Jak využít domácí gigabitovou přípojku k internetu

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod David P. 3. 6. 2016 12:28

Jsem šťastlivec s optikou zavedenou až do domu. Provider začal nabízet souměrný gigabit, tak jsem si řekl, že by to stálo za vyzkoušení a článek s osvětou, co s tak rychlým internetem lze vlastně dělat. Nějaké nápady? ;-)

Něco jsme v redakci dohromady dali, ale nerad bych minul nějakou službu, která je obecně dost využívaná. Každopádně jde především o test "v běžné praxi", tzn. vyzkoušet jak rychlé servery mají oblíbené internetové služby a zjistit, u kterých lze takové konektivity vůbec využít.

A jasně že zkusíme i druhý směr, když bude doma NAS/server... Ale teď mi jde spíš o tipy na nějaké ty služby, odkud co zkusit tahat nebo uploadovat.

Díky a nezáviďte mi moc :-) Vlastně teprve uvidíme, jestli je vůbec co závidět.
David P.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod komplikator 3. 6. 2016 12:41

Mě jako jediné kloudné přijde cloudové úložiště a velké soubory, sám mám 200MBit, byť nesouměrný, vnitřní sítí přes elektrické zásuvky omezené asi na 90MBit a že bych to nějak vytěžoval? Ne :)
i7-8700k@5GHz DELID, RTX 2070 Super, 32GB RAM, custom liquid cooling
komplikator
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod russo23 3. 6. 2016 12:51

mna by zaujimalo ci tahanie z nejakej usenetovej sluzby dokaze vyuzit naplno sirku pasma pri takom rychlom internete. niektore platene programy ponukaju 400mbit-1gbit .. osobne mam len 10/1 a 10mbit sirku to dokazalo zaplnit ale to v dnesnej dobe nie je problem :)
russo23
Junior

Odeslat příspěvekod Tejvl 3. 6. 2016 13:07

Polesny, ty ses vazne hnup, co?
Tejvl
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hekrhy 3. 6. 2016 13:12

Nezávidím...doma mám "jen" 100Mbit a ani ten zdaleka nevyužiju :-))

Jak využít gigabit netuším...napadá mě připojit k tomu nějaký rychlý NAS nebo počítač a udělat si z toho úložiště dostupné odkudkoliv. Třeba nejen pro sebe, ale udělat z toho takový Rapidshare i pro své známé a mezi sebou si tam něco sdílet.
hekrhy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod s3icc0 3. 6. 2016 13:16

Určitě bych to využil pro práci s nějakým cloudovým řešením - nevidím důvod proč mít dnes fyzicky nějaká data doma ...

dost možná bych pak přemýšlel i o využití nějakých online řešení např pro kompresi videa atd - kdy nebudu muset používat chabý vykon svého procesoru, ale prostě to jen někam uploadnu a tam ať si s tím poraděj :-) - otázka jestli tohle vůbec někdo nabízí
s3icc0
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 3. 6. 2016 13:16

Osobně bych od providera zkusil vytřískat veřejnou IP a píchnul bych si na to privátní web server na nějakou nežravou mašinu. Skvělý způsob, jak ušetřit za webhosting či serverhousing.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod LEFTforHOPE 3. 6. 2016 13:17

Už nějakou dobu něco podobného mám.. Ne sice 200Mbit, ale "jen" 100Mbit. Osobně si hraju s Hostingem SharePoint a Exchange, byť jen na bázi studie a zkoušek (Aktuálně ještě nemám kapitál), ale to bohatě stačí. Jeden HW, VMware a plno muziky za relativně malé peníze. NASku mám už nějaký pátek otevřenou do světa abych si mohl odkudkoliv něco domů poslat nebo stáhnout, ale ve větším měřítku bych to asi nikdy nevyužil i když by se na tom trhnou dalo. Leda bych to využíval na farmu menší IT Infrastrukturu.
LEFTforHOPE
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mike.M 3. 6. 2016 13:24

Me bezi doma torrent transmission, owncloud virtualni servery, kamerovy system, a kdejake kravinky vse muzu sledovat OnLine, ale ono taky zalezi jak rychla je druha strana. na co Gbit, kdyz chcu kuknout na telefonu na kamery a mam jen 3G nekdy 4G.
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fotoba 3. 6. 2016 13:26

Prehrávanie 4k videa na vzdialenom X-hoste s X-terminálom doma v 32 bit(4 bajty) farbách pri 60fps to kruto nestačí

4096 * 2304 * 4 * 60 = 2 264 924 160 B/s dowloadu
fotoba
Junior

Odeslat příspěvekod frantaN47 3. 6. 2016 13:28

Pokud by ta přípojka umožňovala komerční využití, tak by se na ní dal provozovat třeba nějaký hosting webových aplikací nebo cloudové úložiště. Jinak mě tedy nenapadá na co využít takovou kapacitu jen pro soukromé účely (zvlášť tedy ten 1Gbit. upload.
frantaN47
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 3. 6. 2016 13:34

Zalezi na mire altruismu a ochote provozovani stale beziciho serveru :)

Z hlavy mne napadaji:

* torrent seed (at uz popularni ISO typu posledni Ubuntu, posledni Kali, CentOS, ...) nebo jine, zalezi na fantazii
* NTP server (cast cz.pool.ntp.org)
* hostovani speedtest serveru
* RIPE Atlas sonda
* vlastni webserver
* cache server pro zive.cz, aby pod zatezi nevypadavalo ;-)
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod krakenax 3. 6. 2016 13:46

Optika mi končí 3 metry od vchodu ale ve výsledku se to použít moc nedá. Servery nedokážou dostatečně rychle příjmat ani odesílat. Jediná použitelná věc je udělat si server ale neni to nic levného.
krakenax
Junior

Odeslat příspěvekod icicic 3. 6. 2016 13:51

Doporučuji využít pěkné léto a život obecně :)
icicic
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dpcstb 3. 6. 2016 13:52

nijak. teraz mam 250/100 a nevyuzivam ju nijak inak ako ked som mal 10/1. akurat obcas niektore veci idu rychlejsie(upload, obcas download)
dpcstb
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků