Připojení k internetu vzduchem - Šumperk (Rapotín)

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Nogglli 8. 6. 2020 20:47

Zdarec.

Dosud jsem měl připojení k internetu přes optiku, ale stěhuju se a budu si muset zvyknout na downgrade tzn. na bezdrátový připojení a absolutně se v tom nevyznám.

Je tu někdo, kdo by nejlépe doporučil konkrétního spolehlivého poskytovatele bezdrátu v Šumperku? Konkrétně to potřebuju do Rapotína. Případně mi může někdo poradit na co si dát pozor při výběru?

Potřebuju internet i na streamování a su zděšenej z těch rychlostí, hlavně uploadu např. 20/2 Mbit....teď mám 100/100 Mbit :shock:

Díky
Nogglli
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod herma 9. 6. 2020 18:12

https://rychlost.cz/pripojeni/sumperk/3809-rapotin/

neznám tam nabídku služeb, ale tipuji to stejně jako na severní straně kopce, tzn mimo město jen wifi. Za rozumné peníze na streamování zapomeň.
herma
Junior

Odeslat příspěvekod Nogglli 11. 6. 2020 10:13

A stojí za to vyzkoušet jednoho ze svaté vydřidušské trojce 02, T-M, Vodafone s jejich 4G sítí. Nebo se jim raději vyhnout. Co čtu recenze, tak docela děs...komunikace jak s rychlostí, tak s podporou a snad skoro vždycky je chyba u zákazníka.

Asi mi nezbude nic jinýho než metoda pokus omyl.

Co se týká streamování, tak su smířenej s nižší kvalitou, ale aby to by aspoň jelo plynule.
Nogglli
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 11. 6. 2020 11:23

Co to zkusit nejdřív tady_ S adresou ,ať je to přesně...
https://zrychlujemecesko.cz/
polda
Junior

Odeslat příspěvekod Nogglli 16. 6. 2020 16:09

To už jsem zkoušel, ale nerozumím tomu, pročna mojí adrese to ukazuje 6Mb a u souseda naproti přes cestu 20Mb. Mezi těma dvouma barákama není žádná překážka. Momentálně, je na té adrese internet 20/2, ale ještě jsem neměl možnost testnout reálnou rychlost. O víkendu tam vezmu PC a připojím ho ke kekabelu.

Ani bych moc neviděl problém v tom downloadu, ale ten upload, je hroznej. Když už můžu přijímat data určitou rychlostí, tak proč je můžu odesílat jen zlomkem rychlosti?
Nogglli
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jAY 16. 6. 2020 16:49

Protože ta mapa je jen informativní, to už psal přímo Cetin, že stejně pak dojde k proveření rychlosti než se podepíše smlouva. Jinak kabely jsou taženy různě takže je jedno jestli je soused přes ulici. Taky závisí na kvalitě drátů co jsou nataženy do domu. Poměr 10:1 na DSL je daný technicky.
Každá vyspělejší technologie je k nerozeznání od magie.
jAY
Junior

Odeslat příspěvekod Nogglli 6. 7. 2020 22:25

Tak su tady, abych se podělil o zkušenosti.

V první řadě, do změny poskytovatele nebo jen tarifu u stávajícího mi nahrálo i to, že se ozvali sami od Select System, což je lokální provider, od kterého byl momentálně aktivní internet na dané adrese. V Šumperku mají optiku a u mě byla wi-fi. Sdělili mi, že nám přijdou přeměřit signál, protože stávající pronajatou frekvenci musí uvolnit a budou přecházet na novou technologii. Byl tam tarif 20/2 Mb/s a když jsem připojil PC přes kabel, tak jsem ráno naměřil reálnou rychlost 3/1,3 Mb/s. Tak jsem si řekl, že to krásně vyšlo a počkám až přijdou a uvidíme, co naměří. Od doby, co se internet zřizoval, tak na straně, kde je anténa vyrostly Túje a zakrývaly "výhled", kam směřovala anténa. Když přišli technici, tak řekli, že přes ty Túje nic nenaměří a na komín nešla anténa přichytit. Tak sdělili, že za pár dnů bude ukončena smlouva a internet odpojí a když budu mít Túje seříznutý, tak ať se ozvu. U nich by byl nejvyšší tarif 50/5 Mb/s.
Tak jsem objednal technika dalšího místního providera "sdružení" SPKfree. Když přišel technik, nenaměřil nikde nic, tak to bylo vyřízený rychle.
Ještě jsem měl v záloze třetího místního providera, který měl vysílač asi 300m od baráku, ale ten měl nejnižší tarif ze všech a to 50/4 Mb/s.
Než se na něho dostalo, tak jsem si říkal, že vyzkouším nějaký LTE, na který jsou haldy reklam. Na co jsem viděl na internetu minimum hejtu (možná žádný), byl Nordic Telecom. Po zadání adresy mi to nabízelo tři tarify a nejvyšší byl 100/10 Mb/s. Logicky jsem si odvodil, že to nabízí automaticky všechny, ale až po měření se uvidí, jaký nejvyšší tarif bude reálný. Hned druhý den, po nic nenaměření SPKfree, přijel technik z Nordicu, nastavil anténu na ten cca 300m vzdálený komín, kde byl vysílač, s poznámkou, že ty Túje ničemu nevadí a naměřil download víc než 100Mb/s a upload dokonce víc než dvojnásobný cca 24Mb/s.

Teď o víkendu, jsem sebou neměl PC, abych změřil reálnou rychlost přes kabel, ale když jsem v sobotu odpoledne něco stahoval do Xboxu (přes kabel), tak rychlost stahování byla cca 60-70 MB/s. Celkový měření jsem teda provedl jen na mobilu přes wi-fi a po většinu dne mi to naměřilo download okolo 50-60Mb/s a nejhorší měření bylo asi 35mb/s, upload okolo 12Mb/s a nikdy nekleslo pod 10Mb/s. Ping se bohyboval něco mezi 25-28ms.

Takže, jak už jsem z toho byl zoufalej a smířenej s tím nejhorším, tak su v závěru velmi spokojenej s Nordic Telecom.
Nogglli
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 6. 7. 2020 23:18

Máš kliku. Je šance, že ti časem s přechodem na 5G nabídnou vyšší rychlost. LTE není wi-fi proto tuje nevadí. Dokud nebudeš mít vyšší rychlost tak se tom u vás moc nechlub ať vás na antene moc nevisi.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod herma 7. 7. 2020 15:30

Tak ono záleží na jaký frekvenci to LTE a wifi běží. Pokud wifi 5GHz a LTE 1.8GHz tak je to sakra rozdíl. Ale to mi nevíme, jen spekulace..
herma
Junior