Spasí nás optika?

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Radmal 9. 11. 2020 22:01

LTE, 5G, Starlink od Muska? Za mě jednoznačně spolehlivý kabel a optika FTTH s rychlostí v řádu Gb/s. A hlavně to nebude stát takový peníze (z mailů od Muska uniklo že za Starlink budou chtít 99 dolarů), a ověřená spolehlivost a stabilita. A hlavně rychlost! Budují všichni, ať už T-Mobile nebo CETIN, kde plánují 1 milion FTTH přípojek do 6 let. Jak to máte vy?
Radmal
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 9. 11. 2020 22:15

Až cenově dostupná optika bude i v mé lokalitě; super, rád na ni přejdu a klidně si připlatim za veřejnou IPv4 / IPv6. Do té doby není co řešit a nic lepšího, než-li stávající WiFI nevymyslím a myslím si, že spousta dalších lidí to vidí podobně.

Starlink je fajn v tom, že bude mít pokrytí všude, takže velmi fajn na samoty či chalupy, kde na to operátoři dlabou, WiFi nehrozí a nejbližší DSLAM je několik km; pokud se navíc deklarovaná odezva (cca v řádu 40-60 ms) Starlinku povede, tak to bude fajn.
Administrátor fóra Živě.cz.

New anthem for all merry drunkards! ALESTORM - Hangover
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Radmal 11. 11. 2020 15:00

S těma samotama máte pravdu, v tom bude asi velká výhoda Starlinku. Já naštěstí bydlím v městečku, takže se na optiku těším. A teďka tedy dávate přednost wifi před třeba VDSL? To já se vždycky když to jde, snažím držet kabelu, kde ty rychlosti tolik nezávisí na počasí atd.
Radmal
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod saruman 11. 11. 2020 15:39

Bývam na dedine a som celkom spokojný s VDSL. Pred 2 týždňami mi prišiel papier, že sa v našej obci vybuduje optika. Mám informácie, že sa to deje v mnohých obciach. VDSL je už príliš obmedzujúce a ak chce ISP ponúknuť okrem internetu aj TV služby tak už dvojlinka nestačí.
saruman
Junior

Odeslat příspěvekod Radmal 13. 11. 2020 16:45

Tak to je super, že se to rozšiřuje. Nedávno jsem četl rozhovor s někým z CETINu, kde řákali, že na tom pracují (bylo to na Lupě: https://www.lupa.cz/clanky/michal-frank ... -proti-o2/) Tak je super vidět, že do toho fakt šlapají.
Radmal
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod satikcz 13. 11. 2020 19:03

Dobra wifi je lepsi nez jakykoliv DSL a srovnatelna s optikou.

Nam v breznu zavedli na strechu 80GHz vysilacem 500/500 Mbit a ping z Krkonos na servery do Prahy (google/seznam) mam 5ms, to je stejny, co ma spousta lidi v podobny vzdalenosti od Prahy s optikou.

Pocasi at je jakykoliv (i slejvak nebo mlha), tak zatim rychlost i stabilita byly v pohode, nemelo to zadny vliv.
3x AOC AG271QG (2560x1440, IPS, 165Hz, GSync), ASUS Strix RTX3090 OC, Intel Core i7 8700K@5GHz+EKWB L360, ASUS Maximus X, 32GB G.SKILL TridentZ@3466 MHz, ADATA SX8200 2TB + 1TB + Crucial BX 500 GB + Kingston UV400 1TB, Seasonic P-860 Platinum, FD Define S
satikcz
Junior

Odeslat příspěvekod Radmal 16. 11. 2020 22:24

Tak to Vám závidím, že máte takové rychlosti i stabilitu na wifi. To se mi nikdy nepovedlo. Proto jsem k ní stále spíš skeptický a čekám na optiku jako na smilování :)
Radmal
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 17. 11. 2020 00:04

Je to vůbec wifi - 500/500 80Ghz? Asi ne.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod satikcz 17. 11. 2020 00:08

Proc by nebylo?
Vsude je to tak oznacovany a minimalne ta 60GHz splnuje specifikaci 802.11ad
3x AOC AG271QG (2560x1440, IPS, 165Hz, GSync), ASUS Strix RTX3090 OC, Intel Core i7 8700K@5GHz+EKWB L360, ASUS Maximus X, 32GB G.SKILL TridentZ@3466 MHz, ADATA SX8200 2TB + 1TB + Crucial BX 500 GB + Kingston UV400 1TB, Seasonic P-860 Platinum, FD Define S
satikcz
Junior

Odeslat příspěvekod polda 17. 11. 2020 00:15

Ok
polda
Junior

Odeslat příspěvekod ison 17. 11. 2020 17:09

satikcz píše:Dobra wifi je lepsi nez jakykoliv DSL a srovnatelna s optikou.

Wifi samozřejmě může nabídnout zajímavý internet, nicméně sorry- pro velkokapacitní spoje je s optikou nesrovnatelná. Kapacita, rušení, dosah- nesrovnatelné.
ison
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod satikcz 17. 11. 2020 18:25

Jasně, myslel jsem srovnatelná s optikou pro běžný domácí účely, tyhle spoje končej dneska někde okolo 10 Gbps a dosah mají max pár km, takže třeba do datacentra to asi nepoužiješ.

Rušení v těhlech pásmech je minimální, ten signál je dost úzkej, takže se musí i dobře nasměrovat.

Ani náročnej uživatel nemá šanci poznat, jestli je na nějaký běžný optice nebo nějakým takovýmhle bezdrádtu, rychlost, stabilita, latence, všechno je srovnatelný, nepoznal bys to ani měřením.
satikcz
Junior

Odeslat příspěvekod JEFcz 18. 11. 2020 00:54

Radmal: Za mě jednoznačně spolehlivý kabel a optika FTTH s rychlostí v řádu Gb/s. A hlavně to nebude stát takový peníze (z mailů od Muska uniklo že za Starlink budou chtít 99 dolarů), a ověřená spolehlivost a stabilita.

K tomu můžu přidat jen, pro někoho snad zajímavou, osobní zkušenost. Od března mám T-Mobile optiku 1000/100 za 699. Chodí to fakt pěkně, upload málokdy klesne po 80, spíš se drží kolem 96. Download taky kolísá, ale drží se většinou nad 850, takže proti garantovaným rychlostem ve smlouvě je to OK a fakt to stačí :-)

Ale s tou stabilitou je to horší. Předtím jsem měl hodně let DSL, postupně od asi 8/0,8 až do 80/10 a fungovalo to. Výpadek byl tak jednou za dva roky. Teď na optice to vypadává tak jednou za týden. Nejdřív jsem to přičítal postupující instalaci v obci a tomu, že občas technik v rozvaděči vypojí co neměl, atd. Ale děje se to i v noci a bohužel často v době, kdy ještě něco dělám, takže mě to trochu ser.. Co je ale totální extrém je, že docela nepochopitelně hapruje vnitřní routování. Např. spojení ke známýmu, taky u T-M, o ulici vedle zničehonic neprojde, ale třeba na traceroute na jeho IP mi neodpoví ani první router po cestě a pomůže až reset PPPoE u mě i u něj, aniž by se změnila jeho i moje veřejka. To musím ještě s pánama z T-M pořešit, až se to znova stane a nebudu potřebovat akutně fungovat. A přitom všechno z ostatních sítí funguje. Mají tam chlapci nějaký bordel...

A neodpustím si okomentovat satikcz, který ve spojení s WiFi uvádí jak krásně chodí 80GHz. Bohužel, cokoliv je bezdrát, tak je v očích lidí WiFi, ale tohle je koment tak totálně mimo, až se mi otevírá kudla v kapse... WiFi je prostě odpad, nutné zlo, které drží při životě lidi, jako milsimr, kteří jinou možnost nemají a je jich bohužel hodně. Ale to, o čem píše satikcz není WiFi! Nejde srovnávat wifiny, byť na 60GHz, kompletní PtP spoj za 5000,-Kč a 80GHz spoj, který se v případě shitu pohybuje kolem 70 tisíc za spoj a v případě opravdového profi spoje začíná spíš pod 200 tisíc. A další věc je, že na WiFi je drtivá většina spojů PtMP, kde se pojem agregace reálně zhmotňuje a lidi se ho pak bojí na DSL apod., kde se v reálu víceméně nevyskytuje. Kdežto u licencovaných spojů jde výhradně o PtP, takže náklady na jednoho připojeného klienta jsou statisíce a jde tak spíš o uplinky WiFin, nebo připojený bytových domů, právě jako náhrada optiky.
JEFcz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod satikcz 18. 11. 2020 09:38

JEFcz píše:A neodpustím si okomentovat satikcz, který ve spojení s WiFi uvádí jak krásně chodí 80GHz. Bohužel, cokoliv je bezdrát, tak je v očích lidí WiFi, ale tohle je koment tak totálně mimo, až se mi otevírá kudla v kapse...
WiFi je prostě odpad, nutné zlo, které drží při životě lidi, jako milsimr, kteří jinou možnost nemají a je jich bohužel hodně. Ale to, o čem píše satikcz není WiFi!

PTP/PTMP wifi pořád je, i když parametrově hodně odlišná od tý "běžný domácí".

JEFcz píše:Nejde srovnávat wifiny, byť na 60GHz, kompletní PtP spoj za 5000,-Kč a 80GHz spoj, který se v případě shitu pohybuje kolem 70 tisíc za spoj a v případě opravdového profi spoje začíná spíš pod 200 tisíc.

Jsme bytovka, ale vzhledem, k tomu, že pracuju z domu a internet využívám opravdu intenzivně, tak bych si takovej spoj pořídil klidně do rodinnýho domu, i kdybych si měl zaplatit ten spoj, pokud by tam optika nebyla dostupná.
BTW 500 Mbps 80 GHz spoj se dá sehnat už od 50k a ty 60 GHz spoje už od 5k (ale netuším, jakej tam je rozdíl, proč ty 60 GHz jsou o tolik levnější).

JEFcz píše:A další věc je, že na WiFi je drtivá většina spojů PtMP, kde se pojem agregace reálně zhmotňuje a lidi se ho pak bojí na DSL apod., kde se v reálu víceméně nevyskytuje. Kdežto u licencovaných spojů jde výhradně o PtP, takže náklady na jednoho připojeného klienta jsou statisíce a jde tak spíš o uplinky WiFin, nebo připojený bytových domů, právě jako náhrada optiky.

O DSL mi ani nemluv, s tím mám spoustu špatných zkušeností (stejně jako s tou klasickou 2,4/5GHz wifi), často ve výsledku bylo lepší přepnout na mobil a jet přes mobil jak ohledně rychlosti, tak ohledně pingů :D .
Hrozně záleží, jak jsi daleko od ústředny, což na vesnicích nebo pak i třeba v Praze 5, kde to měl kámoš, byl celkem problém.

Jop, agregace může bejt problém, to byl i důvod, proč u nás na vesnici bejvaly wifiny v začátcích nepoužitelný, protože poskytovatel si koupil ADSL linku, na tu pověsil přes wifi 20+ uživatelů a i když ping na poskytovatele byl celkem ok (klidně do 30ms), tak to DSL to hlavně ve špičce težce nedávalo (pingy do netu klidne 3000ms a půlka paketů se ztratila).
satikcz
Junior

Odeslat příspěvekod zajDee 18. 11. 2020 17:47

80 GHz není Wi-Fi. Je to full-duplexní bezdrát, ale ne Wi-Fi, protože ho nepokrývá žádný ze standardů IEEE 802.11.
A taky má dost lepší vlastnosti než cokoli z rodiny 802.11.

Optika sama o sobě nás nespasí. Kvalitní služba na bezdrátu může doma udělat lepší službu než špatná služba na optice.

Kvalitní služby na optice nám ale pomůžou vyčistit vzduch od zbytečných bezdrátů, čímž se sníží rušení ve vzduchu, takže pro ty, kdo na bezdrátu budou muset zůstat, se služba zase trošku zlepší.

Ale za pět let bude trh s přístupem k Internetu nejspíš vypadat dost jinak - majoritu posbírá optika TM a CETINu, kabelovka, 5G na doma (přece jen nevyžaduje nutně přímou viditelnost a nabízí lepší řízení kvality služby než Wi-Fi).
-= Nic není tím, čím se zdá být =-

Jsem mobilní maniak :-)
zajDee
Junior

Další stránka