Starlink pro bytový dům

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod xcmaniax 6. 10. 2022 14:27

Zdravím kolegové, řešíme připojení apartmánového domu na horách o 6ti bytech k internetu. Vzhledem k nedostatečné kapacitě připojení přes VDSL (max 2Mbs..) a špatnému 4G signálu se jeví jako skoro poslední možnost technologie Starlink. Dům má normální vnitřní datové rozvody, tj. každý byt si může připojit svůj vlastní wifi router. Aby to bylo pro všechny komfortní (i když je využití jen příležitostné), tak si umím představit mít jednu anténu pro 3 nebo 2 byty a tak nesdílet rychlost mezi všemi 6ti byty. Máte někdo zkušenost s tímto typem využití? Taky se mi zběžně nepovedlo najít firmu, co by dělal profi připojení starlinku - tj. antény na střechu a vnitřní zapojení.
xcmaniax
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 6. 10. 2022 15:16

Taky se ti asi nepovede najit firmu, ktera by bez uzardeni dala svou antenu pred antenu konkurence, pripojila datovy kabel na hromosvod a podobne veci.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 6. 10. 2022 15:44

Zkusil bych se ještě pozeptat místních ISP, zda-li by bylo možné zřídit WiFi přípojku (asi rovnou páteřní spoj na 60 GHz pásmu?). Starlink bych vzhledem k ceně nechal asi jako poslední možnost.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xcmaniax 6. 10. 2022 15:50

JirkaVejrazka píše:Taky se ti asi nepovede najit firmu, ktera by bez uzardeni dala svou antenu pred antenu konkurence, pripojila datovy kabel na hromosvod a podobne veci.


Jak to myslíš? Od Starlinku přijde kurýrem krabice. Potřebujeme řemeslníka co to odborně nainstaluje - tj. včetně práce ve výšce a napojení na vnitřní rozvod domu.

-- 6. 10. 2022 16:52 --

milsimr píše:Zkusil bych se ještě pozeptat místních ISP, zda-li by bylo možné zřídit WiFi přípojku (asi rovnou páteřní spoj na 60 GHz pásmu?). Starlink bych vzhledem k ceně nechal asi jako poslední možnost.


Zatím jsme nic moc nenašli, je to takové údolí v Krušných horách a i když je kousek Klínovec, tak tam není přímá viditelnost. Není tam v podstatě ani funkční 4G:-( Mě ta cena Starlinku přijde v pohodě - 1400Kč/měs - kdyby se to sdílelo mezi více byty.
xcmaniax
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 6. 10. 2022 20:59

Problém Starlinku - alespoň tedy v balíčku standard - může být omezená rychlost, 100-200 Mb/s, což mezi 6 bytů je celkem bída. Vyšší rychlosti v balíčku Premium stojí prakticky pětinásobek - jak na hardware, tak měsíční poplatky. Viz https://www.zive.cz/clanky/muskuv-starl ... fault.aspx
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xcmaniax 7. 10. 2022 07:07

No nabídka Vodafone na drát je 2Mbs...ale souhlas, že když si večer všichni pustí Netflix, tak to je bída - proto uvažuji o 2-3 antény na dům, tedy mít službu vícekrát.
xcmaniax
Junior

Odeslat příspěvekod xcmaniax 20. 1. 2023 12:41

Tak máme hotovo a nainstalováno. Vše běží rychlost cca 50-60 Mbps, tedy asi v souladu s rychlostí jinde na světě. Snad se postupně bude zlepšovat s více družicemi. Ve srovnání s jinými možnostmi třeba ve městech to je bída, ale tam vlastně úplně jediná možnost, takže skáčeme do vzduchu:-)
xcmaniax
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků