4G upload rychlejší než download

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod V2n. 31. 7. 2021 19:56

mám na chatě pomalý LTE internet. Koupil jsem 4G modem, signál je lepší, rychlost pořád mizerná. Pro mě nepochopitelně download je výrazně horší než upload. Hodně to kolísá, download se ve výjmečných případech vyšplhá až na 2Mb/s, většnou se ale drží někde mezi 300-500 Kb. Upload frčí běžně okolo 10Mb. Co to znamená? Já si to laicky umím vysvětlit jen tak, že místní BTS je přetížená a já s tím nic neudělám. Nebo jsem mimo? Je šance, že když přikoupím externí anténu, že se to zlepší? Děkuju za vysvětlení a případně tipy, co zkusit.
V2n.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 31. 7. 2021 20:21

Přetížená síť
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cz.hook 31. 7. 2021 22:15

změna operátora?
cz.hook
Junior

Odeslat příspěvekod soban 1. 8. 2021 06:39

Co k tmu říci.....

Já jsem si koupil telefon a když volám já tak je špatně slyšet.......

Takže pokud chceš poradit tak by asi bylo vhodné dodat relevantní údaje, co je to za modem kde je umístěn, je anténa nasměrovaná na LTE vysílač, jaké údaje ten modem vypisuje, různé hodnoty LTE signálu atd....

Změní se něco když s modemem změníš místo, jaký signál tam má mobil atd....

Jinak změna operátora asi moc nepomůže pokud tam je špatný signál či je zarušený, jedině že by měl ještě nějakou jinou BTSku s lepším signálem v místě....

Pokud je tam mizerný signál tak by možná pomohla pořádná směrová LTE anténa namířená na vysílač a modem s konektorem pro externí LTE anténu a hodit to na stožár na střechu.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod V2n. 1. 8. 2021 16:04

@soban

STRONG 4G LTE Wi-Fi Router 300

operátor O2

LTE Signal Status
PLMN 23002/23002
Service Status Normal
PhysCellId 109
Cell Id 0352251-000
RSRQ(dB) -11
RSRP(dBm) -98
SINR 7
Roaming No
BAND 20
MCS 9
CQI 6

co ta čísla znamenají netuším. Já ti můžu říct jen, že signál mám 2-3 "čárky" z 5. Na mobilu naměřím cca ty samé rychlosti. Modem mám na chatě na místě s nejlepším signálem, mobil často přeskakuje mezi LTE a EDGE, modem jsem nastavil, aby používal jen 4G.

Stejný modem zkoušený doma se signálem 1/5 stabilně běží na 6-7Mbit
V2n.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 1. 8. 2021 16:52

SINR je malý skus nají místo kde bude SINR ukazovat větší číslo....

Obrázek

Kód: Vybrat vše
RSRP
RSRP (Reference Signal Received Power) - úroveň přijatého signálu ze základnové stanice. Hodnota RSRP se měří v dBm (dBm). Intenzitu signálu LTE modemu lze také určit pomocí indikátorů SIGNAL STRENGTH na horním panelu zařízení. Maximální úroveň odpovídá třem indikačním polím. Pokud nesvítí žádný indikátor, je síla signálu nedostatečná pro připojení k síti LTE. S RSRP = -120 dBm a méně může být připojení LTE nestabilní nebo vůbec nemusí být navázáno.
RSRQ
RSRQ (Quality Reference Received Quality) - charakterizuje kvalitu přijatého signálu. Hodnota RSRQ se měří v dB (dB).
SINR
SINR (Signal Interference + Noise Ratio) také nazývaný CINR (Carrier to Interference + Noise Ratio) je poměr úrovně signálu k hladině šumu (nebo jednoduše odstup signál / šum). Hodnota SINR se měří v dB (dB). Je to jednoduché: čím vyšší je hodnota, tím lepší je kvalita signálu. Při hodnotách SINR pod 0 bude rychlost připojení velmi nízká, protože to znamená, že v přijímaném signálu je více šumu než užitečná část a existuje také pravděpodobnost ztráty spojení LTE.
CQI
CQI (Indikátor kvality kanálu)
Pro každou účastnickou stanici UE (uživatelské zařízení) a každý frekvenční blok nosné jsou vytvářeny indikátory kvality kanálu CQI (indikátor kvality kanálu). V závislosti na rychlosti přenosu dat, kterou vyžaduje UE, základnová stanice rozhoduje o počtu bloků zdrojů přidělených konkrétnímu uživateli a které frekvenční bloky přidělit uživatelům závisí na indikátoru CQI. Uživatelům jsou přiděleny ty bloky zdrojů, které mají nejvyšší CQI, a proto nejlepší odstup signál/šum. Tento parametr může nabývat hodnot od 0 do 15. Čím vyšší je hodnota, tím lepší (čím vyšší je rychlost, kterou může základnová stanice LTE přidělit).



RSRP (dBm) - (Reference Signal Receive Power) - měření intenzity signálu.
Více jako -79 dBm - velmi dobrá síla signálu,
Od -80 dBm do -90 dBm - dobrá síla signálu,
Od -91 dBm do -100 dBm - slabá síla signálu. Potřeba venkovní antény nebo nalezení lepší polohy pro umístění modemu.
Méně jako -100 dBm - velmi slabá intenzita signálu. Je potřeba použít venkovní anténu.



RSRQ (dB) - (kvalita přijímaného referenčného signálu) - měření kvality signálu.
Více jako -9 dB - velmi dobré,
Od -10 dB do -15 dB - dobré,
Od -16 dB do -20 dB - špatné. Potřeba venkovní antény nebo nalezení lepší polohy pro umístění modemu.
Méně jako -20 dB – velmi špatné. Je potřeba použít venkovní anténu.



SINR (dB) - (Signal to Interference plus Noise Ratio) - měření kvality signálu vzhledem k okolnímu rušení.
Více jako 21 dB - velmi dobá,
Od 13 dB do 20 dB - dobrá,
Od 0 dB do 12 dB - špatná. Je potřeba použít venkovní anténu.
Méně jak 0 dB – velmi špatná. Je potřeba použít venkovní anténu.



RSSI - Indikátor intenzity signálu
Více jak -73 dBm - velmi dobrý,
Od -75 dBm do -85 dBm - dobrý,
Od -87 dBm do -93 dBm - špatný. Potřeba venkovní antény nebo nalezení lepší polohy pro umístění modemu.
Méně jako -95 dBm – velmi špatný. Je potřeba použít venkovní anténu.


Možná by pomohla externí anténa nasměrovaná na vysílač.....

http://www.lte-unas.cz/lte-hardware/anteny/antena-lte-mimo-atk-log-lte-800-2170mhz-5m-kabel-sma.htm
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cz.hook 1. 8. 2021 17:41

soban - no mne třeba změna operátora pomohla dost. S TM na chatě jedna čárka LTE a rychlost cca 1-3mbps. VDF tady už má 5G a rychlosti mnohonásobné a hlavně stabilní.

Ja osobně bych to rozhodne vyzkoušel, testovací simka stojí par korun.
cz.hook
Junior

Odeslat příspěvekod soban 1. 8. 2021 20:12

Má LTE modem takže 5G ho nezachrání.

Samozřejmě může prozkoumat jaký signál mají ostatní operátoři, ale pochybuji že to bude jiné, většinou mají antény na stejných stožárech....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cz.hook 2. 8. 2021 21:55

Nezachrání, ale ještě před 5G byla situace stejná - TM tragédie, O2 lepší a VDF o fous nejlepší.

Docela jsem cestoval i měnil operátory a moje zkušenost mi říká, že jak pokrytí, tak rychlost se docela mění a to i v Praze, kde jsem často s VDF měl v budovách edge nebo 1 čárku LTE a žena s O2 měla 3-4 čárky LTE. Na druhou stranu na jedné oblíbené chatě na Šumavě VDF nejlepší signál 3 čárky LTE a TM klasicky jedna čárka/edge.
cz.hook
Junior

Odeslat příspěvekod V2n. 4. 8. 2021 12:15

díky všem za odpovědi

Operátora měnit nebudu, O2 má jezdnoznačně nejlepší signál ... A taky mám tu předplacenku 100 GB za 300,- , nic podobného pokud vím ostatní nemají. Stačilo by mi i míň dat, hlavně ale potřebuju něco (předplacenku) jen na léto a ne zbytečně platit tarif i mimo sezonu.

Vychází mi z toho teda koupit směrovou anténu a zkusit chytit jiný vysílač. Nějaké tipy?
Stačí třeba něco takového
https://eshop.sectron.cz/cs/antena-lte- ... m/p-12743/
nebo to nemá cenu a mám musím koupit rovnou něco dražšího
https://www.czc.cz/poynting-gsm-3g-lte- ... 28/produkt
?

Modem je tenhle
https://www.czc.cz/strong-4g-lte-wi-fi- ... 25/produkt

-- 4. 8. 2021 13:17 --

přehlídnul jsem tip na anténu od @soban , díky, zkusim tu
V2n.
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků