Router ke službe bonding

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Dedelo 26. 11. 2020 18:04

Zdravím, potřebuju radu odborníků. V routerech se moc nevyznám.
Budu si zřizovat novou službu od O2 což je bonding. Příjde technik, zapojí krabičku jménem Terminátor a odejde.
Bohužel na infolince mi řekli, že k tomu potřebuju i nový router a okamžitě mi nabídli nový za 4000 Kč.
Chci si ověřit že opravdu je nový router nutností a pokud ano, tak bych rád sehnal alternativu k jejich routeru ZTE H267A který je od O2 a stojí strašný prachy.
V současné době mám TP Link TD-W998OB.

Díky za každou reakci.
Dedelo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 26. 11. 2020 18:30

Podle mě není.

Přepneš ten svůj modem v záložce operation mode na Wireless Router Mode a kabel z terminátora dáš do wan konektoru, telefonní konektor zůstane nezapojen.

Akorát nevím jak se to nastavuje s terminátorem zda na tom wan rozhraní nastavíš PPPoE s vlan 848.

Jinak samozřejmě můžeš koupit jiný router třeba já používám mikrotiky MIKROTIK RBD52G-5HacD2HnD-TC

EDIT:

Co připojit za Terminátor

Jelikož je pro připojení routeru využit standardní Ethernet, můžete teoreticky použít jakýkoli vlastní router. Prakticky musí takový router podporovat:

nastavení VLAN ID na WAN rozhraní (VLAN ID pro Internet je 848, IPTV VLAN ID je 835)
vytočení PPPoE nad VLAN

Viz: https://www.root.cz/clanky/vdsl-bonding ... minatorem/
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod RossiD 26. 11. 2020 18:52

Mám již pár let bezproblémového MikroTika RB951G-2HnD za VDSL modemem Comtrend v bridge režimu. Příští týden mi bude O2 instalovat Terminátora - věřím že se s ním MikroTik bude kamarádit dalších x let ....
-= Jestli neumíš udělat chybu, neumíš nic =-
RossiD
Junior

Odeslat příspěvekod Dedelo 26. 11. 2020 20:17

soban píše:Podle mě není.

Přepneš ten svůj modem v záložce operation mode na Wireless Router Mode a kabel z terminátora dáš do wan konektoru, telefonní konektor zůstane nezapojen.

Akorát nevím jak se to nastavuje s terminátorem zda na tom wan rozhraní nastavíš PPPoE s vlan 848.

Jinak samozřejmě můžeš koupit jiný router třeba já používám mikrotiky MIKROTIK RBD52G-5HacD2HnD-TC

EDIT:

Jelikož je pro připojení routeru využit standardní Ethernet, můžete teoreticky použít jakýkoli vlastní router. Prakticky musí takový router podporovat:

nastavení VLAN ID na WAN rozhraní (VLAN ID pro Internet je 848, IPTV VLAN ID je 835)
vytočení PPPoE nad VLAN

Ok nějak tak snad chápu. Nastavení se dá udělat skrze quick setup. Jen si nevím rady s tímhle krokem. Co mám zvolit? > Obrázek
Dedelo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 26. 11. 2020 21:13

Nechápu jak může O2 cpát zákazníkovi modem když mu bude k prdu! To nemají jen router?
polda
Junior

Odeslat příspěvekod soban 26. 11. 2020 21:49

Pokud jsem to pochopil tak zvolíš PPPoE a v dalším nastavíš vdsl a vlan na 848.

Mělo by to být stejné jako když to máš připojené teď akorát prostě kabel bude do wan a mod přepnutý na wifi router.

-- 26 lis 2020 21:53 --

polda píše:Nechápu jak může O2 cpát zákazníkovi modem když mu bude k prdu! To nemají jen router?

K terminátoru potřebuješ router co umí PPPoE a Vlany a to hromada routerů neumí!

A pokud vím tak O2 neprodává modemy od tp-linku takže to si asi uživatel koupil sám.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 26. 11. 2020 23:09

Co? Tak budem nabízet modemy za 4k ?
polda
Junior

Odeslat příspěvekod Tom539 29. 11. 2020 00:09

RossiD píše:Mám již pár let bezproblémového MikroTika RB951G-2HnD za VDSL modemem Comtrend v bridge režimu. Příští týden mi bude O2 instalovat Terminátora - věřím že se s ním MikroTik bude kamarádit dalších x let ....

Mě budou terminátora dávat ve středu a taky to řeším jak to bude fungovat s mým FritzBoxem, který má 1x DSL vstup + 4 vstupy LAN. Dle návodu by měl jít port LAN1 změnit na WAN. Jestli to dobře chápu tak technik vymění zásuvku, zapojí Terminátora a z něho je jeden výstup internetu, který pokud zapojím přímo do počítače (bez mého FritzBoxe), tak mne v počítači půjde normálně internet ? Našel jsem také na jednom fóru příspěvek, že někdo odpojil Terminátora co dává Cetin a zásuvku propojit přímo se svým starým routerem a internet mu normálně fungoval = bohužel dotyčný neuvedl jakou rychlostí. Má stím někdo zkušenost ?
Tom539
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jAY 29. 11. 2020 08:02

Asi uprostřed Co připojit za Terminátor link, ale Fritze tam nepopisuje.
Každá vyspělejší technologie je k nerozeznání od magie.
jAY
Junior

Odeslat příspěvekod soban 29. 11. 2020 08:28

Pokud máš bonding tak terminátora potřebuješ. Pokud nemáš bonding tak terminátora nemusíš používat a můžeš tam mít normální VDSL modem co umí profily 17a a 35b.

Za terminátora musíš dát zařízení které umí vytáčet PPPoE připojení s Vlany (848). Což PC s linuxem bez problémů umí, zda se to dá nastavit ve windows netuším.

Tak stejně pokud za to budeš dávat router tak ten musí umět PPPoE s Vlany což každý router neumí, mikrotik to umí akorát je to možná složitější na nastavení, zda to umí tvůj FritzBox netuším (vlany bude umět protože je to modem ale zda umí jeden LAN přepnout na WAN a PPPoE netuším záleží jaký máš model).
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zajDee 29. 11. 2020 11:31

Tom539 píše:
RossiD píše:Mám již pár let bezproblémového MikroTika RB951G-2HnD za VDSL modemem Comtrend v bridge režimu. Příští týden mi bude O2 instalovat Terminátora - věřím že se s ním MikroTik bude kamarádit dalších x let ....

Mě budou terminátora dávat ve středu a taky to řeším jak to bude fungovat s mým FritzBoxem, který má 1x DSL vstup + 4 vstupy LAN. Dle návodu by měl jít port LAN1 změnit na WAN. Jestli to dobře chápu tak technik vymění zásuvku, zapojí Terminátora a z něho je jeden výstup internetu, který pokud zapojím přímo do počítače (bez mého FritzBoxe), tak mne v počítači půjde normálně internet ? Našel jsem také na jednom fóru příspěvek, že někdo odpojil Terminátora co dává Cetin a zásuvku propojit přímo se svým starým routerem a internet mu normálně fungoval = bohužel dotyčný neuvedl jakou rychlostí. Má stím někdo zkušenost ?

Na FritzBox by mel fungovat tenhle navod:
https://en.avm.de/service/fritzbox/frit ... onnection/

Tj. Terminatora pripojit do LAN1 a pri nastavovani providera nastavit VLAN 848.
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod Radmal 3. 12. 2020 08:52

Zdravím, jak už tady někdo odkazoval na článek z Rootu, mělo by to fungovat na dost modemech. Jelikož je pro připojení routeru využit standardní Ethernet, Prakticky musí takový podporovat: nastavení VLAN ID na WAN rozhraní (VLAN ID pro Internet je 848, IPTV VLAN ID je 835)
vytočení PPPoE nad VLAN. Já mám bonding už nějakou dobu a s modemem FRITZ!Box7530 mi to funguje bezvadně a internet mi teď frčí super.
Radmal
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 3. 12. 2020 11:20

Ano na modemech které umí použít jeden LAN port jako WAN a nebo mají WAN samostatně by to mělo fungovat protože modemy umí pracovat s Vlany.

Problém je že hromada routerů to neumí, například jsem se díval jeden psal že má archer C5 a když jsem se koukal do emulátorů tak na starém FW tam vlan jde nastavit a v novém FW jsem nastavení vlan nikde nenašel.

Nehledě na to že ten nový styl menu u tp-linku se mi vůbec nelíbí a zdá se mi absolutně nepřehledný, ale to je můj soukromý názor.

Jinak vlany jdou nastavit v alternativním FW pro routery OpenWRT takže pokud jde do routeru nahrát OpenWRT tak i s tím by se to mělo dát rozchodit.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zajDee 3. 12. 2020 13:00

S OpenWRT funguje VLAN tagging na WAN portu bez problémů (mám ověřeno, provozuju takhle DSL s více modemy už od léta 2018).
-= Nic není tím, čím se zdá být =-

Jsem mobilní maniak :-)
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod polda 3. 12. 2020 15:11

soban píše:Ano na modemech které umí použít jeden LAN port jako WAN a nebo mají WAN samostatně by to mělo fungovat protože modemy umí pracovat s Vlany.

Problém je že hromada routerů to neumí, například jsem se díval jeden psal že má archer C5 a když jsem se koukal do emulátorů tak na starém FW tam vlan jde nastavit a v novém FW jsem nastavení vlan nikde nenašel.

Tak hledaj dál, třeba to není pod Basic ale Advanced nebo zkus očního. Případně kompletní schéma
polda
Junior

Odeslat příspěvekod soban 3. 12. 2020 15:29

Tak mě to najdi chytráku https://emulator.tp-link.com/C5_v2_simulator/Index.htm já to tam fakt nevidím....

Tak blbej abych neprošel všechny záložky fakt nejsem, samozřejmě je to emulátor takže tam může být chybička a na skutečném HW se to může někde zobrazit.

A ani v popisu-parametrech jsem nenašel nikde zmínku o vlan! (u nových modelů)
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 3. 12. 2020 19:37

Jenomže to máš verzi odněkud z *****, možná svý. Používá se V.4 :D
polda
Junior

Odeslat příspěvekod soban 3. 12. 2020 21:40

Jo tak mi ji chytráku najdi.....

Zajímavé že ve verzi v1 tam vlan je a ve verzi v2 není a v jiných nevím protože tam žádná jiná není.....

A když kouknu na nejnovější verzi kde emulátor nemají tak v popisu o vlan taky nic není....
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 4. 12. 2020 09:45

Dobře a kde je napsáno že to umí vlan?

Nikde to tam není a ani v návodu o tom není ani zmíňka i když na obrázku s nastavení internetu je vlan tak a teď babo raď....

Koukám že ten TP-LINK jde od 10 k 5 kdysy jsem je celkem dost prosazoval, ale dnes nevím, jeden model je v 50 různých verzích a v označování se už ani prase nevyzná.....
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 4. 12. 2020 11:14

Odstavec 4 v návodu
polda
Junior

Odeslat příspěvekod Dedelo 4. 12. 2020 20:18

Ok tak se stalo to, čeho jsem se bál. Terminátora technik nainstaloval, zkontrolovat, odešel a já si tu už tři hodiny hraju s nastavením.
Připojil jsem terminátora do svého routeru do LAN4/WAN celé jsem to nastavil:
1. Operation mode na Wireless Router Mode (https://pasteboard.co/JDpbOd4.jpg)
2.WAN na PPPoE (https://pasteboard.co/JDpbWOY.jpg)
3. Napsal tam PPP jméno a heslo (O2)

A světe div se, stejně to nefunguje. Napadá někoho co dělám blbě?
https://pasteboard.co/JDpbm19.jpg

Dokonce jsem teda zkoušel to nechat na modu xDSL Modem router, to samozřejmě taky nefungovalo
Dedelo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 4. 12. 2020 20:42

To je málo, ty ještě musíš nekde u PPPOE zapnout s zadat VLAN ID . Pokud to neni tak nemáš správný router

soban píše:Podle mě není.

EDIT:

vytočení PPPoE nad VLAN

polda
Junior

Odeslat příspěvekod BLAZ67 4. 12. 2020 22:58

Otázka je, jestli je O2 ochotno akceptovat vlastní router. Předpokládám, že nemusím modem, když vlastně modem je Terminátor. Mohl by někdo zkušený (já se v síťování nevyznám) poradit jaký router tedy koupit? U zmiňovaného Mikrotiku mě straší složité nastavení pro laiky. Wifi nepotřebuji, to mi řeší TP link DECO E4, který mám teď připojený do původního O2 xDSL modemu Comtrend. Děkuji za rady.
BLAZ67
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Standa z Rychvaldu 4. 12. 2020 23:37

No tak já jsem na tom jaký router vlastně taky dneska skončil. Když jsem službu v úterý objednával, operátor se na několik mým " blbých " dotazů jestli to bude s COMPRENDEM fungovat dušoval že bude. Dneska měl přijít technik, Já čekal jak blbec do jedné hodiny a nikde nikdo. Po Chatu s O2 ,nakonec s ženské vypadlo, že si od nich musím pořídit modem nový min těch 3312kč ZTE nebo Smart box. Což se mi samozřejmě nechce za to ty prachy dávat.
Tak jsem ženské poděkoval, že teda mohli aspon napsat sms že nepřijdou. a že to vypadalo , že se u O2 začíná blýskat na lepší časy, ale všecko při starém :)
Standa z Rychvaldu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 5. 12. 2020 08:18

BLAZ67 píše:Otázka je, jestli je O2 ochotno akceptovat vlastní router. Předpokládám, že nemusím modem, když vlastně modem je Terminátor.

Potřebuješ router co umí PPPoE a VLAN!

PPPoE umí většinou každý router, ovšem většina jich neumí právě VLAN! A problém je že se to nikde nedočteš protože to normálně neuvádějí.

Pokud nepotřebuješ wifi kup mikrotik bez wifi, nastavení by mělo být jednoduché v quick to naklikáš a pak to akorát v rozšířeném nastavení budeš muset trošku upravit (nastavit tu vlan)

MikroTik RouterBOARD RB750Gr3
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Zdeněk z Oseka 5. 12. 2020 08:20

Zdravím všechny diskutující. Sleduji vaší diskuzi. Včera 4.12. po poledni byl u mě technik z Cetinu a nainstaloval bonding s Terminátorem. Terminátor rozchodil, všechno je prý v pořádku. Požádal jsem jej, aby mi ještě změřil max. rychlost po bonding - pěkných 54/5. Odjel a na mě bylo nastavit můj router Asus DSL-N17U. Nastavuji všechno dle zmíněného článku na ROOT a dle vašich rad - režim přenosu VDSL WAN, typ připojení PPPoE, VLAN ID 848, v nastavení PPP jméno a heslo O2. A bohužel se mi stále nedaří. Prosím o nějakou radu co zkusit dál. Děkuji, Zdeněk.
Zdeněk z Oseka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 5. 12. 2020 08:43

Těžko říct kde děláš chybu.

Máš ten asus přepnut do režimu router?

Pak kabel od terminátoru zapojit do wan konektoru, tam nastavit PPPoE s VLAN 848

Skoukni toto: Terminátor od CETIN a modem/router ASUS DSL-N16 a DSL-AC56U (funguje)
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod BLAZ67 5. 12. 2020 09:13

Ještě mě napadlo koupit ZyXEL VMG3312-T20A používá ho TMobile, který už také umí bonding. Dá se koupit na bazoši za 500. Fakt mám z toho Mikrotiku trochu obavy :-D
BLAZ67
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 5. 12. 2020 10:21

Pokud je bonding do 50/5 tak někdo našel že samotné DECO E4 na tom funguje. V kazdem případě svítí na terminatoru už teď 3 kontrolky vedle sebe ?
Naposledy upravil polda dne 5. 12. 2020 10:34, celkově upraveno 1
polda
Junior

Odeslat příspěvekod polda 5. 12. 2020 10:33

Zdeněk z Oseka píše:Zdravím všechny diskutující. Sleduji vaší diskuzi. Včera 4.12. po poledni byl u mě technik z Cetinu a nainstaloval bonding s Terminátorem. Terminátor rozchodil, všechno je prý v pořádku. Požádal jsem jej, aby mi ještě změřil max. rychlost po bonding - pěkných 54/5. Odjel a na mě bylo nastavit můj router Asus DSL-N17U. Nastavuji všechno dle zmíněného článku na ROOT a dle vašich rad - režim přenosu VDSL WAN, typ připojení PPPoE, VLAN ID 848, v nastavení PPP jméno a heslo O2. A bohužel se mi stále nedaří. Prosím o nějakou radu co zkusit dál. Děkuji, Zdeněk.

Před bondingem jsi byl.taky o O2 ? ...........https://www.czc.cz/asus-dsl-n17u/171595 ... t1/diskuse
polda
Junior

Odeslat příspěvekod soban 5. 12. 2020 11:12

polda píše:Pokud je bonding do 50/5 tak někdo našel že samotné DECO E4 na tom funguje. V kazdem případě svítí na terminatoru už teď 3 kontrolky vedle sebe ?

To nebylo DECO E4 ale DECO M4 (nevím jaké v tom jsou rozdíly).
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Zdeněk z Oseka 5. 12. 2020 12:16

polda píše:
Zdeněk z Oseka píše:Zdravím všechny diskutující. Sleduji vaší diskuzi. Včera 4.12. po poledni byl u mě technik z Cetinu a nainstaloval bonding s Terminátorem. Terminátor rozchodil, všechno je prý v pořádku. Požádal jsem jej, aby mi ještě změřil max. rychlost po bonding - pěkných 54/5. Odjel a na mě bylo nastavit můj router Asus DSL-N17U. Nastavuji všechno dle zmíněného článku na ROOT a dle vašich rad - režim přenosu VDSL WAN, typ připojení PPPoE, VLAN ID 848, v nastavení PPP jméno a heslo O2. A bohužel se mi stále nedaří. Prosím o nějakou radu co zkusit dál. Děkuji, Zdeněk.

Před bondingem jsi byl.taky o O2 ? ...........https://www.czc.cz/asus-dsl-n17u/171595 ... t1/diskuse

Ano, operátora jsem neměnil. Router mám stále stejný, který předtím fungoval. Kabel z Terminátora jsem samozřejmě připojil do WAN portu na Asus routeru.

-- 5. 12. 2020 13:23 --

soban píše:Těžko říct kde děláš chybu.

Máš ten asus přepnut do režimu router?

Pak kabel od terminátoru zapojit do wan konektoru, tam nastavit PPPoE s VLAN 848

Skoukni toto: Terminátor od CETIN a modem/router ASUS DSL-N16 a DSL-AC56U (funguje)

Děkuji za reakci. Na článek jsem se díval. Kabel mám ve WAN konektoru, jen nevím jak Asus modem/router přepnout do režimu router. Prolezl jsem veškeré menu, a nenasel. Předem děkuji, Zdeněk.
Zdeněk z Oseka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 5. 12. 2020 16:11

soban píše:
polda píše:Pokud je bonding do 50/5 tak někdo našel že samotné DECO E4 na tom funguje. V kazdem případě svítí na terminatoru už teď 3 kontrolky vedle sebe ?

To nebylo DECO E4 ale DECO M4 (nevím jaké v tom jsou rozdíly).

Nauč se číst !! Evidentně u tebe funguje tunelové vidění.
Stan35 píše:Odpověď z podpory. Dále uvedli, že jen modely DECO M4, M5, E4 je slabší v rychlostech a použitelný pro linky do 50/5 a ještě speciální model Archer C5.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod Zdeněk z Oseka 6. 12. 2020 11:00

Dedelo píše:Ok tak se stalo to, čeho jsem se bál. Terminátora technik nainstaloval, zkontrolovat, odešel a já si tu už tři hodiny hraju s nastavením.

Dokonce jsem teda zkoušel to nechat na modu xDSL Modem router, to samozřejmě taky nefungovalo

Tak jak jsi dopadl? Rozchodil jsi vlastní router? Já mám na dnešní odpoledne domluvenou druhou návštěvu technika. Pokud technik nerozchodi můj Asus router a bude to fungovat s modemem/routerem od O2, tak si holt koupím nový od O2, nic jiného mi zbývat nebude.
Zdeněk z Oseka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod BLAZ67 6. 12. 2020 11:32

Nebo koupit tenhle a vyjde rozhodně levněji
https://www.datart.cz/zyxel-vmg3312-vds ... 01v1f.html
Používá ho i TMobile a podle jejich prodejce funguje s bondingem od nich. Když jsem včera říkal na lince O2, že mám tenhle, tak mi řekl, že mají zprávu o funkčnosti pouze na jejich 2 nabízených modemech. No to je jasný, je třeba to prodat
BLAZ67
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dedelo 6. 12. 2020 11:57

Zdeněk z Oseka píše:
Dedelo píše:Ok tak se stalo to, čeho jsem se bál. Terminátora technik nainstaloval, zkontrolovat, odešel a já si tu už tři hodiny hraju s nastavením.

Tak jak jsi dopadl? Rozchodil jsi vlastní router? Já mám na dnešní odpoledne domluvenou druhou návštěvu technika. Pokud technik nerozchodi můj Asus router a bude to fungovat s modemem/routerem od O2, tak si holt koupím nový od O2, nic jiného mi zbývat nebude.

Hele ještě nedopadl u mého současného modemu prostě tohle evidentně nefunguje.
Proto si dneska v Alze koupím prostě nějaký novější router a uvidím jestli bude fungovat. Ten Zyxel co sem někdo posílal je sice fajn ale má jen 2,4 wifi a já bych ideálně bral 2,4 i 5
Dedelo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 6. 12. 2020 12:48

Co je ve výběru?
polda
Junior

Odeslat příspěvekod Dedelo 6. 12. 2020 15:58

polda píše:Co je ve výběru?

Tp link Archer c80
Dedelo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 6. 12. 2020 16:23

.
Naposledy upravil polda dne 6. 12. 2020 16:27, celkově upraveno 1
polda
Junior

Odeslat příspěvekod polda 6. 12. 2020 16:24

polda píše:Snad víš co děláš, ani podle návodu neni kam zadat ' vlan 848'
na podporu tplinku už někdo sháněl a i napsal jak dopadl-
Stan35 píše:Odpověď z podpory. Dále uvedli, že jen modely DECO M4, M5, E4 je slabší v rychlostech a použitelný pro linky do 50/5 a ještě speciální model Archer C5.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod Dedelo 6. 12. 2020 16:41

Nevím co dělám ale podle článku z root by to mělo fungovat.
Dedelo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 6. 12. 2020 16:50

Jestli to máš osetřený tak OK, pak napiš jak to běží.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod Dedelo 6. 12. 2020 16:51

Tak to kupodivu funguje.
Stačí nastavit podle tohoto návodu https://www.tp-link.com/us/support/faq/1585/ a vše šlape jak má.
Díky všem za pomoc
Dedelo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 6. 12. 2020 17:22

Jj je tam obojí ID Vlan i PPPoE. Pěknej návod congrats.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod Zdeněk z Oseka 6. 12. 2020 18:18

Tak už mi běží bonding na mém routeru Asus DSL-N17U.

Chtělo to stáhnout nový firmware. Teprve v něm to funguje. Pokud by se chtěl někdo inspirovat. Nastavení pro internet: režim přenosu - Ethernet WAN, service unit - service 1, povolit - ano, typ připojení - PPPoE, verze IP - IPv4/IPv6, povolit UPnP - ano, 802.1Q povolit - ano, VLAN ID - 848, 802.1P - 0, MTU - 1492 bajtů, PPP jmeno - O2, PPP heslo - O2, ověření PPP - auto, nastavení IPv4: získat WAN IP automaticky - ano, připojit k DNS serveru automaticky - ano, povolit Nat - ano, nastavení IPv6: DHCP - ano, DHCP PD - povolit, MLD Proxy - zakázat. Nastavení pro IPTV: režim přenosu - Ethernet WAN, service unit - service 2, povolit - ano, typ připojení WAN - bridge, nastaveno na LAN Port - 2, 802.1Q povolit - ano, VLAN ID - 835, 802.1P - 0.

Děkuji všem diskutujicim za odpovědi na mé dotazy.
Zdeněk z Oseka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Redysh 8. 12. 2020 21:01

Tak u mě včera také proběhlo navýšení rychlosti u O2 díky bondingu. Původní tarif Internet HD Stříbrný 50/5 Mbit/s (399,- Kč/měs., včetně trvalé slevy 100,- Kč) byl navýšený na Internet HD Zlatý 100/10 Mbit/s (499,- Kč/měs., včetně trvalé slevy 100,- Kč).

Linka s max. kapacitou, která v poslední době oscilovala na jednom páru vedení přesně kolem hodnoty 50 Mbit/s (i když dříve byla i na kapacitě 62 Mbit/s) byla zbondována na dva páry vedení pomocí Terminátora na celkovou kapacitu 108 Mbit/s (2x 54 Mbit/s). Dle technika Cetinu (tedy firmy, kterou si na to Cetin najímá) je tato rychlost nastavená i na DSLAMu.

Potvrzuji bezproblémovou funkčnost bondovaného připojení od O2 pomocí routeru TP-Link Archer C80, zapojeného za Terminátor.

Nastavení routeru TP-Link Archer C80 je velice jednoduché pomocí Quick Setup na několik málo kliknutí, včetně nastavení domácí WiFi.

Návod zde:
https://www.tp-link.com/cz/support/faq/1585/

Možnost vyzkoušet nastavení na emulátoru zde:
https://emulator.tp-link.com/c80-router ... networkMap . . . Advanced -> Quick Setup

Ještě bych chtěl upozornit (a zároveň potenciální zájemce o bonding od O2 varovat) na neseriózní a klamavé informace, které podávají tzv. O2 Guru na online chatu podpory O2.

Při dotazu na doporučení, jaký router použít za Terminátor od Cetinu, aby bylo bondované internetové připojení od O2 funkční, opakovaně a lživě tvrdí, že funkční bude pouze a jedině s jejich předraženými modemy O2 Smart Box (4.752,- Kč) nebo ZTE H267A (3.312,- Kč), které vám laskavě prodají i na splátky bez navýšení.

Nenechte se proto napálit a těmto nesmyslným a lživým informacím od rádoby znalců O2 Guru nevěřte. Stejnou, a troufám si tvrdit, že i lepší službu, vám poskytne váš vlastní kvalitní router za mnohem nižší cenu. Pouze je třeba se ujistit, jak je již psáno ve starších příspěvcích v tomto vlákně, že má možnost nastavení připojení PPPoE a VLAN ID.

Úplně stejně mi v O2 lhali před lety, když mi tvrdili, že nemůžu pro připojení VDSL použít svůj vlastní modem, ale musím použít pouze jeden z těch, které v té době prodávali (Huawei, Comtrend). A já jsem pak bez problému několik let používal k VDSL připojení od O2 svůj vlastní modem FRIT!Box WLAN 3370 (mimochodem ho nyní prodávám, kdyby měl někdo zájem).

Jinak já jsem svůj router TP-Link Archer C80 pořídil na eberry.cz v rámci Black Friday za slušnou cenu 1.219.- Kč.

Nakonec jako přílohy přidávám screenshoty z reálného měření rychlosti při downloadu (stahování 2,6 GB distribuce linuxu z ubuntu.cz) a uploadu (nahrávání 2,6 Gb distribuce linuxu na uschovna.cz).

Limitem rychlosti je u mě 10-ti leté PC se 100 Mbit síťovou kartou. Domácí WiFi na 5 GHz dosahuje stejných hodnot.

Redysh
Přílohy
O2 VDSL bonding 100 Mbit download.JPG
O2 VDSL bonding 100 Mbit download.JPG (33.92 ) Zobrazeno 1955 krát
O2 VDSL bonding 100 Mbit upload.JPG
O2 VDSL bonding 100 Mbit upload.JPG (33.79 ) Zobrazeno 1954 krát
Asus ZenFone 6 (8/256 GB) Midnight Black + Fitbit Charge 4 (NFC) Black
Redysh
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Vašek z Tábora 13. 2. 2021 20:58

Zdravím diskutující. Od včerejška mám bonding 50+50Mbit. Ovšem nepodařilo se mi nakonfigurovat router Netgear AC1750 (R6400v2) tak, aby fungoval. Má jak VLAN tak PPPoE, ale ani s pomocí helpdesku T-Mobile se nám to nepodařilo nastavit.
Naštěstí se podařilo nastavit původní VDSL modem Zyxel VMG3925-B10C a to na první dobrou.
Jenže ten už provozovat neplánuji (VDSL netřeba a na šíření wifi mám Netgear), takže by mě zajímalo, jestli se někomu podařilo nastavit Netgear pro připojení na Cetin terminátora?
Zkoušeli jsme dát kabel do WAN i LAN1 portu, ale ani ťuk. Dle konfigurace by se měl využít jen LAN port ale nechal jsem se ukecat i na vyzkoušení zapojení přes WAN port. Konec konců ten Zyxel má terminátor připojený do WAN portu.
Vašek z Tábora
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 13. 2. 2021 21:45

Vždy to musíš připojit do wan konektoru a nastavit tam na wan PPPoE s VLAN 848 (VLAN je pro O2 nevím zda ostatní používají stejné VLAN).
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 13. 2. 2021 22:06

Je to stejné

Měls to nechat pustit technikem co ti dával terminatora.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod Vašek z Tábora 14. 2. 2021 11:24

Ano, je to VLAN 848, jenže Netgear chce zároveň nastavit buď konkrétní LAN port(y) nebo Wifi síť(e). Bez toho to nejde. A zakliknout, že to jede přes WAN port nejde - WAN vůbec není v nabídce. Ale stejně se dle nějakého návodu chová i Mikrotik, takže to by problém být neměl.
A technik sice z povzdálí sledoval moje první pokusy, ale opakoval, že na terminátoru vidí obě linky aktivní, takže tím jeho práce skončila.
Vašek z Tábora
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 14. 2. 2021 11:52

Vlan by se měl zadávat spolu s PPPOE při připojení,
takto to vypadá na vlan pro vytváření VPN pro další zařízení za routrem .
polda
Junior

Odeslat příspěvekod Vašek z Tábora 14. 2. 2021 13:10

Vypadá to tak. U toho zmíněného Mikrotiku se totiž zadává PPPoE nad konkrétní VLAN. U Zyxelu je to zase vše na jedné stránce. A u Netgearu je to zadané zvlášť a jinde a je to tak celé jaksi na vodě.
Proto mě zajímá, jestli to někdo už úspěšně nastavil.
Vašek z Tábora
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 14. 2. 2021 14:07

Přesně problém je zda to ten netgear umí s PPPoE :-)

Jinak koukal jsem na návod a v nastavení VLAN zaškrtnout "By VLAN tag group" a pak by tam mělo být na výběr PPPoE nebo nějaký ETH který zastupuje ten WAN konektor.

Pokud tam nic takového nenalezneš tak máš asi smůlu a FW to neumí.
Pokud jde do routeru dát OpenWRT tak tam VLAN by měla fungovat, jinak máš smůlu.....
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 14. 2. 2021 15:31

Tak to nech na Zyxelu ,ten vypadá slušně, Netgear prodej, co za to dostaneš pak uvidíš co koupíš a pak tam dáš.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod Vašek z Tábora 21. 2. 2021 14:06

Pořídil jsem TP-Link Archer AX20. V průvodci připojení jsem nastavil vše potřebné a šlape to.
ZyXEL si nechám do zálohy a Netgear půjde z domu.
Vašek z Tábora
Kolemjdoucí