ze se na 80 GHz nepouziva wifi standard, ale proprietarni technologie, coz muze bejt zpusobeny jen tim, ze pro tu frekvenci jeste zadny standard neni definovany.
3x AOC AG271QG (2560x1440, IPS, 165Hz, GSync), ASUS Strix RTX3090 OC, Intel Core i7 8700K@5GHz+EKWB L360, ASUS Maximus X, 32GB G.SKILL TridentZ@3466 MHz, ADATA SX8200 2TB + 1TB + Crucial BX 500 GB + Kingston UV400 1TB, Seasonic P-860 Platinum, FD Define S
satikcz
Junior

Odeslat příspěvekod zajDee 22. 11. 2020 20:09

Kazda Wi-Fi (802.11) je bezdratova.
Ale ne kazdy bezdrat je Wi-Fi.
Wi-Fi standardizace zarucuje interoperabilitu ruznych vyrobcu, neni to jen tak pro nic za nic. Navic vetsina Wi-Fi pasem (mozna vsechny?) pracuji v half-duplexní rezimu, coz vnasi do implementaci jiste kompromisy (zejmena latence, jitter, rozdeleni pasma pro stahovani/odesilani...).
Lip to asi napsar nedokazu. 80 GHz je bezdrat, ale ne Wi-Fi.
-= Nic není tím, čím se zdá být =-

Jsem mobilní maniak :-)
zajDee
Junior

Předchozí stránka