Někdo z okolí Brandýsa na pomoc s internetem v RD?

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jecmenek 18. 8. 2018 08:31

Pěkný den,
pročetl jsem tunu diskuzí a i když nejsem technicky úplně mimo, opravdu si nejsem asi sám schopen nastavit internet v rodinném domě tak, aby byl pokrytý celý a bylo přihlášení pouze pod 1 názvem sítě.

Máme v RD dobře rozvedenou síť do všech pokojů v zásuvkách, ale já chci, abych mohl mít třeba 3 routery, protože 2 mi pořád hodně zpomalují internet v některých místech, ale nechci mít 3 názvy sítí, ale jen 1.

Byl by někdo ochoten za rozumné všimné :-) mi to pomoc přijít nastavit osobně? Jsme z části Stará Boleslav, tak někdo, koho to baví a bude to mít za hodinku hotové... ;-)

Internet máme od Cznet.cz, jede skvěle, ale v momentě, kde jsem dál od routeru, tak se rychlost významně zpomalí a já bych rád, aby byla víceméně všude kvalitní. Bylo hodně řečeno v diskuzích, že kdo si to není schopen nastavit, má si zavolat pomoc...

Díky všem předem :-)
David
jecmenek
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 18. 8. 2018 10:24

Co máš za zařízení nakoupené?
Chipoun
Junior

Odeslat příspěvekod jecmenek 18. 8. 2018 10:38

Já už dlouhodobě jedu na routerech TP-Link TL-WR1043ND a Netis WF2780. Obojí funguje dobře, nicméně jak jsem psal, jsou to dvě různé wifi.. Bohužel dům máme na délku dlouhý a stropy jsou z panelů = zkoušel jsem různě měnit pozice routerů, ale vždy to nestačilo na celý dům v rozumné rychlosti.

Doukoupím, co bude případně potřeba, s tím počítám :)
jecmenek
Junior

Odeslat příspěvekod polda 18. 8. 2018 17:15

Pokud máme slušnou rychlost, nestačily by opakovače(repeatery) ?
Stálo by za to zkontrolovat kanály na kterých vysíláme a které jsou okolo.
Co připojujem, telefony?
polda
Junior

Odeslat příspěvekod jecmenek 18. 8. 2018 20:56

Jj, zkoušel jsem od TP-Linku, ale stejně byla rychlost v daném místě o cca 70% nižší...
Jinak připojeny jsou telefony, ntb a tiskárna.
jecmenek
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 18. 8. 2018 21:24

Sústredime sa teraz na prvú vec - pokrytie...
- Všetky wifi AP/routre máš prepojené LAN káblom?
Ak ano, tak rozostup kanálov každého AP/routra máš 5 kanalov?
Napríklad
AP1 = kanal 1 (2) (3)
AP2 = kanal 6 (7) (8)
AP3 = kanal 11 (12) (13)

Ďaľšie súvisiace nastavenia na všetkých AP/routroch:
- je potrebné nastaviť 20MHz šírku kanálu.
- doporučuje sa vypnúť ShortGI (Short Guard Interval)
- iba na jednom AP/routri je možné mať zapnutý DHCP server

Nastavenia na počítačoch, mobiloch, tabletoch, televízoroch, herných konzolách... aťd.
- je potrebné nastaviť parameter roaming threshold tak, aby sa žiadny PC nepripájal na vzdialenejší AP/router
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 18. 8. 2018 21:30

A kolik je vůbec rychlost?
polda
Junior

Odeslat příspěvekod jecmenek 19. 8. 2018 08:20

Dobré ráno,
děkuji všem, že se mi snažíte pomoci, ale právě už se dostáváme do situace, kdy je vlákno delší a delší a já se dostanu do slepé uličky, protože běžné nastavení routeru mi nedělá problém, ale toto je už pro mě vyšší dívčí... :-(

Ale abych odpověděl na vaše otázky:

1) rychlost je běžně přes 30 Mbit down a to stejné up, ping obvykle 15 - 18
2) všechny pokoje mají výstup LAN z garáže, kde je net připojen a je tam swich, který to rozvádí do celého domu
3) tedy v těch dvou pokojích, kde je router je napřímo připojen do LAN
4) kanály vím, že tam jsou, ale vůbec netuším, jak to správně nastavit, to stejné DHCP - obecně chápu, ale v praxi pro mě španělská vesnice
5) důležitý dotaz a taky jsem nad tím přemýšlel - všechny zařízení kromě tiskárny jsou Apple - půjde to připojení na nejbližší router nastavit i na Macu a iPhonu?

Díky a vracím se k původní otázce - je někdo z okolí Brandýsa nad Labem, který by mi to přišel osobně nastavit? ;-)
jecmenek
Junior

Odeslat příspěvekod soban 19. 8. 2018 09:11

V té garáži musí být nějaký router který je připojen do internetu....

Ty routery v pokojích musíš používat jako čisté AP.

Takže odpojíš PC od sítě co máš a připojíš pouze router do lan konektoru.

A router nastavíš v wifi sekci.

Název wifi na všech routerech stejný

Pak nastavíš šířku pásma na 20Mhz

Kanál na pevno u prvního routeru na 1 u druhého na 6 a u třetího na 11

Všude zadáš stejné heslo.

A pak třeba na každém routeru musíš nastavit jeho IP kdy první tři čísla budou stejné jako když máš PC připojené do sítě a poslední bude každé jiné které v síti nemáš....

Příklad:

192.168.1.2
192.168.1.3
192.168.1.4

nebo

192.168.0.2
192.168.0.3
192.168.0.4

nebo

10.0.0.2
10.0.0.3
10.0.0.4

A na všech routerech musíš vypnout DHCP server

Pak je připojíš v pokojích že přívod bude v LAN konektoru WAN nezapojovat!
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jecmenek 19. 8. 2018 11:48

Dříve jsem tam router měl, když jsme využívali DSL od O2, ale nyní u Cznet.cz je tam pouze toto...
A to už opravdu netuším, jak se na to připojit přes kabel.
Prostě bez osobní návštěvy to nedáme.. :-) nechci vás zatěžovat, ty, kteří se mi to snažíte stále popsat :-)
Díky moc!
Přílohy
IMG_1601.jpg
jecmenek
Junior

Odeslat příspěvekod soban 19. 8. 2018 12:22

Takže máš nějakej bezdrátovej přijímač na střeše?

Teď záleží jak je nastaven zda jako klient a nebo ve funkci routeru.

Ze smlouvy by jsi měl poznat zda můžeš připojit pouze jedno zařízení a nebo několik a kolik.
Ten switch tam je od nich a nebo je to tvoje práce.

Ať je to tak nebo tak asi bych do té skříně pořídil svůj router (mikrotik) bez wifi a ty routery co máš použil jako AP v pokojích.

Jinak pokud můžeš připojit víc PC a bez problémů fungují tak prostě ty routery nastav jako AP jak jsem psal v předešlém příspěvku.

Jinak jak použít router jako AP je popsáno i zde: https://it.cestuji.info/wifi-router-jak ... -point.php

Jinak jak je budeš mít nastavené můžeš je pak skoušet přehazovat do místností aby jsi měl vše pokryté.
Naposledy upravil soban dne 19. 8. 2018 12:32, celkově upraveno 1
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jecmenek 19. 8. 2018 12:25

Ano, přijímač je na střeše a switch je můj, který mi tam přímo při montáři dali.
jecmenek
Junior

Odeslat příspěvekod soban 19. 8. 2018 12:34

Jasně takže by ta krabička na střeše měla dělat i router (asi) takže ty tvoje routery nastav jako AP jak jsem psal já či jiný popis zde: https://it.cestuji.info/wifi-router-jak ... -point.php
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 19. 8. 2018 18:23

Za 02 to asi fungovalo normálně?
To napájení mi neštymuje ale neznám všechno.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod jecmenek 19. 8. 2018 18:43

za O2 to fungovalo úplně stejně, jako teď, jen s mnohem nižší rychlostí, hlavně upload...
Já to nikdy neměl nastaveno jako jednu síť...
jecmenek
Junior

Odeslat příspěvekod soban 20. 8. 2018 00:30

polda píše:To napájení mi neštymuje ale neznám všechno.

Co tě na tom neštymuje? Je to normální zdroj s injektorem do utp kabelu.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jecmenek 10. 9. 2018 09:46

Co si myslíte o tomto řešení?
https://access-pointy.heureka.cz/tp-link-deco-m5_3ks/
Díky
jecmenek
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 10. 9. 2018 10:12

Riešenie je to dobré, inštaluje sa to na strop. Otázne je, či ti nebude vadiť mať po stenách naťahané káble ak ich nedáš pod omietku.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jecmenek 10. 9. 2018 11:30

Toto se neinstaluje na strop, pokud jsem pochopil správně, je to designový doplněk, se kterým umím žít i kdekoliv :-)
Jedinou otázkou je, zda mohu zapojit 2 ze 3 do zdířky LAN pro maximální rychlost ze switche dole v garáži (viz předchozí příspěvky), třetí pak jen do elektřiny v dosahu jednoho z těch dvou a budou si spolu korektně povídat :-)

Díky
jecmenek
Junior

Odeslat příspěvekod soban 10. 9. 2018 13:55

Koukal jsem na to nedává se to na strop.

Ale podle mě ke každému musíš natáhnout LAN kabel....

Jinak není problém to vše zapojit do jednoho switche co máš v garáži, (z obrázku nevím co tam máš za typ) ale volil bych switch který má 1G LAN porty.

Jinak samozřejmě není ani problém dát switch někam jinam a zapojit ty zařízení tam, případně v pokoji kabel do toho zařízení a do druhého připojit třeba PC - zařízení má dva LAN konektory.

Na co třeba dát pozor aby jsi to měl propojené 1G sítí tj všechny prvky aby měly 1G porty a nebrzdil tě pak přenos nějaký 100M prvek na spoji k routeru.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hunter21 10. 9. 2018 14:15

To, ako funguje wifi je bytostne závislé na umiestnení. Podobné veci sú napríklad UniFi a jeho kvalita pokrytia (a tým aj rýchlosť) ťaží hlavne z toho, že sa to umiestňuje na strop aj keď samozrejme nikomu nebráni si to položiť na zem, alebo na stôl.
Ono totiž akýkoľvek wifi router/AP funguje omnoho lepšie ak je umiestnený na strope. Doporučujem vyskúšať. Možno vás to prekvapí, ale aj s routrom za 300 korún je možné fungovať rýchlo a stabilne cez tri steny ak je inštalovaný na strope.
hunter21
Pokročilý