Router ke službe bonding

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Zdeněk z Oseka 6. 12. 2020 18:18

Tak už mi běží bonding na mém routeru Asus DSL-N17U.

Chtělo to stáhnout nový firmware. Teprve v něm to funguje. Pokud by se chtěl někdo inspirovat. Nastavení pro internet: režim přenosu - Ethernet WAN, service unit - service 1, povolit - ano, typ připojení - PPPoE, verze IP - IPv4/IPv6, povolit UPnP - ano, 802.1Q povolit - ano, VLAN ID - 848, 802.1P - 0, MTU - 1492 bajtů, PPP jmeno - O2, PPP heslo - O2, ověření PPP - auto, nastavení IPv4: získat WAN IP automaticky - ano, připojit k DNS serveru automaticky - ano, povolit Nat - ano, nastavení IPv6: DHCP - ano, DHCP PD - povolit, MLD Proxy - zakázat. Nastavení pro IPTV: režim přenosu - Ethernet WAN, service unit - service 2, povolit - ano, typ připojení WAN - bridge, nastaveno na LAN Port - 2, 802.1Q povolit - ano, VLAN ID - 835, 802.1P - 0.

Děkuji všem diskutujicim za odpovědi na mé dotazy.
Zdeněk z Oseka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Redysh 8. 12. 2020 21:01

Tak u mě včera také proběhlo navýšení rychlosti u O2 díky bondingu. Původní tarif Internet HD Stříbrný 50/5 Mbit/s (399,- Kč/měs., včetně trvalé slevy 100,- Kč) byl navýšený na Internet HD Zlatý 100/10 Mbit/s (499,- Kč/měs., včetně trvalé slevy 100,- Kč).

Linka s max. kapacitou, která v poslední době oscilovala na jednom páru vedení přesně kolem hodnoty 50 Mbit/s (i když dříve byla i na kapacitě 62 Mbit/s) byla zbondována na dva páry vedení pomocí Terminátora na celkovou kapacitu 108 Mbit/s (2x 54 Mbit/s). Dle technika Cetinu (tedy firmy, kterou si na to Cetin najímá) je tato rychlost nastavená i na DSLAMu.

Potvrzuji bezproblémovou funkčnost bondovaného připojení od O2 pomocí routeru TP-Link Archer C80, zapojeného za Terminátor.

Nastavení routeru TP-Link Archer C80 je velice jednoduché pomocí Quick Setup na několik málo kliknutí, včetně nastavení domácí WiFi.

Návod zde:
https://www.tp-link.com/cz/support/faq/1585/

Možnost vyzkoušet nastavení na emulátoru zde:
https://emulator.tp-link.com/c80-router ... networkMap . . . Advanced -> Quick Setup

Ještě bych chtěl upozornit (a zároveň potenciální zájemce o bonding od O2 varovat) na neseriózní a klamavé informace, které podávají tzv. O2 Guru na online chatu podpory O2.

Při dotazu na doporučení, jaký router použít za Terminátor od Cetinu, aby bylo bondované internetové připojení od O2 funkční, opakovaně a lživě tvrdí, že funkční bude pouze a jedině s jejich předraženými modemy O2 Smart Box (4.752,- Kč) nebo ZTE H267A (3.312,- Kč), které vám laskavě prodají i na splátky bez navýšení.

Nenechte se proto napálit a těmto nesmyslným a lživým informacím od rádoby znalců O2 Guru nevěřte. Stejnou, a troufám si tvrdit, že i lepší službu, vám poskytne váš vlastní kvalitní router za mnohem nižší cenu. Pouze je třeba se ujistit, jak je již psáno ve starších příspěvcích v tomto vlákně, že má možnost nastavení připojení PPPoE a VLAN ID.

Úplně stejně mi v O2 lhali před lety, když mi tvrdili, že nemůžu pro připojení VDSL použít svůj vlastní modem, ale musím použít pouze jeden z těch, které v té době prodávali (Huawei, Comtrend). A já jsem pak bez problému několik let používal k VDSL připojení od O2 svůj vlastní modem FRIT!Box WLAN 3370 (mimochodem ho nyní prodávám, kdyby měl někdo zájem).

Jinak já jsem svůj router TP-Link Archer C80 pořídil na eberry.cz v rámci Black Friday za slušnou cenu 1.219.- Kč.

Nakonec jako přílohy přidávám screenshoty z reálného měření rychlosti při downloadu (stahování 2,6 GB distribuce linuxu z ubuntu.cz) a uploadu (nahrávání 2,6 Gb distribuce linuxu na uschovna.cz).

Limitem rychlosti je u mě 10-ti leté PC se 100 Mbit síťovou kartou. Domácí WiFi na 5 GHz dosahuje stejných hodnot.

Redysh
Přílohy
O2 VDSL bonding 100 Mbit download.JPG
O2 VDSL bonding 100 Mbit download.JPG (33.92 ) Zobrazeno 8389 krát
O2 VDSL bonding 100 Mbit upload.JPG
O2 VDSL bonding 100 Mbit upload.JPG (33.79 ) Zobrazeno 8389 krát
Asus ZenFone 6 (8/256 GB) Midnight Black + Fitbit Charge 4 (NFC) Black
Redysh
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vašek z Tábora 13. 2. 2021 20:58

Zdravím diskutující. Od včerejška mám bonding 50+50Mbit. Ovšem nepodařilo se mi nakonfigurovat router Netgear AC1750 (R6400v2) tak, aby fungoval. Má jak VLAN tak PPPoE, ale ani s pomocí helpdesku T-Mobile se nám to nepodařilo nastavit.
Naštěstí se podařilo nastavit původní VDSL modem Zyxel VMG3925-B10C a to na první dobrou.
Jenže ten už provozovat neplánuji (VDSL netřeba a na šíření wifi mám Netgear), takže by mě zajímalo, jestli se někomu podařilo nastavit Netgear pro připojení na Cetin terminátora?
Zkoušeli jsme dát kabel do WAN i LAN1 portu, ale ani ťuk. Dle konfigurace by se měl využít jen LAN port ale nechal jsem se ukecat i na vyzkoušení zapojení přes WAN port. Konec konců ten Zyxel má terminátor připojený do WAN portu.
Vašek z Tábora
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 13. 2. 2021 21:45

Vždy to musíš připojit do wan konektoru a nastavit tam na wan PPPoE s VLAN 848 (VLAN je pro O2 nevím zda ostatní používají stejné VLAN).
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 13. 2. 2021 22:06

Je to stejné

Měls to nechat pustit technikem co ti dával terminatora.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vašek z Tábora 14. 2. 2021 11:24

Ano, je to VLAN 848, jenže Netgear chce zároveň nastavit buď konkrétní LAN port(y) nebo Wifi síť(e). Bez toho to nejde. A zakliknout, že to jede přes WAN port nejde - WAN vůbec není v nabídce. Ale stejně se dle nějakého návodu chová i Mikrotik, takže to by problém být neměl.
A technik sice z povzdálí sledoval moje první pokusy, ale opakoval, že na terminátoru vidí obě linky aktivní, takže tím jeho práce skončila.
Vašek z Tábora
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 14. 2. 2021 11:52

Vlan by se měl zadávat spolu s PPPOE při připojení,
takto to vypadá na vlan pro vytváření VPN pro další zařízení za routrem .
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vašek z Tábora 14. 2. 2021 13:10

Vypadá to tak. U toho zmíněného Mikrotiku se totiž zadává PPPoE nad konkrétní VLAN. U Zyxelu je to zase vše na jedné stránce. A u Netgearu je to zadané zvlášť a jinde a je to tak celé jaksi na vodě.
Proto mě zajímá, jestli to někdo už úspěšně nastavil.
Vašek z Tábora
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 14. 2. 2021 14:07

Přesně problém je zda to ten netgear umí s PPPoE :-)

Jinak koukal jsem na návod a v nastavení VLAN zaškrtnout "By VLAN tag group" a pak by tam mělo být na výběr PPPoE nebo nějaký ETH který zastupuje ten WAN konektor.

Pokud tam nic takového nenalezneš tak máš asi smůlu a FW to neumí.
Pokud jde do routeru dát OpenWRT tak tam VLAN by měla fungovat, jinak máš smůlu.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 14. 2. 2021 15:31

Tak to nech na Zyxelu ,ten vypadá slušně, Netgear prodej, co za to dostaneš pak uvidíš co koupíš a pak tam dáš.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vašek z Tábora 21. 2. 2021 14:06

Pořídil jsem TP-Link Archer AX20. V průvodci připojení jsem nastavil vše potřebné a šlape to.
ZyXEL si nechám do zálohy a Netgear půjde z domu.
Vašek z Tábora
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dansped 25. 2. 2021 17:18

Ahoj měl bych dotaz jestli mi poradíte. Na adrese mám dostupnost VDSL linky s rychlostí 100Mb/10. Pohrávám si s myšlenkou, jelikož bonding CETIN nenabízí ze 100 na 200 Mb, jestli lze zřídit druhou přípojku s rychlostí 100 Mb/10 a spojit tyto 2 samostatné linky do jedné rychlosti např. použitím terminátora, nebo nějakého Mikrotika?
Půjde to?
Díky
Dansped
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 25. 2. 2021 19:40

Ne
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jAY 26. 2. 2021 19:10

Do budoucna Cetin přemýšlí o bondingu i těchto vyšších rychlostí, nejen 20 a 50.
Každá vyspělejší technologie je k nerozeznání od magie.
jAY
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků