Je výhodnější prodloužit telefonní linku a nebo dat.síť

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod karekj 13. 6. 2020 17:22

Dobrý den všem, prosím odborníky o radu. v domě u rodičů mám neaktivní telefonní linku a v mém domě o 60m dále potřebuji DSL internet. Je z datového hlediska výhodnější dát modem k rodičům a od nich táhnout CAT5 ke mně domů tj.cca 60 metrů a nebo mám natáhnout tel.linku až ke mně domů a modem dát až tam?
Vždy čtu, že rychlost připojení DSL je odvislá od vzdálenosti telefonu/modemu od tel.ústředny tj.asi každý metr dobrý. Naopak CAT5 kabel by tuším neměl být delší, než 100m a obávám se, že délkou datového kabelu mi může poklesnout rychlost připojení (chci rychlost 70-100 MBit. Můžete mi někdo poradit?

Díky Jarda
karekj
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pytlík 13. 6. 2020 18:58

No, myslím. že tohle by za tebe měl rozhodnout poskytovatel...
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 13. 6. 2020 20:12

Telefonní linku a modem u sebe.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod soban 13. 6. 2020 22:12

Prostě si pořiď internet a odkud telefonní linku k tobě natáhnou je jejich problém.

Až kdyby linka nešla natáhnout tak modem u rodičů a natáhnout optiku mezi baráky a jseš za vodou.

Jinak i UTP kabel se dá použít.

Pokud je použit kvalitní UTP kabel tak rychlost neklesá.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod NeophyteX 30. 8. 2020 10:41

Zdravim.

Mam podobny problem. Int. poskytovatel mi nechce natiahnut DSL a ponuka mi len akesi chatrne 4g riesenie o ktore nemam zaujem.
Telefonistka vravi, ze na mojej adrese DSL dostupne nieje, napriek tomu, ze na okolitych domoch dostupne je. Problem je vzdialenost od okolitych domov ktora cini nejakych 100m + -. Odmietaju sem vobec zaslat technika a tahat kable, ale za kazdu cenu chcu predavat to 4g, je to tusim ich nova politika.

Ak sa s nimi nejako nedohodnem, budem si to musiet potiahnut sam. T.j zriadit dsl pripojenie u niektoreho zo susedov a potom si to potiahnut niektorym z kablov aby nedoslo k stratam resp. minimalnym.

Ak to spravne chapem mam na vyber zo 4. druhov kablov.

1.2. ktore su dole na obrazku a neviem ako sa volaju. a potom este
3. Cat/utp a
4. Ten cierny telefonny kabel ktory byva tahany po stlpoch.

Ako by ste postupovali? Predom dik za rady.

Obrázek
NeophyteX
Junior

Odeslat příspěvekod soban 30. 8. 2020 11:31

Ber 4G vše ostatní bude o hodně nákladnější.

Musel by jsi u souseda dát DSL modem, protože tahat telefonní linku 100m pro DSL je nesmysl.

Pak natáhnout kvalitní UTP kabel který k dalšímu zařízení nebude dále jak 100m a tam si dát svůj router.

Pokud je to víc jak 100m a nebo pro bezpečnost je vhodné spoj vést optikou a to jsou zase další dvě krabičky které budou tou optikou propojené.

A nebo propoj pomocí wifi ovšem to je zase náchylné k rušení a zase jsou to další krabičky s anténama na domě.

A ve výsledku nevíš jaký DSL signál by u souseda byl na jaké rychlosti se modem spojí.

Další věc není to u tebe a teď spolu vycházíte, ovšem později můžou nastat problémy....

Takže není co řešit a ber to 4G/LTE pokud u tebe bude rozumná rychlost......
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod NeophyteX 30. 8. 2020 12:45

Pociatocna nakladnost by ma neodradila.

Co sa tyka 4g, tam ma odradza hlavne stabilita mobilneho pripojenia. Dokaze mi mobilne pripojenie zarucit 24h konektivitu bez vypadkov, resp 48/72h a viac, tak ako to dokaze kabel?
Mavam permanentne nahodene urcite serveri a a pri kazdom vypadku ich musim opat rucne nahadzovat. Cize ak by to 4g nebolo stabilne straca to pre mna zmysel. Nemam s tym zatial skusenosti, neviem ako sa to chova pri vykyvoch pocasia a inych ciniteloch.
NeophyteX
Junior

Odeslat příspěvekod soban 30. 8. 2020 15:30

Servery se nastaví aby po výpadku naběhly zase samy, žádné spojení není na 100% a i DSL vypadne .....

U 4g se dá dát přijímač na střechu takže kvalita signálu je zaručená.

Samozřejmě vždy se může něco pokazit.

Kabel ať už jakýkoliv je problém pokud musí třeba přes cestu a podobně....

Osobně bych to vyzkoušel, přinejhorším se to dá zrušit jako jakákoliv jiná služba a pokud ji pořídíš od stejného operátora jako máš telefony bývá i nějaká sleva.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod NeophyteX 1. 9. 2020 10:22

Ano vyzkusat to 4g urcite mozem. Su tam ale aj dalsie nevyhody ako napr. obmedzene mnozstvo dat atp.
Pre mna ma vsak najvatsi vyznam stabilita, ktora neverim, ze sa bude priblizovat k DSLku.
NeophyteX
Junior

Odeslat příspěvekod polda 1. 9. 2020 11:44

Měl jsem 4 roky LTE od TMO s rychlostí 50Mb a rozhodně jsem byl spokojenější a za tu dobu snad 2-3 krátkodobé výpadky o proti DSL O2 , při vypadkum 2-3x měsíčně i půl dne.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod NeophyteX 1. 9. 2020 15:11

To znie optimisticky. Zalezi ale tiez co povazujes za kratkodoby vypadok. Napr. pri surfovani si par sekundovy vypadok ani nevsimnes, ale server ktory ti padne si to vsimne.
NeophyteX
Junior

Odeslat příspěvekod polda 1. 9. 2020 15:49

3x za 4 roky to asi přežiješ.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod NeophyteX 1. 9. 2020 16:17

To znie az nerealne. Urcite to otestujem.
NeophyteX
Junior

Odeslat příspěvekod soban 1. 9. 2020 17:14

Pokud tam bude rozumné zařízení třeba mikrotik tak by neměl být problém pokud není problém se signálem, ale to by měla firma proměřit.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý