Veřejná IP

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod ramix 27. 9. 2008 10:24

Zdravím, můj provozovatel internetu nabízí k wifi připojení veřejnou ip adresu, buď "1:1 NAT", nebo
"ROUTING". Mohl by mi prosím někdo říct, jaký je v tom rozdíl? Díky.
ramix
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Barkas 27. 9. 2008 23:03

Ahoj,

1:1 NAT - na centrálním routeru ISP budeš mít nastavený NAT, který bude překládat tvoji jedinečnou veřejnou adresu na adresu neveřejnou.
Dotaz (paket) na veřejnou IP příjde na router, tento router zjistí, že má k této IP neveřejnou adresu a na tuto adresu přesměruje dané datagramy (pakety). Na pc máš nastavenou neveřejnou IP.

Routing - Na centrálním serveru nebude pro tebe nastaven NAT ale daný router přesměruje veřejnou adresu přes všechny rozhraní (další routery) až k tobě do počítače. Na PC máš nastavenou veřejnou IP.

ISP může mít jiná pravidla firewallu pro Routing a Input (NAT).

V obou dvou případech máš přidělenou veřejnou IP adresu.
První má navíc tu výhodu, že budeš pořád v rozsahu neveřejné sítě a tudíž můžes sdílet data s ostatními lidmi v dané síti.
Ale zase tu nevýhodu, že veřejnou adresu nebudeš mít přímo na PC a zjistíš ji např. na http://www.myip.dk

Zde ještě malé poučení:

Výhody a nevýhody

Veřejné IP adresy (oproti privátním) mají své výhody i nevýhody. Výhody jsou zejména:

* přímá dostupnost počítače z venku z Internetu, například z práce, od kamarádů.
* možnost provozování veřejných serverových služeb, např. webové stránky, FTP, SSH
* přímá komunikace některých programů - například přenosy souborů přes ICQ
* vyžadováno některými síťovými hrami

Nevýhody jsou:

* ztráta ochrany proti virům a útokům hackerů - každý si musí řešit sám
* ztráta anonymity - je jasné, kdo kam přistupuje
* riziko pro nezkušené uživatele
Barkas
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fuck8r 28. 9. 2008 08:39

já si jí teď zřídil a je to fajn - můžu konečně zakládat herní servery, na rapidu se nikdy nedozvím že z mé IP adresy právě někdo sosá, nikde nemám na svojí IP BANy (předtím se sdílenou ďáli lidi na netu bordel a skoro všude už byl na tu IP BAN...)

mám veřejnou, pevnou IP kterou mám přímo napsanou ve vlastnostech připojení...
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků