Zamrzání modemu O2

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod boru 22. 7. 2021 10:44

Dobrý den. O výpadcích internetu jsem tady našel řadu starších vláken, přesto si jdu pro radu. Mám už hodně let pevný (metalický) internet od O2. Jsem bohužel na adrese, kde to nejde vzduchem a po drátě jsme daleko od DSLAMu, takže rychlost 20/2, což mi většinou stačí. Modem ZTE ZXHN H267A, připojený přímo bez splitteru, k PC připojený kabelem, Win 10, pravidelné aktualizace. Tenhle modem mi k úplné spokojenosti fungoval 2 roky, 24/7/365. Nevěděl jsem o něm. Před asi 2 měsíci začaly výpadky internetu. Ne jako při problémech na síti, kdy se připojení samo obnovilo, ale rozsvítila se červená kontrolka a modem zamrzl. Bylo nutné restartovat a zase třeba půl hodiny běžel normálně. Kontaktoval jsem O2, proměřili linku, byla OK, takže jsem šel těsně před koncem záruky reklamovat modem. Vyřídili to tak, že mi dali "nový "kus, ještě o rok starší, než původní. Internet vypadával vesele dál, takže O2 poslalo technika, který vyměnil zásuvku, přehodil v krabičkách dráty, změnil protokol, proměřil a konstatoval, že je vše v nejlepším pořádku. Výpadky ale byly dál, "nový" modem se navíc několikrát sám od sebe restartoval. Mezitím už prošla záruka tak mi zbyl v ruce kšunt s bůhvíjakou historií. Kývl jsem tedy na nabídku nového kusu (strašně předraženého) s nějakou slevou na službě. S dobrým pocitem, že bude pokoj jsem jej zapojil a voila, zamrzá i ten.
Budu tedy reklamovat potřetí stejnou závadu, jsem rozhodnut nový modem vrátit. Zvažuji i odchod od O2. Poprosím vás o názor na poruchu a radu co případně hledat u mě. Uvažoval jsem, jestli to nemůže souviset s větší aktualizací win10, která tuším nějak v té době proběhla. Nic jiného se u mě nezměnilo. A dále vás poprosím o radu na kterého providera po O2 zacílit, Cetin jich má asi 20. Předem děkuji a zdravím.
boru
Junior

Odeslat příspěvekod soban 22. 7. 2021 13:36

Podívej pokud na modemu se rožíná červená kontrolka to znamená že vypadává buď ten modem a nebo přímo linka s PC to nemá nic společného.

Osobně bych ten předražený modem vrátil, pokud byl koupen po telefonu tak vrátit v lhůtě 14 dnů.

U starého modemu bych skontroloval zda nejsou nejnovější aktualizace.

Pokud je tam FW od O2 tak ten bývá dost chybový.

Jinak přechodem k jinému poskytovateli se nic nezmění pokud je chyba někde na lince.

Já jsem taky teď od O2 odešel protože neřešily moji poruchu, nedalo se nikam dovolat pouze automaty a ty poruchy vyřešily tak že porucha pořád trvá... :-( tak jsem přešel k t-mobile.....

Koukal jsem do návodu a pokud svítí zeleně kontrolka DSL tak je linka OK a pokud se rožne červeně kontrolka internet tak je chyba na straně tvého ISP kdy nefunguje spojení s ISP, takže tady bych to viděl na chybu u ISP tj u O2.

Takže přechod jinam by měl pomoci.

Kdosi v jiné diskuzi projevil pochybnosti zda to není ze strany o2 záměr aby prodaly své předražené smartboxy zda uměle nevytváří na linkách poruchy.....

Podle mě to nebude záměr ale asi mají něco zhnilého na svých serverech, takže změna ISP asi pomůže když je DSL linka OK a na modemu DSL ledka svítí OK.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod boru 22. 7. 2021 15:32

Díky za reakci. Souvislost s PC mě napadla protože si nepamatuji, že by někdy modem zamrzl když je PC vypnuté.
Ta červená kontrolka se normálně rozsvítí vždycky při každém výpadku internetu, třeba při špatném počasí atd. Rozdíl je v tom, že u běžného výpadku v okamžiku kdy je ISP ready se rozsvítí zelená a jede se dál. Ty moje výpadky jsou ale trvalý stav. Když neresetuji není internet. Po resetu je vše OK. Pozoroval jsem to. Předchází stav, kdy ještě zeleně bliká, ale už nejsem připojen. Pak po chvíli červená a šlus.
Mohu poprosit o návrh výběru vhodného routeru pro moji nevelkou rychlost s nějakou rezervou? Koukal jsem na MikroTik hAP ac lite TC, cena OK. Nebo jiný s předpokladem dlouhodobé spolehlivosti. Nejlépe i větší odolností vůči přepětí, to je ale jiný příběh.
boru
Junior

Odeslat příspěvekod soban 22. 7. 2021 16:45

Modem má dvě kontrolky.

DSL a INTERNET.

Pokud se rožne červeně internet tak vypadlo na modemu PPPoE spojení a pokud k tomu přestane svítit kontrolka (nebo bliká) DSL tak je zrada na drátech a přestalo se komunikovat s ústřednou.

Chce to vysledovat kde je problém.

Modem by to neměl být zrovna špatný, vyzkoušel bych se povrtat v nastaveních.

Jinak záleží co si představuješ pod lepším modelem.......

Co jsem koukal na modemy od asusu tak mají kvalitní DSL část ovšem zrada je v IPv6 kdy tam kolem IPv6 nic nenastavíte.
U TP-LINKu zase nenastavíte nic kolem DSL, ale zase mají firewall i na IPv6.

Jinak pokud fakt budeš chtít mový modem či router tak jde teď o to jak to chceš provést.....

Jsou dvě možnosti:

1.) Dvě krabičky - samostatný modem který přepneš do bridge režimu - čili stačí ten nejlevnější šunt modem a k tomu pořídit kvalitní router s wifi který bude dělat vše ostatní.

2.) Jedna krabička modem+router+wifi v jednom, nevýhoda je že takových kvalitních moc není a když je kvalitní jako modem tak třeba zase má ošizenou wifi a podobně.

PS. K mikrotiku - mikrotiky nemají modemy takže jdou použít pouze ve spojení s modemem co máš který přepneš do bridge režimu (varianta 1.) a nebo na DSL lince musíš mít od cetinu terminátora.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod boru 22. 7. 2021 17:10

Všechny ostatní kontrolky vč. DSL svítí zeleně. Pouze internet zčervená. Dělají to v posledních 2 měsících tři modemy tohoto typu identicky. Ztratil jsem k němu důvěru. Někde je něco špatně (u O2?). Nechci konspirovat, že by šlo o levárnu k verbování k tomu jejich Smartboxu.
U Mikroticu jsem psal, že vybírám router. Dělám si naději, že bych event. u jiného ISP získal terminátor.
boru
Junior

Odeslat příspěvekod soban 22. 7. 2021 17:21

Pokud DSL svítí dál a pouze internet zčervená tak buď hapruje ten modem a kousne se a nebo prostě padá PPPoE spojení s ISP.

Šlo by to ověřit tak že by jsi ten modem přepnul do bridge a za to dal nějaký router který by PPPoE vytáčel a poznáš zda je to modemem a nebo bude padat ten PPPoE spoj.

Ale předpokládám že žádný jiný router nemáš?

EDIT:

Pokud chceš mikrotik tak ber: MIKROTIK RBD52G-5HacD2HnD-TC k terminátoru ho lze připojit, i k původnímu modemu když ho přepneš do bridge a nastavíš na mikrotiku PPPoE spojení.....
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hunter21 22. 7. 2021 18:41

Zamrzne aj ked nepoužívaš wifi?
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod boru 22. 7. 2021 19:31

Ano, zamrzne i když nepoužívám wifi. Naopak, když je PC vypnutý a jsem na wifi na mobilu tak nezamrzne. Občas je tu až 6 připojených mobilů a pohoda.
boru
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 22. 7. 2021 20:20

Vyskúšaj na PC bootnúť live Linux a tak nejakú chvíľu internetovať. Je možné, že máš napadnutý operačný systém Windows, ktorý ti nejakým spôsobom zhadzuje router. Je to možné robiť z akéhokoľvek web browseru pomocou Java scriptu ak router obsahuje bezpečnostný problém, ktorý nebol opravený. V nietorých routoch (napríklad DLink) je možné takto meniť nastavené hodnoty a to aj bez toho aby pre zmenu hodnôt bolo nutné sa prihlásiť do konfigurácie routra menom a heslom.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 22. 7. 2021 21:11

Tak toto by mě nenapadlo.

Pokud se dá omezit přístup k modemu i z LAN tak povypínej vše a nech přístup pouze přes https a změň heslo do modemu.

A udělej to přes telefon a přes windows se do modemu nepřihlašuj a by si ten záškodník zase nezapamatoval heslo.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod boru 23. 7. 2021 11:55

Přes telefon se do nastavení dostanu, ale jak změním heslo modemu? Myslím, že mohu změnit jen heslo wifi. Pomůže to? Jestli je teoreticky infikován OS win, pak je asi jedno, jaké je heslo wifi myslím.
Infekci samozřejmě nemohu vyloučit, ale při mé opatrnosti bych se tomu divil. Mám funkční legální NOD Eset, pravidelně projedu MBARem, před nedávnem jsem PC projel EEK (Emsisoft), jsem dost paranoidní. Ale skulinka se vždycky může najít. Co doporučujete k diagnostice?
boru
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 23. 7. 2021 17:41

Taková technická, když ti ten krám měnili, dostals k tomu i jinej zdroj, nebo ten máš furt původní a měnili jenom samotnej box?
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod boru 23. 7. 2021 20:00

Při první výměně si vzali jen box, nový jsem zapojil s novým zdrojem. Teď jsem vyměnil i přívod a LAN kabel.
boru
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 23. 7. 2021 20:53

Jo tak napájení to nejspíš nebude. Eště zkontroluj novější firmware, ale nejspíš to je prostě krám kterej nezvládá provoz. Taky to je nějaká rejže, tak asi něco hrozně skvělýho, jak ve své době D-Linky DSL-362T a pak ai na začátu doporučovaný ZyXELy P660HW se ukázaly být krámy.

Nechceš třeba ZyXEL VMG1312-B30B? Mám jich tu víc, můžu dát jeden co na něm běžím po repasi asi rok (takže odzkoušenej je asi dostatečně :D), zrepasuju si nějakej další…
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod boru 23. 7. 2021 21:10

No, že to není špica, to máš asi pravdu. Ale mně sloužil dva roky perfektně, jak píšu nahoře. To, co se teď 2 měsíce děje, není zřejmě vina modemu. O2 se mi to snaží nutit, ale už třetí kousek dělá totéž. To už není náhoda.
boru
Junior

Další stránka