Problém: Standard 802.11b/g

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod MAOrh 24. 12. 2008 08:23

Dobrý Štědrý den, :-) Mám dva počítače propojené wifi kartami... Na spodním (přízemí) mám internet (který sdílím, aby se na něj mohl připojit i počítač v prvním patře). Kvalta signálu je cca 30-40% ale problém jen ten že wi-fi karta která je na spodním počítači (ZyXEL G-302 v3) tak si podle mě nemůže vybrat standard na kterém bude fungovat a proto mi internet na horním počítači jede !šíleně! pomalu... Největší záhada je že tento problém nastal až nyní když jsem na spodním počítači musel přejít na win Vista (Dříve jsem používal wifi kartu: MINITAR MN54GPC-RC, když druhý ten samý kus mám v tom horním počítači.) Nyní si prostě wi-fi karta nemůže vybrat a staále mi ve vlastnostech buď bliká 1 Mb/s nebo 54 Mb/s a proto asi ten internet na horním počítači chodí tak pomalu... Existuje nějaké řešení? Můžete to být slabým signálem? Ale když jsem měl na obouch počítačích win XP tak to vše šlapalo správně...

Všem děkuji za rady...
V dnešní době je těžké být největším debilem, konkurence je veliká!
MAOrh
Junior

Odeslat příspěvekod Brut 24. 12. 2008 09:33

Tak pohledej v ovladačích spodní karty, jestli se tam dá nastavit jen na normu g. Určitě to tam najdeš.
To samé nahoře.

Pokud nepomůže zkus najít novější ovladače na tu kartu ve Vistě.

Dále může být příčinou špatný signál + zarušení.
Těžko takhle odhadovat. Zkus klientskou kartou proscanovat kanály jak jsou zarušené. Na Vistě mám super soft WirelessMon. je to sice na 30 dní zdarma, ale je dobrý a tobě skvěle pomůže. Bude makat určitě i pod XP.
Signál 30-40% neříká nic. Napiš v dbm, což ti ukáže tenhle soft a hlavně ukáže kanály na kterých co vysílá. Nezapomen, že pokud soft použiješ a budeš mít wifi přeplou jen na normu g, tak b sítě neuvidíš. A ty je vidět potřebuješ, aby si věděl kam uhnout.

Taky pomáhá laborovat se sílou signálu. Méně je někdy více.

Njlepší volba by byla koupit wifi router. Ani nemusí být nějaký extra. Komfort užívání netu a ochrna se tím výrazně zvýší.

Edit: Ted koukám na ten Zyxel a ta karta musí být schovaná za kompem, což signálu jistě nepomůže. Ale výhodou je, že se dá otáčet anténka. Při velkém zarušení se to dá částečně obejít otočením anténky na horizont nebo vertikal.
Naposledy upravil Brut dne 24. 12. 2008 09:53, celkově upraveno 1
Brut
Junior

Odeslat příspěvekod Dr.ZUBR 24. 12. 2008 09:50

Zkus, jak psal kolega výše ... ještě dodam, že v některých přápadech s vysokým rušením je lepší použít standard 802.11b - vim, že těch 11Mbps maximálně, ve výsledku budeš rád za 2Mbps, nejsou ideální, ale třeba u mě doma je šílené rušení a toto jediné jede uspokojivě. Také je dobré vybrat správný kanál (kde nic nevysílá a pokud možno nevybírat krajní kanály). A nakonec nemohu jinak než doporučit, že co lze tahat drátem, tak tahat drátem - wifi nechat jen pro přenosná zařízení jako mobily, wifi telefony, pda, notebooky apod.
S idiotem nelze diskutovat, musíme se spokojit pouze s faktem, že je to idiot.
Dr.ZUBR
Junior

Odeslat příspěvekod Brut 24. 12. 2008 10:05

Přesně. Někde nezbude nic jiného než zvolit b. Lepší stabilní b než vypadávající g. Karta přepíná zřejmě zdůvodu zarušení na nižší normu.
Pokud to nastavíš na pevno, je možné, že net bude nestabilní na g.
Je dobré to taky proskanovat v různých denních dobách. U mě např. se večer dají chytit další 3 sítě oproti ránu.

|Router Asus mě např. na routeru na Auto správně detekuje kanál 1 jako nejmíň zarušený, ale použití krajního kanálu na normu g není idealní. Mnohem lepší výsledky mám na kanálu 3, ikdyž poblíž vysílá síť.

K té Vistě ještě. Existuje super miniaplikace do postraního panelu Xirrus wifi monitor. Je jednoduchý a měří podle mých zkušeností správně. Vše potřebné tak uvidíš.
http://www.stahuj.centrum.cz/internet_a ... i-monitor/
Brut
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 24. 12. 2008 13:44

Je mozne, ze ti to blbne kvoli antene. Na Zyxel karte je antena priamo namontovana na karte, a na Minitare ju mozes dat trocha dalej od PC, pretoze ma kusok kablika (asi 50cm).
Ak mas PC so Zyxel kartou utopeny niekde pod stolom, moze sa to takto spravat ako popisujes.
Minitar karta potrebuje mat pre rychlost 54Mbps pri PER <10% uroven signalu aspon -71dBm, inak sa bude prepinat na nizsiu rychlost.
Dalsi problem moze byt v driveroch. Skus na Minitare pouzit starsi driver. Mal by byt starsi ako 1.0.3.0.
V tejto verzii sa zacalo pouzivat toto: Enable TX rate auto fallback from OFDM to CCK 1M, 2M on(B/BG/ABG), co by mohol byt tvoj problem.
Momentalne sa s tym tiez trapim a neni mi jasne, preco to ma automaticku zmenu rychlosti az na 1MBit/s ked nastavim 802.11g mod. Najmensia by mala byt 6MBit/s.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MAOrh 25. 12. 2008 10:52

Děkuji za rady...

Když to vezmu popořadě...

Ano ta wi-fi karta zyxel má anténu hloupě utopenou přímo na kartě ale stále mám doma jednu starou wi-fi kartu s antenkou na kabliku takze by se asi dala pouzit i k teto nove karte...

Nejvesti problem ze ta wi-fi karta neudrzi spojeni a stale se odpojuje a pripojuje...

Nemohu změnit kanál furt to běží na kanalu cislo 11 a na tomto kanalu bezi i jina sit (zrejme sidliste ktere je pod nasim barakem...)

jinak silu signalu mam -84 dBm 6% (coz nevim co znamena...)
MAOrh
Junior

Odeslat příspěvekod Gonzy 25. 12. 2008 11:23

Zdravim,

zkus v ovladaci panely - sitova pripojeni - bezdratove pripojeni k siti dat vlastnosti a tam dat konfigurovat a na zalozce upresnit pravdepodobne najdes polozku, kde muzes napevno nastavit rychlost na jake wi-fi pojede.

Postup je pro win xp, ve vista se bude mirne lisit.
Gonzy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MAOrh 25. 12. 2008 11:27

no nyní řeším to že se sít pořád odpojuje...

EDIT: tak zacina svitat na lepsi casy... pripojil jsem k tomu tu antenku na kabliku a je to vyrazne lepsi... nyni uz mam nahore silu signalu i obcas 36 a 24 na stalo...

dole mi to ukazuje hodnoty -78 a 15% ale stale vypada spojeni a porot se nahore ten internet porad hrozne vlece... :eh
MAOrh
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 25. 12. 2008 11:54

Sila signalu -84dBm by stacila tak na rychlost 9-11Mbps, samozrejme zavisi este na ruseni.
tabulku si pozri tu: http://www.acesuppliers.com/company/inf ... 37855.html
Ak ti to s inou kartou chodilo, skus pouzit inu antenu. Experimentuj s umiestnenim anteny. Sila a kvalita signalu je vo vnutornych priestoroch a zvlast za prekazkami zavisla na tom ako su rozlozene predmety okolo anteny a tiez od pohybujucich sa predmetov vovnutri (pohyb osob).
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MAOrh 25. 12. 2008 15:27

tak jsem opet o kousek dal...

nyni mam silu signalu nekde kolem -77 dBm coz je 16% a kvalita signalu uz neni nizka ale dobra ale proble ze je zase nejde pripojeni na net...

na spodnim pc si v pohode pingnu na obe IP ale z horni si sice singnu na tu IP co je na hornim PC ale na tu dolni uz ne-e ale pritom jsem pripojen k tej siti ale bez moznosti internetu...

edit: tak signal uz je Ok je nekde kolem 60% ale nyni mi nejde na hronim pc internet a predtim sel... nerozumim tomu co jsem kde udelal jinak ze mi to ted nejde...

EDIT: Vse vyreseno dekuji...
MAOrh
Junior

Odeslat příspěvekod MAOrh 26. 12. 2008 13:26

tak nevyreseno.. sila signalu uz je ok ale na spodmi pc v softiku ktery jsem dostal od wifi karty se porad meni AP MAC adresa coz nevim jestli je spravne... a ten horni stale straci spojeni se siti ikdyz ma silu signalu kolem 60% ale porad se od tesite odpojuje... jedine co mne napadlo je to ze to mam nastavene na konalu cislo 11 na kterem beha i wifi na sidlisti pode mnou ale tento kanal nikde nemuzu zmenit...
MAOrh
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 27. 12. 2008 13:50

Mozes skusit este novy driver pre Zyxel, ak ho uz nemas...
http://www.zyxel.com/web/support_downlo ... 0113163551

Rozumiem tomu spravne, ze ty mas z toho dolneho PC urobene Ap-cko pomocou software dodaneho k tomu Zyxelu? (soft-AP) ?
Neni mi jasne, preco by sa nemal dat zmenit kanal (trebars aj pomocou editacie registrov)...

Myslim si, ze naozaj mas okolo seba rusenie... teraz ked uz mas dostatocnu silu signalu, je dobre sa orientovat podla dalsieho (a daleko dolezitejsieho) parametra, ktory sa vola "kvalita signalu" ... jednotka je v % (0-100%)...
Snaz sa dosiahnut aspon 50%...
hunter21
Pokročilý