O2 nastavení ASUS DSL-AC55U pro 100Mbps

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod perossjr 18. 10. 2019 16:05

Nemá někdo vlastní zkušenost s modemem ASUS DSL-AC55U pro připojení na ISP O2 s tarifem Internet PREMIUM HD 100 Mb/s ? Linka je aktivní a přeměřená Cetinem, modem má ale poloviční propustnost cca 53Mbps. Asus, O2 ani CZC mě nebylo schopno říci, zdali to tento model umí, jestli je problém ve firmware nebo po cestě někde v dslamu.

Firmware je aktualizovaný, zkoušel jsem i obnovení do továrního nastavení a ruční zadání parametrů dle různých postupů. Pokud se tu najde někdo, kdo má konkrétní radu pro laiky (screenshoty vítány) budu mu velmi zavázán. V opačném případě budu muset navštívit sběrný dvůr elektroodpadu. Díky za Váš čas.
Screen-ASUS-nastavení
perossjr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kuba12345678 18. 10. 2019 17:03

ano, koupit novy lepsi router. Nejprve zkusit.
kuba12345678
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 18. 10. 2019 17:16

Screenshoty jsou reálný stav? Pokud ano, synclé to na 100 Mbit je (93235 kbps).

Rychlost testuješ jak? Přes kabel, nebo Wi-Fi? Server Speedtest.net, nebo něco jiného?
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod perossjr 18. 10. 2019 19:05

Screenshoty jsou ze dneška a netuším co je synclé. Zkus to prosím méně odborně.
perossjr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod r34ktor 18. 10. 2019 19:30

Linka i model jedou na deklarované rychlosti.

Propoj PC/ntb kabelem s routerem a otestuj rychlost na speedtest.net. Kolik to naměří?
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod perossjr 20. 10. 2019 11:10

Vyřešeno laborováním pokus omyl. Aktivován profil 17a, vypnutí a přepnutí některých defaultních voleb. Představa, že by něco podobného dělal běžný uživatel je z říše sci-fi. Podpora výrobců, prodejců a zejména ISP je opravdu triskní. Ponaučení pro příště.. než za něco zaplatím, dohodnout si všechny podmínky a služby i budoucí předem. Věřím, že by se tu uživila nějaká firma, která by podobné nastavení prováděla přes vzdálený přístup.

Obrázek
Pěkný víkend na "stovce" s Asusem :-)
perossjr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lora12345 23. 10. 2019 22:31

Dobrý den, nepodělil byste se prosím o ty další nastavení? :) řeším podobný problém...
lora12345
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zblebt 4. 4. 2020 13:47

Dostal jsem se do té samé situace. Vzhledem k tomu, že technik z O2 mi tvrdil, že musím mít modem VDSL3 a ať si tedy hned koupím jejich SmartBox, nevěřil jsem mu a zajímalo mě, kde je opravdu zakopaný pes, napsal jsem rovnou do CETINu. Zde je celé jejich vyjádření:
,,Na rychlost až 100Mbit/s stačí VDSL2 modem, ale je třeba aby podporoval RTX. Do 26.3. jste měl synchronizaci na 56Mbit/s a přitom parametry byly velmi dobré, měl by jet výše. Pak jste si RTX v modemu nejspíše zapnul (modem se neměnil, takže asi tomu tak nejspíš bylo) a synchronizace se chytala na 105Mbit/s. Je tam nějaká chybovost od toho navýšení, dle mého to navýšení plně nezvládá modem, možná by bylo dobré trochu snížit rychlost na 80Mbit, pokud byste zaznamenával větší chyby, ale zatím to není zase tak hrozné."

Tím RTX mají na mysli retransmisi, tedy konkrétně G.INP (G.998.4), které tedy musí být pro správnou funkčnost zapnuto - povoleno.

Tuto problematiku jsem řešil s O2 a CETINem, pročítal domácí i zahraniční články a diskuze a dle mého názoru je v současnosti toto to správné nastavení pro 100/10 Mbit/s od O2 na síti od CETINu (ale nejsem žádný odborník, takže mě neberte za slovo):
Common Settings
Modulace DSL: VDSL2
Režim dodatku: ANNEX B
Country/ISP - Specific Setting: Zakázat
Dynamic Line Adjustemnt (DLA): Povolit (možno volit i jinak)
Hladké přizpůsobení rychlosti: Povolit (možno volit i jinak)
Sdílení PVC: Zakázat
G.INP (G.998.4): Povolit
ADSL Settings - mělo by být jedno co tam je, jedná se o nastavení ADSL a né VDSL
VDSL Settings
VDSL Profile: 30a multi mode (Je zpětně kompatibilní i s 17a, který aktuálně pro rychlosti do 100/10 Mbit/s používá CETIN. Přímo profil 30a CETIN nepoužívá, pro rychlejší rychlosti používá už pak rovnou profil 35b - to tento modem už však neumí)
Nastavení stability: To je individuální, 2dB je maximální výkon a naopak vyšší hodnoty dB zajištují vyšší stabilitu připojení.
Rx AGC GAIN Adjustment: Stable (možno volit i jinak)
UPBO - Upstream Power Back Off: Povolit (možno volit i jinak)
ESNP - Enhanced Sudden Noise Protection: Stable (možno volit i jinak)
Bitswap: Povolit
G.vector (G.993.5): Povolit
Non-standard G.vector (G.993.5): Zakázat

Doporučuji pak případně ještě obvolat O2 i CETIN, aby zkontrolovali, že z jejich strany je vše správně a natvrdo nastaveno.

Doufám, že tímto pomůžu i dalším lidem a ušetřím vám nervy, starosti a hlavně tu tragickou komunikaci s O2 "techniky".
zblebt
Kolemjdoucí