Domovní síť (5 až 8) účastníků.

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Dubák 15. 6. 2021 06:58

Dobrý den.

Vytvářím, nebo spíš pretvářím domovní síť, resp. měním ISP.

Mám v plánu spojit dvě linky 250Mbps Od CETINu do jedné 500Mbps.
Vím, že je umí spojit a balancovat EdgeRouterX ER-X, jen se ale obávám, že nebude výkonově stačit. Také ho samozřejmě potřebují doplnit alespoň o EdgeSwitch 10X.
Co si o tom myslíte vy?

Můj původní záměr byl router EdgeRouter ER-10X, kde bych již nepotřeboval žádný Switch, ale bohužel je momentálně nedostupný.
Jaký je váš názor? Byl by lepší než první varianta?

Dostupný je nyní Ubiquiti EdgeRouter 12, ale to už je trošičku přes limit cenově.
Mám snad jít do toho i když je cena téměř dvojnásobná od druhé varianty? Mezera

Jak byste si poradili vy? Co byste mi doporučili?

Jen si dovolím ještě poznamenat, že to nedělám na kšeft, mám to pro společenství vlastníků ( kde jsem jedním z nich) bytu. Děláme si to pro sebe.

Předem mnohokrát děkuji za konstruktivní odpovědi.

D.
Dubák
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 15. 6. 2021 07:32

Moje zkušenost s Terminátorem 2x50 na 1x100 je ta ,že spojení musí být konfigurováno i na začátku vedení na ústředně. Řešit jen konec modem/router nestačí. Jestli to máte ošetřené a ověřené.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dubák 15. 6. 2021 10:03

Asi jsem se špatně vyjádřil.

Mám dvě samostatné připojení, každé po jednom páru vodičů a rychlosti 250Mbps.
Terminátor je nyní poskytován do rychlosti 50Mbps (100Mbps). Na vyšší rychlosti až v druhé polovině roku.

Usiluji ovšem o něj z důvodu možnosti připojení přes RJ45.

Dotaz je spíš o těch routerech...

Děkuji
D.
NB: OMEN by HP 17-an111nc; Win10 Home - 64-bit
PC: Intel Core i3-4170; MB GIGABYTE GA-B85M-D3H-A; RAM Kingston HyperX Fury 8GB (Kit 2x4GB) 1600MHz DDR3 CL10 Black; Sapphire ATI Radeon HD 5750 512MB DDR5; W10 Home - 64-bit
Dubák
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 15. 6. 2021 12:42

Já jsem poukazoval na to,že ikdyž vybereme správný router/modem tak bez přepnutí na ústředně to "možná " nepojede. Jestli máš toto u Cetinu ošetřeno.

Terminátor se dá sehnat i mimo Cetin.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dubák 15. 6. 2021 12:52

Já myslím, že ústředně by to mohlo být jedno.

er-x.PNG
NB: OMEN by HP 17-an111nc; Win10 Home - 64-bit
PC: Intel Core i3-4170; MB GIGABYTE GA-B85M-D3H-A; RAM Kingston HyperX Fury 8GB (Kit 2x4GB) 1600MHz DDR3 CL10 Black; Sapphire ATI Radeon HD 5750 512MB DDR5; W10 Home - 64-bit
Dubák
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 15. 6. 2021 13:35

Právě ústředně to není jedno.

Záleží jak chceš ty linky spojovat - pokud je fakt chceš spojit tak potřebuješ aby se to spojovalo na obou stranách!

Pokud to neuděláš tak ty linky nejdou spojit a jdou pouze využít jako dva samostatné spoje, prostě jedno spojení může probíhat pouze po jedné lince, router sice může nové spojení poslat do nevytížené linky.....

Jinak o routeru záleží jak to bude zatížené, i blbý mikrotik hAP ac² (mám 3 kousky) uroutuje 1G síť.

Vše je o tom kolik pravidel tam budeš ve firewallu mít a další věci....

Osobně bych volil něco jako RB4011iGS+RM ale samozřejmě můžeš vyzkoušet i třeba hEX (RB750Gr3) to by to taky mělo uroutovat dvě telefonní linky bez problémů.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dubák 15. 6. 2021 15:16

Tak všechno je jinak...

CETIN zjistil :tleskani :tleskani :tleskani
že propustnost 1 linky je sotva 115Mbps
Přestává to být tedy pro mne na jistou dobu zajímavé neb můj WiFi ISP přislíbil do pár dní 64Ghz pojítko a že s ním těch 500M prý natlačí.

Děkuji všem za reakce a případně dořešíme za 14 dní.

D.
NB: OMEN by HP 17-an111nc; Win10 Home - 64-bit
PC: Intel Core i3-4170; MB GIGABYTE GA-B85M-D3H-A; RAM Kingston HyperX Fury 8GB (Kit 2x4GB) 1600MHz DDR3 CL10 Black; Sapphire ATI Radeon HD 5750 512MB DDR5; W10 Home - 64-bit
Dubák
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků