Nový router od ISP - nemám přístup, pouze vzdálená správa

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod K4m1k4z3 20. 2. 2020 23:16

Dnes jsem od poskytovatele dostal nový router TP-Link Archer C5 V4 výměnou za původní TP-Link WR841N z důvodu navýšení rychlosti připojení ze 100 na 300 Mbps. Původní router podporoval maximálně 100 Mbps.

K mému překvapení se ale nedostanu do administrace routeru. Tovární přihlašovací údaje admin/admin nefungují.

Tím pádem nemám přístup k základním věcem jako je změna/skrytí WLAN SSID, změna WLAN zabezpečení, rodičovské kontrole, DHCP a rezervaci IP adres na základě MAC, nastavení USB portu a dalším.

Na tuto skutečnost jsem nebyl před výměnou upozorněn. Přijde vám to normální? Na technické podpoře poskytovatele mi sdělili, že cokoliv na základě požadavku na dálku změní. Ale za jak dlouho? A proč bych měl s kýmkoliv (byť s technikem) sdílet své WLAN SSID a heslo?

Router má svou MAC adresu a přidělenou IP adresu, které vidím. Kdybych ho vyresetoval, stane se něco? Kromě toho, že si budu konečně moci upravit výše zmíněná nastavení podle sebe a bez čekání? Předpokládám, že dostává IP od poskytovatele právě na základě MAC adresy.

Díky.
• Aspire V3-571G | 15.6" Full-HD IPS | i5-3230M | nVidia GT 640M | 8GB RAM
Intel 320 80GB SSD | 1TB UltraBay HDD
SteelSeries 6Gv2 | Logitech MX518 | Zalman NC2000
• ThinkPad T61p
K4m1k4z3
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 21. 2. 2020 07:47

Pochopil jsem, že je to jejich zařízení. Takže ti rozumím, ale z druhé strany...

Proč by s tebou sdíleli jméno a heslo na jejich zařízení? :-)

Co je to za ISP?
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod K4m1k4z3 21. 2. 2020 08:57

Rád bych dal domácí sítí řád, na který jsem zvyklý. Chápu, že většina zákazníků jenom zapojí router a opíše heslo z nálepky pod ním, ale já jsem zvyklý na nějaký sofistikovanější standard. Rád bych například rezervoval IP pro zařízení na základě MAC adres. PC .101, notebook .102, 1. mobil .103, 2. mobil .104, televize .105, ... tak, jak jsem měl nastaveno dříve. Ne každé zařízení si umí nastavit vlatní IP adresu, ale umí pouze obdržet od DHCP.
Další věcí je zmíněná rodičovská kontrola, resp. zablokování přístupu na určitých zařízeních v určitou dobu. Opět nepochodím.
A v neposlední řadě zrovna dvakrát nestojím o to, aby router vysílal do okolí SSID s mým jménem a názvem poskytovatele. Chci si SSID upravit a skrýt a heslo změnit. To je přeci standardní a logický zabezpečovací krok. Aktuálně je heslo krátké a jednoduché, takové, na kterém jsme se telefonicky dohodli s poskytovatelem před výměnou routeru, kdy jsem počítal s tím, že si jej po zapojení změním na mnohem silnější.

Přirovnal bych to k tomu, kdybych si zapůjčil auto či telefon (například na operativní leasing), ale u auta nemohl měnit nastavení klimatizace ani využívat zavazadlový prostor, a u telefonu nemohl měnit tapetu, vyzváněcí tón ani instalovat další aplikace. Ano, účelu poslouží (přeprava/komunikace), ale jak?
• ThinkPad T61p
K4m1k4z3
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 21. 2. 2020 09:25

Je obvyklá praxe náročnějších uživatelů, že když má někdo takové zařízení od providera, tak na něm nechá deaktivovat wifi a zapojí si za něj své vlastní zařízení (wifi-router), na které nechá na providerově zařízení nasměrovat DMZ (pouze v případě veřejné IP-adresy, s neveřejnou to nemá význam).
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod soban 21. 2. 2020 09:41

Těžko můžeme řešit jak má ISP nastavené wan rozhraní.

Prostě tam může být nastavené cokoliv od PPPoE, nějaká pevná IP, nějaký tunel.

Většinou tam bude asi nastavené získávat IP z DHCP serveru a ISP bude asi IP přidělovat dle MAC adresy, takže když to resetneš tak se nic asi nestane ale kdoví.....

Prostě koukni co máš ve smlouvě.

Tak stejně je to třeba u modemů, můžeš použít vlastní ale nikdo nebude garantovat zda bude fungovat OK.

Takováto věc se řeší vlastním zařízením, a teď jde o to zda to vlastní můžu připojit na kabel od ISP (někdy to jde, někdy ne, záleží na typu připojení).
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod AleshM 21. 2. 2020 13:19

Kup nebo pujč si jiný router. Na vyzkoušení stačí jakýkoli.
Opiš IP a MAC adresu WAN z routetu poskytovatele.
Připoj půjčený router a naklonuj mu na WAN MAC z routeru poskytovatele.
Zkus, jestli bude fungovat komunikace, jestli dostane na WAN IP od DHCP poskytovatele. Buď bude jiná než předešlá a nebo stejná.
Pokud tam nemá ISP nastavený nějaký tunel nebo VPN, co by bylo složitější nakonfigurovat bez znalosti parametrů (pochybuju), bude to vázané jen na MAC adresu.
V tom případě opsat SSID z routeru poskytovatele a MAC. Víc se z nastavení zachránit nedá. Ani SSID asi neni potřeba opsat, jen MAC. Kdyby bylo heslo, dá se udělat záloha původního konfigu od ISP do souboru. Ale to by celá tahle diskuze nebyla potřeba.
Pokud si ověříš půjčeným routerem, že je to vázané jen na MAC, tak reset routeru od ISP do továrního nastavení. Pokud je MAC na WAN původní od výrobce, fajn. Pokud ne, naklonovat tam ten opsaný a nastav si to, jak chceš. Poskytovatel to nemá jak zjistit. Leda, že se zkusí namátkou přihlásit zrovna k tvému routeru a nedostane se tam a nebo si přijede k baráku poslechnout SSID, a to mu nestojí za to. Pokud hodláš SSID skrýt, to je hloupost, ale jestli jo, můžeš nechat i to od poslytovatele.
Ano pokud to má ISP ve smlouvě nebo podmínkách, se kterýmis jakkoli souhlasil, že do toho nesmíš zasahovat, je to zásah do zařízení poskytovatele. Záleží je-li za to v podminkách nebo smlouvě určená sankce a jaká. Kdyby to bylo podnikové Cisco, je to asi větší problém. Ale na domácí přípijce s domácím routerem, to asi nikdo moc řešit nebude. To heslo víc, než aby bránilo si to nastavit, jak kdo chce, je tam proti neznalcům, kteří by si rýpáním v tom, sami shodili přípijku, což je pak práce navíc pro piskytovatele. Oni mají konfig zálohovaný, a když znají heslo, pošlou kobfig na zařízení znovu, 1 restart a je to spravené. Když jim to někdo zahesluje po svém, pak mu net spadne, volá na helpdesk, ale svoje heslo jim neřekne a nebo řekne, ale před tím jim změnil nastavení administrace zvenku na NO a neuvědomuje si, co udělal, že to udělal, ani kde to v nastavení je, a jak to změnit, a při hovoru s helpdeskem koktá a je zmatený, tak musí technik dojet tam.
AleshM
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 21. 2. 2020 14:15

Ja by som na tom ich routri vypol wifi a za neho by som si dal svoj router na ktorom si môžem nastaviť čo sa mi zapáči.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod K4m1k4z3 21. 2. 2020 19:01

Nakonec jsme se dohodli ke vzájemné spokojenosti tak, že v pondělí se u mě staví technik a přenastaví přihlašovací údaje tak, abych se mohl také přihlásit do administrace routeru a nastavit si výše zmíněné standardy domácí sítě.

Ano, připojení dalšího zařízení z mé strany by byl rozumný krok. Pokud bych byl dopředu informován o tom, že na novém zařízení nic nezměním, postupoval bych tímto způsobem a byl dopředu připraven.
Naposledy upravil K4m1k4z3 dne 22. 2. 2020 16:09, celkově upraveno 1
• ThinkPad T61p
K4m1k4z3
Junior

Odeslat příspěvekod Abox 22. 2. 2020 09:11

Presne takhle jsem dopadl i ja, pri prechodu u PODY na optiku.
Seberou verejnou adresu, daji ti domu Huawei, coz je ted pro me na urovni obycejneho prevodniku z optiky na Lan, muzes si nastavit pouze SSID, heslo, kanal a porty na LAN, TV...
Takhle jsem mel verejnou IP, doma pouze zasuvku, ke ktere jsem si mohl pripojit sve zarizeni, ktere jsem mel pod kontrolou.
Ted zadne rezervace na MAC, zadne vlastni nastaveni DNS serveru.
S technickou nic nevyresis. Pro mne tedy krok smerem zpet.
Abox
Pokročilý