zavedení wifi po celém domě

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod odchazim 8. 7. 2011 22:16

Zdravím, potřeboval bych pokrýt i druhé patro domu wifinou. Ten router co mám není moc kvalitní a jsem ochotný jej vyměnit. Jde mi o to, že jedna ze zdí, je dost tlustá (60 cm) a ta wifina přes ní nejde. Chytnu ji asi 30cm za ní, ale pak už ne. Existuje nějaké řešení, jak to vyřešit do 1500,- Kč a abych si to jako úplnej lajk s routwrama dokázal sám nastavit i s šifrováním WPA2?
Předpokládám, že budou potřeba dva routery.
odchazim
Junior

Odeslat příspěvekod soban 8. 7. 2011 23:01

Jedno AP a propojíš ho kabelem s tím routerem.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Tomas.Halasz 9. 7. 2011 06:15

Je to sice trošku dražší než 1500,- ale jde to nastavit skoro samo. ADSL router tenhle Netgear DGN1000:
http://www.alza.cz/netgear-dgn1000b-d178903.htm

a k němu Wifi extender Netgear WN2000RPT:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp ... RPT_100PES

funguje to hezky a napoprvé 8-)
Tomas.Halasz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 9. 7. 2011 09:16

Repeateru bych se snažil za každou cenu vyhnout. Ideální řešení napsal soban.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Tomas.Halasz 9. 7. 2011 11:05

A proč ne repeater?
Tomas.Halasz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 9. 7. 2011 11:59

search.php nefunguje? Nebo Google taky nevyhledává?

Zapoj trochu vlastní iniciativy, když chceš řešit nějakej svůj problém. Nebo čekáš, že tě tady povedeme za ručičku jak nějakýho malýho chlapečka? Zrovna tohle se zde řeší několikrát za týden a otázka proč ne repeater tady byla naposledy včera... viewtopic.php?p=8288349#p8288349
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Mike.M 9. 7. 2011 12:10

Neoplati se zkouset. Pokud mas vrtak 8 dlouhy 70cm provrtej, prostrc kablik a napoj nejake wifi zarizeni a mas 100% signalu. Polud nemuzes kup nejaly router se 2 ci 3 antenkami odpojitelnymi. Ty vesmes maji lepsi pokryti, a pokud ani toto nepujde dokup nejakou antenu s lepsim ziskem. Externi.
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tomas.Halasz 9. 7. 2011 14:53

Bari007: ok, ale proč se hned čertíš? Já neřešil svůj problém, naopak jsem nabídl své řešení původnímu tazateli. Navrhl jsem svoje řešení, které mi pomohlo a Ty jsi ho hned bez zdůvodnění zavrhl... naopak bych od Tebe jako admina čekal, že když víš, že se to tu řešilo tak uvedeš aspoň link když už jsi mě chtěl setřít (?). Samozřejmě, AP propojené kabelem s routerem je lepší už z principu, ale když nemůžu tahat kabel a potřebuju vše realizovat přes wifi? Z původního dotazu navíc nebylo jasné kde je ta 60cm zeď. Pokud je hned u toho routeru tak ok, ale co když je až někde za další místností?

Jinak to co píšeš tady: viewtopic.php?p=8288349#p8288349 mi připadá jako nesmysl... Proč by měl jeden repeater v cestě "minimálně zdvojnásobovat ping" a na polovinu snižovat rychlost? Ano kdyby tam byla jedna anténa, jeden wifi modul tak to beru, ale to není případ toho co jsem nabízel. Navíc to mám vyzkoušeno v praxi. V mém případě byl ADSL router v baráku dole v garáží a nahoře v pokoji na druhé straně domu (do 20 metrů přes zdi a strop) měla Wifi v notebooku signál cca 20%. Ping na router byl úplně o ničem, docházelo ke ztrátám paketů (asi 50% jich neprošlo). Když jsem přidal ten repeater co jsem uváděl výše tak pingy na router procházely bez ztráty všechny byly kolem 10ms. Repeater měl určitě lepší anténu než wifina v notebooku, protože signál routeru ukazoval na 50%.
Tomas.Halasz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hunter21 9. 7. 2011 17:52

To Tomas.Halasz:
Zrejme to nebudes mat az tak dobre vyladene, ked mas ping 10ms.
Ja idem cez tri steny na vzdialenost 20m a ping mam pod 1ms (napriamo bez repeatera).

Opakovac je od slova opakovat, takze najprv prijme ramec z jednej strany a potom ho vysle na druhu stranu, co znamena minimalne dvojnasobne oneskorenie.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Tomas.Halasz 9. 7. 2011 18:52

Prolezl jsem vše co jsem byl schopen k snížení rychlosti u repaterů najít a nepřesvědčilo mě nic o tom, že se to týká toho Netgear WN2000RPT.
Chápu, že z principu repeateru vychází snížení rychlosti, protože zjednodušeně opakuje signál na stejném kanálu, ale silněji (z pohledu koncového pc).
U toho Netgearu ho výrobce nazývá Extender tzn. "rozšiřovač" a ne repeater a v technické dokument. není nic o snížení rychlosti. Navíc po zapojení se mi objevila druhá síť s názvem stejným jako původní, ale doplněná o "-EXT", takže předpokládám, že to bude realizované jinak.
Abych zbytečně nemlel, skočím jak to bude možné na místo a změřím rychlost jak na routeru, tak na repeateru a pak napíšu co jsem zjistil :idea:
Tomas.Halasz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomas.Halasz 26. 7. 2011 20:14

Konečně jsem se dostal na místo kde mám ten Wifi extender a naměřil jsem následující rychlosti.
testováno na adsl.cz
1) ntb připojený přes kabel přímo k adsl wifi routeru Netgear DGN1000
tři měření, průměr download 2405/upload 101 kbit/s

2) ntb připojený k adsl routeru přes jeho wifi. Signál 100% vzdálenost dva metry od routeru
šest měření, průměr download 2221/upload 103 kbit/s

3) ntb připojený k extenderu Netgear WN2000RPT. Signál z extenderu 100% vzdálenost dva metry od extenderu. Vzdálenost mezi adsl wifi routerem a extenderem cca. 15 metrů přes dvě zdi a jeden strop v novostavbě (rodinný domek)
devět měření, průměr download 2164/upload 99 kbit/s

Takže z toho mi vyplývá, že poloviční rychlosti a odezvy při použití wifi repeateru nebo extenderu před kterými varoval Bari007 a hunter21, pro tento případ neplatí a měl jsem pravdu 8-)

ps: ze všech měření mám screenshoty ;-)
Tomas.Halasz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 26. 7. 2011 20:20

Tohle nejsou rychlosti, při kterých bys měl jakkoliv poznat zpomalení. Protože když vezmu, že běžná Gčková WiFi jede kolem 2-2,5MB/s (16-20Mbit/s), tak polovina z toho je 1-1,25MB/s (8-10Mbit/s). Ty jsi se svými rychlostmi hluboko pod touto hranicí... Abys mohl dělat nějaké závěry, musíš poskytnout reprezentativní vzorek dat, tedy vytížit lokální síť na maximum bez repeateru a pak s repeaterem. Stejně tak i při měření odezvy.

A žádné hodnoty z měření odezvy sítě jsi neuvedl, i když píšeš, že se to údajně nijak neprojevilo...
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod skype 26. 7. 2011 20:21

Já mám s repeaterem takové zkušenosti, že rychlost na papíře zůstala téměř stejná, ale např. prohlížení internetu bylo utrpení...
Odeslat příspěvekod vanamond 26. 7. 2011 20:55

Pro Tomas.Halasz - no, ono je to tak, že Hunter21 i Bari007 mají samozřejmě pravdu. Fyziku dobrou vůlí neobejdeš a pokud se paket opakuje při předání dvakrát ( Wifi buď vysílá, nebo přijímá a tak holt to sice lze zřetězit, ale tempo bude malé a menší a ještě menší ... ) , tak to holt bude cca 2,5krát tak dlouho trvat. Tečka.

P.S. no, ona jejich "nelibost" nad tím tématem je daná tím, že se to tu probírá už po stopadesáté a pořád je to stejné. V hrubé zkratce - aby Ti to chodilo, je třeba:
- proměřit vysílající wifiny v okolí a najít spojitou trojici volných kanálů ( viz teorie WiFi - 802.11g zabere vždy i vysílací kanál pod a nad kanálem, na kterém jede. ) Hledej pojem
NetStumbler a pod. ) Nastavení WiFi AP je kritické, záleží na tom, dá se to dost vyladit, není jedno, co je tam nastaveno.Nastudovat teorii, porozumět, nastavit. Nebo si někoho pozvi.

- na WiFi zařízení také záleží, kvalita WiFi rádií se kriticky liší. Jsou tu různí příznivci lecčeho, pokud je třeba velký dosah a slušná kvalita, tak to lze udělat buď směrovými anténami ( znalosti nutné, měřící technika žádoucí, výsledky ovšem bývají výborné ) anebo to lze řešit finančně ( moje oblíbená WiFi je HP v-m200, nejlevnější z slušných rádií ).

- co se týče více WiFin doma, tak to je možné a jednoduché řešení. Je levné a docela funguje, ale má nevýhodu, a tou je, že běžný notebook se WiFiny, ke které je připojený "pustí" až tehdy, když spojení zcela chcípne. Nefunguje tedy to, že by se při pohybu domem dynamicky přepojoval na nejbližší wifču s nejlepším signálem. Je to otravné. ( WiFi co mají roaming jsou většinou mimo rozumný finanční dosah )

- co se týče měření WiFi, tak je třeba měřit jen ten WiFi spoj, tedy stáhni si byť nějaký primitivní test ( třeba btest od mikrotiku ) dej si pc za spoj a před spoj a změř to - oboustranný provoz a různé délky paketů. Pak to propoj jen kabelem a znovu změř. Po změně konfigurace spoje znovu změř. Ideály padají, že ?
Trust in God and keep your powder dry !
vanamond
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 26. 7. 2011 21:04

To Tomas.Halasz
Praca na jednom kanale pomocou viacerych stanic je realizovana ich prepinanim uz od cias radiostanic. Tu orol, tu orol, prijem...

Ak myslis, ze mas pravdu tak si pocti:

http://www.smallnetbuilder.com/wireless ... ed?start=2
hunter21
Pokročilý