Najednou pomalé VDSL připojení od O2

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod MeSysel 30. 8. 2020 13:47

Dobrý den,
prosil bych o radu:
Již léta provozuji VDSL od O2, zaplaceno 20 MBit, více to zatím nejde a modem Asus DSL-AC56U. Poslední dobou mi připadalo, že spojení je stále pomalejší ale neměl jsem to čas řešit (možná to tedy trvá už měsíce).
Dříve jsem se na speedtest.net standardně dostal na těch 20 MBit, občas jen 18. Nicméně za poslední týden, kdy to řeším, nejsem schopen se dostat nad 9 MBit.
Po shlédnutí některých příspěvků jsem se pokoušel přenastavit vlastnosti WAN připojení v routeru, ale bezúspěšně.
K jaké došlo změně a mohlo by mít dopad: Dříve jsem neměl O2 TV, a od zhruba června jí sice stále NEpoužívám, ale protože to bylo v nedělitelném marketingovém balíčku, tak jí už mám aktivovanou. Nemám STB.

Co jsem zjistil v modemu:
Downstream
TCM(Trellis Coded Modulation) On
SNR Margin 12.1 dB
Line Attenuation 22.5 dB
Path Mode Interleaved
Interleave Depth 8
Data Rate 15770 kbps
Max Rate 21040 kbps
Power 18.6 dbm
INP -
INP-SHINE 34.0 symbols
INP-REIN 0.0 symbols
CRC 0

Upstream
TCM(Trellis Coded Modulation)
SNR Margin On
Line Attenuation 14.0 dB
Path Mode 47.4 dB
Interleave Depth FastPath
Data Rate 1
Max Rate 2239 kbps
Power 5159 kbps
INP 7.2 dbm
INP-SHINE -
INP-REIN 42.0 symbols
CRC 0.0 symbols

Toto jsou aktuální hodnoty, bohužel hodnoty z doby, kdy to jelo těch 20 MBit nemám.

Zaráží mě, že se linka v modemu (downstream) tváří, že pojede ca 16 MBit, ale toto prostě nejsem schopen docílit.

Měřil jsem přes ethernet kabel přímo do routeru, vše ostatní vypojeno a jak jsem psal, max 9 MBit.
Mohlo by to souviset s tou O2 TV? Nějaký vyhrazený bandwidth či co?

Díky moc za pomoc.
MeSysel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ilja2001 30. 8. 2020 14:01

Mi se pred casem stalo neco podobneho. Problem byl ale na trase, kdy v nejakem rozvadeci byly problemy s kabelem. Takze bych asi zkusil poruchovou linku a dalkove promereni trasy.
ilja2001
Junior

Odeslat příspěvekod soban 30. 8. 2020 15:19

IPTV u O2 funguje tak že pokud se modem připojí na rychlosti větší jak máš zaplacenou tak IPTV využije pásmo které modem zvládá a nezpomaluje internet, ale pokud máš zaplaceno třeba 20M a modem se připojí na max 16M tak IPTV nemá jinou možnost a prostě si svoji porci z těch 16M ukousne.

Jinak pokud je modem připojen na 15M tak by to mohlo těch 15M jet a pokud ne bude zrada někde jinde.

Jinak můžeš vyzkoušet jiný modem?
Co původní resetovat a znovu nastavit?
Co zkouknout zda má nejnovější FW?
Vyzkoušet měření rychlosti z jiného PC z jiného OS může být napaden, špatné ovladače atd....
Reklamace u O2.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MeSysel 30. 8. 2020 15:30

Díky moc za rychlé reakce. Jo vlastně mám někde schovaný ten původní modem od O2, zkusím. Reset a firmware Asusu jsem už zkoušel, test z jiného počítače taky.
Reklamace u O2 se prozatím jeví jako slepá ulička - "nemáte náš modem, sorry....".
Díky, dám vědět, případně budu rád za jakékoliv další rady.
MeSysel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 30. 8. 2020 16:25

Tak jim tam vraž ten jejich na reklamaci :-)

Jinak je možné že mají nějaký problém, některé www se mi taky nechcou načítat.... ale test rychlosti je OK a jiné www fungují taky OK takže možná nějaká zrada někde na páteři?
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 30. 8. 2020 21:50

Z vlastní zkušenosti ,tento postupný pád rychlosti u O2 nic nenormálního
polda
Junior

Odeslat příspěvekod MeSysel 31. 8. 2020 11:26

Tak stručný update:
Původní modem od O2 Huawei jede na ca 14-15 MBit.
Zkoušel jsem tedy procházet nastavení a ladit v Asusu kde co. Výsledek je, že pokud nastavím G.INP (G.998.4) = Zakázáno, pak rychlost vyskočí z 9 na 13,5 až 14 MBit. Ostatní volby nemají zásadní vliv.
Takže pro mě v podstatě vyřešeno, díky všem za pomoc.
MeSysel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 31. 8. 2020 12:23

Tak a problém nalezen......

Ono když něco nefunguje tak je dobré mít ten starý modem od O2 kde si člověk může ověřit zda to s originál modemem taky nefunguje a pak reklamace u O2 a nebo je to někde v mým zařízením.

Prostě se nedohodnou ten asus s dslamem a bůhví na čem potom spolu komunikují.

G.INP (G.998.4) je vektoring a cetin používá profil 35b a mám dojem že ten tvůj asus tento profil neumí, umí pouze 30a co zase nepodporuje cetin a tady právě bude problém.

Skoukni: Testujeme VDSL včetně rychlého profilu 35b na modemu Asus DSL-87VG
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý