Vodafone - gigabit optika pres Cetin - realne zkusenosti

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod rkosa 11. 5. 2021 14:25

Ahoj, uz mate nekdo nejake realne zkusenosti s Vodafonim gigabitem (1000/100) pres optiku Cetinu za inzerovanych 450 Kc/mesic? Ve svem okoli znam 1 cloveka, ktery k nim presel od Metronetu. Vyjma papirovani (vypoved+uzavreni smlouvy) probehlo vse hladce a v den prechodu stacilo resnout router. Ma nekdo obdobne zkusenosti, nebo to byla jen svetla vyjimka?

Jo a jak je to s IPv4 adresou? Pokud si clovek nezaplati fixni, predpokladam ze to bude neco ve stylu "dynamicky pridelovana verejna IPv4".
rkosa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 11. 5. 2021 14:35

Určitě je optika Cetinu?
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rkosa 11. 5. 2021 15:36

polda píše:Určitě je optika Cetinu?

Zcela urcite ano.... Se vsemi klady i zapory, ktere to obnasi.
rkosa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 11. 5. 2021 15:49

Protože Vodafone si staví i vlastní optiku. Tak pokud půjde jen o resetnout router tak to bude ok. Protože poptávka je velká a routery u VF nejsou, tak si chvíli počkáš. Tím pádem máš i odpověď zda si pořídit za 450 1GB internet.


Předchozí příspěvek se necituje.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zajDee 13. 5. 2021 22:54

Vodafone si staví optiku až k zákazníkovi? A mohli bychom ji vidět?
Diskuse je o optice od CETINu, ne o kabelovce exUPC. Nedostatek EuroDOCSIS 3.1 modemů (aktuální na kabelovce) tedy nehrozí.

Za těch 450 Kč to má omezenou cílovou skupinu. Je to sice levný, ale v ceně je jen privátní IPv4 adresa (tj. jste za operátorským NATem). Za vlastní statickou veřejnou IPv4 adresu se připlácí nějakých 175 Kč měsíčně. IPv6 chybí úplně. To už dává větší smysl vzít si to od T-Mobilu za 299 Kč na půl roku a pak uhádat nějakou slevu (ceníková cena je 799 Kč vč. DPH a je v tom veřejná IPv4 adresa a IPv6).

Na rozdíl od kabelovky není povinný pronájem operátorského modemu. Konvertor z optiky na ethernet je od CETINu v ceně, dá se připojit libovolný router s podporou VLAN taggingu na WANu (VLAN 848) a PPPoE.
-= Nic není tím, čím se zdá být =-

Jsem mobilní maniak :-)
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod rkosa 14. 5. 2021 07:45

Ad privatni IPv4: mate pravdu, Vodafone prideluje na PPPoE rozhrani IPv4 z rozsahu 100.64.x.x a zakaznik je tudiz za CGNATem. Overeno u znameho, ktery k nim presel. U sebe vidim klasickou verejnou IPv4. Na infolince vam sice budou tvrdit opak, ale to by nebylo poprve ani naposled. Taky si nenechali vymluvit, ze zadny kabelovy modem nepotrebuju, kdyz jsem pres optiku Cetinu a ne na kabelu ex-UPC. Driv kdyz jsem byl u O2, mel jsem asi tri roky "dynamicky" pridelenou stale stejnou verejnou IPv4, ale to uz je jina storka... :-D

Konecny verdikt: pripojeni od Vodafonu po optice Cetinu ani za tu cenu nestoji. Opet jsem se utvrdil v tom, ze s velkym operatorem nema smysl ztracet cas.
rkosa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 14. 5. 2021 08:20

To jsou story které ale 99 % uživatelů netu je úplně jedno.Na funkci rostlináře to nemá žádný vliv.
Pokud chcete ale něco jiného než standard je třeba nestandartní dodavatel
Vodafone optika kabel stavba je momentálně k vidění Zelený pruh Praha 4.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radmal 14. 5. 2021 09:14

Hezký den, jestli tomu rozumím správně, tak teda optiku od CETINu můžete doporučit, ale je to lepší od menšího poskytovatele.
Radmal
Junior

Odeslat příspěvekod zajDee 14. 5. 2021 19:00

Vlastni verejna IPv4 adresa na funkci rostlinare samozrejme vliv ma. Podobne IPv6.

Ta optika na Zelenem pruhu je az do bytu? A co se k tomu pripojuje za zarizeni?

Optika CETINu je celkem OK, stabilni. Neni nejlevnejsi (mensi operatori na vlastni technologii umi i lepsi sluzbu z pohledu ceny a asymetrie up/down), ale funguje bez problemu. A gigabit na optice CETINu ma aktualne nejlepsi T-Mobile (nejnizsi cena ze standardnich cen a k tomu verejna IPv4/globalni IPv6).
-= Nic není tím, čím se zdá být =-

Jsem mobilní maniak :-)
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod Radmal 16. 5. 2021 20:32

Děkuji a nevíte, je nějaké info o zrychlení uploadu u CETINu právě i na optice? Já zatím četl jen o 100 Mb/s.
Radmal
Junior

Odeslat příspěvekod zajDee 17. 5. 2021 08:13

U tarifů do 100 Mbit/s (včetně) by zrychlení mělo být i na optice. U rychlejších zatím ne, snad na podzim s novou velkoobchodní nabídkou.
-= Nic není tím, čím se zdá být =-

Jsem mobilní maniak :-)
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod rkosa 17. 5. 2021 08:41

zajDee píše:Optika CETINu je celkem OK, stabilni. Neni nejlevnejsi (mensi operatori na vlastni technologii umi i lepsi sluzbu z pohledu ceny a asymetrie up/down), ale funguje bez problemu.

Potvrzuji. Za 6 let byl jediny vypadek, a to jen proto, ze nesikovny bagrista povalil antonicek s ONTem pro celou ulici. Do dvou hodin od nahlaseni prijeli hosi od Cetinu a zprovoznili to.

Radmal píše:Hezký den, jestli tomu rozumím správně, tak teda optiku od CETINu můžete doporučit, ale je to lepší od menšího poskytovatele.

Za sebe s muzu rict, ze s ni nemam problem. Poskytovatelu na optice Cetinu je jiz celkem dost, takze je z ceho vybirat.

Zrychleni uploadu bude zatim jen u 100 Mbitu. Uvidime jak dopadne tento "pilotni" projekt, snad ho zvysi vsem. Tak nejak tusim, ze v infra Cetinu az takovy problem nebude. Uzke hrdlo bude spis uplink, ktery si kazdy z poskytovatelu resi ve vlastni rezii.
rkosa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Radmal 30. 5. 2021 09:44

Na to zvyšování uploadu jsem taky zvědavý. Různě na FB už vidím, jak to lidem naskakuje a zatím to vypadá bez problémů. Tak snad s tím budou v CETINU pokračovat i na dalších profilech.
Radmal
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků