Jak postavit síť v rodinném domě?

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod miro_cz 11. 1. 2022 11:33

Ahoj, rodiče si staví nový dům a při té příležitosti bych jim rád postavil kvalitní síť. Jde o dvoupatrový dům, dole obývák, ložnice, nahoře pracovna a obytné místnosti. Po celém domě je roztahaný ethernet, takže není problém umístit různé síťové prvky téměř libovolně po době. Většina připojovaných zařízení jsou od Apple (MacBooky, iPhony, iPady), hifi receiver Onkyo a předpokládám nějakou smart TV + nějaké chytré domácí prvky (žaluzie, světla, kamery apod.).

Táta už koupil router TP-Link Archer C6, takže ten bych rád využil a doplnil dalšími prvky pro rozšíření wifi po domě. Počítám, že Archer bude ležet někde dole u TV, a po ethernetu bude připojená TV a receiver Onkyo, zbytek zařízení se bude hlásit primárně k wifi. Pokud mě nevyvedete z omylu, přijde mi, že je lepší mít celou wifi síť branou jako jednu pod jedním SSID tak, že se zařízení automaticky připojují k nejsilnějšímu vysílači a nevytvářet separátní wifi pro spodní a pro horní patro, aby se uživatel sám manuálně musel přepínat. Koukal jsem, že se dneska využívá systém wifi Mesh, ale nemám s tím žádnou zkušenost.

Můžete mi prosím poradit, jak byste takovou domácí síť řešili?

Předem děkuji :)
miro_cz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 11. 1. 2022 11:57

Osobně na přívod jako router mikrotik RB5009UG+S+IN https://mikrotik.com/product/rb5009ug_s_in

Nevím kde je přívod internetu a kde jsou svedené zásuvky, když by počet portů nestačil tak ještě k tomu switch.

No a do místností bych dal mesh zařízení třeba od tp-linku ty deco https://www.tp-link.com/cz/home-networking/deco/

Asi bych vzal 3 kusy jeden do obýváku a dva do patra a mělo by to pokrýt vše.....

A TV, PC a další nastrkat do zásuvek .....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 11. 1. 2022 14:02

Co bude na vstupu do baráku? Aby C6 měl vůbec smysl?
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod premikkoci 11. 1. 2022 19:47

Spojení kvalitní síť a archer C6 snad ani nejde dát dohromady. :)
premikkoci
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod miro_cz 12. 1. 2022 14:14

Na vstupu je nějaká místní kabelovka, tuším 60/4mbps a nevím, jestli za tím mají nějaký modem, nebo to jde rovnou do routeru.

Nějak nechápu, že jeden říkáte aby C6 měl vůbec smysl a druhý, že C6 není nic moc?
miro_cz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 12. 1. 2022 15:26

60/4? To je snad výsměch a né internet, i u DSL to pochopily že třeba data i odesílat a je tarif 50/10.

Jinak k tomu archeru pro 60/4 stačit bude, ale ten mikrotik budeš mít pomalu nadosmrti :-)

Jinak jako AP se dá použít taky mikrotik a všechny řídit centrálně z toho routeru....
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 12. 1. 2022 15:46

Pokud tam není modem tak si jej budeš muset pořídit místo C6. Naco modem/router a za ním router a pak AP nebo mesh?
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 12. 1. 2022 17:01

Co tady plácáš o modemu?
Internet už má takže nějaké zařízení od ISP tam má.
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 12. 1. 2022 17:31

Tak si jej kvůli tobě bude kupovat ještě jednou ,že?
Proč to neroutruje rovnou z modemu o kterým nic nevíš.....ale mikrotik ten tam musí být i kdyby jen AP.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 12. 1. 2022 17:58

Já mu mikrotik nevnucuji - je to jeho volba a ještě ani neřekl jak to teď má jenom se zmínil o archeu.
soban
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků