výpadky WIFI připojení - Linksys WAG160

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod kroogh 1. 10. 2010 16:22

Ahoj,
potřeboval bych poradit jak odstranit potíže s pravidelnými výpadky připojení doma přes wifi

Hardware:
- pevné připojení od Volného (modem/router Linksys WAG160)
- stolní PC s wifi kartou (W7)
- notebook s wifi kartou (W7)

Popis problému:
- doma jsou obě PC - stolní, notebook připojeny pouze přes wifi
- stabilně a pravidelně mi padá připojení na notebooku (možná i na PC ale na tom je většinou syn) a to převážně právě v době, když se současně používá i druhé PC

Wifi připojení se najednou odpojí, jsem nepřipojen - zjistím že se mi najednou nenačtou stránky anebo neodeslal e-mail zpráva - když kliknu na ikonu síly signálu/připojení, tak se začne samo automaticky znovu připojovat a připojí se, nicméně následně na této ikonce se zobrazí trojůhelník s vykřičníkem, dám "odstranit potíže" proběhne diagnostika (nic nenajde) poté zavřu okno a jsem opět připojen - pokud nedám odstranit potíže, tak tam trojůhelník zůstane)

Jak jsem pochopil, když jsem problém zminoval mimochodem jinde, tak mám nejspíš něco někde nesprávně nastaveno.
A proto jsem zde s prosbou o pomoc, co je to "nesprávné" a jak to napravit.

Díky za pomoc
kroogh
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 1. 10. 2010 16:28

Jaká je WiFi karta?
Jaké ovladače jsou použity?
Jaká je verze operačního systému?
Jaká je verze firmware routeru?
Jaká je kvalita signálu WiFi?
Jaké je nastaveno zabezpečení WiFi?
Kolik WiFi sítí je v okolí?
Na jakých kanálech vysílají okolní WiFi sítě a na jakém kanále vysílá tvoje síť?

WiFi má sloužit jako mobilní připojení, u kterého nevadí občasné výpadky, snížení přenosové rychlosti nebo zvýšení odezvy sítě. Pokud vyžaduješ stabilní připojení, použij kabel.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kroogh 1. 10. 2010 17:59

Jaká je WiFi karta?
-> dle správce zařízení se mi tam zobrazují
a) Broadcom 802.11n
b) adaptér miniportu Microsoft Virtual WiFi (nevím co je)

Jaké ovladače jsou použity?
- aktuální (zkoušel jsem update a prý jsem aktuální)
- Microsoft miniport (viz. výše) se mi nepovedlo aktualizovat

Jaká je verze operačního systému?
Win7 (64-bit)

Jaká je verze firmware routeru?
- aktuální, update proběhl po koupi modemu min. měsíc (Firmware Version:V2.00.20)

Jaká je kvalita signálu WiFi?
- vynikající (sedím 2m od modemu)

Jaké je nastaveno zabezpečení WiFi?
WPA2-PSK

Kolik WiFi sítí je v okolí?
- cca dalších 5 (hodně horší signál)

Na jakých kanálech vysílají okolní WiFi sítě a na jakém kanále vysílá tvoje síť?
- ostatní nevím (nicméně na služebnín NT tento problém doma nemám a na stolním PC asi taky ne - nejsem na něm tak často)
radio band: wide 40MHz
wide channel: 9
standard channel: 11-2.462GHz.

výše uvedené wide channel a standart channel jsem nastavil tak aby ve vedlejším pokojíčku stolní pc mělo přes wi-fi nejsilnější signál

Je mi jasné, že wifi může mít výpadky, ale proč na jednom NT ano a na druhém ne a to na vzdálenost 2m od modemu při vynikajícím signálu.
Evidetně to vypadávání má přičinu někde v tomto přístroji (mám tento NT nový cca měsíc) a dle mého nejčastěji při současném použítí druhého PC, když na něm nikdo není tak výpadky defacto nereflektuju (třeba dnes od ráno do 15h ok, pak dorazí syn ze školy a usedne k PC a výpadek okamžitě 3x za 2h)
kroogh
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 1. 10. 2010 18:08

Pokud jsou ovladače z Windows Update, tak je nainstalovaná stará verze ovladačů.

Takže aktualizuj ovladače WiFi karty na obou počítačích. Ovladače stahuj z webu výrobce WiFi karty nebo ještě lépe z webu výrobce chipsetu WiFi karty. Nestahuj ovladače z webu výrobce notebooku.

Také záleží na umístění routeru - jak je vysoko od země, jak je daleko od stěny.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod hunter21 1. 10. 2010 18:50

Skus stiahnut vysielaci vykon na NB. Ak to nepomoze (alebo len ciastocne), skus to iste aj na AP. Ak druhy PC prijima signal cez stenu, tak budes musiet najst optimalnu hranicu medzi "nevypadavanim" a moznostou uspokojiveho prijmu signalu v inej miestnosti.
Ako pise Bari007, umiestnenie je tiez dolezite. Anteny AP by mali byt od steny aspon 20 cm.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kroogh 2. 10. 2010 08:48

Ovladače jsou dle všeho aktuální, kontroloval jsem web Broadcomu.

Dle všeho je problém někde v nastavení, tento problém nastává POUZE pokud se zároven používá i druhé PC připojené rovněž na Wifi. A výpadky jsou potom i na druhém PC.
Když jede pouze jedno PC, tak je připojení wifi stabilní.

Jednou mi to napsalo, že to našlo chybu DHC něco nepřidělilo nebo nenačetlo. Tzn. problém je bud v nějakém nastavení modemu anebo sítovém adaptéru.
Problém bych viděl (i jak mi to identifikoval systém 1x), že jsme připojeni dva se stejnou IP což způsobí konflikt (detailu nerozumím, ale chápu to tak, že pokud je připojenej přes wifi i desktop a notebook, tak bych asi měl ručně nastavit rozdílné IPéčka obou strojů 192.168.1.1 a druhý 192.168.1.2 .....asi)

Zajímavé je, že název SSID je XYZ a když otevřu centrum připojení, tak na NT semi jako název domácí sítě zobrazí XYZ ale na stolním pc je to XYZ 2, nicméně oba pc jsou připojeni do stejné sítě XYZ.
kroogh
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 2. 10. 2010 08:55

Aha, tak to je ale docela podstatná informace, která měla být napsaná už v úvodním dotazu :)

Takže napiš, jak je nastavený router - jaký režim, jestli je zapnutý DHCP server a jaký je rozsah DHCP serveru. A také napiš, jaké je nastavení síťových karet na obou počítačích u TCP/IPv4
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kroogh 2. 10. 2010 11:19

Aha, tak to se omlouvám :-)

Nastavení modemu:


Obrázek

Nastavení sítových karet je shodné:

- získat IP adresu z DHCP automaticky
- získat adresu DNS serveru automaticky
Alternativní konfirurace:
- automatická privátní IP adresa

Screen z Centra sít připojení obou compů

- zvýrazněno, že jsem na stejné SSID ale každý comp si ji pojmenovává jinak :roll:

Obrázek

-- 2. 10. 2010 12:29 --

Ještě přikládám detail z připojení z každého compu

Obrázek
kroogh
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 2. 10. 2010 11:44

Ak ti pada linka (nejde ani ping na AP), je jednoznacne problem so signalom. Hodne by ti pomohlo naistalovat si bezdratove utility k tym wifi kartam v NB+PC a sledovat parametre signalu. Dolezitejsi parameter ako sila signalu je jeho kvalita. Ak je kvalita priblizne pod 50% prejavuje sa to nemoznostou ziskania IP adresy z DHCP servera. Urcita moznost napravy by bola v nastaveni pevnej adresacie siete, ale neni to vseliek. Je nutne patrat po pricine nekvality signalu.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kroogh 2. 10. 2010 11:55

signál bych viděl jako v pořádku, je silný - jsem 2m od modemu ve stejném pokoji - a dělá to pouze když jsou připojeny oba PC.

Navíc se to samo odpojí - ikonka kvality signálu taková jiná a nic se neděje - ale jak na ikonku kliknu aby se mi zobrazili dostupné sítě, začne se samo automaticky připojovat/a připojí (dokud ale na ikonu nekliknu tak se nic neděje)

Nicméně po opětovném připojení se vždy v ikoně objeví trojůhelník s vykřičníkem, tak kliknu na ni pravým a dám Odstranit potíže - proběhne diagnostika problému - nic nenajde, ta to zavřu a v ten okamžik se okamžitě vše spraví a jsem on-line.
kroogh
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 2. 10. 2010 12:58

Ja som samozrejme nemyslel "silu signalu", ktora sa ti moze javit ako dostatocna, ale jeho "kvalitu". Digitalne modulacie su velmi citlive na kvalitu signalu (vid.digitalny prenos TV a kostickovanie). O kvalite signalu ti moze prezradit nieco len bezdratova utilita od vyrobcu karty a nie ten palickovy ukazatel, u ktoreho neni jasne co vlastne zobrazuje.
To ze sa to samo odpoji suvisi so signalom a jeho nekvalitou (jeho male SNR pre znalejsich). Karta si parametre samotnej linky strazi a pri nedostatocnych vlastnostiach linky predchadza problemom prave takymto sposobom (Odpojenie a znova pripojenie).
Ano, po pripojeni je prave problem s tym DHCP, preto to musis dat obnovit manualne, kedy sa parametre na linke stabilizuju natolko, ze uz DHCP prideli IP adresu.
Tak isto je dobre si uvedomit, ze kvalitny prijem na velmi citlivy prijimac (akym bezesporu wifi karta je) je narocnou ulohou pre samotny hardware karty (zosilovace) a to tym viac, cim blizsie sa nachadzas pri vysielaci. Pri prijme TV signalu by si ties urcite nepouzil antenu s vysokocitlivym predzosilovacom ak by si bol tesne pod vysielacom. Preto som pisal, ze ten vykon je dobre stiahnut, alebo s nim laborovat dovtedy, pokial sa nedosiahnu pozadovane vysledky.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bari007 2. 10. 2010 13:00

IP adresy na počítačích nekolidují.

Zkus nastavit ručně IP adresu, bránu, masku a DNS servery na počítačích. IP adresy nastav mimo rozsah DHCP serveru.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kroogh 2. 10. 2010 17:50

ok, zkusím to nastavit jak říkáš jen
- jak mám nastavit bránu a jak DNS server?

IP nastavím např.
192.168.0.1
a
192.168.0.2

maska je 255.255.255.0

Výchozí brána pak bude:
- nevím?

Adreasa DNS serveru
- zde by mělo býti co?

díky za help
kroogh
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 2. 10. 2010 18:03

IP adresy musí být ze stejné sítě, takže například 192.168.1.50 a 192.168.1.51
Maska 255.255.255.0 na obou počítačích
Brána 192.168.1.1 na obou počítačích
DNS můžeš nastavit router, takže 192.168.1.1 nebo nastav DNS poskytovatele nebo můžeš nastavit například DNS Google - 8.8.8.8 a 8.8.4.4
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kroogh 2. 10. 2010 21:11

Díky, takže nastaveno a uvidíme jestli ty výpadky přestanou - dám vědět.

A díky za pomoc
kroogh
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků