K této síti se nedá připojit - nefukční wi-fi adapter

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jpchroot 29. 11. 2021 21:28

Zdravím,
mám notebook Acer Aspire S3 s Windows 10 Home 21H2 se síťovým adaptérem
Qualcomm Atheros AR5BMD222.

Nelze se s ním připojik k wi-fi, vždy zahlásí "K této síti se nedá připojit".
Testoval jsem jej na dva různé routery Asus a TP-Link, oba nastavené na "WPA2-Personal" se šifrováním "AES".
Na notebooku mam dualboot s Linux Mint, kde připojení k wi-fi funguje, pouze pod Windows je problém.
Na jiných domácích počítačích nebo telefonech připojení k wi-fi funguje.

Ve správci zařízení Windows ukazují u Qualcommu, že "Toto zařízení pracuje správně".
Soubory ovladače jsou "athw8x.sys" a "vwifibus.sys".

Zkoušel jsem všechno, co je v tomto vlákně, ale nic nepomohlo:
https://support.microsoft.com/en-us/win ... Windows_10

-odebrat zařízení ve správci a znovu nainstalovat - nepomohlo
-v příkazovém řádku jako správce:
netsh winsock reset
netsh int ip reset
ipconfig /release
ipconfig /renew
ipconfig /flushdns
-zkoušel jsem také automatickou funkci "Odstranit potíže", ale bez úspěchu.

Mám pocit, že problémy začaly po nějaké aktualizaci.
Pokud do tohoto notebooku připojím externí USB síťový wi-fi adaptér, tak se připojí bez problému.
Nicméně potřeboval bych rozběhat ten interní adaptér Qualcomm Atheros.
Ve správci to ukazuje, že je nainstalovaný poslední dostupný ovladač 3.0.2.201. Také Windows mám teď v poslední dostupné aktualizaci

Máte s tím někdo prosím zkušenost?
Děkuji za pomoc.
jpchroot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 29. 11. 2021 23:57

A nainstalovat nejnovější ovladače od výrobce jsi zkoušel? Najdeš buď na webu výrobce notebooku, popř. https://www.ath-drivers.eu/download-driver-nr-331-for-atheros-AR5BMD222-and-Windows10.html na tomhle odkazu.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jpchroot 30. 11. 2021 18:43

Díky!
Driver v10.0.0.355 pro AR5BMD222 mám nainstalovaný, restartoval jsem to, ale opět stejná chyba: "K síti se nedá připojit".
Zde jsem uložil snímky obrazovky jak z Windows, tak ze stejného počítače z Linuxu, kde stejný síťový adapter funguje:
https://photos.app.goo.gl/PXDBtFDeydJNSwQp6

Existuje ještě pod Windows něco, co je možné se síťovým adapterem udělat?
Děkuji za pomoc!

-- 30. 11. 2021 20:05 --

Díval jsem se do prohlížeče událostí, viz fotky na stejném odkazu, a tam to ukazuje konkrétně u Qualcommu toto:

Device PCI\VEN_168C&DEV_0034&SUBSYS_E058105B&REV_01\4&2522d1e8&0&00E3 was not migrated due to partial or ambiguous match.

Device PCI\VEN_168C&DEV_0034&SUBSYS_E058105B&REV_01\4&2522d1e8&0&00E3 was configured.

Device PCI\VEN_168C&DEV_0034&SUBSYS_E058105B&REV_01\4&2522d1e8&0&00E3 had a problem starting.
jpchroot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hunter21 30. 11. 2021 21:15

Prvé čo treba urobiť je, vyskúšať či driver a karta funguje vtedy keď sa na routri vypne šifrovanie.
Ak ano, tak môže byť problém s tým, že na routri je zapnuté obojaké šifrovanie TKIP/AES.
Je potrebné zapnúť len jedno a to AES. Špecifikácia 802.11n totiž nepovoluje pre 11n staršie šifrovanie. Niektoré drivery špecifikáciu dodržujú do bodky. Na driveroch, ktoré idú nad rámec špecifikácie je možné aj pre 11n použiť TKIP, dokonca aj WEP. Odskúša sa to potom pingom na ip adresu routra.
V prípade, že vypnutie šifrovania nepomôže, tak najskôr ten driver nefunguje správne pre túto konkrétnu wifi kartu.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Milanr1 1. 12. 2021 08:54

Popisuješ vadný WiFi modul:
jpchroot píše: interní adaptér Qualcomm Atheros.

Funguje bezvadně v jiné síti?
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pohodar23 1. 12. 2021 12:44

Zkus odebrat uložený profil dané Wi-Fi sítě ve Win a poté se znovu připoj.
pohodar23
Junior

Odeslat příspěvekod jpchroot 1. 12. 2021 21:02

hunter21 píše:Prvé čo treba urobiť je, vyskúšať či driver a karta funguje vtedy keď sa na routri vypne šifrovanie.
Ak ano, tak môže byť problém s tým, že na routri je zapnuté obojaké šifrovanie TKIP/AES.
Je potrebné zapnúť len jedno a to AES. Špecifikácia 802.11n totiž nepovoluje pre 11n staršie šifrovanie. Niektoré drivery špecifikáciu dodržujú do bodky. Na driveroch, ktoré idú nad rámec špecifikácie je možné aj pre 11n použiť TKIP, dokonca aj WEP. Odskúša sa to potom pingom na ip adresu routra.
V prípade, že vypnutie šifrovania nepomôže, tak najskôr ten driver nefunguje správne pre túto konkrétnu wifi kartu.


Děkuji, ano to jsem zkusil, vypnul jsem šifrování úplně a nepomohlo to. Normálně tam mám nastaveno pouze "AES". Žádný "TKIP" nepoužívám.

-- 1. 12. 2021 22:04 --

pohodar23 píše:Zkus odebrat uložený profil dané Wi-Fi sítě ve Win a poté se znovu připoj.


Ano to jsem zkusil, v Nastavení jsem dal "Spravovat známé sítě" a všechny jsem vymazal. Pak to chtělo znovu heslo, ale opět se objevila hláška "K této síti se nedá připojit."

-- 1. 12. 2021 22:07 --

Milanr1 píše:Popisuješ vadný WiFi modul:
jpchroot píše: interní adaptér Qualcomm Atheros.

Funguje bezvadně v jiné síti?


Děkuji za tip. Nefunguje pod Windows v žádné wi-fi síti, zkoušel jsem i jiné sítě.
Funguje pouze pod Linuxem, tak z toho jednoznačně usuzuji, že problém není v hardwaru notebooku ani adaptéru, ale musí být problém zakletý v softwaru driveru pod Windows.

-- 1. 12. 2021 22:10 --

Je zvláštní (viz ty fotky na odkazu výše), že Prohlížeč událostí po reinstalaci driveru hlásí nějakou chybu v driveru "oem35.inf".
Nevím co s tím.

Device PCI\VEN_168C&DEV_0034&SUBSYS_E058105B&REV_01\4&2522d1e8&0&00E3 had a problem starting.

Driver Name: oem35.inf
Class Guid: {4d36e972-e325-11ce-bfc1-08002be10318}
Service: athr
Lower Filters:
Upper Filters: vwifibus
Problem: 0x15
Problem Status: 0x0
jpchroot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jpchroot 1. 12. 2021 22:06

Zkoušel jsem se ještě podívat na
"Správce zařízení/Síťové adaptéry/Qualcomm Atheros"
pravé tlačítko "Vlastnosti" a dále na kartě "Události" se píše:

"Zařízení není spuštěné. (athr)"

a je tam znova zopakovaý text:

Device PCI\VEN_168C&DEV_0034&SUBSYS_E058105B&REV_01\4&2522d1e8&0&00E3 had a problem starting.

Driver Name: oem77.inf
Class Guid: {4d36e972-e325-11ce-bfc1-08002be10318}
Service: athr
Lower Filters:
Upper Filters: vwifibus
Problem: 0x15
Problem Status: 0x0


Čili já z toho usuzuji, že ten ovladač (verze 10.0.3.456 ze dne 20.9.2017) prostě vůbec neběží.
Je možné, že není kompatibilní s poslední verzí Windows 21H2 ???
Neměl bych zkusit stáhnout a nainstalovat nějaký starší?
jpchroot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hunter21 1. 12. 2021 22:27

Problém s nefunkčným driverom pre wifi pod OS Windows býva niekedy keď sa book kúpi bez operačného systému. To je taký podraz, kedy sa predpokladá, že na booku bude použitý iný operačný systém, tudíž nie je dôvod aby driver fungoval pod Windows. Každý hardware má svoj jedinečný identifikátor označovaný ako device a vendor (DEV/VEN). Z toho zopakovaného textu je to vidieť. Driver tento identifikátor musí obsahovať vo svojom kóde, inak nemusí fungovať správne. Je docela možné, že driver, ktorý si inštaloval nemá podporu pre kartu s týmto identifikátorom, preto nefunguje. Ak si ho kúpil s OS Windows, tak wifi karta zrejme funguje len s tým driverom, ktorý bol v dodávke.
Môžeš sa pokúsiť hladať driver podľa týchto kódov. Do google to dať v tvare 168C:0034.
Keď nič nenájdeš, alebo nebude fungovať, tak sa môžeš ešte pokúsiť zrušiť hodnotu filtra pre klúč:
Upper Filters: vwifibus

To môžeš urobiť ešte red tým, než preinštaluješ driver na nejaký iný.
Robí sa to v rozširujúcich vlastnostiach drivera.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jpchroot 2. 12. 2021 21:02

Děkuji za pomoc. Zatím bez úspěchu.
Tento notebook bylo koupen s Windows 8, později aktualizován na Win 10 Home a ještě později jsem nainstaloval dualboot s Linuxem.

Teď jsem prostřednictvím programu Auslogics aktualizoval ovladač a konečně jsem to dostal do stavu, že v Prohlížeči událostí to ukazuje "Zařízení bylo spuštěno" a už to dokonce neukazuje žádnou chybu.

Device PCI\VEN_168C&DEV_0034&SUBSYS_E058105B&REV_01\4&2522d1e8&0&00E3 was started.

Driver Name: oem77.inf
Class Guid: {4d36e972-e325-11ce-bfc1-08002be10318}
Service: athr
Lower Filters:
Upper Filters: vwifibus

Pak jsem to restartoval, ale bohužel wi-fi stále ukazuje "K této síťi se nedá připojit".
Už tomu nerozumím.

Jak se zruší ta hodnota "Upper Filters: vwifibus" o které píšete?
jpchroot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pohodar23 2. 12. 2021 21:36

Zkusil bych ještě přeinstalovat ovladače verzí 10.0.3.456, viz.: https://www.ath-drivers.eu/download-dri ... 64bit.html.
pohodar23
Junior

Odeslat příspěvekod jpchroot 3. 12. 2021 23:11

Díky! Přesně tuto verzi ovladače mám nainstalovanou a ve správci zařízení to píše, že "zařízení pracuje správně" a v prohlížeči událostí to píše, že "Zařízení bylo spuštěno", ale výsledek je bohužel pořád stejný.
jpchroot
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků