Záhada - pomalý ping na kamery v domácí síti

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 2. 8. 2020 01:10

Dlouhou dobu jsem zápasil s tím, že moje 4 kamery Hikvision v domě (data i napájení kabelem - PoE) měly hrozně pomalý ping a tudíž se sekal obraz. Kamery jsou zapojené do PoE switche a z něj pak jde kabel normálně do 24-portového switche TPLink, ve kterém jsou zapojené i NASky, počítače a další věci (které mají ping skvělý).

Po skutečně mnoha pokusech, kdy se měnily kabely, switche (včetně značek switchů) a další věci, jsem identifikoval problém. PoE switch (jakýkoliv, zkusil jsem tři) pobere TŘI kamery, pak je ping na všech klidně 4ms. Jakmile připojím čtvrtou kameru (a zdůrazňuju, že je jedno, jaký jsem zrovna použil switch nebo jak jsem kamery prohodil v portech), obvykle po nějaké době (v náhodném řádu hodin či dnů) dojde k tomu, že třeba u tří kamer se ping zpomalí na cca 80-200ms a stanou se prakticky nepoužitelnými.

Jediné řešení, které jsme vymysleli v obchodě se síťovými prvky, je to, že v PoE switchi nechám tedy jen tři kamery a čtvrtou připojím napřímo do toho normálního 24-portového switche přes nějakou tu pasivní PoE redukci. Tohle funguje zatím skvěle a holt to tak nechám. Ale napadá někoho, proč ty čtyři kamery když jsou pohromadě v jednom PoE switchi, začnou (hned nebo až po čase) dělat neplechu? Co tam může být špatně? Zkoušel jsem HikVision 4-portový switch, nějaký TPLink 8-portový switch atd., měnil kabely, přehazoval kamery v portech a nic, vždycky jedna nebo dvě nebo tři nefungovaly moc dobře... Jednou dočasně pomohlo třeba i jen přemapování IP adres kamer, ale zase jen na pár hodin. Pak se to vrátilo do původního stavu s tím mizerným pingem. Čtyři kamery se prostě ve stejném switchi nesnesou - co může být tím faktorem, který zpomalí ten ping?
Mr.Scully
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 2. 8. 2020 12:37

Ruku do ohně za to nedám, ale tipnul bych problém v tom Poe switchi - ať už z pohledu napětí které dává a/nebo 24/7 provozu, kdy furt něco teče a jeho vytížení. Upřímně mi přijde celkem levnej a osobně bych na něm infrastrukturu nestavel...
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod soban 2. 8. 2020 13:56

Taky může být problém s MAC adresami kamer.

Kdysi byl problém s čínskými síťovkami kdy jeden výrobek ze stejné serie měly nastavené stejné MAC adresy a když se to setkalo na jednom segementu sítě tak to blblo (musela se nastavit jiná MAC adresa).

Takže skoukni zda každá kamera má jinou MAC adresu.

Taktéž může být kolize IP adres po vypršení - špatná komunikace s dhcp serverem na routeru?

Pak jak tu řekly může být problém v napájení kdy to nemusí switch utáhnout i když by podle papírů měl.

A další problém může být broadcast pakety zda kamery nevytěžují zbytečně síť a ten switch to nedá. Chtělo by to zjistit co za pakety kamery posílají....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 2. 8. 2020 18:55

PoE switch byl napřed origo Hikvision DS-3E0105P-E, zkusil jsem dva různé kusy, pak vyměnil za TP-Link TL-SG1008P. Nejsou to zrovna extra switche, ale zase bych tipnul, že tisíce lidí je používají úplně bez problémů. Třetí PoE switch už se mi teď na zkoušení kupovat nechce :-) Leda kdyby to opět přestalo fungovat.

MAC adresy jsou různé, na ty jsem koukal. Hikvision zase není noname značka. IP adresy jsem jim nechal fixní a ten rozsah jsem na routeru nastavil jako rezervovaný, aby nemohla nastat kolize s nějakým zařízením, co půjde přes DHCP. Nejsem expert, ale nějaké povědomí o sítích mám (na rozdíl od elektrotechiky, tam netuším zhola nic).

Asi mám taky dojem, že vylučovací metodou je to nějak poddimenzovaný switch, ale nějak se mi nechce věřit, že by normální switche za 1000-1500 neutáhly čtyři domácí kamery... ale jiné vysvětlení mě taky nenapadá. Na jaký parametr mám koukat, kdybych chtěl koupit nějaký zřetelně kvalitnější PoE switch?
Mr.Scully
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 2. 8. 2020 19:51

=> Na jaký parametr mám koukat, abych nemusel kupovat třetí switch?
Bez toho aby som vedel, čo tomu je by som sa neodvážil niekomu navrhovať nejaký iný swicth byť by som ani s jedným z 1000, ktoré som inštaloval nemal žiadny problém. Mohlo by to skončiť nielen tretím, ale aj štvrtým, piatym switchom bez úspechu. Dal by som to za odmenu vyriešiť nejakému technikovi v IT predajni. Teraz sú tam brigádnici, čo si radi zarobia pár korún navyše.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 2. 8. 2020 20:50

Já to konzultoval přímo s člověkem na sítě (v jednom specializovaném obchodě), ten dost pochyboval, že by to drahý switch pořešil a spíš mě od něj odrazoval. Jedině koupit Mikrotik a mít znalosti a zkušenosti s analýzou provozu na síti...

Je zajímavé, že jakákoliv změna s tím dočasně nějak pohne, ať už k lepšímu nebo horšímu... teď jsem trochu navýšil bitrate dvou kamer, najednou ping zpomalil, tak jsem to rychle vrátil zpátky na původní hodnoty, ale ping už zůstal pomalý... restart kamer a snad se to stabilizovalo do normálu, ale skoro bych přísahal, že to včera teda bylo rychlejší... stejně tak naopak když byla situace krizová a já jsem vyměnil switch nebo přemaloval IP adresy, tak třeba hodinu, dvě nebo týden to fungovalo dobře a pak teprve se to znovu rozpadlo... záhada. Blbě se tím pádem cokoliv ladí :-)
Mr.Scully
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 2. 8. 2020 21:12

Mr.Scully píše:
Asi mám taky dojem, že vylučovací metodou je to nějak poddimenzovaný switch, ale nějak se mi nechce věřit, že by normální switche za 1000-1500 neutáhly čtyři domácí kamery... ale jiné vysvětlení mě taky nenapadá. Na jaký parametr mám koukat, kdybych chtěl koupit nějaký zřetelně kvalitnější PoE switch?


Asi to nadalku nevyresime a Třeba to ten switch není, nicméně : 4cinske kamery které sice nějaké parametry na papíře mají, jaká je realita je pak otázka + do toho spíš levnější switch...

Buď rád že to funguje s tím injektorem...
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 3. 8. 2020 00:38

No jak jsem odpoledne změnil nastavení bitrate jedný kamery, tak jsem to bohužel zase rozvrtal :( Teď i když to jedno jediný nastavení vrátím zpátky, tak už prostě ta kamera má zas pomalý ping... teď jsem vytáhnul a znovu zastrčil kabely a pomalý ping se "rozšířil" i na druhou kameru... kdybych býval věděl, že se na to nesmí ani maličko sáhnout, tak jsem to celý zamknul a nesahal na to :-D Teď už je to zase v loji. Teď budu dokolečka vytahovat a zandavat kabely a restartovat a neustále zkoušet pingy, jestli se to mysteriózně samo nespravilo... Čínské Hikvision asi měnit nebudu, furt je to kvalitou obrazu top značka za ty peníze, takže kdyby někoho něco napadlo, co bych mohl ještě zkusit (případně jaký ten PoE router), tak klidně něco nadhoďte...

edit: vyměnil jsem teď všechno - přívodní kabel, jinej port z hlavního switche, PoE switch TPLink místo HikVisionu, přeházel jsem kamery v portech... teď se pingy *zatím* drží od 1 do 15-20 ms, tak zamykám rackovou skříň a už na nic ani nesáhnu. Třeba to bude fungovat i zejtra :-D
Mr.Scully
Junior

Odeslat příspěvekod soban 3. 8. 2020 14:17

Prostě chce to skontrolovat jak kamery komunikují prostě na kabel dáš nějaký PC se dvěma síťovkama a budeš sledovat wiresharkem provoz....

Taky pokud tam máš statické IP tak bych to změnil na dynamické a přiděloval jim IP dle jejich mac (aby dostaly pořád stejnou IP) a pak v logu dhcp serveru můžeš dohledat co se děje.

Tak stejně bych do ARP tabulky natvrdo zadal IPv4 <-> MAC těch kamer co to udělá.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků