Ma smysl synchronni 5/20 Mbit linka s verejnou IP adresou?

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod cenebris 23. 11. 2009 14:53

Zdravim,

ma podle Vas smysl synchronni linka 5/20 Mbit (den/noc) s verejnou adresou (dynamicky pridelovanou) pro jednou osobu? Ucel - hlavne torrenty (mnoho dat, casto nove linuxove distra a testovaci verze od MS) a vzdaleny pristup z ruznych lokaci. Nebo je to nepotrebne moc na jednu osobu? Mozna budu nekdy chtit nejaky webserver nebo i jinou blbustku a no-ip.com znam.

A ted jeste par dotazu:

- jak je to s nebezpecim na verejnych ip? Je pravda, ze hned se toho chytne nejaky bot a bude utocit? Pocitace s xp mam zabezpeceny celkem obstojne, ale nikdy jsem je nemel na verejne ip adrese. Linux se zda bezpecnejsi uz ze zakladu, ale stejne by treba si s tim pohrat nez to bude nejak bezpecnejsi

- pro vzdalene pripojeni k linuxovemu nebo windowsovemu stroji bude mi stacit xp s vzdalenym pristupem? Na nekterych pocitacich, na kterych jsem nemuzu nic instalovat...

Diky za Vase nazory.
cenebris
Junior

Odeslat příspěvekod piErcE 23. 11. 2009 15:01

windowsy mam na verejne dostupne lince uz od dob 2000 (w2000 - xp - visty- 7), zabezpecene jen standardnim windows firewallem, nikdy s tim problemy nebyly. jen pri instalaci starsich verzi systemu je vhodne mit (nez nainstalujes servis packy) vytazenou sitovou zastrcku.

jestli ma smysl .. no to musis vedet sam, jestli to pro tebe ma smysl. nepises agregaci, nepises cenu, takze jakekoli rady ohledne smyslu jsou vestenim ze sklenene koule.
Garmin DriveLuxe 50 - iPhone SE - Octavia III 1.4 110 kW DSG
piErcE
Junior

Odeslat příspěvekod cenebris 23. 11. 2009 15:04

Uplink a downlink jsou stejne, o zadne agregaci neni ani zminka, znami maji toho poskytovatele a vsichni rikaj, ze to jede prakticky stale na plno, cena je kolem 500 Kc/mesicne.
cenebris
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 23. 11. 2009 15:26

Jestli to má smysl musíš vědět nejlíp ty ;) 5M (resp. 20M) není žádný extra-super-rychlý internet a ani nevím, jak rychlý a za jaké peníze máš v tuto chvíli. Pokud jsi v tuto chvíli na GPRS za 150 měsíčně, tak to samozřejmě smysl má. Pokud jsi na 100M symetrických za 600 měsíčně, tak to samozřejmě smysl nemá ;) To jsou dost individuální potřeby a ty sám musíš nejlíp vědět, kolik do toho jsi ochotný investovat a jak moc to využiješ. S tím ti nikdo jiný neporadí.

Co se týče veřejných IP adres, nebál bych se toho ;) Stačí si trochu nastavit firewall a nepovolovat každou věc, co na tebe blikne a je to v pohodě. Já mám na PC i notebooku (doma na síti) veřejnou statickou IP již několik let a problém jsem nikdy neměl. Základem je ale dobře nastavený firewall. Dynamická veřejná IP je celkem naprd v tom, že nikdy nevíš, jakou IP dostaneš, takže můžeš mít pak problém s připojením z venčí, když se ti změní IP nebo pokud chceš být aktiv na torrentu, budeš si muset hlídat a měnit v nastavení IP adresu.

Zabezpečit linux je potřeba stejně, jako zabezpečit Windows. Takže dobře nastavit firewall, to je základ. Viry ti sice nezbourají systém, ale můžou ti napadnout soubory na disku, což sice linuxovému systému nijak nevadí, ale ty viry se ti můžou rozšířit po síti nebo překopírováním souborů na PC s Windows a to už problém být může.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod randomofamber 23. 11. 2009 15:49

To je tak.
1) Máš na to?
2) 5/5 je slušné (20/20 ještě lepší) a za 600Kč/měs. to jen tak neseženeš
např. UPC 30/1,5 za 850Kč/měs., NETOBX 35/5 za 666Kč/měs.
3) Dynamické IP se neboj, na to existuje řešení jako dyndns.org ( router, který předpokládám budeš mít, si při změně IP sám zažádá o aktualizaci... )
4) Firewall a správné nastavení je nezbytný předpoklad, ale budeš-li to mít jen jako torrent pc, pak je to jedno. Pochybuji, že se Ti někdo probourá do počítače skrz router a dejme tomu uTorrent... Na routeru se např. standardně vypíná odpověď na PING a nebo pokud to router umí, tak se zapínají ochrany proti útokům jako DDOS apod...
5) Viry. Opět, budeš-li to mít jen na torrenty, pak Antivir je věc slušnosti a dnes jsou i slušné freewareové antiviry jako třeba AVIRA nebo placené jako NOD (prosím žádný flame, každému vyhovuje něco jiného)...
6) Důležité je aby jsi si při provozování torrentu rozmyslel, co budeš stahovat. Teď je doba, kdy jsou různí "orgáni" (i někteří provideři) na slovo torrent velmi citliví a jsou po "sdílečích" jako slepice po flusu. To znamená, mít prostudováno jak správně nastavit torrent klienta...
randomofamber
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cenebris 23. 11. 2009 15:49

No ja jsem posledniho pul roku sedel na 0,5 Mbit s dvema jinymi lidmi, tak ted i tech 5 Mbit bude ukrutny rozdil :D

Jinak dik za rady, pokud Vam to vsem beha na verejne adrese bez problemu, tak to se bojim mene :) A co skype a jeho slavny supernode? Dela Vam to problemy? A nebojite se ze verejna ip adresa usnadni odhaleni v pripade stahovani dat u kterych nemate jistotu, ze neporusujete zakon? :)
cenebris
Junior

Odeslat příspěvekod cenebris 23. 11. 2009 15:52

randomofamber mnohe diky za nazory - ohledne toho nastaveni torrentu - pouziti TORu nebo dokonce TOR gateway moc degraduje rychlost stahovani? Pouziti TOR by melo byt teoreticky velmi bezpecne, ze?
cenebris
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 23. 11. 2009 16:00

Oproti 0,5Mbit sdílených to bude skutečně hodně velký rozdíl ;)
Musíš si rozmyslet, co a odkud budeš stahovat a sdílet ;) Také to záleží na ISP, jak moc to chtějí nebo nechtějí hlídat a řešit. Někteří ISP omezují P2P sítě, i když o tom nikde nezmiňují.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod randomofamber 23. 11. 2009 16:05

Pokud se v klientovi nastaví vynucené šifrování, pak neomezují, protože neví co se posílá...
randomofamber
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cenebris 23. 11. 2009 16:08

Myslel jsem spise vsechny organizace kontrolujici autorska prava - zda po pouziti TORu bude mit clovek klid a zda tim TORem mi stahovani neklesne o moc?
cenebris
Junior

Odeslat příspěvekod randomofamber 23. 11. 2009 16:11

TOR je relativně bezpečný, ale na sdílení dat absolutně neoptimalizovaný. Režie provozu je z principu nabotnalá. Jedná o cibulové zapouzdření. Nejvíce trpí ten, který je hned u zdroje, protože ten je zjistitelný (zdroj posílá data na jeho IP) a do té samé situace se můžeš dostat taky pokud někdo bude stahovat přes Tebe...
randomofamber
Junior
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod Nargon 23. 11. 2009 18:49

Co se tyce "dynamicke" ip adresy, tak bych se zajimal o informace, kdy se ta ip adresa muze menit.
Celkem normalni je, kdyz se ti zmeni pouze pri zapnuti/restartu routeru.
Ale uz jsem u jednoho providera videl, ze se menila pravidelne kazdych 24 hodin. A to i v dobe kdy bylo aktivni spojeni. Vysledek byl, ze to delalo pekny kraviny.

A ja osobne bych takove pripojeni bral. Skoda ze ho v me lokalite nikdo nenabizi.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod randomofamber 24. 11. 2009 09:12

Nargon píše:Co se tyce "dynamicke" ip adresy, tak bych se zajimal o informace, kdy se ta ip adresa muze menit.


Tak pokud má někdo od poskytovatele dynamickou ip tak je to zcela na něm. Nevím jestli existuje nějaké časové minimum, ale může se stát, že to změní i po 12 hodinách. Většinou to ovšem je tak, že se IP mění nepravidelně dle potřeby či technické situace. Dále pak to bývá při odpojení respektive připojení, podle toho zda má poskytovatel dostatek volných ip. Pokud má ip dostatek, pak i po delším odpojení může ip adresa zůstat. U UPC jsou dynamické adresy skoro statické a např. 1/2 roku se nemění. UPC mění ip hlavně při změně technologií ať už na jeho straně či na straně uživatele (se změnou MAC adresy). Když už si myslím, že mám jednu IP adresu dlouho, tak si změním MAC adresu routeru a hned dostanu jinou ip...
randomofamber
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků