Výběr VDSL3 modemu

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod PedroKV 7. 10. 2020 09:10

Já budu mít ISP ELDATA, ne O2. O2 má tchán-jinde. Tchán má 20Mbit, já 100Mbit.

TP-link by mi měl přijít od Eldata, pokud to nezruším a nepůjdu do Zyxela, obojí tedy bude outůčkem nepolíbené.

O Zyxelu uvažuju jednak kvůli profilu 35b a jednak kvůli gigovým portům, protože údajně 100Mbit modemy nedokáží přes sebe 100Mbit přetáhnout. Co to umí nad rámec modemu (wifi AC apod.) je mi jedno, protože to bude jen bridge.
PedroKV
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 7. 10. 2020 13:15

PedroKV píše:TP-link by mi měl přijít od Eldata, pokud to nezruším a nepůjdu do Zyxela, obojí tedy bude outůčkem nepolíbené.

To nevíš odkud to nakoupí a s jakým FW, například ten Zyxel se s jiným jak O2 firmware u nás neprodával.
PedroKV píše:O Zyxelu uvažuju jednak kvůli profilu 35b

K čemu ti to bude když budeš mít 100/10, jakou max rychlost máš mít na své lince?
PedroKV píše:protože údajně 100Mbit modemy nedokáží přes sebe 100Mbit přetáhnout.

A todle ti zase říkal kdo? Ano některé to nemusí dát kvůli CPU které nemusí stačit dělat NAT pro 3 PC atd... atd.

Ale ten tp-link když má dát přes WiFi 300M tak podle mě bez problémů dá na kabelu těch 100M když vlastně CPU nic nebude dělat (bridge).
Nebo mi chceš namluvit že 100M switch nedá na portech těch 100M?

Spíš mám obavy aby jsi na té lince vůbec těch 100M měl.

Já si platím 50M a na modemu už koukám že na 100M nedosáhnu.

Kód: Vybrat vše
   Upstream    Downstream
Current Rate (kbps)    5119    46263
Max Rate (kbps)    13657    58755
SNR Margin (dB)    15.1    9
Line Attenuation (dB)    6.1    17.8
Errors (pkts)    0    0
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PedroKV 7. 10. 2020 14:06

Pochybuju, že by to brali od O2, Zyxelu je navíc plná Alza, CZC.

Mám mít 100Mbit, jak to půjde, to uvidím, teprve budou tahat dráty-asi 80m. Možná jen nerozumím těm profilům, ale měl jsem za to, že prostě jednou přejdou na tenhle profil pro všechny rychlosti a kdo (který modem) to nemá, ten si bude muset koupit nový.

A znamená možnost 35B + nějaký ten vectoring, že v případě, že bych chtěl (teoreticky) rychlejší linku, tak to Zyxel bude umět a nepotřebuji Terminátora, nebo?

S tím stíháním jsem to někde četl, ale už nevím kde.

Každopádně k tomu Zyxelu google nenašel nikde, ani u nás ani ve světě žádné review.
K TP linku zase není seznam profilů.

-- 7. 10. 2020 16:05 --

soban píše:
PedroKV píše:
PedroKV píše:protože údajně 100Mbit modemy nedokáží přes sebe 100Mbit přetáhnout.

A todle ti zase říkal kdo? Ano některé to nemusí dát kvůli CPU které nemusí stačit dělat NAT pro 3 PC atd... atd.


Už jsem to našel:
https://forum.root.cz/index.php?topic=2 ... #msg326703
PedroKV
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 7. 10. 2020 15:36

Dalo by se říct že se u nás používají dva profily na VDSL.

17a pro rychlosti do 100M
35b pro rychlosti od 100M do mám dojem 350M

Podle mě nemá cenu se honit za profilama.

Ten tp-link wd9960 umí pouze profil 17a je to tam napsáno "Zvýšená rychlost – Super rychlý širokopásmový přenos VDSL až 100 Mb/s a Wi-Fi s přenosovou rychlostí dat 300 Mb/s."

Profil 35b umí až tp-link Archer VR2100 "Super VDSL – Nejnovější technologie Super VDSL (profil 35b VDSL2) přináší rychlosti internetu až 350 Mb/s"

Terminátor je lepší je to vlastně bridge a dají se propojit dvě telefonní linky takže pak máš dvojnásobnou rychlost.
Časem si stejně nebudeš moci koupit modem a v šeci je budou stejně pronajímat - to je trend.

U optiky si taky nekupuješ vlastní převodník.

PS. Jdu si ten článek přečíst.....

EDIT:

Myslíš tuto větu: "Maximalni rychlost u modemu, ktere maji 100 Mbps ethernetovr porty, je pak cca. 92 Mbps."

Podle mě to můžeš hodit za hlavu, rozdíl 100-92M nepoznáš a samozřejmě při PPPoE je nějaká režije a když port má max pouze 100M...

Pokud se fakt chceš honit po profilu 35b tak bych pohledal ASUS který ho má, a asi bych se nebál toho tp-linku archer VR2100, ale osobně bych si já už Zyxel nekoupil.
K ASUSu mám taky výhrady k podpoře IPv6 pokud to chceš používat jako router tak se kolem IPv6 nedá nic nastavit, ale pokud to budeš mít jako bridge tak je to jedno.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PedroKV 7. 10. 2020 20:16

díky za tvůj čas. Ještě se zeptám: když bych chtěl tedy rychlost nad 100M a byla dostupná, tak díky 35b se to zvládne po jednom vedení a nemusí se spojovat dva páry do terminátoru, nebo je to blbost?

PS: ten Archer 2100 se mi líbí.
PedroKV
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 7. 10. 2020 21:22

Ta rychlost při 35b by měla být na jednom vedení, ovšem pochybuji že to bude použitelné, musel by jsi mít ústřednu hned za rohem.

Proto se dnes staví předsunuté dslamy kam je zavedená většinou optika a pak telefonní kabel rozveden po ulici.

Viz obrázek:

Obrázek

Zajímá tě ta modrá čára to je profil 35b zelená 17a

Viz článek: Testujeme VDSL včetně rychlého profilu 35b na modemu Asus DSL-87VG

A ještě dodám jak už tu někde v diskuzi padlo pokud nemáš modem od ISP tak se to většinou na profil 35b nepřepne a musí to přepnout ručně natvrdo na ústředně.... zda to ještě platí netuším.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PedroKV 8. 10. 2020 05:31

tak to by se u nás i mohlo povést, s tou vzdáleností.
PedroKV
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod retron 8. 10. 2020 12:45

pokud chceš jenom modem kup Draytek Vigor 165 anebo komplet router Fritzbox 7530 (oboje profil 35b), nejlíp na německém Amazonu. Anebo levnější variantu to ZTE H267a co nabízí O2 někde na bazoši.
retron
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radmal 8. 10. 2020 13:49

PedroKV píše:Říkáte O2, ale na ISP to nezáleží, ale záleží to na CETINu, ne? (Jak jsem psal, budu mít Eldata, 100/10Mbit ((nabízí veřejnou statickou IP adresu za 300 jednorázově, asi nejlepší nabídka, co jsem viděl))).

V zásadě potřebuji jen "modem", protože doma mi síti vládne Mikrotik 951.

O vyšších rychlostech u sebe doma neuvažuji, doteď to +- nějak šlo přes wifináře 16/12 a 25/10Mbit, až na ty výpadky. Stomegáč si beru jen kvůli uplinku (kamery, meteostanice). Kdyby Cetin nabízel 30/30, stačí mi to taky.

Má smysl teď řešit modem s 35b, nebo jak rychle je to na spadnutí (pokud máte info)? Jen že ten TP link je za litr, jestli 35b modemy stojí x krát víc a výběr žádný, tak třeba za rok/dva bude situace jiná.

Díky

EDIT: jen tak narychlo koukám na 35b modemy a našel jsem Zyxel VMG3625-T50B za něco přes 2 tisíce. Umí profil 35b i bridge. Je to dobrý kup? Na Zyxely jsem slyšel dost nadávek, ale možná podle konkrétního typu.




Zkusil jste řešit jako koncové zařízení Terminátora? Je to taky Zyxel, ale speciálně vyladěný pro síť CETINu. Tady o tom v lednu psali na root.cz: https://www.root.cz/clanky/terminator-o ... 50-mbit-s/
Radmal
Junior

Odeslat příspěvekod PedroKV 8. 10. 2020 14:16

Nějaké ZTE jsem měl, když jsem si naběhl s 5G. Naštěstí vráceno do 14 dnů. A ten modem byl děsnej.

Terminátora řešit nechci. 100Mbit mi minimálně zatím stačí. 35b modem jsem chtěl jako výhled do budoucna.
PedroKV
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PedroKV 10. 10. 2020 12:50

Tak máme postavené sloupy, přes týden budou i kabely. Dozvěděl jsem se, kde je DSLAM, takže nakonec budu rád za 100Mbit a případně to dopadne tak, že budu mít terminátor. Cetiňák ani nepíp, když jsme se sousedem plánovali přípojku a umístění sloupů, že takhle, jak je to vymyšlené, to jde od DSLAMu oklikou. No uvidíme, co změří sloupař, až natáhne kabel.
PedroKV
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 10. 10. 2020 13:27

To je přesně to co jsem říkal :-)

Řešit profil 35b nemá smysl pokud nemáš dslam za rohem.

Jediné v čem budeš mít výhodu že budeš mít nový a snad nešizený telefonní kabel takže i když je to dál tak tu 100ku to možná dá.

A pokud chceš větší rychlost tak bych šel přes terminátor a dvě telefonní linky.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod retron 10. 10. 2020 13:38

no ale 2x100 se zatím nebonduje, max. 2x50
retron
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PedroKV 10. 10. 2020 17:29

Soban: já právě myslel, že je kousek ode mě.

Retron: 100Mbit bohatě stačí-min.zatím, beru to hlavně kvůli uploadu. 35b modem jsem chtěl tak nějak pro sichr a budoucnost, no evidentně to smysl nemá. Rozpočítána cena do ceny terminátora-návratnost za 7 let. A ještě je terminátor Cetinu, takže když něco, tak to vymění.
PedroKV
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod retron 13. 10. 2020 15:39

Kdyby náhodou někdo sháněl VDSL router s 35b vectoringem tak je aktuálně Fritzbox 7530 v rámci Amazon de Prime za cca 2500 (94 eur), což je asi neprůstřelná nabídka.
retron
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků