Router ke službe bonding

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Dedelo 26. 11. 2020 18:04

Zdravím, potřebuju radu odborníků. V routerech se moc nevyznám.
Budu si zřizovat novou službu od O2 což je bonding. Příjde technik, zapojí krabičku jménem Terminátor a odejde.
Bohužel na infolince mi řekli, že k tomu potřebuju i nový router a okamžitě mi nabídli nový za 4000 Kč.
Chci si ověřit že opravdu je nový router nutností a pokud ano, tak bych rád sehnal alternativu k jejich routeru ZTE H267A který je od O2 a stojí strašný prachy.
V současné době mám TP Link TD-W998OB.

Díky za každou reakci.
Dedelo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 26. 11. 2020 18:30

Podle mě není.

Přepneš ten svůj modem v záložce operation mode na Wireless Router Mode a kabel z terminátora dáš do wan konektoru, telefonní konektor zůstane nezapojen.

Akorát nevím jak se to nastavuje s terminátorem zda na tom wan rozhraní nastavíš PPPoE s vlan 848.

Jinak samozřejmě můžeš koupit jiný router třeba já používám mikrotiky MIKROTIK RBD52G-5HacD2HnD-TC

EDIT:

Co připojit za Terminátor

Jelikož je pro připojení routeru využit standardní Ethernet, můžete teoreticky použít jakýkoli vlastní router. Prakticky musí takový router podporovat:

nastavení VLAN ID na WAN rozhraní (VLAN ID pro Internet je 848, IPTV VLAN ID je 835)
vytočení PPPoE nad VLAN


Viz: https://www.root.cz/clanky/vdsl-bonding ... minatorem/
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod RossiD 26. 11. 2020 18:52

Mám již pár let bezproblémového MikroTika RB951G-2HnD za VDSL modemem Comtrend v bridge režimu. Příští týden mi bude O2 instalovat Terminátora - věřím že se s ním MikroTik bude kamarádit dalších x let ....
-= Jestli neumíš udělat chybu, neumíš nic =-
RossiD
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dedelo 26. 11. 2020 20:17

soban píše:Podle mě není.

Přepneš ten svůj modem v záložce operation mode na Wireless Router Mode a kabel z terminátora dáš do wan konektoru, telefonní konektor zůstane nezapojen.

Akorát nevím jak se to nastavuje s terminátorem zda na tom wan rozhraní nastavíš PPPoE s vlan 848.

Jinak samozřejmě můžeš koupit jiný router třeba já používám mikrotiky MIKROTIK RBD52G-5HacD2HnD-TC

EDIT:

Co připojit za Terminátor

Jelikož je pro připojení routeru využit standardní Ethernet, můžete teoreticky použít jakýkoli vlastní router. Prakticky musí takový router podporovat:

nastavení VLAN ID na WAN rozhraní (VLAN ID pro Internet je 848, IPTV VLAN ID je 835)
vytočení PPPoE nad VLAN


Viz: https://www.root.cz/clanky/vdsl-bonding ... minatorem/



Ok nějak tak snad chápu. Nastavení se dá udělat skrze quick setup. Jen si nevím rady s tímhle krokem. Co mám zvolit? > Obrázek
Dedelo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 26. 11. 2020 21:13

Nechápu jak může O2 cpát zákazníkovi modem když mu bude k prdu! To nemají jen router?
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 26. 11. 2020 21:49

Pokud jsem to pochopil tak zvolíš PPPoE a v dalším nastavíš vdsl a vlan na 848.

Mělo by to být stejné jako když to máš připojené teď akorát prostě kabel bude do wan a mod přepnutý na wifi router.

-- 26 lis 2020 21:53 --

polda píše:Nechápu jak může O2 cpát zákazníkovi modem když mu bude k prdu! To nemají jen router?


K terminátoru potřebuješ router co umí PPPoE a Vlany a to hromada routerů neumí!

A pokud vím tak O2 neprodává modemy od tp-linku takže to si asi uživatel koupil sám.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 26. 11. 2020 23:09

Co? Tak budem nabízet modemy za 4k ?
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tom539 29. 11. 2020 00:09

RossiD píše:Mám již pár let bezproblémového MikroTika RB951G-2HnD za VDSL modemem Comtrend v bridge režimu. Příští týden mi bude O2 instalovat Terminátora - věřím že se s ním MikroTik bude kamarádit dalších x let ....

Mě budou terminátora dávat ve středu a taky to řeším jak to bude fungovat s mým FritzBoxem, který má 1x DSL vstup + 4 vstupy LAN. Dle návodu by měl jít port LAN1 změnit na WAN. Jestli to dobře chápu tak technik vymění zásuvku, zapojí Terminátora a z něho je jeden výstup internetu, který pokud zapojím přímo do počítače (bez mého FritzBoxe), tak mne v počítači půjde normálně internet ? Našel jsem také na jednom fóru příspěvek, že někdo odpojil Terminátora co dává Cetin a zásuvku propojit přímo se svým starým routerem a internet mu normálně fungoval = bohužel dotyčný neuvedl jakou rychlostí. Má stím někdo zkušenost ?
Tom539
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jAY 29. 11. 2020 08:02

Asi uprostřed Co připojit za Terminátor link, ale Fritze tam nepopisuje.
Každá vyspělejší technologie je k nerozeznání od magie.
jAY
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 29. 11. 2020 08:28

Pokud máš bonding tak terminátora potřebuješ. Pokud nemáš bonding tak terminátora nemusíš používat a můžeš tam mít normální VDSL modem co umí profily 17a a 35b.

Za terminátora musíš dát zařízení které umí vytáčet PPPoE připojení s Vlany (848). Což PC s linuxem bez problémů umí, zda se to dá nastavit ve windows netuším.

Tak stejně pokud za to budeš dávat router tak ten musí umět PPPoE s Vlany což každý router neumí, mikrotik to umí akorát je to možná složitější na nastavení, zda to umí tvůj FritzBox netuším (vlany bude umět protože je to modem ale zda umí jeden LAN přepnout na WAN a PPPoE netuším záleží jaký máš model).
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zajDee 29. 11. 2020 11:31

Tom539 píše:
RossiD píše:Mám již pár let bezproblémového MikroTika RB951G-2HnD za VDSL modemem Comtrend v bridge režimu. Příští týden mi bude O2 instalovat Terminátora - věřím že se s ním MikroTik bude kamarádit dalších x let ....

Mě budou terminátora dávat ve středu a taky to řeším jak to bude fungovat s mým FritzBoxem, který má 1x DSL vstup + 4 vstupy LAN. Dle návodu by měl jít port LAN1 změnit na WAN. Jestli to dobře chápu tak technik vymění zásuvku, zapojí Terminátora a z něho je jeden výstup internetu, který pokud zapojím přímo do počítače (bez mého FritzBoxe), tak mne v počítači půjde normálně internet ? Našel jsem také na jednom fóru příspěvek, že někdo odpojil Terminátora co dává Cetin a zásuvku propojit přímo se svým starým routerem a internet mu normálně fungoval = bohužel dotyčný neuvedl jakou rychlostí. Má stím někdo zkušenost ?

Na FritzBox by mel fungovat tenhle navod:
https://en.avm.de/service/fritzbox/frit ... onnection/

Tj. Terminatora pripojit do LAN1 a pri nastavovani providera nastavit VLAN 848.
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod Radmal 3. 12. 2020 08:52

Zdravím, jak už tady někdo odkazoval na článek z Rootu, mělo by to fungovat na dost modemech. Jelikož je pro připojení routeru využit standardní Ethernet, Prakticky musí takový podporovat: nastavení VLAN ID na WAN rozhraní (VLAN ID pro Internet je 848, IPTV VLAN ID je 835)
vytočení PPPoE nad VLAN. Já mám bonding už nějakou dobu a s modemem FRITZ!Box7530 mi to funguje bezvadně a internet mi teď frčí super.
Radmal
Junior

Odeslat příspěvekod soban 3. 12. 2020 11:20

Ano na modemech které umí použít jeden LAN port jako WAN a nebo mají WAN samostatně by to mělo fungovat protože modemy umí pracovat s Vlany.

Problém je že hromada routerů to neumí, například jsem se díval jeden psal že má archer C5 a když jsem se koukal do emulátorů tak na starém FW tam vlan jde nastavit a v novém FW jsem nastavení vlan nikde nenašel.

Nehledě na to že ten nový styl menu u tp-linku se mi vůbec nelíbí a zdá se mi absolutně nepřehledný, ale to je můj soukromý názor.

Jinak vlany jdou nastavit v alternativním FW pro routery OpenWRT takže pokud jde do routeru nahrát OpenWRT tak i s tím by se to mělo dát rozchodit.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zajDee 3. 12. 2020 13:00

S OpenWRT funguje VLAN tagging na WAN portu bez problémů (mám ověřeno, provozuju takhle DSL s více modemy už od léta 2018).
-= Nic není tím, čím se zdá být =-

Jsem mobilní maniak :-)
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod polda 3. 12. 2020 15:11

soban píše:Ano na modemech které umí použít jeden LAN port jako WAN a nebo mají WAN samostatně by to mělo fungovat protože modemy umí pracovat s Vlany.

Problém je že hromada routerů to neumí, například jsem se díval jeden psal že má archer C5 a když jsem se koukal do emulátorů tak na starém FW tam vlan jde nastavit a v novém FW jsem nastavení vlan nikde nenašel.



Tak hledaj dál, třeba to není pod Basic ale Advanced nebo zkus očního. Případně kompletní schéma
polda
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků