propojení VDSL a ADSL modemů - 2 provideři

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod zdenek7k 16. 3. 2014 19:08

Dobrý den chytré hlavy :-)
Mám na vás dotaz.
Mám doma 2 poskytovatele internetu přes dsl - T-Mobile (VDSL) a O2 (ADSL+TV).
O2 je pomalejší, ale funguje v místnosti, kde už má wifi od TM 1 čárku. Určitě se wifiny ale někde potkávají s rozumnými paramtery, proto bych je rád propojil, aby fungoval lépe také internet v místnosti s o2 modemem
Zkusil jsem je tedy propojit: stejný název sítě, heslo, ADSL modem jako Wireless bridge a VDSL modem jako Access Point. Remote Bridges MAC Address vzájemně opačně. Nejsem si jistý, zda to mám dobře a zda to může fungovat podle mých představ. Nyní se modemy tváří jako jeden přístupový bod, ale s bídnou rychlostí - tedy přesně opačný efekt, než jsem chtěl.
Poradíte mi, co dělám špatně?
Modemy mám oba od Comtrendu VR 3026e a V2
Díky moc za pomoc ;-)
Bez očekávání není zklamání.
zdenek7k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 16. 3. 2014 19:20

Spojit dvě připojení k internetu není jen tak jednoduché, navíc také spojení se používá pro load balancing nebo jako záložní, ale spojit je úplně dohromady (sečíst rychlosti) je imho nemožné.

A to všechno platí ještě navíc pro kabel, pro WiFi je to podle mě nemožné úplně.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod zdenek7k 16. 3. 2014 19:32

Díky. Dobře, tak doplním - stačí mi, když mi ADSL modem bude pouze přemosťovat připojení z VDSL. Nejde mi o sloučení rychlostí, ale pouze přenos internetu z VDSL do ADSL wifi.
Bez očekávání není zklamání.
zdenek7k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 16. 3. 2014 19:36

ADSL WiFi? To je co? Mícháš dvě neslučitelné věci.

Pokud chceš rozšířit pokrytí WiFi, kup si AP, které ideálně připoj k tomu hlavnímu modemu/routeru kabelem, nastav stejné SSID, zabezpečení, vypni DHCP a nastav jiný kanál. Jako nouzovka by šel použít repeater.

ADSL modem bys mohl použít jako AP (návod je ve FAQ), ale pouze za předpokladu, že už nebude sloužit jako ADSL modem (WAN zůstane nezapojený).
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod zdenek7k 16. 3. 2014 19:54

Nemíchám, píši pouze o ADSL zařízení/modemu, ne službě.
Když jsem to nastavení provedl v pátek, fungovalo to přesně, jak jsem chtěl. Dnes ale v místnosti s ADSL modemem byla rychlost up i downloadu 2 Mbit/s. Při opakovaném měření i méně než 1 Mbit.
Na doporučení koupě AP - a dsl modemy AP neumí? Rozumím tomu dobře, jedná se Access Point? Protože oba modemy tuto položku mají ve Wireless/Wireless Bridge nastavení AP mode...
Bez očekávání není zklamání.
zdenek7k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 16. 3. 2014 19:58

ADSL může být AP, však jsem to také psal a odkazoval tě na článek z FAQ http://it.cestuji.info/wifi-router-jako ... -point.php, ale neumí být současně AP pro jednu síť a jako ADSL modem + AP pro druhou síť. Ne že by to nešlo technicky, ale ty firmware to neumožňují, alespoň co je mi známo. Musel bys mít totiž VLANy a multi-SSID, což pokud vím je na těch základní FW v těchto modemech problém.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod zdenek7k 16. 3. 2014 20:05

Díky, toho odkazu jsem si nevšiml :-)
Internet mi běží i na tom ADSL modemu alespoň po kabelu.
Teď jsem měřil upload a dostal jsem se na hodnotu 2,445 Mbit, což je i nad maximem VDSL. A právě upload jsem protřeboval na všech místech mít vyšší, než je na ADSL
Bez očekávání není zklamání.
zdenek7k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 16. 3. 2014 20:11

Takže už jsi svůj problém vyřešil?
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod zdenek7k 16. 3. 2014 20:23

Vzhledem k tomu, že se na noc modemy vypínají, až zítřek ukáže :-)
Bez očekávání není zklamání.
zdenek7k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 17. 3. 2014 08:32

zdenek7k píše:Určitě se wifiny ale někde potkávají s rozumnými paramtery
Dost nesmyslná představa. Důležité je to, co dojde z jedné antény do druhé a ne to, co je na půlce cesty mezi anténami, pokud v tomto místě nestojí repeater. Wireless bridge se signálem na jedné čárce, to asi nebude z hlediska stability a rychlosti to pravé ořechové :) .

Natáhni mezi modemy UTP kabel, nastav všude NEKOLIZNÍ IP-adresy jedné sítě a na ADSL modemu vypni DHCP server. Pokud nemáš přípojku od O2 kvůli TV, můžeš ji, až to spolehlivě rozchodíš, odhlásit.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků