Ubiquiti

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Stepan007 10. 3. 2021 11:36

Ahoj, chtěl bych ve dvoupatrovém domě efektivně rozvést wifi signál, tak abych neměl několik sítí, nemusel použít repeater atp.

Mám přivedený 5G internet na půdu (anténa na střeše, základní router od O2 na půdě). Momentálně wifi signál je v prvním patře ok (sádrokartonové stropy), ale v přízemí např. wifi na mobilu už moc dobře nefunguje (síť vypadává, místama není signál apod.), na ntb díky silnějšímu přijímači funguje dobře.

Asi jediná možnost, jak mít dostatečný signál všude je nainstalovat několik APs v domě. Narazil jsem na Ubiquiti a recenze jsou celkem příznivé. Nicméně nechápu pár věcí. Pochopil jsem, že Ubiquiti Unifi APs mohou fungovat i se stávajícím routerem, ale je možné v takovém případě mít jednu Wifi síť vysílanou přes několik APs tak, aby se zařízení bez problému připojila k jinému AP, v případě, že je jiné AP má v daném místě lepší signál, bez výpadků, zpoždění apod.? Nebo je lepší/potřeba pořídit nějaký router od Ubiquiti, aby se APs využila naplno? Má ubiquiti router nějaké další výhody?

Předem moc děkuju za zkušenosti a rady.
Stepan007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 10. 3. 2021 12:10

Podívejte se na sítě typu mesh. Bezvadnou volbou je například TP-LINK Deco M4. Na RD budou stačit 3 jednotky. Ideálně spojené kabelem, ale není to nutné.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stepan007 10. 3. 2021 12:45

Děkuji, ano to byla taky možnost, ale z nějakého důvodu mi Ubiquiti přišlo lepší - u Mesh stále poměrně dost kapacity padne na režii (i když je to výrazně jinde, než u repeateru)
Stepan007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 10. 3. 2021 16:18

A proč je router na půdě? To nemůže být v 1.patře či přízemí ?
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stepan007 10. 3. 2021 19:52

Protože mám natahané kabely na půdu do hvězdy...jakou by mělo výhodu mít router v 1. patře? Jde o to, že mezi prvním patrem a přízemím je železobetonový strop, takže by to nijak výrazně nepomohlo...
Stepan007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ilja2001 10. 3. 2021 19:59

Mám pro pokrytí RD použito 3 ks AP Ubiquiti Unifi. Jsou zapojené za routerem TP-Link, na kterém je vypnutá wifi. Všechny AP jsou připojeny LAN kabelem přes PoE injektory, ostatně ani jiné připojení tyhle AP neumožňují, takže je potřeba počítat s přivedením LAN kabelu od routeru ke všem AP.
Kontroler pro AP je ve formě SW na PC a v podstatě je potřeba pouze pro úvodní nastavení celého systému. Dále není pro používání nutno, aby byl trvale spuštěný. V tomto režimu jsou tuším sice některé funkce omezeny, ale zatím jsem doma při nastavení jedné společné wifi sítě přes 3 AP nepocítil omezení. Funguje to perfektně, AP si zařízení předávají, nezávisle na tom, zda na 2,4 nebo 5 GHz.
ilja2001
Junior

Odeslat příspěvekod polda 10. 3. 2021 20:18

Představa je,že router odO2 je někde kde má plné využití (přízemí) na půdě bude vysílat komu? A poté jen vykryji prostor 1-2 zařízením podle velikosti hluchého místa.
polda
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků