Při připojení notebooku vypadne router

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod ryder 52 29. 11. 2020 22:57

Zdravím. Tak jsem koupil synovy notebook k Vánocum. Tento víkend jsem ho chtěl připravit, aby ho mohl hned u stromečku vyzkoušet. K němu překvapení mi po připojení k internetu začala vypadávat celá domácí síť. Pro info. Notebook je Lenovo IdeaPad 3 81W40053CK, má pouze WLAN sitovku a router mám TP-Link TL-WR841N. Když se připojím s notebookem, tak vypadne wifi i na mém pc, v mobilech. Jakmile resetuji router, tak po pár minutách znovu. Když ale notebook přestanu používat, tak wifi běží úplně normálně. Zkusil jsem pak do USB portu strčit jiný wifi adaptér a ten integrovaný jsem zakázal a wifi šlapala jak po másle. Mám tedy podezření na ovladač, který jsem pak i aktualizoval přes správce zařízení, ale problém přetrvává. Má někdo podobný problém a nebo poradil by mi někdy jestli by to mohlo být tím a nebo který ovladač by fungoval korektně? Bohužel přes týden jsou dětí doma a další zkoušení mohu až o víkendu.
Díky moc za vaše rady
ryder 52
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 30. 11. 2020 00:28

Aktualizovat notebook celý, a wifi ze stránek výrobce wifi karty.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod ryder 52 30. 11. 2020 01:25

Jestli myslíš aktualizace Windows, tak ty už jsem postahoval. Jinak teď při hledaní jsem najel na stránky Lenovo a mají tam nějakou utilitu, která by snad měla mít ovladače ok. Nebo myslíš přímo výrobce karty a ne notebooku? Teď nevím ale myslím že je tam Qualcomm Atheros AR956x. Výrobce je tedy Qualcomm? Ale jak říkám děti jsou přes týden doma, tak se k tomu dostanu až o víkendu.
ryder 52
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 30. 11. 2020 12:05

Nainstalovat ovladače toho wifi čipu od výrobce toho čipu.

Ale typnul bych si že nová karta se nedohodne se starým šunt routerem.

Co s tím?

Koupit pořádný router třeba mikrotik nebo Archer AX10.

A nebo vlézt do nastavení té wifi karty a nastavit tam region na CZ a vyzkoušet nastavit šířku pásma na 20Mhz než na auto to stejné vyzkoušet a skontrolovat na tom routeru co tam máš nastaveno zrušit ty auto a vyzkoušet nastavení na tvrdo atd....

Těžko říct na čem se nedohodnou.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Abox 30. 11. 2020 12:50

Jenom se blbě zeptám - nemáš náhodou na té WiFi v tom NB nastavenou třeba pevnou IP adresu, která koliduje s tou síti a pak to padne..?
Abox
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ilja2001 30. 11. 2020 13:52

A co to znamená, že vypadne wifi? Ztratí se signál, ostatní zařízení se odpojují nebo "jenom" nejde surfovat na netu?
Nezahltí stahování aktualizací do W10 u nového NB připojení k netu? Jaká je rychlost přípojky? Mi třeba kdysi na 20 Mbps VDSL byla schopna velká půlroční aktualizace W10 na jednom PC plně zabrat download a na ostatních zařízeních byly při surfování odezvy takřka "nekonečné".

Edit: Jsem si nevšiml :-[ , že s externím wifi adaptérem to jede. Tak to asi zahlcením linky nebude.
Naposledy upravil ilja2001 dne 30. 11. 2020 14:10, celkově upraveno 1
ilja2001
Junior

Odeslat příspěvekod polda 30. 11. 2020 14:07

Vypadne net všem a musiš router restartovat. To jeden čas dělal telefon nejstaršího syna když k nám chodil na návštěvu.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod ryder 52 30. 11. 2020 14:40

Jak jsem psal, tak budu moci vyzkoušet až o víkendu. Nejprve tedy zkusím juknout na stránky Lenovo, protože Qualcomm ovladače, co jsem koukal asi nenabízí ke stažení, poté bych kouknul na to nastavení WLAN u notebooku a zkontroluji to nastavení s tím externím USB přijímačem se kterým to funguje normálně. Mohlo by být?

Na otázku co spadne, tak mi spadne wifi v celém bytě, tzn. že se mi odpojí všechna zařízení a když na PC nebo tom notebooku sám opravit, píše mi to resetujte adaptér bezdrátové sítě. Vytáhnu na 10 sekund a pak na chvíli wifi naběhne.
ryder 52
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hunter21 30. 11. 2020 15:05

Chyba je v routri a čiastočne aj v ovládači. Presne rovnakú vec to robí na mnohých routroch rôznych značiek už hodne dlhú dobu (~10 rokov). Nutno podotknúť, že sa to objavuje len výnimočne a je to závislé na mnohých faktoroch ako je nastavenie drivera a routra, vzájomná vzdialenosť a poloha medzi routrom a počítačom, odrazivosť signálu od stien a podobne. Niekedy pomáha na routri vypnúť kanal=Áuto.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 30. 11. 2020 15:54

Tak ještě zkusit prodejce jestli ti to vymění nebo zaktualizuje pokud to stihne do Vánoc, také možnost vyzkoušet jinou WIFI.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod ryder 52 30. 11. 2020 21:21

Tak já o víkendu zatím zkusím ty ovladače a router. Zkusím pak ještě tu jinou wifinu. Přinejhorším to chvíli bude malej používat s externím adaptérem. A když bych to nevyřešil, tak bych mohl reklamovat po novém roce. Prodejce mi právě dávali poslední vystaveny kus. Náhodou to prodejce zaktualizovat nestihne do vánoc a budu nahranej. A jestli je to ovladačem, tak to snad zvládnu nějak sám. A jaký tu někdo psal, klidné bych mohli koupit i pořádný router. Tento je opravdu základ a píská u něj zdroj jak blázen.
Jinak male ho bude mít převážně na stole, tak i přemýšlím jestli nekoupit redukci na LAN port. To by možná také prozatímní řešení. Měl jsem ve výběru notas od HP, ten ho měl, ale už nebyl nikde které sehnání a byl i dražší.
ryder 52
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 30. 11. 2020 22:12

Kabel je vždycky lepší
polda
Junior

Odeslat příspěvekod ryder 52 1. 12. 2020 01:51

Takže hádám že když koupím https://sitove-karty.heureka.cz/tp-link-ue300/, tak to bude v případě notebooku na stole asi nejlepší i nejrychlejší řešení a budu moct v klidu testovat ty ovladače :-) Jinak jaký kabel by to měl být? Nějaký tip na specifikaci, nebo je to jedno. Potřeboval bych tak 5-6 m
ryder 52
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 1. 12. 2020 09:12

polda
Junior

Odeslat příspěvekod soban 1. 12. 2020 11:40

Ještě je lanko a drát, lanko je lepší ohebné.

Ovšem stejně je to celkem jedno já mám lanko a už jsem tam dvakrát měnil konektor na konci u notebooku, prostě časem jsem ten konec zničil vytahováním a zasouváním.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mizi 1. 12. 2020 12:35

Hotový patch kabel snad bude vždycky lanko, ne? Drát je jenom pro pevnou instalaci.
Mizi
Junior

Odeslat příspěvekod soban 1. 12. 2020 16:39

Ano je drát pro pevnou instalaci, ale kolik prodejců ti prodá drát můžeš hádat a někteří to ustřihnou z klubka a nalisují na to konektory......

Ono něco je teorie a něco jiného praxe.....

Vše záleží kde to kupuješ.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ryder 52 2. 12. 2020 06:04

Ještě mi vrtá hlavou jak jste tu psali notebook vyměnit za jiný kus. To bude přeci ten samý problém, když je tak stejný hardware, ne? Jinak prodejce naskladnil nějaký kus, tak kdyby náhodou požádal o výměnu zboží, co vše je třeba udělat. Zatim mám zadaný jen email k aktivaci. Ptám se proto, že notebook a potažmo ani Windows 10 jsem dosud neměl. Je tam dle mě tovární nastavení. To stačí? Díky
ryder 52
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod r34ktor 2. 12. 2020 13:50

Měnit/vracet ntb je nesmysl. Problém je na 99% v routeru (vycházím se svých zkušeností s podobným modelem TL-WR842ND).

Pokud nechceš moc investovat zkus výměnu třeba za Netis N4, případně lepé vybavený Netis N2.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 2. 12. 2020 14:50

Když už měnit routery tak kupovat zase podobné šmejdy????

Fakt kup něco rozumného ten Archer AX10 a pokud nechceš ten tak nějaký mikrotik třeba MIKROTIK RBD52G-5HacD2HnD-TC vlastním 3 kousky a vleze se to do dlaně a uroutuje to 1G síť.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 2. 12. 2020 18:48

Pokud se jedná o vystavený kus,mohl projít čímkoli. (Nebo taky ne) Ale proč by jeden ntb vyhazoval celou síť jen tak.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod soban 2. 12. 2020 21:00

Jednoduše protože že starý router co nezná nové normy si myslí že je wifi zarušená a hledá jiný kanál a podobně....

Proto říkám vše kolem wifi co je nastavené na auto zrušit a vyzkoušet.....
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hunter21 2. 12. 2020 21:40

=> proč by jeden ntb vyhazoval celou síť jen tak...
No neni to jen tak. Toto tzv.vypadávanie sa objavilo príchodom 11n routrov na ktorých je implementovaná funkcia automatického nastavenia najmenej zarušeného kanálu. Robí to na mnohých routroch námatkou: tplink, Asus, Netgear, D-Link, Tenda... (zrejme ale nie na všetkých modeloch)
Nezaznamenal som to na routroch: Mikrotik, UbiQuity, Huawei...
Robí to na akomkoľvek wifi hardware na ktorom je nahratý openWRT aj na Mikrotiku ak si tam niekto takú vec nahrá. Zrejme to bude tak, že routre na ktorých to robí majú niečo spoločné s openWRT.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ryder 52 3. 12. 2020 02:40

Píšete o nastavení routeru. Já mám napevno kanál nastaven. Na auto mi to blblo předtím. O víkendu si s tím zkusím pohrát. Jinak novému routeru se nebráním. Jen aby pak nebyly problémy i s ním. Takže když by to opravdu nešlo vyladit, tak router doporučujete buď https://www.tsbohemia.cz/mikrotik-rbd52 ... tc_d288853 nebo https://access-pointy.heureka.cz/tp-link-archer-c80/?
Koukal jsem že můj má na WiFi 300 a tyto už 1000 a ten archer dokonce 1300. To už je sakra rozdíl.
ryder 52
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 3. 12. 2020 08:04

Nepojede ti stejně víc než kolik ti jde zvenku :D
polda
Junior

Odeslat příspěvekod ryder 52 3. 12. 2020 08:23

No to jo, ale signál bude lepší i silnější. Takhle mám třeba v kuchyni přes 5 sádrokartonů slabší. Dříve to bylo v poho, ale ted už je to tam tak zarušený sousedama, že je to už vopruz. Takhle bych zarušil já je :-)
ryder 52
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 3. 12. 2020 08:44

A.kanaly v routeru si nekdy ladil?
polda
Junior

Odeslat příspěvekod ryder 52 3. 12. 2020 08:49

Jj. Přes WiFi analyzer. Ale jak říkám je tu víc sítí než rodin a kanálů :-)
ryder 52
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 3. 12. 2020 09:12

Tak to bude vhodné se dostat co nejvic se vším na 5G s novým routerem.
polda
Junior

Odeslat příspěvekod soban 3. 12. 2020 12:36

Skoukni šířku kanálu to právě může haprovat a v zarušeném prostředí ji nastav na 20Mhz (u 2,4Ghz wifi).

A další zrada může být v zabezpečení kdysi mi taky vypadávalo jedno zařízení na starším routeru, když jsem tam měl nastavené mix jak jsem nastavil natvrdo WPA2 AES tak to chodilo OK.

To taky může být problém zda to ten router nezhodí pokud nová wifi se snaží navázat třeba přes WPA3 a router to nezná a může resetovat wifi, vykopnout všechna zařízení atd.....

Jinak kromě toho mikrotiku můžeš pouvažovat třeba o Archer AX10
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ryder 52 3. 12. 2020 14:16

Jj. Koukal jsem, že 5Gh je skoro volná. Takže router, který ji podporujete by byl určitě lepší. U 2,4Gh mám nastavenou šířku 40 Mhz, taky případné zkusím.
ryder 52
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hunter21 3. 12. 2020 15:40

=> Já mám napevno kanál nastaven. Na auto mi to blblo předtím...
Ano, písal som, že vypnutie auto pommáha len niekedy. Šírka kanálu 40 MHz vadiť môže, ale ani pri 40 MHz by nemal zamrznúť. Rozhodne by ani pripojenie na 40 MHz nemalo ovnlivniť ostatné wifi na neho pripojené. 5 GHz je istota. Chodí to ale na menšiu vzdialenosť a cez menej stien.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 3. 12. 2020 16:18

Ještě skontroluj zabezpečení to mi taky jak jsem psal u starého routeru blblo tak pokud tam máš WPA/WPA2 skus přepnout pouze na WPA2 a AES natvrdo.

Jinak co za wifi čipy jsou v tom tvém routeru (co máš přesně za router) a jaký wifi čip je v tom notebooku?
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ryder 52 3. 12. 2020 19:36

ryder 52
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 3. 12. 2020 20:58

No jo ale jakou to máš verzi toho routeru.

Do verze v12 tam byly různé verze čipu Atheros od verze v.13 je tam MediaTek MT7628NN

Můžeš to skouknout na https://openwrt.org/toh/tp-link/tl-wr841nd

Jinak realtek není nic moc.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ryder 52 3. 12. 2020 21:16

verzi 11

A tento adapter

Qualcomm Atheros QCA61x4A Wireless Network Adapter
ryder 52
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 3. 12. 2020 23:10

Je jasné že Qualcomm Atheros v adaptéru se nebude hádat s Atheros čipem v routeru.

Můžeš skusit třeba DD-WRT https://dd-wrt.com/support/other-downlo ... 41ndv11%2F ten bin soubor s názvem factory-to-ddwrt.bin by měl jít nahrát přes www rozhraní toho tp-linku.

Samozřejmě že tím můžeš router poškodit jak se něco nepovede.

Soubor z odkazu je pro verzi TP-LINK wr-841n(d) v11
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ryder 52 5. 12. 2020 00:19

No ten firmware raději nechám být. Zkusím to nějak přes ty ovladače a když to nepůjde, ta bych asi vzal jiný router. A rovnou duální.
ryder 52
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ryder 52 7. 12. 2020 10:24

Tak o víkendu proběhly zkoušky :-). Zkoušeny ovladače, jak základní co tam byl, tak i nejnovější z Lenovo, pak jsem našel ještě nějaký novější a vždy ti třeba 30 minut šlape a najednou výpadek. Proběhne restart routeru a pak třeba znovu po 5 minutách a pak zase až za 20 minut. Vždy to ale vypadlo, když jsem třeba měřil rychlost, nebo něco stahoval. Při prohlížení třeba seznamu to šlo. Při připojení přes adaptér zcela bez problémů. Jen pro info. Notebook jsem měl přímo u routeru,kanál napevno.
Nemohl by tedy nakonec být problém přímo v sitovce, že když ji více zatižím, tak prostě spadne a vyhodí i router?
ryder 52
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 7. 12. 2020 17:20

1.) První chyba - od antény routeru musíš být minimálně 2 metry! (Zda ta wifi neruší uplně něco jiného v tom routeru.) Wifi nejsou dělané aby byly antény tak blízko u sebe.

2.) Taky může odcházet router.

3.) Vyzkoušej ten dd-wrt není co pokazit stejně budeš kupovat nový router ne?

4.) Vadná ta karta podle mě není, ale realtek nejsou nic moc čipy a ještě ovladače.....

5.) Ještě můžeš vyzkoušet linux, spustit s flešky a pokud tam bude na flešce ovladač pro tu tvoji wifi můžeš otestovat zda se to znovu kousne. https://ubuntu.com/download/desktop
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hunter21 7. 12. 2020 17:36

=> Při připojení přes adaptér zcela bez problémů...
Ak by to bol napájací adaptér, tak ešte skontrolovať napájací profil (power managamet - šetrenie energiou) a nastaviť trvalý režim bez uspávania. Bug v routri to síce neodstráni, ale snáď to bude vypadávať menej často.
hunter21
Pokročilý