Internet cez CETIN - provider Tmobile

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod viktor12 23. 2. 2021 18:26

Dobry den,

objednal som pre mna nove pripojenie na net cez linky CETINu. 1Gbit

Pre uplnost uvediem, ze CETIN tu ma optiku, ktora je dotiahnuta do domu.
Uz tu raz boli technici od Cetinu, ktory ukoncili opticky kabel do optickej zasuvky. Teraz by vraj mali prist dalsi technici, ktory dorobia dalsiu krabicku - asi opticky prevodnik ( tak mi to povedal ten prvy technik) - to je vraj krabicka na 220V a potom tam viem zapojit LAN kabel, ktory uz davno este developer natiahol az do nasho bytu a v obyvacke mam na stene krabicku, kde pripojim LAN kabel.

Trocha sa vyznam v IT, ale uz tieto telekomunikacne pojmy a dojmy neovladam, tak ako by som chcel.
Mam tu teda ale par otazok.
1. Objednavka u Tmobile presla bez problemov, ale az doma som si vsimol, ze podla ich systemu, je to VDSL internet. preco ?
2. uz mi prisiel aj modem. je to ale podla objednavky Sercomm Speedport Plus - co tiez potvrdzuje VDSL pripojenie. Ak dobre vidim na tomto modeme, LAN1 je zdielany aj ako WAN slot. mam teda pripojit ten moj LAN kabel v obyvacke do tohoto WAN slotu ? Ja nemam ziadne ine RJ 11 - co je v mojom chapani DSL konektor.
No a tym padom ale nastava otazka - je vobec potrebne od Tmobile CZ brat tento VDSL modem? jedna vec je, ze k nemu davaju LTE USB modem, v pripade vypadku - to chapem ze moze byt vyhoda. Ale inak, ak dobre chapem technicke veci ktore som zatial nasiel na webe, tak v podstate VDSL modem nepotrebujem ale postaci mi router, ktory vie nastavie tie VLANy. Je to tak?
Mne sa osobne paci TPLINK AX50 - teraz padla nan cena cca na 2100kc. Vyhovoval by tento router? ak teda staci router?

Mozem teda poprosit znalcov, aby ste sa mi vyjadrili na moje otazky?

Dakujem pekne.
viktor12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zajDee 23. 2. 2021 21:03

1. TM dlouho optiku CETINu prodavat neumel. Od prosince 2020 umi, ale mozna to jeste bude skripat. Proto to nejspis vypada v samoobsluze jako DSL. Z pohledu aktivaci sluzeb CETINu na strane operatora je mezi DSL a optikou jen minimum rozdilu.
2. Urcite ne RJ11. Sdileny port LAN/WAN dava smysl.
3. Ne, neni potreba router od TM. Staci jakykoli, ktery bude umet PPPoE nad VLAN (je treba pouzit 802.1q VLAN tagging). Cislo Internet VLAN je 848.

Technicky to funguje tak, ze CETIN doda hloupy konvertor (ONU/ONT) z GPON na Ethernet a za nej lze zapojit libovolny router dle bodu 3. Zadny dalsi "modem" neni potreba.

Ad TP-Link, TP-Linky v poslednich generacich zvladaji PPPoE nad VLAN, takze by mel fungovat.
Navod je napr. na https://www.tp-link.com/us/support/faq/1585/

Prakticky muzete pouzit libovolny router, ktery funguje s CETINim VDSL bondingem - rozhrani WAN je pro bonding i pro optiku totozne (802.1q VLAN tagging, VLAN 848, PPPoE). Je tu k tomu vedle cele tema - viewtopic.php?f=924&t=1312223
-= Nic není tím, čím se zdá být =-

Jsem mobilní maniak :-)
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod viktor12 24. 2. 2021 08:44

Vdaka za odpovede.
Ano , je vedla tema, len mi nebolo jasne, ci ta technologia je viac menej na strane uzivatela rovnaka alebo nie, lebo v tej druhej teme sa riesi ten bonding ku klasickej tlefonnej linke. tak som si nebol isty.
viktor12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zajDee 24. 2. 2021 10:32

Člověk se v tom snadno ztratí.
Z pohledu "slovníku" T-Mobilu jde o způsob připojení "EthWAN", který se používá pro optiku CETINu i bonding (resp. i pro jednopárovou DSL linku, pokud je ukončena Terminátorem): https://www.t-mobile.cz/podpora/caste-d ... 0053inst03
-= Nic není tím, čím se zdá být =-

Jsem mobilní maniak :-)
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod zajDee 6. 3. 2021 00:22

Doplním další informace.
CETIN mi ted pri migraci z VDSL na FTTH dal Huawei HG8010H ONU s APC konektorem (zeleny).
Funguje to podle ocekavani, za tim mam linuxovy router vytacejici PPPoE ve VLAN 848. Problem byl jen s rychlosti, hned po migraci jela sluzba jen 100/10. Druhy den jela 100/100, pak technici T-Mobilu provedli prostrednictvim diagnostiky CETINu reset rychlosti na 1000/100. Dalsi den to zase bezelo 100/100, nahlaseno jako porucha. Pak asi neco provedli, protoze se to spravilo a od te doby to bezi 1000/100 (na speedtestu 935/96).
Technicka podpora se mi snazila vnutit myslenku, ze mezi Huawei ONU a mym routerem musi byt jeste modem s (VDSL) profilem 35b. Nevim, kde na to prisli, ale trvali na tom docela vehementne. Co naplat, ze VDSL ma jinou fyzickou vrstvu i konektory, a tak by to neslo ani propojit.

Takze:
- vlastni router pouzit lze (pokud podporuje PPPoE a VLAN)
- DSL modem s podporou profilu 35b neni potreba
-= Nic není tím, čím se zdá být =-

Jsem mobilní maniak :-)
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod soban 6. 3. 2021 08:09

Proč ti tam cpaly VDSL router ti povím:

Jednoduše proto že nemají ponětí jak to funguje a jsou to cvičené opice kterým to někdo řekl.

Problém je v tom že některé routery neumí PPPoE s VLANY a pokud jsi měl DSL tak nové modemy už umí jak DSL linku tak mají WAN konektor pro UTP kabel a když přecházíš z DSL tak jenom odpojíš telefonní linku a zapojíš WAN konektor a v modemu přepneš na ten WAN konektor.

Podobně je to i u O2 kdy ti k terminátoru taky cpou jejich modem :-)
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zajDee 6. 3. 2021 16:07

Ano, jenze ja jsem panovi rovnou rekl, ze nemam DSL router od nich, ale vlastni DSL modem a router zalozeny na Linuxu, schopny PPPoE a VLAN. Dokonce muj stavajici modem funguje na Ethernetove strane stejne jako Terminator i GPON ONU, tj. musi se pouzivat 802.1q tagging. Na strane routeru s Linuxem se tak nemenilo nic. A hlasil jsem problem s rychlosti, ne s (ne)moznosti pripojeni k siti.
No, pan zjevne pouzival nejaky script pro troubleshooting...
-= Nic není tím, čím se zdá být =-

Jsem mobilní maniak :-)
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod viktor12 9. 3. 2021 08:57

Ja taky doplnim:
sluzba obejdnana u TMobile 8.2 - a dodnes nemam internet. Muzu byt klidnej, ze jsem pri objednavce nezrusil stavajici net.Poproi tom Tmobile samozrejme zobral zalohu 2000 za ich modem - aj ked ako pisete vubec neni potreba, a ted zadrziava penize, nechcou vubec vratit. Takze bude stiznost...
kdyz volame na infolinku, nebo na prodejnu, nikdo nic nevi, kde to ceka. odpoved je : urcite vam uz do 2 dnu zavolaji.
takhle se to tahne cca od 23.2

Takisto jak pisete, nemaji paru co je potreba vsade na nete aj na CETIN strankahc sa pise, ze mame optiku, napriek tomu davaju ten DSL modem, ktery nepotrebuju ani ja.
Dalsi vec je, ze mi dali ich LTE modem ako bezpecne pripojeni, ale nezeptali se, zdali je tu signal. u nas Tmobile neni ani jedna palicka...

a Vysledek, uz mame dohodnuto na ctvrtek stretnuti s jednim z ceskych konatelu.. uvidime co poresi...
viktor12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 9. 3. 2021 12:07

Palička :D
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zajDee 9. 3. 2021 19:22

@viktor12: uz Vam vybrali termin instalace? V mem pripade jsem sice mel cislo objednavky, ale z nejakeho duvodu mi nedali vybrat termin instalace. Nakonec jsem si musel k TM zavolat a pak jsem narazil na operatorku, ktera mi nabidla terminy, ja jsem si vybral a az pak se objednavka rozjela (technik v uvedeny den a cas dorazil a instalaci dokoncil).
Modem od TM doporucuju vratit, je to zbytecnych 50 Kc mesicne navic za pronajem. (Mozna to ale pujde az po realizaci sluzby.)
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod viktor12 12. 3. 2021 14:11

Zdravim,

tak asi sa stal zazrak , ale od sjednani instalace 8.2 - je konecne informace z Tmobile , ze isntalece bude dokoncena v pondeli 15.3. Snad sa mi to podarilo dnes po 40 minutovom hovore....
To je teda rychlost....
Tak dufam, ze aspon s naslednymi sluzbami budem spokojnejsi a samotny net pojde dobre a bez vypadkov.

Idete niekto na CETIN optike? su vypadky?
Ak mate niekto 1Gbps pripojky, ake mate realne rychlosti?
viktor12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zajDee 12. 3. 2021 14:43

Výpadky nejsou (až na ty problémy s rychlostí první dva dny, ale to přisuzuju omezení na straně CETINU při migraci z VDSL). Reálná rychlost změřená speedtestem na TCP vrstvě (4 vlákna) v rozmezí 930-935 Mbit/s stahování, nahrávání 95,5-96,5 Mbit/s.

Latence ~8 ms (ale moje linka jde nejdřív z hranice Ústeckého a Středočeského kraje na PPPoE koncentrátor do Ústí nad Labem až pak zpátky do Prahy), jitter 0,05 - 0,38 ms (10. až 95. percentil). Na notebooku mi speedtest po Wi-Fi měří 400-600 Mbit/s stahování, ~96 Mbit/s nahrávání. PPPoE ovšem vytáčím na svém routeru a v LAN mám UniFi AC Pro, žádné operátorské krabičky nemám. :-)
-= Nic není tím, čím se zdá být =-

Jsem mobilní maniak :-)
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod viktor12 15. 3. 2021 11:22

Dobry den vsem,
tak konecne som sa dockal. Dnes dobehli z CETINU, nahodili prevodnik, a za 10 min bylo hotovo. Cekal jsem na to mesic...
Jinak, net jde fajn, namerena rychlost 941 / 95 takze spokojnost.

mam jeste otazku - kdyz mam vlastni modem, je potreba specifikovat nejake konkretne cislo na IPTV Vlan? je to moznost v nastaveni, akonahle som nahodil Vlad ID 848, chcelo odo mna nieco hodit aj do dalsich radku - Voip Vlan, a IPTV Vlan.
voip tipujem je na pevny telfon - to nevyuzivam.
IPTV Vlan nevim co zadat,nahodil som na obe miesta nahodne cislo.
moemntalne mam IPTV v style, ze na samsung TV mam appku, a tak pozeram TV. takze ziadna krabicka od O2 nebo tmobile...
Je vubec treba tam neco hodit?

Internet a aj TV sluzbu mam teda od Tmobile CZ.
dik za odpoved.
viktor12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zajDee 15. 3. 2021 11:33

IPTV VLAN je 835. Pokud ji nepouzivate, muzete a nemusite ji nastavit. VoIP VLAN je 899. (Zdroj: strana 14 z https://www.cetin.cz/documents/10182/11 ... 11d2226135)


Na sluzbe od T-Mobilu to neni potreba nastavovat, ale pro pripadnou budouci migraci nekam jinam se to hodit muze.
-= Nic není tím, čím se zdá být =-

Jsem mobilní maniak :-)
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod polda 15. 3. 2021 12:12

IPTV má už jen O2 a jen.starší připojení, nyní jsou všichni OTT takže není nic třeba.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků