Výběr VDSL3 modemu

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod polda 8. 2. 2022 19:07

To je peknej Jaryn. Jak zjistil ,že to funguje?
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PedroKV 8. 2. 2022 19:39

Musíš.mít za terminátorem modem, který umí VLAN (např. Mikrotik):
https://www.root.cz/clanky/vdsl-bonding ... minatorem/
PedroKV
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Horyn22 9. 2. 2022 08:02

Polda: Jako při každé montáži - svým měřákem napojeným na Terminátor

Pedro: Nešel jsi do hloubky - koukni jaký jsem psal že mám Fritz box... (7590)

__________________

Zatím jen plevelení vlákna - žádná přímá odpověď: Co nastavit ve Fritz boxu pro bonding nebo jako sekundární zařízení přes WAN za terminátorem.
Horyn22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 9. 2. 2022 08:27

Horyn: Ohodnotil ses dobře
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PedroKV 9. 2. 2022 08:58

Horyn: do hloubky naopak musíš jít Ty... �
PedroKV
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zajDee 20. 2. 2022 15:28

Fritzbox - tady je nejaky navod (je treba pouzit "other" ISP, VLAN ID pro CETIN Terminator je 848):
https://en.avm.de/service/knowledge-bas ... onnection/
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod ripper6 23. 9. 2022 09:51

dastin-dastin píše:Ja jsem uz mel asi vsechny modely z AVM v rukou a je to opravdu kvalitni nemecka prace z Berlina a na novy kus davaji 5 let zaruku.

Ahoj, dokazal bys poradit? Posilaj se Fritze do Nemecka do servisu?
Mam 7590, bohuzel asi umrela wi-fi, kdy se to tvari ze jede ale nic neprijma / nevysila.
Psal jsem do AVM, popsal celej problem a ze to mam 4 roky. Firma se neozvala a tak cekam ted odpoved a davam tomu jeste par dnu.

V CR vim ze je na Praze 4, ale ta firma asi dela jen firemni klienty a taky bez reakce.

Uvazuji ze v nejhorsim koupim 7583 (znaceno ted v Italii taky 20002921 - dohledal jsem ze ma i bonding ze je to asi stejne jen ma uz WPA3 pro wifi), da se koupit novej za asi 4000czk a umi i bonding. Mam terminator, ale mozna by bylo lepsi mit to zapojene primo.

Dotaz: 7583 umi skutecne i ten nas v CR bonding? :hm

-- 23. 9. 2022 10:56 --

Horyn22 píše:Technik řekl, že jeho práce je spustit Terminátor a co je za tím, že si každý řeší sám....

Takže nespustil a vracím se k TOP vláknu

Jestli jeste potrebujes, mohu udaje napsat. Mam 7590 kdy byl dosud jako router za Terminatorem. Puvodne byl pouzivan na single line a ted nove s bondingem nez umrela wi-fi.
Technik ano to rekl spravne, me to taky jeden i kdyz dost ochotny rekl, ze vic je to nezajma. No ale pokusil se s tim ze stejne musime zavolat ISP, ze ten ma ty udaje a bez tech udaju to neudela ani technik z Cetinu. Sam to nevedel jak to tam nastavit.
ripper6
Junior

Odeslat příspěvekod Trubytros 12. 3. 2024 17:19

Dobrý den všem,
přečetl jsem celé toto forum a chtěl bych vás moc poprosit, zda někdo nevíte, jak nakonfigurovat Fritz box 7590 int. za terminátora Cetin/O2.

Zkoušel jsem toho již spoustu a na žádnou mou konfiguraci se fritz nechce připojit.
Děkuji.
Trubytros
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod retron 12. 3. 2024 20:27

Nastavení FIBER a Bonding
Při konfiguraci WAN je potřeba zapnout podporu VLAN.
Protokol PPP over Ethernet (PPPoE)
VLAN 848
Uživatelské jméno O2 (velké O a číslice 2)
Uživatelské heslo O2 (velké O a číslice 2)
retron
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Trubytros 13. 3. 2024 11:51

Tak po další sérii pokusů se to povedlo, můj Fritz box 7590 se spojil s terminátorem - bonding od cetin/o2. Naměřeno stahování 150 Mbit/s. (tarif O2 - max 250 Mbit/s).

Problém se zapojením byl hlavně v tom, že jsem se nemohl dostat na nastavení VLAN ID, to šlo pouze pro připojení jako DSL linky, ale to jsem nechtěl, je potřeba to připojit jako router za modem. Přestože jsem několikrát nastavoval tu třetí variantu - připojení za externí modem do WAN portu, tak tam ta nabídka prostě VLAN ID prostě nebyla.
Pak jsem dělal nouzový faktory reset, protože se do web nastavení Fritz už nešlo připojit. Mají na reset postup přes starý analog telefon, to jsem nakonec nemusel a našel postup přes emergency IP adresu 169.254.1.1 kabelem do PC a portu LAN 2 na FB.

Celé nastavení jsem už pak dělal na PC. Adresa se pak změní na 192.168.188.1, mezitím to několikrát vypadne z wifi, je třeba se stále přihlašovat na aktuální wifi fritze.
V nastavení Account information se mi pak záhadně v additional setting otevřela možnost nastavení VLAN ID na 848, dále jsem potvrdil, že propojené sítě mohou nastavit vlastní spojení. Dal apply a musel cca 20 - 30 min. čekat než se Fritz nastaví a dotočí kolečkem. Pak už to šlo.
Trubytros
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 23. 3. 2024 17:34

Přátelé, díky za diskusi, která mi osvětlila, co je VDSL3. Zjistil jsem, že jsem ke tchyni koupil špatnej model - TP Link Archer VR400, který sice funguje líp než předchozí Zyxel, ale zdá se, že limit má na 100 Mbps (tchyně má tarif 100 Mbps a reálný download skutečně přesně téhle hranice dosahuje, speedtest dokonce hlásí 103 Mbps).

Protože O2 má stejné ceny všech tarifů, tak chceme upgrade na 250 Mbps (max. limit v lokalitě údajně kolem 220 Mbps) a taktéž kvalitní WiFi singál, aby se pokud možno bez repeaterů pokryl ideálně dvoupodlažní dům. Ten upgrade je údajně zdarma zásahem technika O2, jen prostě musíme mít připravený VDSL3 modem (klidně vlastní, není nutné brát od O2). No a WiFi je aktuálně v odlehlých koutech domu někde kolem 30 Mbps, což věřím, že když se posílí tarif na dvojnásobek, tak i ta rychlost WiFi dál od routeru třeba vzroste proporcionálně.

Nicméně to hlavní - mám na výběr mezi Zyxel DX3301 a TP-Link Archer VR2800v, obojí by mělo ten VDSL3 standard podporovat. Pro TP-Link mluví to, že značku znám a umím konfigurovat. Pro Zyxel mluví WiFi 6, která je údajně z hlediska pokrytí skvělá. Co byste zvolili vy a proč?
Mr.Scully
Junior

Odeslat příspěvekod retron 23. 3. 2024 17:55

ani jeden, obojí krámy, doporučuju AVM Fritzbox 7530
VDSL3 je defacto výmysl O2, správně je to VDSL2+ s podborou protokolu 35b, seznam máš na předešlé straně
nejdřív bych zjistil kolik je maximum na Tvé lince a zda je to na jedné lince nebo bonding.
na bonding za terminátor totiž vůbec nepotřebuješ VDSL modem, stačí router který umí PPoE s VLAN848
https://www.cetin.cz/domacnosti/overit-dostupnost
retron
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 23. 3. 2024 18:10

"Na této adrese umožňuje pevná síť CETIN připojení technologii bonding
rychlostí až 210 Mb/s. V současné době je na této adrese omezená kapacita sítě, proto aktuální dostupnost ověřte u vybraného operátora."

(To samé mi říkala i paní od O2 - ve smyslu "sežeňte si modem s příslušnou specifikací a my k vám pošleme technika na malou úpravu).

Ten TP-Link v tom vašem seznamu byl, však proto jsem ho navrhnul. Ten Zyxel tam uveden není, ale někde na netu jsem dohledal, že by s O2 měl fungovat dobře. Já spíš koukal, co je dostupné v bazarech za litr nebo patnáct stovek, co má ideálně kvalitní WiFi pokrytí (6?) a co budu schopný jednoduše nastavit a neřešit nějaký troubleshooting v němčině nebo firmware apod. Ale klidně si nechám poradit.
Mr.Scully
Junior

Odeslat příspěvekod retron 23. 3. 2024 18:58

Pokud je tam bonding a povolí ho, tak technik spojí dve linky a zakončí to terminátorem (Zyxel), za to už se může dát cokoliv co podporuje VLAN 848
retron
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 23. 3. 2024 19:05

To spojení s tím terminátorem na konci zařídí zdarma technik, tedy na mně pořád zbývá jen dodat příslušný router?

Dá se někde dohledat, které routery podporují nastavení toho VLAN ID na 848? Trochu jsem googloval, ale našel jen různé střípky informací obvykle v diskusích. Je to otázka nějakého HW parametru nebo jen firmware/nastavení? (Nejradši bych využil ten stávající TP Link Archer VR400, kupuju už asi třetí krám za tři měsíce, pokaždé z jiného důvodu).
Mr.Scully
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků