O2 VDSL2 s modemem ASUS DSL-N16 - najednou pomalá rychlost

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod AloisManas 1. 9. 2020 17:13

Dobrý den,
mám O2 VDSL2 a tarif 50/5 Mbps. Do nedávna běhal Internet skvěle plnou rychlostí s modemem ASUS DSL-N16, ale od minulého týdne jsem si všimnul že jede download jen maximálně rychlostí 11 Mbps (upload je stále OK). S modemem od O2 mám ale stále plnou rychlost stahování 50 Mbps, takže problém bude v Asus modemu. Zkoušel jsem všechny možné DSL nastavení, včetně vypnutí G.998.4, ale nic nepomohlo. Všimnul jsem si, že Asus nyní jako Path Mode používá Interleaved místo FastPath. O2 modem stále používá FastPath - je možné že právě v tom je problém a dá se s tím něco dělat? Nebo pokud má někdo jiný nápad jak tento problém odstranit tak budu vděčný. Předem moc děkuji.
AloisManas
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 1. 9. 2020 17:17

Skoukni zda není novější FW.

A pokud originál od o2 funguje plnou rychlostí bude zrada v nastavení toho asusu.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod AloisManas 1. 9. 2020 17:22

Aktualizaci na nejnovější verzi FW jsem prováděl, bohužel to nepomohlo.
AloisManas
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 1. 9. 2020 20:33

Pak je ještě jedna možnost přepnout ten asus do bridge a otestovat rychlost pokud pojede na max tak prostě nestíhá ten router a je něco shnilého v asusu.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod AloisManas 2. 9. 2020 21:29

Připadám si jako blbec, ale nakonec se ukázalo, že problém je v PC a modem funguje bez problému. Pomalá rychlost byla nakonec způsobena vadným ovladačem síťovky, přestože se jedná o nejnovější verzi. Po jeho odinstalování vše funguje normálně. Proč vše fungovalo normálně i předtím když jsem zapojil O2 modem netuším a proto mě ani nenapadlo zkusit měřit rychlost ještě z jiného zařízení.
Možná je také na vině nejnovější update Windows 10, který mohl ovladač rozbít - Windows i síťovku jsem aktualizoval asi pár dní po sobě.

Edit: Po nainstalování starší verze ovladače problém přetrvává, takže to opravdu rozbila aktualizace Windows. Každopádně po odinstalování ovladače síťovka funguje v pohodě takže snad bude vše OK.

Mimochodem rychlost přes Asus je pořád o trochu pomalejší, asi 47 Mbps, oproti O2 modemu, který dává 51 Mbps. Toto je myslím způsobeno tím Interleaved typem přenosu, který je pomalejší než FastPath, ale s tím asi nic nenadělám.
AloisManas
Kolemjdoucí